Σελ. 9 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 246
  1. #121
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Βλέπω ότι αναπαράγεται ένα παλαιότερο flame και με λυπεί αυτό. Τα πράγματα παιδιά είναι απλά. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του που είναι απολύτως σεβαστές. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ο καθένας να απαξιώνει τους άλλους για τις επιλογές τους. Θες να πας στρατό;;; Πήγαινε... Δεν θες να πας;;; Μην πας... Μην απαξιώνεις όμως τον άλλον που είχε αντίθετη άποψη από σένα. Αυτό είναι καθαρά ένδειξη ανωριμότητας.
    Επίσης απαράδεκτα είναι σχόλια που προσπαθούν να "προσηλυτίσουν" προπαγανδίζοντας ή να τρομάξουν κάποιον για τις επιλογές του . πχ. "μην πας στρατό γιατί θα σε σκίσουν και θα σε οδηγήσουν στην αυτοκτονία" από άτομα που ΔΕΝ έχουν υπηρετήσει και δεν γνωρίζουν από πρώτο χέρι τι παίζει (και δεν μιλάμε για ναρκωτικά ή κάπνισμα που είναι επιστημονικά αποδεδειγμένες οι επιπτώσεις) ή "μην πάρεις Ι5 γιατί ποτέ σου δεν θα βρεις δουλειά" από άτομα που δεν έχουν ιδέα για το τι λένε οι νόμοι καθώς αυτοί πήγαν στρατό και δεν τους ενδιέφερε να το ψάξουν.

    Ας κάνει ο καθένας λοιπόν ότι γουστάρει για τον εαυτό του, ας ενημερώσει τους υπόλοιπους για τις επιλογές τους εφόσον το θεωρεί σκόπιμο (για μια ζωή με θητεία ή χωρίς) αλλά μέχρι εκεί.
    Ο φανατισμός είναι πολύ κακό πράγμα ...
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  2. #122
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω ότι αναπαράγεται ένα παλαιότερο flame και με λυπεί αυτό. Τα πράγματα παιδιά είναι απλά. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του που είναι απολύτως σεβαστές. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ο καθένας να απαξιώνει τους άλλους για τις επιλογές τους. Θες να πας στρατό;;; Πήγαινε... Δεν θες να πας;;; Μην πας... Μην απαξιώνεις όμως τον άλλον που είχε αντίθετη άποψη από σένα. Αυτό είναι καθαρά ένδειξη ανωριμότητας.
    Επίσης απαράδεκτα είναι σχόλια που προσπαθούν να "προσηλυτίσουν" προπαγανδίζοντας ή να τρομάξουν κάποιον για τις επιλογές του . πχ. "μην πας στρατό γιατί θα σε σκίσουν και θα σε οδηγήσουν στην αυτοκτονία" από άτομα που ΔΕΝ έχουν υπηρετήσει και δεν γνωρίζουν από πρώτο χέρι τι παίζει (και δεν μιλάμε για ναρκωτικά ή κάπνισμα που είναι επιστημονικά αποδεδειγμένες οι επιπτώσεις) ή "μην πάρεις Ι5 γιατί ποτέ σου δεν θα βρεις δουλειά" από άτομα που δεν έχουν ιδέα για το τι λένε οι νόμοι καθώς αυτοί πήγαν στρατό και δεν τους ενδιέφερε να το ψάξουν.

    Ας κάνει ο καθένας λοιπόν ότι γουστάρει για τον εαυτό του, ας ενημερώσει τους υπόλοιπους για τις επιλογές τους εφόσον το θεωρεί σκόπιμο (για μια ζωή με θητεία ή χωρίς) αλλά μέχρι εκεί.
    Ο φανατισμός είναι πολύ κακό πράγμα ...
    Με βρισκεις απολυτα συμφωνο.

  3. #123
    Το avatar του μέλους Chris2004
    Chris2004 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GZahos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω κανεις λαθος, διοτι δεν κρινω αυτον που υπηρετησε και περασε δυσκολα αλλα αυτον που δεν εχει υπηρετησει και προσπαθει να με πεισει οτι ξερει τα παντα περι της θητεις και το τι σημαινει αυτη. Εξαλλου, να εισαι σιγουρη οτι ειμαι ο πρωτος που υποστηριζει σθεναρα(και το εκανα και στην διαρκεια της θητειας μου) τα συχνοτερα επισκεπτηρια/εξοδους καθως και τις πρακτικες ψυχολογικης υποστηριξης ακομη και απο εξωτερικους παραγοντες(ψυχολογοι) για αυτους που αισθανονται οτι το χρειαζονται.
    Κανείς δεν είπε ότι ξέρει τα πάτα περί της θητείας. Ούτε κάποιος που έχει πάει δεν μπορεί να το ισχυριστεί αυτό. Άλλη γνώμη θα έχει ο βισματίας καφετζής του ΓΕΣ, άλλο ο μή βισματίας στον Έβρο.

    Το θέμα είναι ότι αυτά τα λίγα που ξέρω μου είναι υπεραρκετά για να μην θέλω να μάθω περισσότερα.

    Δεν προσπαθεί κανείς να προσυλητίσει. Αν κάποιος το κάνει αυτό είναι οι υποστηρικτές της θητείας. Υποστηρίζουν έναν θεσμό που σε βάζει να κάνεις κάτι παρά τη θέλησή σου.

    Όσο για τις δηλώσεις του στύλ "μη πας στρατό γιατί θα σε σκίσουν" αυτές ακούγονται επι το πλείστον απο άτομα που ήδη υπηρέτησαν.
    Ο Maxcp πήγε και το λέει. Ο Wan το ίδιο.

    Προσωπικά, όποιον φίλο/γνωστό μου έχω ρωτήσει λέει το εξής "κάνε ότι περνάει απο το χέρι σου να το γλιτώσεις".

    Άρα οι δηλώσεις αυτές ΔΕΝ είναι απο άτομα που δεν πήγαν. Ξέρω θα ήταν βολικότατη δικαιολογία αλλά δυστυχώς για εσάς δεν είναι έτσι.

    Μέχρι και ένας Γαστρεντερολόγος που είχα πάει μου είπε να αποφύγω πάση θυσία τον στρατό γιατί οι διατροφικές συνήθειες εκεί θα ήταν βλαβερές για την υγεία μου.
    Ας μην αναφέρω το γεγονός ότι είμαι υποχρεωμένος να για 12 αναπνέω τον Καρκίνο που καπνίζουν άλλα 100+ άτομα.

    Πολύ καλός μου φίλος είναι ΕΦΥΕΣ και κάθε μέρα μου ψωρουπερηφανέυεται για το πώς την λέει στα φανταράκια και πως σκοπεύει να κάνει όλους τους μαμούχαλους άντρες. Τί να τον κάνω που είμαστε παιδικοί φίλοι αλλιώς θα του έριχνα ένα φτύσιμο.

    Όσο για τις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ αποδεδειγμένες περιπτώσεις. Ολόκληρη έρευνα ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ νοσοκομείου έγινε...τί περισσότερο θέλετε;
    Ακόμα περισσότερες είναι οι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ αποδείξεις ότι η ΘΗΤΕΙΑ είναι ακριβότερη του Επαγγελματικού Στρατού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chris2004 : 19-03-08 στις 00:37.

  4. #124
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Πιστεύω ότι ήμουν σαφής...
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  5. #125
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολλοι παραγοντες παιζουν ρολο σε μια αυτοκτονια , η οικογενεια η ψυχοσυνθεση το timing οι καταστασεις...αλλα για μενα προσωπικα η αυτοκτονια ειναι απαραδεκτη κινηση , εγωιστικη και την απεχθανομαι. ΟΤΙ και να ζεις και να οσο και να υποφερεις δεν σκοτωνεις τον εαυτο σου, τελεια και παυλα δεν υπαρχει καμμια δικαιολογια.

    Και δεν σκεφτονται τους γονεις φιλους και συγγενεις που αφηνουν πισω , εκεινοι ζουνε μετα ενα δραμα αιωνιο.

    Θεωρω πως στο στρατο μπορεις να ερθεις κατω απο πιεση , ομως και ποτε στη ζωη δεν ερχεσαι αντιμετωπος με πολυ δυσκολες καταστασεις? Απλα στο στρατο εχεις και το οπλο μαζι , τη σφαιρα και το καλο στον εγκεφαλο....θανασιμος συνδυασμος.

    Δεν δεχομαι οτι ο στρατος σε σκοτωνει , η βλακεια ναι.

    Σορρυ αλλα δεν δικαιολογω με τπτ αυτα τα ατομα , ισως επειδη εχω πικραθει προσωπικα απο μια τετοια κατασταση.
    They see me postin', they hatin'...

  6. #126
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Πάλι άλλο ένα θέμα με τη στράτευση πάει βουρ για κλείσιμο...

    Το γνωστό τρολ το οποίο με δηλώσεις:
    1)Δεν πάει φαντάρος γιατί δεν πάνε οι γυναίκες.
    2)θα πήγαινε στρατό στη χώρα του (όχι η ελλάδα > διπλή υπηκοότητα) γιατί θα τον πλήρωναν και θα σκότωνε χωρίς πρόβλημα. Η πρωην χώρα του είχε πολίτες-σκλάβους
    3)είναι άεργος-λεφτάς και άρα η ανυποταξία δεν του κόβει το μέλλον
    4)είναι στην ελλάδα για να κάνει μπάνια - αν και η ελλάδα είναι χάλια - και δεν νοιώθει πολίτης
    Συνεχίζει να περνάει τον 24/7 ελεύθερο χρόνο του γραφοντας όπου βρει σπαμάροντας απίστευτα...
    Έτσι δεν μαθαίνει κάποιος που ΘΕΛΕΙ να πάει στρατό τίποτα σε μια γενική συζήτηση (έχω δεκάδες πμ με απορίες) και κάθεται και ακούει διαρκή προπαγάνδα με επιχειρήματα του τύπου: μην αμυνθείς για την πατρίδα σου γιατί το ΚΨΜ δεν έχει σολωμό και πατέ και θα αυτοκτονίσεις ΣΙΓΟΥΡΑ...

    Οποιος θέλει να βοηθήσει το κάνει.
    Οποιος βαριέται στη πισίνα με το MacAir στα πόδια χωρίς να έχει μετέχει πουθενα και ποτέ κάνει μόνο κακό.

    ΥΓ πάω σε ιατρικό φόρουμ να γράψω πόσο λαλάκες είναι οι γιατροί και πόσο χάλια τα νοσοκομεία γιατί έτσι άκουσα...απο ένα νοσοκόμο, το γέρο στη γωνία και το κυρΜήτσο το περιπτερά....
    Τα νσοκομεία δεν χρειάζονται γιατί έχουμε υπερπληθυσμό!!!!


    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iloxos : 19-03-08 στις 13:17.

  7. #127
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    καλα συγνωμη γιατι αυτοι που λενε οτι ειναι χασιμο χρονου η θητεια γιατι δεν μας λενε που υπηρετησαν και με τι ειδικοτητα..

    ετσι για να εχουμε και εμεις μια γνωμη για την θητεια τους και πως την περασαν..

    ........Auto merged post: giannhs1984 added 2 Minutes and 31 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανείς δεν είπε ότι ξέρει τα πάτα περί της θητείας. Ούτε κάποιος που έχει πάει δεν μπορεί να το ισχυριστεί αυτό. Άλλη γνώμη θα έχει ο βισματίας καφετζής του ΓΕΣ, άλλο ο μή βισματίας στον Έβρο.

    Το θέμα είναι ότι αυτά τα λίγα που ξέρω μου είναι υπεραρκετά για να μην θέλω να μάθω περισσότερα.

    Δεν προσπαθεί κανείς να προσυλητίσει. Αν κάποιος το κάνει αυτό είναι οι υποστηρικτές της θητείας. Υποστηρίζουν έναν θεσμό που σε βάζει να κάνεις κάτι παρά τη θέλησή σου.

    Όσο για τις δηλώσεις του στύλ "μη πας στρατό γιατί θα σε σκίσουν" αυτές ακούγονται επι το πλείστον απο άτομα που ήδη υπηρέτησαν.
    Ο Maxcp πήγε και το λέει. Ο Wan το ίδιο.

    Προσωπικά, όποιον φίλο/γνωστό μου έχω ρωτήσει λέει το εξής "κάνε ότι περνάει απο το χέρι σου να το γλιτώσεις".

    Άρα οι δηλώσεις αυτές ΔΕΝ είναι απο άτομα που δεν πήγαν. Ξέρω θα ήταν βολικότατη δικαιολογία αλλά δυστυχώς για εσάς δεν είναι έτσι.

    Μέχρι και ένας Γαστρεντερολόγος που είχα πάει μου είπε να αποφύγω πάση θυσία τον στρατό γιατί οι διατροφικές συνήθειες εκεί θα ήταν βλαβερές για την υγεία μου.
    Ας μην αναφέρω το γεγονός ότι είμαι υποχρεωμένος να για 12 αναπνέω τον Καρκίνο που καπνίζουν άλλα 100+ άτομα.

    Πολύ καλός μου φίλος είναι ΕΦΥΕΣ και κάθε μέρα μου ψωρουπερηφανέυεται για το πώς την λέει στα φανταράκια και πως σκοπεύει να κάνει όλους τους μαμούχαλους άντρες. Τί να τον κάνω που είμαστε παιδικοί φίλοι αλλιώς θα του έριχνα ένα φτύσιμο.

    Όσο για τις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ αποδεδειγμένες περιπτώσεις. Ολόκληρη έρευνα ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ νοσοκομείου έγινε...τί περισσότερο θέλετε;
    Ακόμα περισσότερες είναι οι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ αποδείξεις ότι η ΘΗΤΕΙΑ είναι ακριβότερη του Επαγγελματικού Στρατού.
    ΠΟΥ υπηρετησαν?
    και στο κατω κατω να στο πω αλλιως
    υπαρχουν οι στρατοκαβλοι και αυτοι που δεν τους αρεσει καθολου ο στρατος.. και φυσικα υπαρχουν τα γνωστα ηλιθια ατομα που επειδη εχουν ενα βαθμο καψοναρουν και νομιζουν οτι ειναι μαγκες και? ξαναρωταω ολοι εσεις που πηγατε τι μαθατε? ρωτησατε ποτε ταν γινοταν μαθημα στην ειδικοτητα σας κατι παραπανω? ηθελε κανεις να μαθει κατι παραπανω στην ειδικοτητα του εστω και αν δεν τον ενοιαξε ποτε?

    οταν οι ανωτεροι βλεπουν οτι ο αλλος θελει δεν θα σε ριξει ψυχολογικα αυτοι πανε εκει για να λενε τα τυπικα αφου ξερουν οτι το 99% δεν γουσταρει μαθημα και δεν δινουν σημασια αλλα αμα πας και τους πει θελω να μαθω πιο πολλα για το c4 και πως λειτουργει η πως γινεται ενα περιπολο νομιζει κανεις οτι θα του πει εχω δουλει τωρα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giannhs1984 : 19-03-08 στις 16:58. Αιτία: auto merged post

  8. #128
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι άλλο ένα θέμα με τη στράτευση πάει βουρ για κλείσιμο...

    Το γνωστό τρολ το οποίο με δηλώσεις:
    1)Δεν πάει φαντάρος γιατί δεν πάνε οι γυναίκες.
    2)θα πήγαινε στρατό στη χώρα του (όχι η ελλάδα > διπλή υπηκοότητα) γιατί θα τον πλήρωναν και θα σκότωνε χωρίς πρόβλημα. Η πρωην χώρα του είχε πολίτες-σκλάβους
    3)είναι άεργος-λεφτάς και άρα η ανυποταξία δεν του κόβει το μέλλον
    4)είναι στην ελλάδα για να κάνει μπάνια - αν και η ελλάδα είναι χάλια - και δεν νοιώθει πολίτης
    Συνεχίζει να περνάει τον 24/7 ελεύθερο χρόνο του γραφοντας όπου βρει σπαμάροντας απίστευτα...
    Έτσι δεν μαθαίνει κάποιος που ΘΕΛΕΙ να πάει στρατό τίποτα σε μια γενική συζήτηση (έχω δεκάδες πμ με απορίες) και κάθεται και ακούει διαρκή προπαγάνδα με επιχειρήματα του τύπου: μην αμυνθείς για την πατρίδα σου γιατί το ΚΨΜ δεν έχει σολωμό και πατέ και θα αυτοκτονίσεις ΣΙΓΟΥΡΑ...

    Οποιος θέλει να βοηθήσει το κάνει.
    Οποιος βαριέται στη πισίνα με το MacAir στα πόδια χωρίς να έχει μετέχει πουθενα και ποτέ κάνει μόνο κακό.

    ΥΓ πάω σε ιατρικό φόρουμ να γράψω πόσο λαλάκες είναι οι γιατροί και πόσο χάλια τα νοσοκομεία γιατί έτσι άκουσα...απο ένα νοσοκόμο, το γέρο στη γωνία και το κυρΜήτσο το περιπτερά....
    Τα νσοκομεία δεν χρειάζονται γιατί έχουμε υπερπληθυσμό!!!!


    Αν δεν κάνω λάθος, η συζήτηση αφορά τις αυτοκτονίες στον στρατό και τις συνθήκες που μπορεί να οδηγούν σε αυτές. Αν ήμουν φαντάρος, δε θα περίμενα να ενημερωθώ για ερωτήματα γύρω από άδειες, εξόδους, ασκήσεις κλπ. στο παρόν νήμα. Ας μη μπερδεύουμε δύο από τις πολλές πτυχές ενός ευρύτερου θέματος.

    Τώρα αν θεωρείς ότι η έρευνα του ΓΕΣ είναι προπαγάνδα, τότε ναι, το δέχομαι!

    Τέλος, να πω ότι διαφωνώ κάθετα (πιο πολύ δε γίνεται!) μαζί σου για το κλείδωμα του νήματος. Τέτοια θέματα, που βρίσκονται μάλιστα εν εξελίξει, δε γίνεται να κλειδωθούν. Αφορούν όλο τον κόσμο.

  9. #129
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Αν δεν κάνω λάθος, η συζήτηση αφορά τις αυτοκτονίες στον στρατό και τις συνθήκες που μπορεί να οδηγούν σε αυτές.
    Μα κανείς δεν μπορεί να ξέρει τις συνθήκες που οδήγησαν σε μια αυτοκτονία...εκτός βέβαια από τον αυτόχειρα.
    Ακριβώς γι'αυτό τέτοια νήματα είναι καταδικασμένα να οδηγούν σε άσκοπο flaming. Ο καθένας θα κάνει υποκειμενικές εκτιμήσεις όπως βολεύεται και θα φαγωνόμαστε μέχρι να κλειδωθεί το νήμα. Για να γίνει συζήτηση για τέτοια θέματα (όπου δεν μπορεί να αποδειχθεί αντικειμενικά η αλήθεια) θα πρέπει να μην υπάρχει ίχνος φανατισμού ανάμεσα στους συνομιλητές. Σε αντίθετη περίπτωση δεν υπάρχει περίπτωση να βγει κάτι καλό αλλά απλά θα χαλάμε τις καρδιές μας χωρίς λόγο...
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  10. #130
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhs1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΟΥ υπηρετησαν?
    και στο κατω κατω να στο πω αλλιως
    υπαρχουν οι στρατοκαβλοι και αυτοι που δεν τους αρεσει καθολου ο στρατος.. και φυσικα υπαρχουν τα γνωστα ηλιθια ατομα που επειδη εχουν ενα βαθμο καψοναρουν και νομιζουν οτι ειναι μαγκες και? ξαναρωταω ολοι εσεις που πηγατε τι μαθατε? ρωτησατε ποτε ταν γινοταν μαθημα στην ειδικοτητα σας κατι παραπανω? ηθελε κανεις να μαθει κατι παραπανω στην ειδικοτητα του εστω και αν δεν τον ενοιαξε ποτε?
    Kαλό αυτό, μετά το οτι οι γυναίκες και οι αστράτευτοι δεν εχουν δικαίωμα να κρίνουν την θητεία, σειρά έχουν και όσοι υπηρέτησαν αλλά σε μη μάχιμες θέσεις, δηλ. όλοι εκτός απο ΕΔ και ένα μικρό ποσοστό ΔΕΑ.

    Καλή φάση, εγώ πάντως αν και θεωρώ τον στρατό χάσιμο χρόνο, είμαι περήφανος που έμαθα να λειτουργώ τηλέφωνα με μανιβέλλες, να στέλνω fax, να φυλάω 10 ώρες την ημέρα άδεια στρατόπεδα και πως να πιάνω λαγούς με φακό. Αν ποτέ γίνω τηλεφωνητής, σεκιουριτάς ή ναυαγός σε ένα νησί με φακό θα ξέρω τι να κάνω.

    Αλλά τι κάθομαι και γράφω? Αν δεν έχεις σκοτώσει Τουρκο με τα χέρια σου, δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη για τον ένδοξο ΕΣ. Ναι αυτον που σκοτώνει εκτός απο τα ανήψια του (φαντάρους) και τα παιδιά του (αξιωματικούς).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KLG : 19-03-08 στις 17:31.

  11. #131
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    εγω δεν δεχομαι καποιον που υπηρετησε σε μαχιμη μοναδα της αθηναικης πρωτευουσας να κρινει τον στρατο..οπως φυσικα αυτοι που δεν εχουν παει και απλως εχουν ακουσει μυθους και δρακους..

    οπως εχω ξαναπει στον στρατο βγαζοντας εξω τις ε.δ ζητημα να υπαρχουν 3 μοναδες που πραγματικα μαθαινεις και μια απο αυτες ειναι στην σαμο..
    τωρα να πηγε καποιος ναυτικο αεροπορια και να λεει μεγαλο λουκι ο στρατος ε αυτο ειναι κοροιδια..
    δοξα το θεο εγω εμαθα και οχι επειδη μονο το ηθελα αλλα επειδη πρεπει συνεχεια να μαθαινεις αλλιως τι νοημα εχει καποιος στην ζωη του εαν σταματησει να μαθαινει γενικα πραγματα?

  12. #132
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhs1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν δεχομαι καποιον που υπηρετησε σε μαχιμη μοναδα της αθηναικης πρωτευουσας να κρινει τον στρατο..οπως φυσικα αυτοι που δεν εχουν παει και απλως εχουν ακουσει μυθους και δρακους..

    οπως εχω ξαναπει στον στρατο βγαζοντας εξω τις ε.δ ζητημα να υπαρχουν 3 μοναδες που πραγματικα μαθαινεις και μια απο αυτες ειναι στην σαμο..
    τωρα να πηγε καποιος ναυτικο αεροπορια και να λεει μεγαλο λουκι ο στρατος ε αυτο ειναι κοροιδια..
    δοξα το θεο εγω εμαθα και οχι επειδη μονο το ηθελα αλλα επειδη πρεπει συνεχεια να μαθαινεις αλλιως τι νοημα εχει καποιος στην ζωη του εαν σταματησει να μαθαινει γενικα πραγματα?
    ok λοιπόν, ας αποδομήσουμε λίγο το ποστ σου για να ξέρουν όσοι επιχειρήσουν να σου απαντήσουν με τι έχουν να κάνουν.

    Συμφωνα με τα γραφομενα σου, δικαιούνται να εκφέρουν άποψη για τον ΕΣ οι εξής:
    -ΕΔ (και φαντάζομαι μόνο οι μάχιμες ειδικότητες)
    -3 μονάδες στη Σαμο.

    Οι εξής δεν δικαιούνται:
    -Γυναίκες
    -Αστράτευτοι
    -Οσοι έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις στο 98% των μονάδων όλων των όπλων και σωμάτων.

    :lol απορω που το συνεχίζουμε κιόλας...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KLG : 19-03-08 στις 20:27.

  13. #133
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα κανείς δεν μπορεί να ξέρει τις συνθήκες που οδήγησαν σε μια αυτοκτονία...εκτός βέβαια από τον αυτόχειρα.
    Ακριβώς γι'αυτό τέτοια νήματα είναι καταδικασμένα να οδηγούν σε άσκοπο flaming. Ο καθένας θα κάνει υποκειμενικές εκτιμήσεις όπως βολεύεται και θα φαγωνόμαστε μέχρι να κλειδωθεί το νήμα. Για να γίνει συζήτηση για τέτοια θέματα (όπου δεν μπορεί να αποδειχθεί αντικειμενικά η αλήθεια) θα πρέπει να μην υπάρχει ίχνος φανατισμού ανάμεσα στους συνομιλητές. Σε αντίθετη περίπτωση δεν υπάρχει περίπτωση να βγει κάτι καλό αλλά απλά θα χαλάμε τις καρδιές μας χωρίς λόγο...
    Ασφαλώς και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τον ακριβή συνδυασμό παραγόντων που έδρασε σε κάθε ξεχωριστή περίπτωση, ώστε να οδηγηθεί ένας συνάνθρωπός μας στο απονενοημένο. Ωστόσο, η στατιστική μελέτη μας βοηθά να διαπιστώνουμε γενικές τάσεις. Συμπτωματικά, το κλασικότερο ίσως υπόδειγμα εφαρμογής της στατιστικής στη μελέτη κοινωνικών φαινομένων είναι το περί αυτοκτονίας βιβλίο του Durkheim (Suicide). Εκεί αναδεικνύονται τα κοινωνικά αίτια της αυτοκτονίας, τα οποία δε συνειδητοποιούνται πάντα από τους ίδιους τους αυτόχειρες.

    Σε ό,τι αφορά την έρευνα του ΓΕΣ, παρά την ευνόητη πρόθεσή της να υποβαθμίσει το ρόλο της θητείας στην εκδήλωση αυτοκτονικής συμπεριφοράς, μπορεί να οδηγήσει σε κάποια ενδιαφέροντα συμπεράσματα. Παραθέτω μόνο το εξής:

    οι περισσότερες αυτοκτονίες καταγράφονται σε μονάδες της παραμεθορίου, στα νησιά και στον Έβρο, στις μονάδες της Ελληνικής Δύναμης Κύπρου (ΕΛΔΥΚ), αλλά και στα κέντρα κατάταξης, ενώ το χρονικό διάστημα κατά το οποίο εμφανίζονται τα περισσότερα κρούσματα είτε αυτοκτονιών είτε αποτυχημένης απόπειρας είναι το εξάμηνο από τα τέλη Μαΐου έως τα τέλη Νοεμβρίου, περίοδος κατά την οποία εντάσσονται στο πρόγραμμα εκπαίδευσης οι περισσότερες ασκήσεις, παράλληλα με το πρόγραμμα των τακτικών υπηρεσιών.
    Πηγή: http://www.in.gr/news/article.asp?ln...7&lngdtrid=244

    Όσο για το κλείδωμα των κοινωνικο-πολιτικών συζητήσεων, δεν πιστεύω ότι αποτελεί λύση απέναντι στο flaming. Εκτός του ότι στερεί τη δυνατότητα ανταλλαγής απόψεων και πληροφοριών πάνω σε φλέγοντα ζητήματα (συνήθως αυτά προκαλούν και τις μεγαλύτερες εντάσεις), ενδέχεται να αποτελεί και επιβράβευση αντί για τιμωρία των φανατικών. Πιστεύω ότι πολλοί απ' όσους αναλώνονται σε προσωπικές επιθέσεις στο παρόν νήμα, θα χαίρονταν αν αυτό κλειδωνόταν.

  14. #134
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok λοιπόν, ας αποδομήσουμε λίγο το ποστ σου για να ξέρουν όσοι επιχειρήσουν να σου απαντήσουν με τι έχουν να κάνουν.

    Συμφωνα με τα γραφομενα σου, δικαιούνται να εκφέρουν άποψη για τον ΕΣ οι εξής:
    -ΕΔ (και φαντάζομαι μόνο οι μάχιμες ειδικότητες)
    -3 μονάδες στη Σαμο.

    Οι εξής δεν δικαιούνται:
    -Γυναίκες
    -Αστράτευτοι
    -Οσοι έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις στο 98% των μονάδων όλων των όπλων και σωμάτων.

    :lol απορω που το συνεχίζουμε κιόλας...
    καλα συγνωμη αυτο καταλαβες?
    ειπα οτι λιγες μοναδες ειναι μαχιμες..
    και δεν ειπα τιποτα για γυναικες εφοσον δεν κανουν θητεια..(ακομη..)
    αστρατευτοι να που τι? οτι τους ειπε ο ξαδερφος του ξαδερφου της πρωτης γυναικα του νονου του?
    οσοι εχουν πανε αεροπορια και ναυτικο για πες μου ειναι δυνατον να λενε για τις συνθηκες η αμα εχουν μαθει κατι εφοσον το 95% ειναι βυσματιες?

  15. #135
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    O giannis1984 δεν έχει 100% άδικο. Είναι κουφό να ακούμε απο αστράτευτους, ναύτες, γυναίκες και τη γιαγιά στη γωνία για την ψυχολογική κατάσταση όταν υπηρετείς. Άλλο Σαλαμίνα και άλλο Καβύλη. Άλλο μαύρος και άλλο υλικοπόλεμος.

    Και συνεχίζω να ουρλιάζω οτι ΔΕΝ είμαι υπερ της θητείας αλλά ΑΥΤΗ τη στιγμή λόγω οικονομικών την βλέπω ως τη μόνη λύση για να ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ένας πολίτης και να ΑΜΥΝΘΕΙ της χώρας του. Αν δεν αρέσει σε μερικούς υπάρχουν λύσεις και εφαμόζονται απο Τουρκία, Αγγλία κτλ: Υψηλή φορολογία σε αλκοόλ, τσιγάρα, ΦΠΑ κτλ...Αλλοιώς ας περιμένουμε και ας ελπίζουμε για το καλύτερο.
    Αρνητές θητείας και τρολ υπήρχαν και το 11 με τα σύνορα στη λαμία, το 40 με τους ιταλούς στο καλπάκι και το 74 με 4500 τουρκικά τανξ στον έβρο... Δεν πρόκειτε ποτέ να σταματίσουν όσο υπάρχυν άτομα που θεωύν οτι ο λαλάκας πρέπει να κάνει το χ΄ρεος τους γιατί αυτοί είναι ανώτεροι κοινωνικά, οικονομικά και νοητικά. Πιστεύει κάποιος οτι το γνωστό τρολ αν δούλευε σε μαγαζί με 600Ε δεν θα πήγαινε στρατό;;;; Αλλά το χρημα και η υπεροψία φέρνουν κοινωνικό ρατσισμό, διακρίσεις και φυσικά καταπίεση στον κατώτερο οικονομικά συμπολίτη. Τα τρολ ΔΕΝ καταλαβαίνουν οτι ΟΣΟ δεν πάνε στρατό ΚΑΠΟΙΟΣ άλλος θα το κάνει για ΑΥΤΟΥΣ... Ρατσισμός και καταπίεση 1000000%.

    Το ΓΕΣ - μπλεγμένο στα πλοκάμια του δημοσίου απο το 74 - κινήται με ρυθμούς χελώνας τόσο σε θέματα διαβίωσης του προσωπικού (και αξιωματικών και οπλιτών και εφέδρων) όσο και στην ψυχολογική τους υποστήριξη. Γιατί η εκπαίδευση της τέχνης του φόνου, ο συνεχείς εγκλεισμός, η άσχημη οικονομική κατάσταση και η πίεση λόγω της πειθαρχίας ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ προβλήματα και υπάρχουν μέχρι και τις ανώτατες βαθμίδες. Λέτε οι ίδιοι οι Αξιωματικοί να μην θέλουν βελτίωση;;; Να μην θέλουν καλύτερο στρατό;;;; Αλλά όσο υπάρχουν περιορισμένα χρήματα και πρέπει να δωθούν είτε σε πυρομαχικά είτε σε ψυχολογική υποστήριξη δεν υπάρχει ελπίδα για το δεύτερο...
    Πάντως συνθήκες υπάρχουν και αλλού χειρότερες. ΠΟΛΥ χειρότερες. Αν δουλέυετε με 700Ε το μήνα αθήνα οι ειδικές δυνάμεις και η εκπαίδευση θα σας φανούν παιχνιδάκια.
    Στην τουρκία - για την οποία και ΜΟΝΟ έχουμε στρατό εφέδρων και 90% και στρατό - ο διοικητής μονάδας και ο ΕΑΣ έχουν το δικαίωμα - ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ Η ΠΟΙΝΗ - να εκτελέσουν όποιον θεωρούν οτι δεν κάνει κάτι καλό στη μονάδα ενω οι ΔΕΑ και οι Μον.Υπκοι το ξύλο το θεωρούν δεδομένο. Άρα καλά είμαστε στα χάλια μας.

    Όλοι ξέρουμε οτι υπάρχει πρόβλημα και όλοι θέλουμε να βοηθήσουμε. Το θέμα είναι να μην σαμποτάρουμε την θητεία και του στρατεύσιμους γιατί υπάρχουν εκεί για ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ: την ασφάλεια μας.

    Το τρολάρισμά βλάπτει. Ο ρατσισμός βλάπτει. Η ιδεολογία "δεν πάω, ας πάει ο μαλάκας" βλάπτει. Όλα τα άλλα λόγια είναι περιττά.

Σελ. 9 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ο "Αγώνας Του Θανάτου"
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-08, 14:22
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 12:57
  3. Επιβεβαίωση του "Είμαστε για τα μπάζα" (έκφραση του "αγγαρεύοντος" υπουργού Δημ. Τάξης)
    Από georgex στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-07, 15:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας