Σελ. 6 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 443
  1. #76
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμείς βρε με το χέρι τα αναβοσβήνουμε...
    Να κάνεις παρέα με την γυναίκα μου.... παρόλο που ολο είναι smart (με alexa) επιμένει.....

    Subscribed

  2. #77
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.470
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνεις παρέα με την γυναίκα μου.... παρόλο που ολο είναι smart (με alexa) επιμένει.....

    Subscribed
    Αφού έχω θέμα με τον μικρό, παίζει όλη μέρα με την alexa οπότε την ξηλωσα

  3. #78
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.994
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glf Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να βάλω DNS AAAA records πρέπει να μένει σταθερή η IPv6 για τα containers
    Για σταθερή ipv6 πρέπει να χρησιμοποιήσεις και DHCPv6 παράλληλα με το SLAAC και αυτό επειδή το IPv6 range που σου δίνει ο ISP αλλάζει.

    Edit: το DHCPv6 θα σου δώσει σταθερή διεύθυνση μόνο εσωτερικά. Αν θες απέξω θα χρειαστείς dynamic dns και για IPv6 , δεν έχω βρει άλλη λύση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fadasma : 04-02-24 στις 23:29.

  4. #79
    Εγγραφή
    22-08-2008
    Περιοχή
    Λευκόβρυση Κοζάνης
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46 Mbps / 5,3 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Spport Entry2i, MT CRS125
    SNR / Attn
    18(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να αυτά ψάχνω, τι είναι το πιο σωστό σε ένα αρκετά συνηθισμένο σενάριο χρήσης.

    Μόνο εσωτερικές με ενδιαφέρει, μονό εγώ θα μπω από wireshark αν είμαι έξω.

  5. #80
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.047
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    δεν υπάρχουν εσωτερικές και εξωτερικές στο v6

    το pc/ο server θα πάρει απο τον τοπικό ρουτερ με SLAAC/ND είτε global unicast ipv6 (2000::/3), ή/και ULA[*] (fd00::/8) πάλι απο τον τοπικό ρουτερ. Οι πρώτες είναι ορατές απο παντού (μέσα/έξω), οι δεύτερες είναι ορατές μόνο απο μέσα.

    τρέχουμε στο ίδιο το pc/στον server dyndns client που υποστηρίζει την ενημέρωση του DNS και με AAAA records και τέλος, το pc είναι στο dns με ipv6 που δείχνει πάντα στην global unicast

    [*] προσοχή, άλλες οι ULA (fd00::/8) και άλλες οι link-local (fe80::/64) που υπάρχουν/σχηματίζονται παντα και απο μόνες τους εφόσον το σύστημα έχει IPv6 -> enabled.

  6. #81
    Εγγραφή
    22-08-2008
    Περιοχή
    Λευκόβρυση Κοζάνης
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46 Mbps / 5,3 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Spport Entry2i, MT CRS125
    SNR / Attn
    18(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι όταν λέω εσωτερικές εννοώ ULA. Καλά κάνεις και τα ξεκαθαρίζεις για όποιον το ψάχνει να είναι ξεκάθαρα.

    Εγώ λοιπόν ακολούθησα τη συμβουλή στο πιο πάνω blog που παρέθεσα και εν τέλει .. επιτυχία.

    Στην ουσία κάνω ... ULA SLAAC παράλληλα και με το WAN-ISP SLAAC.

    Πήγα στο https://unique-local-ipv6.com/ και πήρα ένα ULA για το σπίτι.
    Το έβαλα σε ένα ipv6 pool στο Mikrotik.
    Μετά έβαλα από ένα (ακόμα) ND prefix για κάθε VLAN που έχω και με ονοματοδοσία που να βλέπω λίγο εύκολα ποιο VLAN αφορά. Ε όπως και με το WAN SLAAC δηλαδή αλλά τώρα βάζω και check στο EUI64 για να δουλεύει σωστό SLAAC.
    Αμέσως τα βλέπω στα pool prefixes και ND prefixes ακριβώς όπως και τα αντίστοιχα του WAN-ISP DHCPv6 client.

    Και.. είμαι ψιλοέτοιμος. Κάθε container που κάνω μια επανεκκίνηση παίρνει τώρα και τις.. δύο IPv6. εμένα με ενδιαφέρει η ULA που θα είναι πάντα σταθερή!
    Βλέπω ποια IPv6 έχει αυτό το container και τη βάζω σε μια ΑΑΑΑ εγγραφή στο DNS Server στο mikrotik.
    Για δοκιμή έβαλα μια λίγο διαφορετική ονομασία σε σχέση με την εγγραφή που έχω για το IPv4.
    Και δουλεύει μια χαρά, απλά χτυπάει τώρα το TLS lol

    Αυτό ακριβώς ήθελα. Ωραία δοκιμή.

  7. #82
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Νομίζω πως το IPv6 αξίζει ένα δικό του thread, βασικές αρχές, κλπ, πως στήνουμε ένα τοπικό δίκτυο ή περισσότερα, τα περί ασφάλειας…

  8. #83
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.470
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως το IPv6 αξίζει ένα δικό του thread, βασικές αρχές, κλπ, πως στήνουμε ένα τοπικό δίκτυο ή περισσότερα, τα περί ασφάλειας…
    Ναι, κάποιος να φτιάξει και απλά να το εξηγήσει για όσους δεν έχουν ασχοληθεί σοβαρά, βάζω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτούς πρώτο πρώτο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #84
    Εγγραφή
    22-08-2008
    Περιοχή
    Λευκόβρυση Κοζάνης
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46 Mbps / 5,3 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Spport Entry2i, MT CRS125
    SNR / Attn
    18(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ το έβαλα εδώ γιατί είναι ένα λίγο ειδικό θέμα του IPv6 που νομίζω αφορά ΜΟΝΟ χρήση σε homelabs
    Και το συνεχίζω ως εξής.
    Πάω να σημειώσω τα νέα prefixes και την πρώτη ULA IPv6 στο δοκιμαστικό αυτό container στο netbox (που φυσικά τρέχει και αυτό στο homelab). Και φυσικά το netbox έχει διαθέσιμο IP status -> "SLAAC" για να φαίνεται.
    Μια τάξη, μια αλφαδιά νιώθω τώρα που το είδα χαχαχα.

  10. #85
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.047
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και.. είμαι ψιλοέτοιμος. Κάθε container που κάνω μια επανεκκίνηση παίρνει τώρα και τις.. δύο IPv6. εμένα με ενδιαφέρει η ULA που θα είναι πάντα σταθερή!
    Βλέπω ποια IPv6 έχει αυτό το container και τη βάζω σε μια ΑΑΑΑ εγγραφή στο DNS Server στο mikrotik.
    nice, άρα ήθελες εντελώς τοπική χρήση είπες κάποια στιγμή για DNS AAAA records και νόμιζα οτι ήθελες να μπλέξεις και το public DNS με dyndns αλλά τελικά τώρα καταλαβαίνω οτι για τον dns του ΜΤ μιλούσες.

    ok, ακριβώς για αυτό τον σκοπό υπάρχουν οι ULA, να έχουμε τοπικά/σε ενα {μικρό|μεγάλο|ιδιωτικό} lab full functional ipv6 με την εμπλοκή και του/των router και υπηρεσιών σε ψηλότερα επίπεδα (πχ DNS) σε περίπτωση που δε έχουμε global unicast ή αν απλώς θέλουμε να είναι private/αόρατο απο το internet.

    ρύθμισε τον ra daemon (radvd?) του MT να αποδίδει πάντα τις ίδιες (EUI-64) με lifetime 0 ή αλλιώς με dhcpv6 και πάλι valid lifetime 0 και θα είσαι οκ, οι IP θα παραμένουν πάντα σταθερές, δηλαδη fdXX:NNNN:NNNN:NNNN::/64 ωστε να τις δηλώσεις στο local dns σου.

    για τα πιστοποιητικά και την TLS, letsencrypt is your friend

  11. #86
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Εάν τον ενδιαφέρει κανέναν εδώ είχα κάνει ένα θέμα για ipv6 και pfsense στο homelab μου.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...t=Pfsense+ipv6

  12. #87
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.470
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Δεν έχουμε deticated νήμα για Hypervisors οπότε θα αναφέρω εδώ την εμπειρία μου με το proxmox σε σχέση με vmware.

    Μετά από πολλές δοκιμές όλες αυτές τις ημέρες και έχοντας στήσει cluster με 3 proxmox στη δουλειά έχω καταλήξει στα εξής....

    Τα καλά πρώτα.
    1. Παίζει παντού και εγκαθίσταται πολύ εύκολα χωρίς τα σούξου μούξου μανταλάκια της vmware γιατί είναι απλό linux από κάτω οπότε παίζουν όλα.
    2. Μπορείς να κάνεις passthrough το σύμπαν από τα πράγματα που έχει ένα motherboard onboard.
    3. Η ταχύτητά του είναι ισάξια με vmware και μπορεί να είναι και ποιο γρήγορο σε απλές καταστάσεις με 1-2 δίσκους.
    4. Υποστηρίζει τα πάντα δικτυακά και δεν του λείπει κάτι (μιλάω για vLans, Lagg κλπ)
    5. Το move ενός VM από τον ένα host σε έναν άλλο onthefly λειτουργεί αξιοπρεπέστατα χωρίς διαφορά σε σχέση με VMWare.. ίσως είναι ένα τικ ποιο γρήγορο εδώ στην VMWare αλλά δεν ενοχλεί.
    6. Υποστηρίζει σε cluster κοινό χώρο για όλους τους σέρβερ οπότε σε move από τον έναν σέρβερ στον άλλον, μεταφέρεται μόνο η live μνήμη του VM στην πραγματικότητα.
    7. Το backup σε Proxmox Backup Server λειτουργεί ΟΚ. Ούτε βγάζει μάτια από ευκολίες αλλά σαν απλό backup την κάνει τη δουλειά του. Δεν δοκίμασα τα synchronize προς 2ο backup server αλλά θεωρώ πως θα παίζει. Οκ λείπει το Veeam από εδώ αλλά την κάνεις τη δουλειά σου και έχεις ασφάλεια απλά τα restore γίνονται λίγο ποιο αργά.
    8. Στο δίκτυο του Cluster και στο deticated vLan που έφτιαξα για αυτό, δήλωσα jumbo packets και έδειξε να λειτουργεί μια χαρά.


    Τι δεν μου άρεσε
    1. Κάνοντας ΗΑ οπότε δηλώνεις ένα VM να μπορεί να μετακινηθεί αν πέσει κάποιος HOST, αργεί πολύ να ανάψει αλλού το VM (αυτό με κοινό χώρο για τα VM στο cluster, δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω με φυσικούς δίσκους). Δεν έχω βρει ρυθμίσεις για Heartbeat time κλπ αλλά κάπου θα υπάρχει.
    2. Αν είσαι συνδεδεμένος σε έναν οποιονδήποτε HOST του cluster και τον κλείσεις.. για να κάνεις το οτιδήποτε στο cluster πρέπει να συνδεθείς σε άλλον. Οκ δεν είναι biggie αλλά καμία σχέση με vCenter που είναι standalone. Από την άλλη αν σου πάθει κάτι ο vCenter τελείωσες, ενώ εδώ έχεις όλους τους υπόλοιπους Host να συνδεθείς και να ελέγξεις το υπόλοιπο cluster.
    3. Λείπουν χιλιάδες ρυθμίσεις από το Gui που τις κάνεις μόνο με το χέρι.. σε αντίθεση με την VMWare που το UI και o Vcenter είναι ποιο ολοκληρωμένα.
    4. Μετέτρεψα ένα VM όπως έλεγαν πολλά Howto και το αποτέλεσμα ήταν το VM να σέρνεται στο Proxmox.. δεν ξέρω γιατί, μιλάω για ταχύτητες δίσκων τώρα. Έκανα ότι έλεγαν για μετατροπή του .vmdk σε qcow2 αλλά τα crystaldiskmark και ATTO μου έβγαζαν χαζές ταχύτητες.... δεν ξέρω μπορεί να έφταιγε που ήταν nested τα proxmox πάνω σε esxi αλλά από την άλλη έκανα καθαρές και windows 10 και windows 11 με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις στα VM στο proxmox με αυτό που μετέφερα και πέταγαν οπότε κάτι άλλο έφταιγε.


    Εν κατακλείδι ... για σπίτι και 1-2 HOST νομίζω πως είναι λαμπάδα... για εταιρεία με πολλούς hosts δεν ξέρω αν θα το έβαζα... βέβαια όλα θα εξαρτηθούν από το τι θα κάνει η VMWare και πόσο θα αυξήσει τις τιμές... αλλά θα το δούμε αυτό.

    Εννοείται δεν το έχω δουλέψει πολύ.. αυτές ήταν οι πρώτες εντυπώσεις μου που γενικά είναι θετικές. Για κάτι που είναι τσάμπα, δεν το συζητάμε. Αν η Veeam κάνει κάτι για αυτό, σωθήκαμε πάντως γιατί το differential backup είναι μεγάλη δουλειά όταν κάνεις offsite backup.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #88
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.994
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    @BlueChris ωραίο το review του Proxmox που έκανες και πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες.
    Να πω μόνο οτι στις εταιρίες ανταγωνιστής του vmware πάει να γίνει το xcp-ng και όχι το proxmox.

  14. #89
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Έχει drs? Έχει δυνατότητα στο drs να παντρευείς vm ή να τα χωρίζεις?

  15. #90
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.275
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    @BlueChris ωραίο το review του Proxmox που έκανες και πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες.
    Να πω μόνο οτι στις εταιρίες ανταγωνιστής του vmware πάει να γίνει το xcp-ng και όχι το proxmox.
    Για τα προβλήματα που αναφέρει ο Χρήστος και μιας και ανέφερες κι εσύ το xcp-ng ..
    2. To xcp-ng έχει κι αυτό κάτι αντίστοιχο του vcenter (Xen Orchestra)
    3. To xcp έχει χιλιάδες ρυθμίσεις από κονσόλα..
    4. Έχει built-in μετατροπή από vmware VM, που παίζει να είναι το μεγαλύτερο ατού του αν λες ότι θέλει αλχημείες για μετατροπή. Γιατί το να μετατρέψουμε στο homelab 7-8 VM, κλάιν μάιν, στη δουλειά αμα έχεις 400+, ούτε κατάδικος δεν κάθεται να το κάνει...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

Σελ. 6 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας