Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.622
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Thumbs down
    Φίλος με παίρνει τηλέφωνο γύρω στις 9 και κάτι και μου λέει «Βάλε Alter». Το βάζω εκεί (διακόπτοντας την ταινία που έβλεπα) και βλέπω τον Bill Gates να δίνει συνέντευξη στον Χατζηνικολάου. Σκέφτομαι να παρακολουθήσω να δω τι έχει πει.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν την είδα από την αρχή, οπότε, μπορεί να έχασα κάποια πράματα που λογικά θα περίμενα να ρωτήσει ο Χατζηνικολάου... Τον ρωτούσε περί ανέμων και υδάτων, του στυλ «περίμενες όταν ήσουν μικρός ότι θα έφτανες να είσαι, αν όχι ο πιο πλούσιος, από τους πιο πλούσιους ανθρώπους, τότε που ήσουν στο πανεπιστήμιο;» και οι κλασικές απαντήσεις του στυλ «φυσικά όχι, κτλ». Τον ρώτησε σε κάποια φάση για τη συμφωνία μεταξύ κυβέρνησης και Microsoft, αλλά ο Bill-άκος άλλα απαντούσε, κάτι αοριστίες του στυλ, «ανοίξαμε το κέντρο καινοτομίας εδώ (στην Ελλάδα), ώστε να συνεργαστούν επιχειρήσεις, πανεπιστήμια και κυβέρνηση για να φτιάχνουμε καλύτερο, πιο καλά προσανατολισμένο στις ανάγκες των χρηστών λογισμικό».

    Εν ολίγοις, τρία πουλάκια κάθονταν. Καμία ουσία τόσο οι ερωτήσεις, όσο και οι απαντήσεις του Gates. Σα να ρωτάς κάποιον «ποια είναι η γνώμη σου για τον Τσίπρα (μιας και είναι της μόδας)» και να σου απαντάει με πρόταση του στυλ «ναι, τελικά πιστεύω ότι τα μακαρόνια με τη σάλτσα είναι πιο νόστιμα». Πολύ γενικές ερωτήσεις, αόριστες απαντήσεις και αερολογίες.

    Δεν ξέρω πόσοι την είδατε, αλλά εμένα αυτή η εντύπωση μου δημιουργήθηκε.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #2
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος με παίρνει τηλέφωνο γύρω στις 9 και κάτι και μου λέει «Βάλε Alter». Το βάζω εκεί (διακόπτοντας την ταινία που έβλεπα) και βλέπω τον Bill Gates να δίνει συνέντευξη στον Χατζηνικολάου. Σκέφτομαι να παρακολουθήσω να δω τι έχει πει.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν την είδα από την αρχή, οπότε, μπορεί να έχασα κάποια πράματα που λογικά θα περίμενα να ρωτήσει ο Χατζηνικολάου... Τον ρωτούσε περί ανέμων και υδάτων, του στυλ «περίμενες όταν ήσουν μικρός ότι θα έφτανες να είσαι, αν όχι ο πιο πλούσιος, από τους πιο πλούσιους ανθρώπους, τότε που ήσουν στο πανεπιστήμιο;» και οι κλασικές απαντήσεις του στυλ «φυσικά όχι, κτλ». Τον ρώτησε σε κάποια φάση για τη συμφωνία μεταξύ κυβέρνησης και Microsoft, αλλά ο Bill-άκος άλλα απαντούσε, κάτι αοριστίες του στυλ, «ανοίξαμε το κέντρο καινοτομίας εδώ (στην Ελλάδα), ώστε να συνεργαστούν επιχειρήσεις, πανεπιστήμια και κυβέρνηση για να φτιάχνουμε καλύτερο, πιο καλά προσανατολισμένο στις ανάγκες των χρηστών λογισμικό».

    Εν ολίγοις, τρία πουλάκια κάθονταν. Καμία ουσία τόσο οι ερωτήσεις, όσο και οι απαντήσεις του Gates. Σα να ρωτάς κάποιον «ποια είναι η γνώμη σου για τον Τσίπρα (μιας και είναι της μόδας)» και να σου απαντάει με πρόταση του στυλ «ναι, τελικά πιστεύω ότι τα μακαρόνια με τη σάλτσα είναι πιο νόστιμα». Πολύ γενικές ερωτήσεις, αόριστες απαντήσεις και αερολογίες.

    Δεν ξέρω πόσοι την είδατε, αλλά εμένα αυτή η εντύπωση μου δημιουργήθηκε.
    θα συμφωνήσω μαζί σου, αερολογίες κ ασυναρτησίες.

    Θα μου πεις ο κ.Χατζηνικολάου τι περίμενε κάποιος να τον ρωτήσει τον Gates.

    Τι έχετε να απαντήσετε σε αυτούς που σας κατηγορούν;

    Ποια είναι η γνώμη σας στο Ελεύθερο Λογισμικό;

    κλπ


    Δεν μου έκανε καμία εντύπωση, ειλικρινά.

    Λες και έκανε συζήτηση ένας απόφοιτος του Πολυτεχνείου με έναν απόφοιτο της Οδοντιατρικής.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.622
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μάλλον σκέφτηκε ο Χατζηνικολάου «κάτσε να πάρω μια συνέντευξη από τον Bill-άρα να ανεβεί κι άλλο το prestige μου». Εμένα δε μου προσέφερε προσωπικά τίποτα, άσε που ήταν και αχτένιστος (ο Bill, ο Χατζηνικολάου στην τρίχα! ).

    Πλάκα είχε εκεί που είπε ότι ο σκοπός του δεν επετεύχθη ακόμα, να έχουν όλοι οι άνθρωποι (και τα 6 δις) προσωπικό υπολογιστή, αντί για το 1 δις που έχει τώρα... Η απληστία σε όλο της το μεγαλείο.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #4
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον σκέφτηκε ο Χατζηνικολάου «κάτσε να πάρω μια συνέντευξη από τον Bill-άρα να ανεβεί κι άλλο το prestige μου». Εμένα δε μου προσέφερε προσωπικά τίποτα, άσε που ήταν και αχτένιστος (ο Bill, ο Χατζηνικολάου στην τρίχα! ).

    Πλάκα είχε εκεί που είπε ότι ο σκοπός του δεν επετεύχθη ακόμα, να έχουν όλοι οι άνθρωποι (και τα 6 δις) προσωπικό υπολογιστή, αντί για το 1 δις που έχει τώρα... Η απληστία σε όλο της το μεγαλείο.
    Τώρα που το λές ήθελε η γιαγιά μου, (ετών 75) να ασχοληθεί με το internet, σκέφτομαι να της δώσω τον

    παλιό μου φορητό αλλά θέλει να έχει vista και δεν τα σηκώνει το ριμάδι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gkimonas : 11-03-08 στις 00:41.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Προφανως δεν ξερετε πως γινονται αυτες οι συνεντευξεις. Ολα ειναι προσυμφωνημενα. Αν κατα τυχει ξεφυγει κατι κοβεται στο μονταζ.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  6. #6
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.010
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Μα υπαρχει περιπτωση ποτε καποιος δημοσιογραφος να φερει εναν μεγαλοεπιχειρηματια σε δυσκολη θεση κανοντας ερωτησεις για τους αντιπαλους του ή για οτι τον κατηγορουν???

    Ο καθε δημοσιογραφος θελει μια τετοια συνεντευξη περι ανεμων και υδατων για το "βιογραφικο" του και την "ιστορια" του.Οχι για να βγαλει την αληθεια.

    Ειναι σαν να λεμε οτι θα δωσει ο Κοκκαλης συνεντευξη στον Χατζηνικολαου και ο δημοσιογραφος θα θεσει ερωτησεις για τις κατηγοριες περι κατασκοπειας,Σταζι, διαπλοκη στον ΟΤΕ, το ιδιοκτησιακο καθεστως του γηπεδου κτλ.

    Για την συζυγο θα ρωτησει, τις διακοπες, τις σπουδες, την οικογενεια (μπαμπα,μαμα,αδερφια), τα παιδια του, την θετικη πλευρα των επιχειρησεων του κτλ.

    Ή αν θα παρει καποιος συνεντευξη απο τον Βαρδινογιαννη τον Βαρδη και θα τον ρωτησει για τις σχεσεις με τον μακαριτη τον Νικο και τον Σηφη, για τον μακαριτη τον Θοδωρο κτλ.Για το Παναθηναϊκο λαιτ ερωτησεις θα κανει, για το κοινωνικο προσωπο της οικογενειας, για το κοινοφελες εργο της συζυγου,για την αναπτυξη της Ελληνικης ναυτιλιας κτλ.

    Δεν προσπαθεις να βγαλεις κιτρινο ή ροζ απο τις εκπομπες αυτες.

    Αυτες οι εκπομπες δεν γινονται για να φερεις τον αλλο σε δυσκολη θεση ή να το καθισεις στην καρεκλα του δικαστηριου.Γινονται για να προβαλεις το θετικο προσωπο του αλλου, να τον διαφημισεις και μαζι να διαφημισεις την εκπομπη σου, την δημοσιογραφικη σου δουλεια ή να εχεις να λες αυριο μεθαυριο στα εγγονια σου οτι πηρα συνεντευξη απο τον Μπιλ Γκειτς.

    Επρεπε να του παρει συνεντευξη ο Μακης για να γινουν οι ερωτησεις που θελατε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 11-03-08 στις 00:47.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Για να δεχτεί κάποιος του βεληνεκούς του Gates να δώσει συνέντευξη πρώτα πρέπει να δει τις ερωτήσεις. Αν του κάνουν έχει καλός. Αλλιώς ή τις λογοκρίνει ή απορρίπτει την συνέντευξη.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που το λές ήθελε η γιαγιά μου, (ετών 75) να ασχοληθεί με το internet, σκέφτομαι να της δώσω τον

    παλιό μου φορητό αλλά θέλει να έχει vista και δεν τα σηκώνει το ριμάδι.
    Και εμένα η μάνα μου κάνει μαθήματα υπολογιστών, της έδωσα το παλιό μου λαπτοπ, αλλά έχει χοντρό θέμα. Της έλεγα πάτα το enter, και δεν το έβρισκε

  9. #9
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.010
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δεχτεί κάποιος του βεληνεκούς του Gates να δώσει συνέντευξη πρώτα πρέπει να δει τις ερωτήσεις. Αν του κάνουν έχει καλός. Αλλιώς ή τις λογοκρίνει ή απορρίπτει την συνέντευξη.
    Μα ουτε ο πρωτος ειναι ουτε ο τελευταιος.Ειναι παγιομενες παγκοσμιες τακτικες αυτες.Εμεις πρεπει να το καταλαβουμε που παρακολουθουμε αυτες τις εκπομπες και τις θεωρουμε "αυθορμητες".

    Γιατι οι Ελληνες πολιτικοι αρχηγοι στα ντιμπειτ δεν ξερουν εξαρχης ολες τις ερωτησεις και ειναι προετοιμασμενοι???Αν οι ερωτησεις δεν εχουν εγκριθει απο τα επικοινωνιακα επιτελεια των κομματων δεν γινονται δεκτες.

    Και ειναι αυτονοητο με την εννοια οτι δεν θες εκεινη την στιγμη ως κομμα, να κανει μια "αγνωστη" ερωτηση ενας αντιπολιτευομενος δημοσιογραφος και να φερει σε δυσκολη θεση τον πολιτικο αρχηγο.Γιατι μετα ο "δικος" σου δημοσιογραφος θα κανει μια "δυσκολη" ερωτηση στον αλλο και τελικα θα γινει πολεμος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 11-03-08 στις 00:51.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-02-2006
    Περιοχή
    Θάλασσα...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα γιατί μου φάνηκε ότι η συνέντευξη ήταν άρπα κόλα, τάκα τάκα και ούτε καθεξής...

    Πολύ μικρή μου φάνηκε επίσης...
    Facebook, Twitter, Google+: axinosgr

  11. #11
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που το λές ήθελε η γιαγιά μου, (ετών 75) να ασχοληθεί με το internet, σκέφτομαι να της δώσω τον παλιό μου φορητό αλλά θέλει να έχει vista και δεν τα σηκώνει το ριμάδι.
    Εγώ, της τον έδωσα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails FUTURE.JPG  

    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  12. #12
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Αψογη η φωτογραφία. Γαι το θέμα αυτό το συναδελφικό http:///greekmme.blogspot.com έγραψε ότι
    'ΧΛΙΑΡΗ η συνέντευξη Χατζηνικολάου με τον Bill Gates που μεταδόθηκε μαγνητοσκοπημένη χθές βράδυ από το ALTER. Εδώ που τα λέμε δεν επικέντρωσε σε ειδικά σοβαρά θέματα παρά τις αόριστες ερωτήσεις οι οποίες ήταν φανερά προκαθορισμένες καθώς ο Νίκος ρωτούσε στα Ελληνικά και ο Βασιλάκης στα Αγγλικά. Τις ερωτήσεις τις αποτύπωσε μόνος του άραγε ή είχε βοήθεια; Χάθηκε να συμβουλευθεί άτομα που ασχολούνται με το δίκτυο από γνωστές ιστοσελίδες ή τουλάχιστον να εβαζε τον Καψαμπέλη να του γράψει τις ερωτήσεις; Τόσο δύσκολο θα ήταν να δούμε απαντήσεις σε καυτά και όχι αόριστα ερωτήματα για χάρη της κουβέντας. Πάντως ο Bill πιστεύει στο ψηφιακό μέλλον της χώρας αρκεί να μην υπάρξει άκρατος κρατισμός..'
    Μήπως τα λέει όπως είναι τα πράγματα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 21century : 11-03-08 στις 11:43.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κλασσική συνέντευξη με προσυμφωνημένο "ερωτηματολόγιο", προστίθεται κι αυτή στο βιογραφικό του γνωστού δημοσιογράφου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jazzer : 11-03-08 στις 11:52.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  14. #14
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατάλαβε κανείς σας τι είναι ο "δημιουργικός καπιταλισμός" ??
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.840
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παντως πρεπει να ξερετε οτι εμεις προσπαθησαμε να παρουμε συνεντευξη απ'τον Bill, αλλα μας το αρνηθηκαν γιατί ηταν κλειστο το προγραμμα απο συνεντευξεις. Και έτσι μια ανουσια συνεντευξη πηρε τη θεση μιας αλλης η οποια θα γινοτανε απο σχετικα ατομα και θα ειχε πολυ πιο ενδιαφερουσες απαντησεις.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνέντευξη του ΟΤΕ A.E. στο adslgr.com
    Από rho στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 252
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-08, 21:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας