Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    02-09-2004
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    Router
    ZTE H268N
    SNR / Attn
    21.9(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα comics, σε οποιαδήποτε μορφή, έχουν υπάρξει ένα μεγάλο κομμάτι της παιδικής-εφηβικής αλλά και της μετέπειτα ζωής μας. Όλοι μας κάποια στιγμή διαβάσαμε και παρακολουθήσαμε, θα τολμούσα να πω μανιωδώς και φανατικά, τις ιστορίες-περιπέτειες-κατορθώματα των χαρακτήρων του φανταστικού κόσμου. Χαρακτήρες που συμπαθήσαμε,αγαπήσαμε,λατρέψαμε,ονειρευτήκαμε αλλά και αντιπαθήσαμε,μισήσαμε και φοβηθήκαμε.
    Αφορμή για το θέμα αυτό, είναι ότι έπεσε στα χέρια μου ένα DVD με τον καινούργιο κύκλο επεισοδίων της σειράς Robotech μέσω ενός φίλου. Αυτό ήταν η αρχή για να ξεθάψω ότι κασέτες αλλά και περιοδικά είχα από παιδί. Έτσι ξεκίνησε ένα ταξίδι σε ένα κομμάτι της ζωής μου, που τα πράγματα ήταν πιο αθώα, πιο απλά, πιο ιδανικά.
    Αναφέρω μερικά από αυτά που βρήκα : Thundercats, Robotech Saga, Tom & Jerry,Xmen,Transformers (τα original), ο νίντζα Καμπαμαρού με τις μακαρονάδες του, Spiderman-Batman- κτλ, δύο σειρές (Manga)με αεροπλάνα-οχήματα που ενώνονται και δημιουργούν ένα ρομποτ και Θα σταθώ στην μία που λέγεται(νομίζω) Getta Robot. Εκεί ο ένας από τους ήρωες (Χαγιάτο), αφού έκανε αναγκαστική προσγείωση εγκαταλείπει το αεροπλάνο του τραυματισμένος και κρύβεται από τους πολυάρθμούς εχθρούς του, οι οποίοι βάζουν εκρικτηκά για να καταστρέψουν το αεροπλάνο του. Τότε ο Χαγιάτο πετάγεται από την κρυψώνα του, επιτίθεται σε δυο- τρεις, βγάζει την βόμβα την πετά μακριά σώζει το αεροπλάνο από την καταστροφή, αλλά περικυκλώνεται από τους εχθρούς του,οι οποίοι προτάσουν τα όπλα για να τον εκτελέσουν. Ελπίδα διαφυγής-σωτηρίας καμμία και το μόνο βέβαιο ο θάνατος. Τότε ο ήρωας κλείνει τα μάτια και διαγράφεται στα χείλι του ένα περίφανο και ταυτόχρονα απαξιωτικό χαμόγελο προς τον επερχόμενο θάνατο. Αυτή η σκηνή με κάνει μέχρι σήμερα να ανατριχιάζω.
    Να αναφέρω επίσης ότι σε μορφή περιοδικού διασώθηκε-βρήκα όλα τα τεύχη του Λοχαγού Μαρκ (πόλεμος των "αμερικάνων" εναντίον των άγγλων)αλλά και του Όμπραξ (εξάσφερα και άγρια δύση).Επίσης ΑΡΚΑΣ (Ισοβίτης,Παντελής και το λιοντάρι κ.α.),παπιοπεριπέτειες, Marvel comics κτλ.
    Παιδιά όποιος θέλει ας αναφέρει τις δικές του εμπειρίες-προτιμήσεις σε αυτό το θέμα.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2004
    Περιοχή
    Πιο κοντά απ' όσο νομίζεις
    Μηνύματα
    951
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    -003/001
    ISP
    Saligar Speed Net
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Επειδή μου αρέσει το κλασικό κινούμενο σχέδιο θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο σχετικά απλό προγραμμα για την δημιουργία καρτούνς. Δηλαδή να ζωγραφίσω κάτι στο χαρτί και να το περάσω στον Η/Υ και να το επεξεργαστώ.
    Πήρες την αγάπη μου και την έκανες κουράδα

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    ForthNet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    Router
    Speedtouch 530/Linksys WRT54g
    Προσωπικά έχω να πω ένα πράγμα μόνο επί του (αρχικού) θέματος:

    Αν είστε φανατικοί των comic strips ή γενικά του κόμικ σαν τρόπου έκφρασης (σαν και μένα), σπεύσατε :P
    Αν ήμουν σε κάτι χρήσιμος, μπορώ να έχω ένα affero ;

    RLU #306453 - http://counter.li.org

    Linux valkyrie 2.6.12-8-386 #1 Tue Aug 30 22:41:30 BST 2005 i686 GNU/Linux

  4. #4
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας γραφικών κάνει την δουλειά σου.
    Υπ όψιν οτι για να περαστεί σχέδιο μεσω σκαναρίσματος θέλει να περαστεί με μελάνι. και όχι απλα με μολύβι (Οι δικες μου ελλιπείς γνώσεις σταματούν εδώ)
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  5. #5
    Εγγραφή
    03-04-2003
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    THOMSON ST585
    Μπορείς και απο μολύβι (χωρίς μελάνι) να το κάνεις.
    Παίζουνε online tutorial για manga τα οποία όμως μπορουν να εφαρμοστούν σε οποιοδήποτε είδος comic. Περιλαμβάνει την χρήση paths σε Adobe Illustrator (ή κάποιο άλλο παρόμοιο πρόγραμμα) ... μιλάμε για πολύ δουλειά. Βασικά χρησιμοποιείς τη σκαναρισμένη εικόνα σαν tracing image και σχηματίζεις απο πάνω το path μετακινώντας bezier points κλπ. Πολλή δουλειά αλλά το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό.
    Το link δεν το έχω πρόχειρο αλλά μπορώ να το βρώ αν ενδιαφέρει κάποιον.
    Με μελάνι δεν έχω δοκιμάσει να ζωγραφίσω ακόμα, γιατί το θεωρώ δύσκολο, αλλά ίσως να είναι πιο εύκολο απο τον τρόπο με τα paths.

    1 tip : Απλά να έχει κανείς υπόψη του ότι η γραμμή του outline πρέπει είναι πιο παχιά απ'ότι νομίζει κανείς αρχικά.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2004
    Περιοχή
    Πιο κοντά απ' όσο νομίζεις
    Μηνύματα
    951
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    -003/001
    ISP
    Saligar Speed Net
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    moshstef,
    Το link δεν το έχω πρόχειρο αλλά μπορώ να το βρώ αν ενδιαφέρει κάποιον.
    Αν θα μπορούσες;;;

    Βέβαια ξέρω ότι θα έχει δουλειά αλλά τουλάχιστον θα ήθελα να το δοκιμάσω!
    Το Illustrator το είχα μάθει στην σχολή αλλά είχα καταλήξει στο Corel μιας και είμαι χρήστης ΠιΣιου και όχι Μακ. Μου λαρεσε και πίο πολύ. Με το Corel θα μπορούσε να γίνει η δουλειά άραγε
    Πήρες την αγάπη μου και την έκανες κουράδα

  7. #7
    Εγγραφή
    03-04-2003
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    THOMSON ST585
    http://actiondaxton.keenspace.com/newtutorial1.html <- Εδώ έχει tips για το scanning

    http://pirotess.rydia.net/tute/ill8/cg1.html <- Αυτό είναι εκείνο to tutorial με το Illustrator που ανέφερα (Αν το Corel Draw έχει paths, γίνεται και σε αυτό) ΣΗΜ: Πιστεύω πως πιο εύκολο είναι να γίνει με μελάνι παρά με paths, απλά αναφέρω πως υπάρχει και αυτός ο τρόπος που δίνει καλά αποτελέσματα

    http://wwww.polykarbon.com <- Αυτό το site έχει πολλά χρήσιμα tutorials:

    Μερικά ακόμα tutorials που δεν έχω την σωστή διεύθυνση (γιατι τα έχω κάνει download), μόνο το όνομα του site, που μπορείς να το ψάξεις στο google με keywords:

    bakaneko
    aristeia
    chiaroscuro
    cozypaper

  8. #8
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200.000/20.000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone SHG3060
    ισως το καταλαβα λαθος το τοπικ οποτε αν πω καμια κοτσανα βριστε με αφοβα

    φιλε beginer_25 πιστευω οτι πρεπει να κανουμε μια διαχωρηση/διακριση αναμεσα στα "παιδικα" και στα ποιο ψαγμενα/εφηβικα/σκληρα κομικς.

    θα μου πεις οταν διαβαζαμε "μπλεκ" και "αγορι" δεν υπηρχαν αυτα που υπαρχουν σημερα, αλλα δεν μπορεις να βαζεις στην ιδια κατηγορια x-men, spiderman και τα αλλα παραπλησια με κομικς στυλ manga η τα ευρωπαικα.
    κατι του στυλ manara, serpieri, bilal, jodorowsky, gimenez, frezzato και πολλους αλλους.

    οχι οτι ειναι κατι διαφορετικα τα μεν απο τα δε, αλλα ειναι εντελως αλλο στυλ και υφος. τα πρωτα πιο καρτουνιστικα και τα αλλα πιο "σοφιστικε".
    να μην ξεχασουμε και αρκετους[νεου] ελληνες δημιουργους που εχουν φτιαξει πολυ καλες δουλειες.

    αληθεια εχεις δοκιμασει αντι να scannarεις να παρεις μια ταμπλετα Α5/Α4 και να περνας απ'ευθειας τα σχεδια στο PC. φυσικα αν "πιανει" το χερι σου.
    εχω δει κατι παλικαρια να κανουν παπαδες με μια ταμπλετα και το photoshop.

    εμενα δεν πιανει το χερι μου και απλως απολαμβανω να διαβαζω και απο τα δυο στυλ

    κανενας απο εδω που να παιρνει το "9" η κανενα αλλο fanzine απο τα αρκετα που κυκλοφορουν?

    δυστυχως εδω πατρα δεν υπαρχει κανενα μαγαζι/βιβλιοπωλειο που να ασχολειται αποκλειστικα με κομικς [οπως κατι μαγαζια στην αθηνα η θεσ/νικη].

    παντως να ειναι καλα το νετ που μου εχει δωσει την δυνατοτητα να διαβασω κομικς που ουτε με σφαιρες δεν βρισκεις στην ελλαδα παρα αν τα παραγγειλεις απ'εξω.
    K3rn3l Pan1c, c0r3 fr13d, us3r st0n3d ;-)

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2004
    Περιοχή
    Πιο κοντά απ' όσο νομίζεις
    Μηνύματα
    951
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    -003/001
    ISP
    Saligar Speed Net
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    moshstef,
    Ευχαριστώ

    http://wwww.polykarbon.com <- Αυτό το site έχει πολλά χρήσιμα tutorials:
    δεν δουλεύει

    Εγώ όμως θέλω να έχω και animation.
    Αυτο πως μπορεί να γίνει;
    Πήρες την αγάπη μου και την έκανες κουράδα

  10. #10
    Εγγραφή
    03-04-2003
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    THOMSON ST585
    Animation? Γιατί δεν δοκιμάζεις το Flash?


    Είχα βάλει 4 w's στο link :
    http://www.polykarbon.com/

  11. #11
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Να πω καταρχήν ότι έχω μεγάλο κόλημα με τα comics, αλλά όχι αυτά που ανέφερε ο beginer_25 στην αρχή. Όπως πολύ σωστά είπε ο FatMan, υπάρχει κάποιος διαχωρισμός ανάμεσα στα "παιδικά" ή mainstream comics και στα "ενήλικα". Π.χ. η DC έχει δημιουργήσει θυγατρική, την Vertigo, που απευθύνεται σε πιο "ώριμο" κοινό και έχει βγάλει τίτλους διαμάντια, όπως τα Sandman, Constantine, Books of Magic, κ.α.
    Φυσικά είμαι φανατικός αναγνώστης της Βαβέλ και μόνιμος θαμώνας των φεστιβάλ της.

    Όσον αφορά τώρα το σχεδιασμό cartoons που αναφέρθηκε, παρόλο που το Flash χρησιμοποιείται εκτενώς σαν format, το πρόγραμμα το ίδιο είναι υποτυπώδες όσον αφορά τις ευκολίες που υποστηρίζει ειδικά για cartoons. Προσωπικά θα σου πρότεινα το The Tab (www.the-tab.com).

    Επίσης να σημειώσω ότι το CorelDraw προφανώς υποστηρίζει paths (δεν τα λέει έτσι, αλλά δεν έχει σημασία), δηλ. διανυσματικές καμπύλες Bezier, κλπ.
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-09-2004
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    Router
    ZTE H268N
    SNR / Attn
    21.9(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε FatMan , να ξεκαθαρίσω ότι δεν βάζω στην ίδια κατηγορία όλα τα κόμικς!Αν διαβάσατε όλο το ποστ μου θα δείτε ότι αυτά που αναφέρω, είναι αυτά που βρήκα+ξέθαψα σε κάτι κούτες από την αποθήκη μου και αναφέρονται στην παιδική- εφηβική μου εποχή.Να σημειώσω επίσης ότι τα 2-3 τελευταία χρόνια η μόνη επαφή μου με κόμικς είναι μέσω του ένθετου περιοδικού 9, του οποίου και είμαι ένας τακτικός αναγνώστης (έχω σχεδόν όλα τα τεύχη). Είναι μια αρκετά καλή δουλειά με συμετοχή και ελλήνων σκιτσογράφων-σχεδιαστών (αναφέρω μερικούς :Δερβενιώτης,Ζερβός,Ταμπακέα,Κυριαζής,Μαυρέας και πιο παλιά ο ΛΕΑΝΔΡΟΣ ).
    Επίσης δεν αναφέρομαι μόνο σε τυπομένα κόμικς (περιοδικά)αλλά και σε κινούμενα (σειρές-ταινίες). Οπότε οποιος θέλει ας αναφέρει και δικές του προτιμήσεις-εμπειρίες.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2004
    Περιοχή
    Πιο κοντά απ' όσο νομίζεις
    Μηνύματα
    951
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    -003/001
    ISP
    Saligar Speed Net
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    AsGoodAsItGets, Ευχαριστώ για το λινκ!
    Το Κορελ φυσικά και υποστηρίζει παθς αφού κάνει παρόμοια δουλειά με το Ιλουστρειτορ.

    Τώρα όσον αφορά τα κόμικς ποτέ δεν μου άρεσαν "spiderman, μπλεικ, κτλ" Αντιθέτως μου αρέσουν πολύ τα κλασικά Cartoons από τα πολύ παλιά, Μπάρνεϊ ο Αρκούδος, Γούντι κτλ μέχρι και τα tiny toons. Μέχρι εκεί.

    Και φυσικά Αρκας! (Όμως όχι όλα)
    Πήρες την αγάπη μου και την έκανες κουράδα

  14. #14
    Για προτεινεται μερικα καλα comics παιδες που μπορουμε να βρουμε στο νετ για κτεβασμα.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Mos Eisley Cantina
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εγώ διαβάζω (και συλλέγω) κόμικς του Ουολτ Ντίσνευ. Ιδιαίτερα με ήρωες την οικογένεια Ντακ και τον Μίκυ. Δεν χάνω τεύχος του περιοδικού "Κόμιξ" (από το #70 και μετά τα έχω όλα ). Ειδικά οι ιστορίες του Μπαρκς και του Ρόσα, αλλά και του Πωλ Μάρρυ είναι υπέροχες. Σε όσους δεν έχουν ασχοληθεί προτείνω τη έκδοση "Βίος και πολιτεία" του Σκρουντζ μακ Ντακ (εκδόσεις Ελευθερουδάκης νομίζω) που κυκλοφόρησε πρόσφατα σε βιβλίο (είναι δια χειρός Ντον Ροσα). Πρόκειται πραγματικά για μεγαλειώδες έργο εικονογραφημένης λογοτεχνίας. Όσοι έχουν διαβάσει ιστορίες του Καρλ Μπαρκς βέβαια θα το εκτιμήσουν ακόμα περισσότερο!

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι καναμε στην προηγουμενη ζωη μας ?????
    Από dantouan στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-08, 19:41
  2. Το νόρτον μας κάνει τη ζωή δύσκολη
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-06, 15:25
  3. Ζωή σε 'μας
    Από gatoulas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-06, 09:58
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-05, 23:07
  5. Τι αλλάζει στο γρήγορο Internet στη χώρα μας...
    Από ermis333 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-05, 11:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας