Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα,
    ποιο site προγνωσης καιρού θεωρείτε ποιο αξιόπιστο?

    meteo.gr vs freemeteo.gr ή κάποιο άλλο?

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.327
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι θέμα αξιοπιστίας για μένα. Όλοι τις ίδιες μεθόδους και τα ίδια 'μαθηματικά μοντέλα' χρησιμοποιούν. Είναι θέμα βάθους πληροφορίας και ευκολίας να τη διαβάσεις.

    Το meteo.gr είναι καλό με καλή ισορροπία μεταξύ των 2. Δείχνει π.χ. χάρτες με πιθανότητα να έχει αφρικανική σκόνη ή τη UV ακτινοβολία του ήλιου και διάφορα άλλα που μέχρι πρόσφατα μας φαίνονταν εξωτικά, ακόμα και αν θα τσιμπάνε τα κουνούπια το καλοκαίρι, αρκεί να σε ενδιαφέρει η πληροφορία και να την ψάξεις.

    Περισσότερη πληροφορία καθαρά μετεωρολογική (θερμοκρασίες, ταχύτητες ανέμων κ.λπ.) έχει το site της EMY, αλλά πρέπει να έχεις πτυχίο στη μετεωρολογία για να καταλάβεις τις τόσες πληροφορίες ή να το συμβουλεύεσαι συχνά, οπότε με την εμπειρία έρχεται και η γνώση. Αντί για στιγμιαίες προβλέψεις ανά 3-4 ωρο έχει ανά ημίωρο, αλλά είναι καλά κρυμμένες και πρέπει να διαβάζεις μετεωρολογικά σύμβολα.

    Κάποτε είχε βγει ένα πολύ ωραίο site, o Μετεωρολόγος (βάζω το link αν και dead), που τα είχε όλα με πολύ εύληπτο τρόπο, έδειχνε animation με το πού θα συννεφιάσει ή θα βρέξει και τι ώρα, μαζί με θερμοκρασίες, αλλά το έφαγε η μαρμάγκα. Δυστυχώς, δεν έλεγε από πού αντλούσε τα δεδομένα και δεν ήταν τόσο αξιόπιστο όσο τα άλλα δύο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jap : 25-02-15 στις 18:12.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.587
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην περιοχή μου πάντως(Θέρμη Θεσσαλονίκης) κανένα από τα free και meteo δεν είναι αξιόπιστα.Μόνο στις πολύ άμεσες προγνώσεις(~6-8 ώρες)
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.466
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Πρωτον,συμφωνω με τον jap.
    Δευτερον, επειδη οι surfαδες ειναι αρρωστοι με αυτα,μπορεις να πας σε λυση τυπου windguru αλλα μονο αν εισαι κοντα σε surf spot
    Τριτον, εχω εντοπισει το bbc να πεφτει πιο μεσα στις προγνωσεις σε σχεση με τα Ελληνικα.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  5. #5
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα αξιοπιστίας για μένα. Όλοι τις ίδιες μεθόδους και τα ίδια 'μαθηματικά μοντέλα' χρησιμοποιούν. Είναι θέμα βάθους πληροφορίας και ευκολίας να τη διαβάσεις.

    Το meteo.gr είναι καλό με καλή ισορροπία μεταξύ των 2. Δείχνει π.χ. χάρτες με πιθανότητα να έχει αφρικανική σκόνη ή τη UV ακτινοβολία του ήλιου και διάφορα άλλα που μέχρι πρόσφατα μας φαίνονταν εξωτικά, ακόμα και αν θα τσιμπάνε τα κουνούπια το καλοκαίρι, αρκεί να σε ενδιαφέρει η πληροφορία και να την ψάξεις.

    Περισσότερη πληροφορία καθαρά μετεωρολογική (θερμοκρασίες, ταχύτητες ανέμων κ.λπ.) έχει το site της EMY, αλλά πρέπει να έχεις πτυχίο στη μετεωρολογία για να καταλάβεις τις τόσες πληροφορίες ή να το συμβουλεύεσαι συχνά, οπότε με την εμπειρία έρχεται και η γνώση. Αντί για στιγμιαίες προβλέψεις ανά 3-4 ωρο έχει ανά ημίωρο, αλλά είναι καλά κρυμμένες και πρέπει να διαβάζεις μετεωρολογικά σύμβολα.

    Κάποτε είχε βγει ένα πολύ ωραίο site, o Μετεωρολόγος (βάζω το link αν και dead), που τα είχε όλα με πολύ εύληπτο τρόπο, έδειχνε animation με το πού θα συννεφιάσει ή θα βρέξει και τι ώρα, μαζί με θερμοκρασίες, αλλά το έφαγε η μαρμάγκα. Δυστυχώς, δεν έλεγε από πού αντλούσε τα δεδομένα και δεν ήταν τόσο αξιόπιστο όσο τα άλλα δύο.
    αν λες αυτο http://www.meteorologos.gr/ παντως λειτουργει.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.327
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έχεις δίκιο, το έβαλα λάθος και μου βγήκε dead. Είχε όμως κι άλλη λειτουργικότητα που καιρό τώρα έχει εξαφανιστεί. Έβαζες περιοχή και έδειχνε 3-4 διαγράμματα διαφορετικά, καθώς και ένα χάρτη με slider ανά ημίωρο που άλλαζε. Σαν αυτό δηλαδή που έχει η EMY αλλά πρέπει να βάλεις με το χέρι την ώρα.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Στην Λάρισα εμπιστεύομαι το www.foreca.com
    Αρκετά αξιόπιστο και για τις επόμενες μέρες.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-10-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Interleaved
    http://poseidon.hcmr.gr/weather_forecast.php?area_id=gr

    συστημά ποσειδών.

    απ' όσα έχω δουλέψει το πιο αξιόπιστο
    Phanteks Enthoo Pro | i7 6700k @ 4.6Ghz | CM Hyper 212 EVO | Gigabyte GTX 970 G1 @ 1502/7600 | Asus Z170-A | Kingston HyperX Fury DDR4 2666Mhz | 256GB Adata SSD | 11TB total HDD's | EVGA SuperNova G2 850W | Windows 8.1 Enterprise x64 | Corsair K70 RGB CherryMX Red | Razer DeathAdder Chroma | 2 x DELL U2414H
    Steam/Origin : kavadias199

  9. #9
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.726
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Στο εξωτερικό χρησιμοποιώ το weather underground, στην Ελλάδα δεν είναι καλό;

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.327
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω έχει τα ίδια δεδομένα με το weather.com. Για Ελλάδα δεν έχει προγνώσεις, μόνο δεδομένα με ιστορικές μετρήσεις.

    Με αφορμή την κουβέντα, υπάρχει και το deltiokairou.gr. Αυτό έχει αλληλεπιδραστική παρουσίαση αλλά ανά τρίωρο μόνο και δεν λέει από πού παίρνει τα δεδομένα.
    hnesne

  11. #11
    Εγγραφή
    18-10-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavadias Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://poseidon.hcmr.gr/weather_forecast.php?area_id=gr

    συστημά ποσειδών.

    απ' όσα έχω δουλέψει το πιο αξιόπιστο
    Τον Ποσειδώνα εμπιστεύομαι κι εγώ, ειδικά για βροχή και χιόνι πέφτει σχεδόν πάντα μέσα.

    Πολύ καλό θέμα ανοίξατε, ενδιαφέρει πολλούς και πιστεύω όσο περισότεροι συμμετάσχουν στη συζήτηση, τόσο καλύτερα συμπεράσματα μπορούν να βγουν. Πάντως είναι πολλές σελίδες που ασχολούνται με τα του καιρού.
    Προσωπικά εκτός του Ποσειδών παρακολουθώ meteo.gr , weatherexpert.gr και accuweather.com/el/gr/greece-weather. Το πρώτο για Σαμοθράκη τουλάχιστον σπάνια πέφτει μέσα, το δεύτερο το ανακάλυψα πρόσφατα, είναι σχετικά καλό και το τελευταίο σε μια συζήτηση μου είπαν ότι στην μακροπρόθεσμη πρόβλεψη δίνει καλά αποτελέσματα και ισχύει τελικά.
    Εθνική Επανάσταση = Ελληνική Ανάσταση !!!

  12. #12
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Εγώ μπαίνω αποκλειστικά πια στο www.okairos.gr, Έχω μια εντύπωση ότι όλα παίρνουν τις ίδιες πληροφορίες και απλώς αλλάζει ο τρόπος που τις παρουσιάζουν
    Στο okairos μπαίνω στους χάρτες που έχει και στους οποίους δείχνει τους χάρτες καιρού. Πατάς το τρίωρο που σε ενδιαφέρει και βλέπεις με τον χρωματισμό που έχει αν βρέξει και σε τι ένταση (ΥΕΤΟΣ), θερμοκρασία, αέρα κλπ και πως εξελίσσεται το φαινόμενο στην περιοχή ενώ στο meteo ας πούμε σου έχει απλώς μια πληροφορία για μια συγκεκριμένη περιοχή.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μπαίνω αποκλειστικά πια στο www.okairos.gr, Έχω μια εντύπωση ότι όλα παίρνουν τις ίδιες πληροφορίες και απλώς αλλάζει ο τρόπος που τις παρουσιάζουν
    Στο okairos μπαίνω στους χάρτες που έχει και στους οποίους δείχνει τους χάρτες καιρού. Πατάς το τρίωρο που σε ενδιαφέρει και βλέπεις με τον χρωματισμό που έχει αν βρέξει και σε τι ένταση (ΥΕΤΟΣ), θερμοκρασία, αέρα κλπ και πως εξελίσσεται το φαινόμενο στην περιοχή ενώ στο meteo ας πούμε σου έχει απλώς μια πληροφορία για μια συγκεκριμένη περιοχή.
    ωραιο το okairos. το ειχα ξεχασει - ειχα πολυ καιρο να το δω και οντως ειναι ωραιο που παρουσιαζει ολη την ελλαδα σαν το poseidon.

    ασχετο- η pic του προφιλ σου ειναι απο καποιο κομικ? κατι μου θυμιζει

  14. #14
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmk5 Εμφάνιση μηνυμάτων

    ασχετο- η pic του προφιλ σου ειναι απο καποιο κομικ? κατι μου θυμιζει
    Είναι ο dylan dog ο ερευνητής του εφιάλτη, ιταλικό κόμικ που κυκλοφορούσε παλιά στην Ελλάδα και πρόσφατα έχουν ξαναβγεί μερικοί τόμοι του. Είχε βγει και μια ταινία..

  15. #15
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.726
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω έχει τα ίδια δεδομένα με το weather.com. Για Ελλάδα δεν έχει προγνώσεις, μόνο δεδομένα με ιστορικές μετρήσεις.

    Με αφορμή την κουβέντα, υπάρχει και το deltiokairou.gr. Αυτό έχει αλληλεπιδραστική παρουσίαση αλλά ανά τρίωρο μόνο και δεν λέει από πού παίρνει τα δεδομένα.
    Το weather.com παίζει μόνο του (και είναι και κακό), αναπτύσσουν δικό τους μοντέλο, και μέχρι να γίνει ανθρωπινό, πάνε από τη μία κακή πρόβλεψη στην άλλη. Τους πέταξαν και έξω από το κανάλι που εκπέμπαν, η κατηφόρα δεν έχει τελειωμό.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας