Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    29-10-2016
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Καλησπέρα στην ομάδα. Κάτοχος γραμμής NOVΑ σταθερού από το 2022. Εδώ και κάποιες μέρες μου κάνει αρκετές αποσυνδέσεις μέσα στην ημέρα. Άλλα προβλήματα ευτυχώς δεν έχω. 50αρα γραμμή και συγχρονίζω στα 48-49mbps download speed. Σκέφτομαι να αλλάξω το καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ μέχρι την πρίζα στο σπίτι μήπως και ελαχιστοποιηθούν οι αποσυνδέσεις. Κάποιος που να αντιμετωπίζει το ίδιο ας σχολιάσει παρακαλώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.062
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και κάποιες μέρες μου κάνει αρκετές αποσυνδέσεις μέσα στην ημέρα
    Τυπικά σε dsl είναι θέμα απόστασης/χαλκού.
    Η απόσταση δεν άλλαξε, μένει ο χαλκός (ή πρόβλημα εκ' του isp).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να αλλάξω το καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ μέχρι την πρίζα στο σπίτι μήπως και ελαχιστοποιηθούν οι αποσυνδέσεις
    Από το ΚΑΦΑΟ μέχρι την ρεγκλέτα του κατανεμητή (ή το κουτί του ote, ή όπου τέλος πάντων τερματίζει ο ote)
    είναι ιδιοκτησία του ote (ή του όποιου έχει στήσει το δίκτυο στην περιοχή, τυπικά ο οτε).
    Σε αυτό δεν έχεις δικαίωμα να βάλεις χέρι, αν έχει πρόβλημα το δηλώνεις βλάβη στον isp και περιμένεις.
    Και οπωσδήποτε δεν θάναι ok ο οτε με την ιδέα να ανοίξεις το καφαο και να τραβήξεις την δική σου καλωδίωση.

    Από τον κατανεμητή/κουτί (όπου τερματίζει ο οτε κατά περίπτωση) και πρός τα "μέσα"
    (προς την οικία σου) το καλώδιο είναι της οικοδομής (του ιδιοκτήτη)
    και αυτό θα μπορούσες να το ελέγξεις/αλλάξεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-10-2016
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Οκ καφαο εννοούσα το κουτί που τερματίζει ο οτε έξω από το σπίτι (μονοκατοικία), εγώ μπερδεύτηκα .. Αυτό το άνοιξα να ελέγξω το καλώδιο που έρχεται σε εμένα και -αν είναι δυνατόν- πιασμένα με μονωτική, συν ότι τα καλώδια είναι πάνω από 50 χρονών, αυτά όλα δυσχεραίνουν την όλη κατάσταση. Είμαι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων, μου έχει τύχει να αλλάξω καλώδια μέχρι κάποιο σπίτι επειδή είχανε θέματα με την ταχύτητα, αλλά το δικό μου έβγαζε μάτι... Τόσες πολλές αποσυνδέσεις, με το χαλκό των καλωδίων όχι στην καλύτερη κατάσταση. Εγώ θα κάνω αυτά που είναι στην αρμοδιότητά μου, δηλαδή από το κουτί ώς το σπίτι και από κει και πέρα το δήλωσα βλάβη μπας και έρθει ο (Π)ΟΤΕ και ελέγξει τις καλωδιώσεις του μέχρι τα κουτιά στα σπίτια...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας