Σελ. 4 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 380
  1. #46
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterNO Εμφάνιση μηνυμάτων
    αριστερό στόμα και δεξιά ...παπούτσια
    Δηλαδή? Ποια είναι τα "δεξιά" παπούτσια?
    Τα παπούτσια της nike που φοράω τώρα είναι πολύ καλά (τα έχω 2 χρόνια και είμαι ικανοποιημενος).
    Το πρόβλημα ΔΕν είναι τα παπούτσια.
    Το πρόβλημα είναι ότι φτιάχνονται και τα κέρδη πάνε στους εργοδότες, όχι στους εργαζόμενους, που πληρώνονται ψίχουλα, δεν έχουν διακίωμα συμμετοχής στη λήψη αποφάσεως, κτλ, κτλ, τκλ.
    Δηλαδή καιρός είναι να ξεπεράσουμε τη ψεύτικη προπαγάνδα.
    Τα ίδια παπούτσια θα φτάχνονται και στον κομμουνισμό, απλά οι παραγωγικές σχέσεις θα αλλάξουν, οι εργαζόμενοι θα είναι κύριοι της εργασίας τους, χωρίς τους εργοδότες να τους καταπιέχουν και να τους εκμεταλλεύονται...
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  2. #47
    Το avatar του μέλους misterNO
    misterNO Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια παπούτσια θα φτάχνονται και στον κομμουνισμό, απλά οι παραγωγικές σχέσεις θα αλλάξουν, οι εργαζόμενοι θα είναι κύριοι της εργασίας τους, χωρίς τους εργοδότες να τους καταπιέχουν και να τους εκμεταλλεύονται...
    Αυτό τώρα μάλλον για αστείο θα το λές έτσι;
    Σε ποιόν κομμουνισμό; Πού και πότε;
    Ο κομμουνισμός έπαιξε το ρόλο του και μας τελείωσε δυστυχώς ή ευτυχώς..

  3. #48
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ο κομμουνισμός ποτέ δεν εφαρμόστηκε στους υποτιθέμενους "σοσιαλιστικούς παράδεισους"...


    Όσο για το ότι "μας τελείωσε", τα πάντα ρει...
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  4. #49
    Εγγραφή
    31-08-2004
    Περιοχή
    Elbonia
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Router
    CellPipe 7130
    Προσωπικά, δεν θα ήθελα να ξαναδοκιμάσουμε.
    Αν έχεις γράψει τα περισσότερα μηνύματα σε ένα thread, ήρθε η ώρα να σταματήσεις.

  5. #50
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @iloxos:
    Γιατί?
    Βενζίνη από μεγάλες πολυεθνικές, το πιτσιρίκι ήταν πολύ μικρό (οι ηλικίες ποικίλουν).

    Ίσα ίσα που αυτά που λες ενισχύουν τη γενικότερη θέση της αριστεράς ότι πρέπει οι εργαζόμενοι να ενωθούν, να καταργησουν αυτό το βέρβαρο σύστημα, και να απολαμβάνει ο κόσμος τα αγαθά αυτά (ενέργεια, παπούτσια, ρούχα, κτλ, κτλ, κτλ) χωρίς να πέφτουν οι εργαζόμενοι θύματα εκμετάλλευσης από τους εργοδότες που θησαυρίζουν...
    Γιατί τη στιγμή που υπερ-χρησιμοποιούμε προϊόντα που φτιάχνονται απο το αίμα των αφρικανών ασιατών και την ίδια στιγμή λέμε "stop war in iraq" είμαστε βρομ@@@@στες του κερατά.

    Μαζί σου είμαι υπέρ των φτωχών αλλά αν δεν σφάξει καμιά 10ρια παιδάκια η blackwater στη Νιγηρία αύριο δεν θα έχω βενζίνη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iloxos : 11-07-08 στις 17:11.

  6. #51
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.258
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδή καιρός είναι να ξεπεράσουμε τη ψεύτικη προπαγάνδα.
    Nα ξεπεράσουμε και τον ξύλινο λογο ίσως..;

    Η πραγματική προπαγάνδα ποιά ειναι; Αν υπάρχει ψεύτικη προπαγάνδα;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #52
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να ξεβρακωθώ για να τσεκάρω τα ταμπελάκια , αν και γνωρίζω οτι τα περισσότερα φτιάχνονται σε χώρες της ΝΑ Ασίας + Κίνα. Με την ίδια λογική, τσέκαρε την τηλεόραση σου, τον βραστήρα, τα ηλεκτρονικά/ηλεκρτικά μέρη του αυτοκινήτου σου, τα.. τα .. τα..
    Το επιχείρημα αυτό είναι εντελώς αστείο... ή κουβεντιάζουμε, ή δεν ξέρω και εγώ τι..
    Δηλαδή για να κάνουμε κριτική στην παγκοσμοιοποιημένη οικονομία, πρέπει να ζούμε με τους κανόνες της φεουδαρχικής εποχής? Εντελώς αντιδραστική άποψη...
    Άρα κάνουμε μόκο (σκοτώνουμε με το δυτικό στρατό μας αρκετούς και καταπιέζουμε με τις τράπεζες μας τους υπόλοιπους) και για να ξαναγυρίσουμε στην αρχική κουβέντα μας, εφ' όσον θέλουμε αμάξια, dvd, pc κτλ στ' αρχ@@@@ μας το Ιρακ και οι λοιπές χώρες.

    Καταλαβαίνεις που το πάω;;;

    ........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή? Ποια είναι τα "δεξιά" παπούτσια?
    Τα παπούτσια της nike που φοράω τώρα είναι πολύ καλά (τα έχω 2 χρόνια και είμαι ικανοποιημενος).
    Το πρόβλημα ΔΕν είναι τα παπούτσια.
    Το πρόβλημα είναι ότι φτιάχνονται και τα κέρδη πάνε στους εργοδότες, όχι στους εργαζόμενους, που πληρώνονται ψίχουλα, δεν έχουν διακίωμα συμμετοχής στη λήψη αποφάσεως, κτλ, κτλ, τκλ.
    Δηλαδή καιρός είναι να ξεπεράσουμε τη ψεύτικη προπαγάνδα.
    Τα ίδια παπούτσια θα φτάχνονται και στον κομμουνισμό, απλά οι παραγωγικές σχέσεις θα αλλάξουν, οι εργαζόμενοι θα είναι κύριοι της εργασίας τους, χωρίς τους εργοδότες να τους καταπιέχουν και να τους εκμεταλλεύονται...
    εμμμ καλά το σκέφτηκα....

    κομμουνισμός μεγάλε και παγκόσμια ισότητα αλλά ας είναι καλά το 8χρονο που σου έφτιαξε το παπουτσάκι για ένα κομμάτι ψωμί και ας είσαι και συ καλά που έδωσες 100+++Ε στον καπιταλιστή εργοδότη του λέγοντας του:

    1. ευχαριστώ
    2. συνέχισε με την ίδια τακτική
    3. ζήτω τα 8χρονα.
    4. ζήτω η αφρική και η ασία για να έχω nike!!!!!


    ΥΓ πες μου οτι ο μπαμπάς έχει και μερσέντα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iloxos : 11-07-08 στις 17:10. Αιτία: auto merged post

  8. #53
    Το avatar του μέλους misterNO
    misterNO Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ πες μου οτι ο μπαμπάς έχει και μερσέντα...
    O μπαμπάς μπορεί να μην έχει μερσέντα ο γιός έχει σίγουρα υπολογιστή και τον χρόνο να υπερασπίζεται τους προλετάριους μεταχειριζόμενος τα μέσα και τις ευκολίες του πιο άγριου και αχαλίνωτου καπιταλισμου που κατατρώει τους προλετάριους για ένα μεροκάματο της πλάκας.

  9. #54
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterNO Εμφάνιση μηνυμάτων
    O μπαμπάς μπορεί να μην έχει μερσέντα ο γιός έχει σίγουρα υπολογιστή και τον χρόνο να υπερασπίζεται τους προλετάριους μεταχειριζόμενος τα μέσα και τις ευκολίες του πιο άγριου και αχαλίνωτου καπιταλισμου που κατατρώει τους προλετάριους για ένα μεροκάματο της πλάκας.
    Mισό να φέρω τον πολύγραφο και τα τυπογραφικά στοιχεία απο τον καιρό του Γουτεμβέργιου.

    Κατλαβαίνω που το πας ιλοχε, επι της ουσίας δεν εχεις επιχειρήματα και απαξιώνεις τον αγγελιοφόρο επειδή δεν μπορείς να πεις και πολλά για το μύνημα

  10. #55
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    ποια ουσία;;;; που δεν έχω επιχειρήματα;;; ποιό μήνυμα;;;; έκανε ζέστη σήμερα και το έριξες στο συνδιασμό πάρκο-μπύρα;;;;

    για την επικράτηση των "αριστερών" δε λέμε τόση ώρα; (o ciao έχει ανοίξει τόσα θέματα...)

    ΥΓ αγγλία σπούδασες;;;;;;;

  11. #56
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποια ουσία;;;; που δεν έχω επιχειρήματα;;; ποιό μήνυμα;;;; έκανε ζέστη σήμερα και το έριξες στο συνδιασμό πάρκο-μπύρα;;;;

    για την επικράτηση των "αριστερών" δε λέμε τόση ώρα; (o ciao έχει ανοίξει τόσα θέματα...)

    ΥΓ αγγλία σπούδασες;;;;;;;
    Ποια ουσία έλα ντε? Κάνει κάποιος κριτική στον ρόλο των υπερδυνάμεων και το σύρσειμο των Ευρωπαικών κρατών πίσω απο ένα κόκκαλο και εσύ απαντάς τι μάρκα παπούτσια φοράς... και αρχίζεις με μερσεντές και άλλα αστεία, και μετά πετάγεται και το άλλο το τσακάλι που νομίζει οτι τον κόλλησε στο τοίχο και σχολιάζει το γεγονός οτι χρησιμοποιεί Η/Υ.. Ε οκ, ο αριστερός πρέπει να είναι φτωχός, βρωμιάρης, να ζει με προιόντα της μάνας γης που παράγει μόνος του και φυσικά να είναι και αναλφάβητος.. αλλιώς δεν μπορεί να εκφέρει άποψη... λες και ζουμε στην λίθινη εποχή, πριν ανακαλυφτεί η φιλοσοφία και πρέπει όλοι να μιλάμε με βάση τα βιώματα μας...

    Η Παρασκευή είναι εργάσιμη... και με τον καιρό δεν βγάζεις άκρη... θα πάει 6 όμως και θα χτυπήσω κάρτα στην pub απέναντι (οχι δεν σπούδασα Αγγλία ) .

  12. #57
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Θεωρητικά 24mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    speedtouch 510v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή? Ποια είναι τα "δεξιά" παπούτσια?
    Τα παπούτσια της nike που φοράω τώρα είναι πολύ καλά (τα έχω 2 χρόνια και είμαι ικανοποιημενος).
    Το πρόβλημα ΔΕν είναι τα παπούτσια.
    Το πρόβλημα είναι ότι φτιάχνονται και τα κέρδη πάνε στους εργοδότες, όχι στους εργαζόμενους, που πληρώνονται ψίχουλα, δεν έχουν διακίωμα συμμετοχής στη λήψη αποφάσεως, κτλ, κτλ, τκλ.
    Δηλαδή καιρός είναι να ξεπεράσουμε τη ψεύτικη προπαγάνδα.
    Τα ίδια παπούτσια θα φτάχνονται και στον κομμουνισμό, απλά οι παραγωγικές σχέσεις θα αλλάξουν, οι εργαζόμενοι θα είναι κύριοι της εργασίας τους, χωρίς τους εργοδότες να τους καταπιέχουν και να τους εκμεταλλεύονται...
    Το πρόβλημα φίλε μου είναι ότι πλέον κανείς δε λαμβάνει σοβαρά υπόψη την αριστερή ή αριστερίστικη ρητορική (και μην το πάρεις προσωπικά, δεν έχει να κάνει μόνο με τον "ξύλινο" λόγο που σου επισυνάπτουν):
    1. Ή τη θεωρούν μια μεγάλη χίμαιρα, που ποτέ δεν εφαρμόστηκε και ποτέ δεν μπορεί να εφαρμοστεί (κουβεντιάζουμε τους λόγους άμα θες),
    2. Ή τη θεωρούν μια μεγάλη υποκρισία, για αυτό και θα σου πετάνε πάντα ερωτήσεις για τα παπούτσια που φοράς, τα τσιγάρα που καπνίζεις, το αυτοκίνητο που οδηγείς, το κολλέγιο που σπουδάζεις: στους περισσότερους από εμάς έχει αποτυπωθεί έντονα η εικόνα των κατά καιρούς εδώ εκπροσώπων της αριστεράς, που μιλάνε και κηρύττουν εκ του ασφαλούς για τα κομμουνιστικά ιδεώδη, αλλά αυτό δεν τους εμποδίζει να είναι από τους πιο πλούσιους πολιτικούς, να στέλνουν τα παιδιά τους στα αμερικάνικα κολλέγια, να ψωνίζουν στο Κολωνάκι κλπ.

    Όσο για το "επιχείρημα" που συνεχώς χρησιμοποιείς, ότι στην πραγματικότητα ο κομμουνισμός δεν εφαρμόστηκε σωστά και άρα δεν μπορεί να κατακριθεί, αυτό μπορεί να περάσει και στην απέναντι μεριά: καθένας μπορεί να σου πει με την ίδια ευκολία ότι και ο φιλελευθερισμός δεν εφαρμόστηκε ποτέ καλά ή καθόλου, οπότε δεν μπορεί να κατακριθεί.
    Θέλω να σου πω πως είναι ωραίες οι θεωρίες και τα μεγάλα λόγια, αλλά η πράξη είναι αυτή που και μετράει, και αξιολογείται.

  13. #58
    Το avatar του μέλους misterNO
    misterNO Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mισό να φέρω τον πολύγραφο και τα τυπογραφικά στοιχεία απο τον καιρό του Γουτεμβέργιου.
    Σίγουρα φίλε δεν εννοούσα αυτό και καταλαβαινόμαστε νομίζω
    Όμως όταν εγώ είμαι 15h / 24h στο internet "υπαρασπιζόμενος" τον κομμουνισμό για μένα σημαίνει κάποια πράγματα:
    Πρώτο δεν είμαι προλετάριος και δεν έχω ανάγκη το μεροκάματο για να επιβιώσω
    Δεύτερο σα συνέπεια του πρώτου δεν γνωρίζω τη ζωή του σύγρονου προλετάριου
    Τρίτο ανήκω στο 1% του παγκόσμιου πληθυσμού που έχει PC άρα προνομιούχος (σε σχέση με το 99% που δεν έχει)
    Τέταρτο μιλάω θεωρητικά επειδή δεν έχω την εμπειρία του προλετάριου που κυνηγάει την επιβίωση με 700 ευρώ
    Άρα είμαι κομμουνιστής του γλυκού νερού και της θεωρίας και όχι της πράξης
    Απ ότι βλέπεις μιλάω σε πρώτο ενικό και δεν αναφέρομαι σε κάποιον άλλο για να μην παρεξηγηθώ κιόλα

  14. #59
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ο λόγος που όλα όσα περιγράφεις ciaoant1 δεν μπορούν να λειτουργήσουν αποτελεσματικά στην πράξη παρά μόνον στην θεωρία είναι ότι αγνοούν την ανθρώπινη φύση. Ένα απλό παράδειγμα όσον αφορά το ζήτημα των παπουτσιών. Ο μόνος λόγος που τα παπούτσια NIKE τα οποία φοράς είναι τόσο άνετα και βολικά είναι ότι έχει πέσει πολύ εργασία και δεκαετίες ανάπτυξης σε αυτά. Οι μεγάλες πολυεθνικές εταιρείες εταιρείες του χώρου (ADIDAS, NIKE, PUMA κ.λ.π.) ανταγωνίζονται η μία την άλλη και αναπτύσσουν καλύτερα προϊόντα, με στόχο το μέγιστο κέρδος.

    Οι ειδικοί επιστήμονες ξοδεύουν δεκαετίες σε σπουδές και στην συνέχεια σε σκληρή δουλειά γιατί γνωρίζουν ότι θα αμειφθούν πλουσιοπάροχα και θα κάνουν τα όνειρά τους (αρκετά από αυτά τέλος πάντων) πραγματικότητα (μια καλύτερη ζωή, ένα καλύτερο αμάξι-σπίτι-κότερο).

    Από την στιγμή που όλες οι βασικές ανάγκες θα ικανοποιούνται και οι πιο προχωρημένες θα απαγορεύονται, τότε η συντριπτική πλειοψηφία των επιστημόνων θα καταντήσουν δημόσιοι υπάλληλοι και θα κατασκευάζουν τσαρούχια με φούντες. Πάπαλα η ανάπτυξη. Γιατί ο ειδικός στην ανάπτυξη ανατομικών πατουμένων να φάει 15 χρόνια σε μελέτη και σκληρή δουλειά αφού θα πάρει τα ίδια με αυτόν που τα ξύνει στο γραφείο. Αφού ως γνωστόν τα κομμουνιστικά καθεστώτα κρίνουν τα πριμ παραγωγικότητας ως καπιταλιστικά τρυκ που κοροϊδεύουν τον λαό.

    Η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων σκίζεται για ατομικούς σκοπούς όχι για το ευρύτερο καλό, αυτή είναι η πραγματικότητα. Μπορεί κάποιο καθεστώς να προσπαθήσει με προπαγάνδα να αλλάξει τα μυαλά του κόσμου, αλλά στην Ελλάδα θα έχει μάλλον πενιχρά αποτελέσματα.

    Όσο για το «ο καθένας θα παίρνει με βάση τις ανάγκες του» είναι υπερβολικά γενικόλογο και αφελές. Ποιος υπαγορεύει και αποφασίζει ποιες είναι οι ανάγκες μου. Ακόμα και αν βρεθούν επιστήμονες και εργάτες για να κατασκευάσουν Ferrari και όχι δείγματα σερβοκροάτικης τεχνολογίας (για τους φίλους Yugo), με ποια κριτήρια θα μοιραστούν αυτές οι περιορισμένες Ferrari. Ποιος θα αποφασίσει και με ποια κριτήρια σε ποιους θα μοιραστούν και σε ποιους όχι.

    Η απάντηση είναι εξαιρετικά απλή. Η Ferrari δεν ικανοποιεί καμμία πραγματική βασική ανάγκη παρά μόνον την ανάγκη επίδειξης κύρους, και υπερβολικής ταχύτητας, ενώ λειτουργεί και ως γκομενοπαγίδα (είναι πολυεργαλείο σαν αυτά της Makita δηλαδή). Για αυτό κανένα κομμουνιστικό καθεστώς δεν κατασκευάζει ποτέ Ferrari παρά μόνον απλά Lada για τον λαό και ενισχυμένα για την αστυνομία.

    Τα παραδείγματα που αναφέρω περί NIKE, Ferrari, Lada, Yugo και επιστήμονες που κατασκευάζουν σόλες και λειώνουν στην μελέτη, την έρευνα και την ανάπτυξη είναι ενδεικτικά και τα χρησιμοποιώ ως παραβολές, σαν τον Χεσούς Κρίστο.

  15. #60
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν σφάξει καμιά 10ρια παιδάκια η blackwater στη Νιγηρία αύριο δεν θα έχω βενζίνη...[/B]
    Γιατί? Εκτός και αν η βενζίνη προέρχεται από το αίμα των παιδιών στη Νιγηρία, το οποίο έχει κάποια περφυσική δυνατότητα να μετατρέπεται σε πετρέλαιο.

    Επειδή όμως αυτό δεν συμβαίνει, θα πρέπει να δούμε ότι οι πόλεμοι δε γίνονται για να έχεις εσύ ή εγώ πετρέλαιο.
    Γίνονται για να έχει το πετρέλαιο η άρχουσα τάξη (πχ η shell, η gazprom, η total, κτλ).
    Εσύ απλά πληρώνεις (όλο και περισσότερα) για να σου δίνουν, βγάζοντας αμέτρητα κέρδη.

    Θα μπορούσες -απλοικό παράδειγμα για να δείξω ότι θα μπορούσε να είναι και αλλιώς τα πράγματα- να το παίρνεις και από τα ίδια διυλιστήρια, που θα ανήκαν όμως στη Νιγηρία, και δε θα κατέληγαν τα έσοδα στη shell, αλλά στα κρατικά ταμεία. Και μάλιστα αυτή η περίπτωση δεν είναι τίποτα το κομμουνιστικό, είναι 100% καπιταλισμός, και ήδη έχει εφαρμοστεί σε Βενεζουέλα, Βολιβία, Ροσσία με εθνικοποιήσεις των εγκαταστάσεων.
    Οι μισθοφόροι της blackwater που δρουν στη Μεση Ανατολή δεν είναι εκεί για εσένα.
    Είναι για να διασφαλίσουν ότι τα κέρδη θα καταλήγουν σε συγκεκριμένες τσέπες, στις τσέπες αυτών που τους πληρώνουν.

    ........Auto merged post: ciaoant1 πρόσθεσε 6 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κομμουνισμός μεγάλε και παγκόσμια ισότητα αλλά ας είναι καλά το 8χρονο που σου έφτιαξε το παπουτσάκι για ένα κομμάτι ψωμί και ας είσαι και συ καλά που έδωσες 100+++Ε στον καπιταλιστή εργοδότη του λέγοντας του:

    1. ευχαριστώ
    2. συνέχισε με την ίδια τακτική
    3. ζήτω τα 8χρονα.
    4. ζήτω η αφρική και η ασία για να έχω nike!!!!!


    ΥΓ πες μου οτι ο μπαμπάς έχει και μερσέντα...
    Σου ξαναλέω ότι δεν έχω τίποτα εναντίον του παπουτσιού, το θεωρώ καλό.

    Έχω πρόβλημα όμως με τον τρόπο που φτιάχνεται. Θα μπορούσε να φτιάχνεται από εργαζόμενους που εργάζονται λιγότερες ώρες (κάτι που σημαίνει ότι θα γίνουν και περισσότερες προσλήψεις->μείωση ανεργίας για να καλυφθούν οι εργατοώρες που απαιτουνται), με αξιοπρεπείς μισθούς, εργασιακά δικαιώματα, κτλ, κτλ, κτλ.
    Αυτό βέβαια αυτομάτως δημιουργεί πρόβλημα στη nike (και την κάθε εταιρία), που θα χάσει τα έσοδα που έχει αυτή τη στιγμή.
    Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα για το λαό, που ίσα ίσα θα έχει περισσότερες θέσεις εργασιας, καλύτερες συνθήκες, κτλ.
    Τι να κάνουμε, ας μη ζουν "κολυμπωντας στα εκατομμύρια" οι ceo's της nike...

    ........Auto merged post: ciaoant1 πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterNO Εμφάνιση μηνυμάτων
    O μπαμπάς μπορεί να μην έχει μερσέντα ο γιός έχει σίγουρα υπολογιστή και τον χρόνο να υπερασπίζεται τους προλετάριους μεταχειριζόμενος τα μέσα και τις ευκολίες του πιο άγριου και αχαλίνωτου καπιταλισμου που κατατρώει τους προλετάριους για ένα μεροκάματο της πλάκας.
    Πράγματι έχω υπολογιστή, και έχω και χρόνο.
    Θέλεις να περιορίσεις/καταργήσεις κάτι από τα 2?

    (όχι τίποτα άλλο, αλλά σίγουρα υπάρχει εντατικοποίηση, που μειώνει διαρκώς τον "ελεύθερο χρόνο" του λαού, προκειμένου να μην ασχολείται και πολύ με "τα κοινά"...)

    ........Auto merged post: ciaoant1 πρόσθεσε 0 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mισό να φέρω τον πολύγραφο και τα τυπογραφικά στοιχεία απο τον καιρό του Γουτεμβέργιου.

    Κατλαβαίνω που το πας ιλοχε, επι της ουσίας δεν εχεις επιχειρήματα και απαξιώνεις τον αγγελιοφόρο επειδή δεν μπορείς να πεις και πολλά για το μύνημα
    Σωστή η παρατήρηση

    ........Auto merged post: ciaoant1 πρόσθεσε 11 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα απλό παράδειγμα όσον αφορά το ζήτημα των παπουτσιών. Ο μόνος λόγος που τα παπούτσια NIKE τα οποία φοράς είναι τόσο άνετα και βολικά είναι ότι έχει πέσει πολύ εργασία και δεκαετίες ανάπτυξης σε αυτά. Οι μεγάλες πολυεθνικές εταιρείες εταιρείες του χώρου (ADIDAS, NIKE, PUMA κ.λ.π.) ανταγωνίζονται η μία την άλλη και αναπτύσσουν καλύτερα προϊόντα, με στόχο το μέγιστο κέρδος.
    Σωστά. Φαντάσου τι θα γινόταν όμως αν αντι όλοι αυτοί οι εργαζόμενοι σε αυτές τις εταιρίες μοιράζονταν τις ερευνές τους, πόσο πιο γρήγορα/σωστά θα προχωρούσε η εξέλιξη των παπουτσιών.
    Επίσης, φαντάσουν ότι αν δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός, δε θα χρειάζονταν να ξοδεύονται λεφτά και να απασχολούνταν εργαζόμενοι ωστε να κατασκοπεύσουν η μία εταιρία στην άλλη, ή για να προστατευτεί μια εταιρία από μια άλλη (βιημαχικό σαμποτάζ-βιομηχαική κατασκοπεία, φυσική και ηλεκτρονική προσπασία από επιθέσεις, κτλ).
    Έτσι, θα υπήρχαν περισσότεροι "ελεύθεροι πόροι", πράγμα που σημαίνει ότι με λιγότερη δουλειά θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα.

    Παράλληλα, δε θα ξοδεύονταν τόσα λεφτά σε διαφημίσεις από την κάθε εταιρία, κτλ, κτλ, κτλ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που όλες οι βασικές ανάγκες θα ικανοποιούνται και οι πιο προχωρημένες θα απαγορεύονται, τότε η συντριπτική πλειοψηφία των επιστημόνων θα καταντήσουν δημόσιοι υπάλληλοι και θα κατασκευάζουν τσαρούχια με φούντες.
    Που το βασίζεις αυτό?
    Αν ο λαός θέλει καλά παπούτσια, γιατί να μην τα έχει?
    Το να έχεις καλά παπούτσια είναι βασική αναγκη, γιατί να γυρίσουμε πίσω στα τσαρούχια? Ποιος θα το δεχτεί αυτό και γιατί?

    ........Auto merged post: ciaoant1 πρόσθεσε 12 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματική[/B] προπαγάνδα ποιά ειναι; Αν υπάρχει ψεύτικη προπαγάνδα;
    Η λέξη "προπαγάνδα" προέρχεται από το αγγλικό propagation, που ορίζεται ως "The process of spreading to a larger area or greater number".
    Όσο περίεργο και αν ακουστεί, είναι αποτέλεσμα προπαγάνδας το ότι η προπαγάνδα έχει αποκτησει σήμερα κακη σημασία.
    Προπαγάνδα είναι να διαδίδεις την άποψη σου, όπως πχ κάνω εγώ τώρα, ή όπως κάνεις εσύ όταν γράφεις εσύ ένα μήνυμα εδώ.
    Η προπαγάνδα είναι ψεύτική όταν η διαδιδόμενη (προπαγανδιζόμενη) άποψη είναι ψευδής.
    Για παράδειγμα, όταν η κυβέρνηση λέει ότι είναι "σεμνή και ταπεινή", αυτό είναι ψεύτική προπαγάνδα για εμένα.

    Από εκεί και πέρα, ο καθένας ορίζει διαφορετικά το τι είναι αληθινό και τι ψεύτικο (όλα είναι σχετικά).
    Πχ είναι προφανές ότι εγώ ή εσύ μπορεί να θεωρούμε ψευδεις τους ισχυρισμούς της κυβέρνησης ότι "η ελευθερη αγορα είναι καλή", αν όμως το δεις από την αντίθετη πλευρά (πχ από την πλευρά του τραπεζίτη), τότε η άποψη που διαδίδει (προπαγανδίζει) η κυβέρνηση είναι 100% αληθινή.

    Εγώ όμως βλεπω τα πράγματα από τη σκοπιά του λαού, όχι απο τη σκοπιά των εκμεταλλευτών του, και με βάση αυτό ορίζω το τι είναι αληθινό και το όχι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ciaoant1 : 12-07-08 στις 15:12. Αιτία: auto merged post
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

Σελ. 4 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-06, 23:52
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-04, 14:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας