Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    15-09-2022
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα, έχω Vodafone vdsl 100, καμπίνα vodafone.

    Πολλα FEC μεχρι πρίν μια βδομαδα, καθε φορά που εκανα refresh εβλεπα +10-20 χιλιάδες FEC,καμιά φορά και CRC.

    Eδώ και μια βδομάδα ανεβάζω μόνιμα καμία 50 με 100 χιλιάδες fec errors ανά 24 ώρες (αργά και σταθερά). Τώρα έχω λιγότερα CRC (1-1000 per day).

    Σε χρήση έχω πρόβλημα σε τυχαίες χρονικές στιγμές (μπορει να μην εχω θεμα για μέρες), disconnect από παιχνίδια για λίγα δευτερόλεπτα αλλά χωρίς να κοκκινίζει το led του internet και χωρίς να χάνω IP.
    (τελευταία βδομάδα πολύ λιγότερο εντονο φαινομενο). Στις φάσεις που έχω πρόβλημα έχω παρατηρήσει ότι τα FEC ανεβαίνουν πολύ γρήγορα και το snr πάει στο 0.1 (με τα 268Q αυτο .. το h300 μoλις το συνδεσα σήμερα).

    Εκλέχθηκε η καλωδίωση μου, έγινε αλλαγή πρίζας γραμμής, έγινε αλλαγη ζευγους στον κατανεμητή της οικοδομής, έγινε παράκαμψη του κατανεμητή της οικοδομής, αλλαγή υπογείου ζεύγους, αλλαγή πόρτας στην καμπίνα, αλλαγή κάρτας στην καμπίνα,
    έχω αλλάξει 2 Η268Q και τώρα μου στείλανε ένα H300.

    Έχω αλλάξει πρίζες ρεύματος έχω δοκίμασει με ή χωρίς πολύπριζο ασφαλείας (Apc) στο modem.

    Είναι δυνατόν να έχουν έρθει 5 φορές από voda και 2 από ΟΤΕ και αν υπήρχε πρόβλημα καλωδίωσης από εμένα στην καμπίνα να μην είχε βρεθεί?
    Να παώ να αγοράσω ενα fritz?
    Να φωναξω εξορκιστη?

    είναι και φρέσκο το συμβόλαιο, δε με εκοψε να πάω inalan

    Παίζει η Μόνιμη κατάσταση που φαίνετε στο PingPlotter μου να σχετίζεται με τα FEC ? (όταν ανοιγω VPN είναι όλα πράσινα).

    EDIT Συγγνώμη μόλις συνειδητοποίησα ότι το ποσταρα σε λάθος section του φόρουμ (ADSL)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 11123.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ventz : 06-06-23 στις 14:20.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.228
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Καλώς ήρθες στο club!!
    https://www.adslgr.com/forum/threads...CE%B1-VODAFONE

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ventz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις φάσεις που έχω πρόβλημα έχω παρατηρήσει ότι τα FEC ανεβαίνουν πολύ γρήγορα και το snr πάει στο 0.1 (με τα 268Q αυτο
    Τα ίδια και σε μένα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ventz Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλαγή υπογείου ζεύγους, αλλαγή πόρτας στην καμπίνα, αλλαγή κάρτας στην καμπίνα
    Είσαι σίγουρος για τις ενέργειες που έγιναν στην καμπίνα της Vodafone?
    Αν ναι, τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι απο τη στιγμή που η Voda δεν το κουνάει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ventz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να παώ να αγοράσω ενα fritz?
    Απο τη στιγμή που υπάρχει πρόβλημα στη καμπίνα, δεν πρόκειται να λυθεί με το Fritz. Το καλό με το Fritz είναι οτι θα έχεις καλύτερη εικόνα για το τι γίνεται στη γραμμή. Επίσης θα έχεις κανονικό disconnect της γραμμής και όχι "πάγωμα" όπως κάνει το 268Q, οπότε θα φαίνονται και στην Τεχνική Υποστήριξη τα dc's.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ventz Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι και φρέσκο το συμβόλαιο, δε με εκοψε να πάω inalan
    Αν δεις οτι δεν αλλάξει κάτι, κάνε καταγγελία σύμβασης λόγω αδυναμίας παροχής σταθερής υπηρεσίας και φύγε για Inalan.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    To pingplotter δεν δειχνει κατι. (οι ενδιαμεσοι routers που δεν σου απαντουν ειναι αδιαφορο, γιαυτο και στρωνει με το vpn)

    Ποτε προλαβαν να ερθουν σε μια εβδομαδα 5 φορες?
    Εχεις διαθεσιμο fiber και ασχολεισαι με xdsl?

    Εφοσον ολα τα αλλα εχουν ελεγχθει, τοτε μενει να ειναι crosstalk απο καποιο γειτονα που "αναβαθμιστηκε"
    Downgrade στα 50 ειναι η μονη xdsl λυση.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-09-2022
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    To pingplotter δεν δειχνει κατι. (οι ενδιαμεσοι routers που δεν σου απαντουν ειναι αδιαφορο, γιαυτο και στρωνει με το vpn)

    Ποτε προλαβαν να ερθουν σε μια εβδομαδα 5 φορες?
    Εχεις διαθεσιμο fiber και ασχολεισαι με xdsl?

    Εφοσον ολα τα αλλα εχουν ελεγχθει, τοτε μενει να ειναι crosstalk απο καποιο γειτονα που "αναβαθμιστηκε"
    Downgrade στα 50 ειναι η μονη xdsl λυση.
    Συγνώμη αν δε το διατύπωσα σωστά, αρχικά έντονο πρόβλημα για Κανά μήνα και την τελευταία βδομάδα είναι καλύτερα. Οπότε το χρονικό διάστημα είναι ένας μήνας και.

    η ιναλαν εγινε διαθέσιμη τώρα πρόσφατα.. και ηδη υπεγραψα 2 χρόνια ΒΟΔΑφον..

    - - - Updated - - -

    αυτό σήμερα με το h300.. δεν καταλαβαίνω και πολλα
    τα FEC που είναι?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  re.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  121,8 KB 
ID: 248907

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας