Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 88

Θέμα: Email hosting

  1. #46
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.581
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Η προσφορά της Hetzner τελικά φαίνεται ελκυστικότατη. Μιλάω για το πιο φθηνό πακέτο της.
    • Λιγότερο από 2€/μήνα μαζί με το ΦΠΑ 24%!!!
    • 100 mailboxes + 10GB χώρος δίσκου
    • Άρα, εκτός από email, μπορείς άνετα να φιλοξενήσεις ένα static site για την επιχείρηση/επάγγελμα σου.
    • Ρητά προβλέπει την δυνατότητα υπογραφής Data Processing Agreement*. Αυτό επιβάλλεται αν λειτουργείς επαγγελματικά το email και θες να είσαι συμμορφούμενος με το GDPR.


    *Στα πλαίσια του GDPR ο πάροχος φιλοξενίας θεωρείται ως "εκτελών την επεξεργασία (data processor)" και εσύ (που δεν λειτουργείς για προσωπικούς/οικιακούς σκοπούς) θεωρείσαι ως "υπεύθυνος επεξεργασίας (data controller)". Εννοείται ότι μιλάμε για την περίπτωση που αποθηκεύονται/διακινούνται προσωπικά δεδομένα. Κατά το άρ.28 του GDPR πρέπει να υπάρχει σύμβαση ανάμεσα στον εκτελούντα και στον υπεύθυνο μέσω της οποίας καθορίζονται διάφορα πράγματα και υποχρεώσεις για τον καθέναν από τους δυο. Το ελάχιστο περιεχόμενο αναφέρεται στο αρ. 28. Ε αυτή η συμφωνία ανάμεσα σε σένα και στον εκτελούντα πάροχο είναι το Data Processing Agreement (DPA). (δεν ξέρω τον ελληνικό νομικό όρο).

    Ως προς το τελευταίο bullet, έκανα μια γρήγορη έρευνα για την κατάσταση που επικρατεί στους ελληνικούς παρόχους (papaki, easy, cretaforce, domainmarket). Κανείς δεν αναφέρει κάτι στους όρους χρήσης ή στην πολιτική απορρήτου του για την υπογραφή/ύπαρξη DPA. Μόνο το papaki έχει ρητές αναφορές για όταν λειτουργεί ως εκτελόν την επεξεργασία αλλά μου φαίνονται γενικόλογα και όχι αυτά που θέλει το αρ. 28.
    Βέβαια υπάρχει το ενδεχόμενο να προσφέρουν DPA αν τους το ζητήσεις.

    - - - Updated - - -

    Ρε παιδιά βλέπω στην Hetnzer (κλικ) για το level 1 πακέτο να λέει 1,98€/μήνα (μαζί με 24% ΦΠΑ) και από κάτω με μικρότερα γράμματα να λέει "once-off setup: € 10.32".
    Τί εννοεί; Σε χρεώνει ένα πάγιο ποσό για την πρώτη φορά που ενεργοποιείς το πακέτο το οποίο είναι επιπλέον του 1,98/μήνα;
    Αν αυτό αληθεύει τότε αν το μοιράσουμε σε ένα έτος, για το πρώτο έτος η τιμή του πακέτου διαμορφώνεται στα 2,84€/μήνα μαζί με ΦΠΑ.
    Άρα πάλι κερδισμένος βγαίνεις μάλλον.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #47
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά βλέπω στην Hetnzer (κλικ) για το level 1 πακέτο να λέει 1,98€/μήνα (μαζί με 24% ΦΠΑ) και από κάτω με μικρότερα γράμματα να λέει "once-off setup: € 10.32".
    Τί εννοεί; Σε χρεώνει ένα πάγιο ποσό για την πρώτη φορά που ενεργοποιείς το πακέτο το οποίο είναι επιπλέον του 1,98/μήνα;
    Αν αυτό αληθεύει τότε αν το μοιράσουμε σε ένα έτος, για το πρώτο έτος η τιμή του πακέτου διαμορφώνεται στα 2,84€/μήνα μαζί με ΦΠΑ.
    Άρα πάλι κερδισμένος βγαίνεις μάλλον.
    Ναι είναι το setup fee, το έχουν αρκετοί πάροχοι, άλλοι συνήθως το έχουν σε προσφορά για δωρεάν. Μια φορά θα το πληρώσεις

  3. #48
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.656
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χθες που έστηνα ένα νέο domain και μετέφερα ως συνήθως τους dns στην cloudflare, παρατήρησα ότι πλέον έχουν και email υπηρεσία, ως email forwarding από το domain σου προς κάποιο άλλο email σου.
    Είναι μόνο για τα εισερχόμενα, αλλά δεν είναι δύσκολο να σεταρεις πχ το Gmail να στέλνει ως @yourdomain.tld μέσω του smtp.gmail.com

    Από ότι είδα δεν έχει κάποιο όριο στα πόσα "inboxes" μπορείς να δημιουργήσεις και έχει και catch all ώστε όλες οι διευθύνσεις στο domain να θεωρούνται έγκυρες.

    https://blog.cloudflare.com/introducing-email-routing/
    A very minor case of serious brain damage.

  4. #49
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.581
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι μόνο για τα εισερχόμενα, αλλά δεν είναι δύσκολο να σεταρεις πχ το Gmail να στέλνει ως @yourdomain.tld μέσω του smtp.gmail.com

    Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με τον χαρακτηρισμό των δικών σου εξερχομένων από τον λήπτη τους; Θεωρούνται "καθαρά" και δεν μπαίνουν στο spam; Μπορείς να στήσεις SPF,DKIM,DMARC στο domain σου βάσει του smtp.gmail.com;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  5. #50
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.656
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με τον χαρακτηρισμό των δικών σου εξερχομένων από τον λήπτη τους; Θεωρούνται "καθαρά" και δεν μπαίνουν στο spam; Μπορείς να στήσεις SPF,DKIM,DMARC στο domain σου βάσει του smtp.gmail.com;
    Σε όλες τις δοκιμές που έκανα, όλα τα email πήγαν καθαρά στο inbox του παραλήπτη.
    Το μόνο που πρόσθεσα στο txt record του spf είναι το " include:_spf.google.com " δηλαδή από " v=spf1 include:_spf.mx.cloudflare.net ~all" που είναι το default, σε "v=spf1 include:_spf.mx.cloudflare.net include:_spf.google.com ~all "

    dmarc είναι το default " v=DMARC1; p=none; rua=mailto:user@gmail.com "

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  outgoing_mail.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  26,9 KB 
ID: 235579
    A very minor case of serious brain damage.

  6. #51
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.807
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Google has silently updated its support document (via Ron Amadeo) to reflect that you now have time until June 1, 2022, to transition away from your grandfathered G Suite legacy free edition account. This also means that the billing cycle for customers who upgrade to a paid Workspace plan will now start from August 1, 2022. If you don't manually upgrade and Workspace billing is not set up for the account, your account will be suspended once the deadline arrives. 60 days after that, you'll lose access to Gmail, Drive, and other Google services. To regain access, you will need to enter a valid payment method.
    .......
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #52
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.959
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράλληλα τρέχει προσφορά για το εισαγωγικό πλάνο Google Workspace Business Starter:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  google_workspace.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  49,9 KB 
ID: 236858

    Οι 6 πρώτοι μήνες δωρεάν, οι επόμενοι 12 με 50% έκπτωση.

    Σκέφτομαι να το πάρω, μιας και για τους επόμενους 18 μήνες το κόστος θα είναι από μηδενικό έως 2.60 ευρώ/χρήστη/μήνα. Αυτό μου δίνει αρκετό καιρό να δω τις εναλλακτικές.
    Επίσης το πλεονέκτημα είναι ότι δε χρειάζεται κανενός είδους μεταφορά/migration (άρα ένας "πονοκέφαλος" λιγότερος).
    Ανυπόγραφος

  8. #53
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το αφεντικό τρελάθηκε?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #54
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.959
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αφεντικό τρελάθηκε?
    Υπάρχει πολλή γκρίνια, αλλά και έξοδος από τους κατόχους του προς-κατάργηση δωρεάν G Suite Legacy, οπότε προφανώς είναι ένας τρόπος αφενός να δείξει ότι "ακούει τους χρήστες", αφετέρου να κρατήσει κάποιους εξ αυτών (επί πληρωμή).

    - - - Updated - - -

    Εν τω μεταξύ είχα σχεδόν αποφασίσει να μεταβώ στο ProtonMail Professional, παρέα με το ProtonVPN (για να μεγιστοποιήσω τις εκπτώσεις), αλλά τώρα θα περιμένω μερικούς μήνες ακόμα, τουλάχιστον μέχρι να λήξει το ετήσιο ExpressVPN που έχω ενεργό.
    Ανυπόγραφος

  10. #55
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.807
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 6 πρώτοι μήνες δωρεάν, οι επόμενοι 12 με 50% έκπτωση.
    Και εγώ το σκέφτομαι, αν και μου χρειάζονται μάλλον 2 χρήστες. Έτσι κερδίζουμε χρόνο, με μικρό κόστος.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #56
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.959
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το σκέφτομαι, αν και μου χρειάζονται μάλλον 2 χρήστες. Έτσι κερδίζουμε χρόνο, με μικρό κόστος.
    Το ενεργοποίησα προ διώρου. Όλα μια χαρά, συνεχίζω να έχω υπηρεσία
    Είχα συνολικά 3 χρήστες, κράτησα τον ένα μόνο και τους άλλους τους έκανα email alias στο δικό μου. Οι τελικές τιμές, σε ευρώ είναι αυτές:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  google_workspace_2.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  67,9 KB 
ID: 236865
    Ανυπόγραφος

  12. #57
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.807
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγώ θα μείνω ακόμα λίγο τσαμποτζής
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #58
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.581
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Εγώ είμαι στα σκαριά για να κάνω την μεταβίβαση σε hetzner με 1.98€/μήνα. Με υπερκαλύπτει το πακέτο τους για email συν το ό,τι υπάρχει περίπτωση στο ίδιο πακέτο να στήσω ένα μικρό site για την δουλειά μου αν βρω τον χρόνο.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  14. #59
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.581
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Θέλω λίγο τα φώτα σας.

    Εδώ και περίπου μια εβδομάδα έχω κάνει μετάβαση σε hetzner το email μου.
    Καλά φαίνονταν τα πράγματα ώσπου πήγα να στείλω email σε κάποιον συνεργάτη μου. Μετά από ώρες παίρνω email-αναφορά ότι το email προς τον συνεργάτη μου δεν παραδόθηκε και ότι θα ξαναγίνει προσπάθεια.
    Η αναφορά δεν είχε και πολλές λεπτομέρειες. Συνδέομαι στο admin panel και βλέπω τα mailogs. Από εκεί φαίνεται ότι ο mail server του συνεργάτη μου δεν υποστηρίζει TLS συνδέσεις οπότε ο δικός μου κόβει την επικοινωνία.
    Πράγματι τσεκάροντας εδώ το address του συνεργάτη μου φαίνεται ότι ο server του δεν υποστηρίζει TLS/Cert/Secure.


    Είναι ορθό να γίνονται reject τέτοιοι server; Καταλαβαίνω τους λόγους ασφαλείας. Το ερώτημα μου είναι ποιο είναι το συνήθως συμβαίνον. Για παράδειγμα, το gmail/yahoo/hotmail θα αρνηθεί να παραδώσει email σε μη ασφαλείς server; Μήπως η ρύθμιση του δικού μου server είναι too strong;

    Ρωτάω για να δω πως θα προχωρήσω για να λύσω το θέμα. Από την δική μου την μεριά δεν φαίνεται να υπάρχει ρύθμιση στο πανελ. Και δεν ξέρω αν θα αλλάξουν την ρύθμιση μέσω του support για εμένα...
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  15. #60
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.556
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Δεν πιστεύω οτι είναι πρόβλημα του δικού σου εμαιλ αλλά του παραλήπτη.
    Το μήνυμα που παίρνεις σημαίνει οτι δεν τα λαμβάνει αυτός όχι ότι δεν τα στέλνεις εσύ.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας