Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Το avatar του μέλους ibok
    ibok Guest
    Ένα κενό ασφαλείας που επιτρέπει την εκμετάλλευση ενός bug στον κώδικα των Windows για το οποίο η Microsoft πρόσφατα κυκλοφόρησε patch, αναφέρει πως εντόπισε η εταιρεία Immunity, που δραστηριοποιείται στο χώρο της ασφάλειας στο Διαδίκτυο.

    Μάλιστα, οι ερευνητές έχουν ήδη εκφράσει φόβους πως τις επόμενες ημέρες είναι πολύ πιθανό να υπάρξει επίθεση ανάλογη με το ξέσπασμα του Zotob τον περασμένο Αύγουστο.

    Μόλις την Τρίτη που μας πέρασε (11 Οκτωβρίου) η Microsoft επιδιόρθωσε το συγκεκριμένο bug που αφορά στο Microsoft Distributed Transaction Coordinator (MSDTC), που χρησιμοποιείται συνήθως από λογισμικό για βάσεις δεδομένων και συμβάλλει στη διαχείριση των συναλλαγών. Το bug επηρεάζει κυρίως συστήματα που τρέχουν σε Windows 2000, το ίδιο λειτουργικό που στόχευαν και οι επιθέσεις του Zotob.

    Στις ενημερώσεις της περασμένης Τρίτης, η Microsoft χαρακτήρισε το συγκεκριμένο κενό ως "κρίσιμο" για τους χρήστες των Windows 2000 και ενημέρωσε τους χρήστες πως αν δεν τρέξουν το patch κινδυνεύουν από κακόβουλες επιθέσεις.

    Η εταιρεία Immunity εντόπισε το πρόβλημα τις πρώτες ώρες μετά την κυκλοφορία της καθιερωμένης ενημέρωσης των Windows.

    Η δημοσιοποίηση του προβλήματος από την Immunity στην ουσία βοηθά τους hackers, καθώς τους στρέφει προς το συγκεκριμένο κενό. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο είναι πολύ πιθανό στο άμεσο χρονικό διάστημα να δούμε επιθέσεις στο συγκεκριμένο bug.

    Η Microsoft σε ανακοίνωσή της αναφέρει πως μέχρι σήμερα δεν έχει καταγραφή κάποια προσπάθεια εκμετάλλευσης του κώδικά της. Προτρέπει τους χρήστες των Windows 2000 να εγκαταστήσουν το patch που κυκλοφόρησε τις προηγούμενες ημέρες, ενώ οι ειδικοί εκτιμούν πως το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο σε συστήματα Windows Server 2000.

    Και αυτό γιατί στο server λογισμικό το MSDTC είναι αυτόματα ενεργοποιημένο, σύμφωνα με τις αρχικές ρυθμίσεις του συστήματος, σε αντίθεση με τα Windows 2000 Pro.

    Περισσότερες πληροφορίες για το MSDTC bug, αλλά και το patch της Microsoft μπορείτε να βρείτε στο Microsoft Security Bulletin που εξέδωσε η εταιρεία.

    Πηγή Δικτυακός τόπος : http://www.computeractive.gr/default...=6&art_id=1017
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aesir : 17-10-05 στις 19:07.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.820
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάλι θα βρεθούν τρύπια μηχανήματα και πάλι θα δημιουργηθούν προβλήματα.
    Administrators που δεν πατσάρουν τα μηχανήματά τους

  3. #3
    Το avatar του μέλους ibok
    ibok Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn
    Πάλι θα βρεθούν τρύπια μηχανήματα και πάλι θα δημιουργηθούν προβλήματα.
    Administrators που δεν πατσάρουν τα μηχανήματά τους
    Δεν μπορώ παρά μα συμφωνήσω μαζί σου.Αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχουν και τέτοιοι Administrators!!!!!
    Αλλά και να 'ταν μόνον αυτό;;;;;;;;;;;;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ibok
    Δεν μπορώ παρά μα συμφωνήσω μαζί σου.Αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχουν και τέτοιοι Administrators!!!!!
    Αλλά και να 'ταν μόνον αυτό;;;;;;;;;;;;
    Υπάρχουν Administrators που είναι και webmasters, mail admins, τεχνικοί σύμβουλοι, developers, εκπαιδευτές, baby sitters, ηλεκτρολόγοι, καλωδιάδες και γενικώς... "κομπιουτεράδες" και δεν προλαβαίνουν τα ελέγχουν πάντα, τα πάντα, μέχρι να βγάλει η MS νέο update.

    Τώρα που το σκέφτομαι... μάλλον υπάρχουν ΜΟΝΟ τέτοιοι Administrators στην Ελλάδα
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #5
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    Υπάρχουν Administrators που είναι και webmasters, mail admins, τεχνικοί σύμβουλοι, developers, εκπαιδευτές, baby sitters, ηλεκτρολόγοι, καλωδιάδες και γενικώς... "κομπιουτεράδες" και δεν προλαβαίνουν τα ελέγχουν πάντα, τα πάντα, μέχρι να βγάλει η MS νέο update.

    Τώρα που το σκέφτομαι... μάλλον υπάρχουν ΜΟΝΟ τέτοιοι Administrators στην Ελλάδα
    Αχ.... Βαχ....
    Πόσο θα 'θελα να είχες λάθος yiapap!

    Ειναι ακριβώς όμως έτσι τα πράγματα εδώ στο Ελλάντα!!

    Κουράγιο αδελφια!!Keep on !

  6. #6
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    οσο υπαρχουν ανθρωποι να δουλευουν ετσι, και ακομα χειροτερα χομπιστες να δουλευουν ετσι με -συμβολικα- ανταλλαγματα (μερικες ωρες σε νετκαφε π.χ.) Τοτε μονο τετοιοι admins θα υπαρχουν

  7. #7
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Από την άλλη για τα μισά patch της Μ$ χρειάζεται reboot το λειτουργικό. Σιγά μην κατεβάσουν ολόκληρο το server για ένα patch. Μπορεί να μη ξανασηκωθεί καν...

    Παραπέμπω σε παλιό ρητό:
    Έναν windows server μπορεί να τον τρέξει ακόμα και ένας ηλίθιος...
    ...πράγμα που συνήθως συμβαίνει.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #8
    Το avatar του μέλους ibok
    ibok Guest
    ΠάνΣωστα Ολα τα παραπάνω!!!!!!!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG
    οσο υπαρχουν ανθρωποι να δουλευουν ετσι, και ακομα χειροτερα χομπιστες να δουλευουν ετσι με -συμβολικα- ανταλλαγματα (μερικες ωρες σε νετκαφε π.χ.) Τοτε μονο τετοιοι admins θα υπαρχουν
    Καλά, άσε τους χομπίστες...
    Για τους άλλους τι εννοείς;
    Ξέρεις από πόσα PC και πάνω θεωρεί η Microsoft μια εταιρεία ως "μεσαία";
    250 (δικτυωμένα).
    Πόσες εταιρείες στην Ελλάδα είναι μεσαίες δηλαδή με μια κεντρική διαχείριση πληροφορικής/μηχανογράφησης;
    Γιατί "μεγάλη" είναι η... καμμία (ίσως ο ΟΤΕ )

    Οπότε στον τύπο με τα 150 pc (πρόσεξε το νούμερο) και την σούπερ εταιρεία τι θα του πεις;
    "Πάρε έναν για network administrator, έναν security/policy advisor, έναν κατσαβιδά (pc hardware), έναν άλλο κατσαβιδά (network technician) και βέβαια μάθε στους υπαλλήλους σου το Google για να λύνουν τα προβλήματα στο Word?

    Δυστυχώς... στο Ελλάντα αυτό δε γίνεται.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  10. #10
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    yiapap> απο μικρος (απο πολυ μικρος γιατι και τωρα μικρος ειμαι ) ημουν καλος με τους υπολογιστες, αλλα οταν στα 18 εφτασε η στιγμη να διαλεξω δουλεια/σπουδες το μονο που ειπα ηταν ΟΧΙ πληροφορική, γιατι ηξερα οτι οτι και να κανω οσες σπουδες και να εχω, ενας "κομπιουτερας" θα ειμαι για τους αλλους. Ειναι μεγαλη μλκια να δουλευεις σαν το σκυλι και η δουλεια σου να θεωρειται αυτονοητη. Πιστευω ομως (ισως επειδη δεν εχω μεγαλη πειρα απο την πραγματικοτητα) οτι μπορουν οι ανθρωποι να θετουν μερικα στανταρ και να τα τηρουν. Μιλαω για συνδικαλισμο, δεν ειναι γραφικοτητες ολα, οπως πιστευουν οι περισσοτεροι. (στα δυσκολα ολοι ζητανε το δικιο τους, αλλα στα ευκολα ολοι ΔενΒαρισαι και ΩχΑδερφε) Π.χ κατι ευκολο και κατεστημενο : το ΤΕΕ ειναι ειναι ενα επιμελητητητριο το οποιο ασκει πιεση και προστατευει (εστω και νταβατζιδικα απο μια αποψη) τα μελη του.

    Δεν γινεται ρε γαμωτο να σπουδαζεις και να δουλευεις σαν το σκυλι για να ερχεται ενας Ξερολας (απο το ΖαχαριαςΔενΤοΦτιαχνω) και να σου πουλαει αερα.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Καλημέρα και από εμένα.. Είμαι και εγώ ενας (προσέξτε!) "System and Network Administrator"...!!! Δυστυχώς πολλά περνάνε από τα χέρια μου και όπως έιπε και ο αγαπητός συνομιλητής, πάλι θα αρχίσουν τα κλάμματα ότι "κάποιος" δεν έκανε σωστά την δουλειά του και δεν έβαλε τα patches. Δυστυχώς "το αφεντικό" απαγορεύει το Automatic Updates ή SUS/WUS κ.λ.π (δεν καταλαβαίνω το λόγο). Πείτε μου τώρα εσείς, πως είναι δυνατόν να κάνω εγώ update σε 35 servers και περίπου 500 PCs...!!! Πείτε μου πώς και....

    Κουράγιο λοιπόν... και υπομονή...!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Roulitsas
    Πείτε μου τώρα εσείς, πως είναι δυνατόν να κάνω εγώ update σε 35 servers και περίπου 500 PCs...!!! Πείτε μου πώς και.... !
    Μπα... πες μας σε ποια εταιρεία δουλεύεις για να βρούμε έναν γνωστό του κ. Βουρλούμη. Τα νούμερα που αναφέρεις σε τοποθετούν στο Top 10 της Ελλάδας. Οπότε για να μη μιλάμε γενικώς... ας γίνουμε συγκεκριμένοι.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  13. #13
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Καλησπέρα... Εργάζομαι σε θυγατρική χρηματοοικονομικού ιδρύματος. Παραπάνω δεν μπορώ να πώ και οι λόγοι είναι ευνόητοι... Πάντως δεν συμφωνώ με τις "μετρήσεις" που προαναφέρθηκαν....!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    28-01-2004
    Περιοχή
    Παγκρατι - Αθηνα
    Μηνύματα
    3.611
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.996/935
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 21,5(dB)
    Πείτε μου τώρα εσείς, πως είναι δυνατόν να κάνω εγώ update σε 35 servers και περίπου 500 PCs...!!! Πείτε μου πώς και..
    Φιλε δεν τα βαζεις και στο folding να τους περασουμε ολους

  15. #15
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.413
    Downloads
    123
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΑΒΑΤΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Roulitsas
    Καλημέρα και από εμένα.. Είμαι και εγώ ενας (προσέξτε!) "System and Network Administrator"...!!! Δυστυχώς πολλά περνάνε από τα χέρια μου και όπως έιπε και ο αγαπητός συνομιλητής, πάλι θα αρχίσουν τα κλάμματα ότι "κάποιος" δεν έκανε σωστά την δουλειά του και δεν έβαλε τα patches. Δυστυχώς "το αφεντικό" απαγορεύει το Automatic Updates ή SUS/WUS κ.λ.π (δεν καταλαβαίνω το λόγο). Πείτε μου τώρα εσείς, πως είναι δυνατόν να κάνω εγώ update σε 35 servers και περίπου 500 PCs...!!! Πείτε μου πώς και....

    Κουράγιο λοιπόν... και υπομονή...!!!
    Φυσικά στο απαγορεύει.. αμα χαλάσουν ποιός θα πάει ? εσυ.. αμα θέλουν νέα pc γιατί τα παλιά χάλασαν απο "κάτι" ποιός θα κερδίσει? το αφεντικό σου...

    Και φυσικά βάλε και απο μια κονσόλα σαν service μορε...
    CPU:i7 965+Hydro™ MOBO: Classified DDR:3x2GB Corsair 1866C7 GPU........SSD:Intel® X25-M HDD: 2x1TB Speedpoint F1-F3 PSU: Revolution 1050W CASE: Obsidian TFT: ASUS VW266H 26''

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κενό ασφαλείας σε router της Altec
    Από vag2008 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-08, 17:04
  2. Άλλο ένα κενό ασφαλείας στον Internet Explorer 7
    Από Reef στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-06, 10:13
  3. Κενό ασφαλείας σε προϊόντα της McAfee
    Από euri στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-06, 12:24
  4. Νέο κενό ασφάλειας στον Internet Explorer
    Από aLoNe στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-06, 13:24
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-04, 04:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας