Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Τις τελευταίες μέρες, κάποιες ώρες μέσα στην ημέρα πέφτει η ποιότητα, κάνει μικρές διακοπές στην φωνή. Δεν το κάνει πάντα.
    Πρόβλημα με τον παροχέα internet δεν είναι, γιατί το δοκίμασα με άλλο παροχέα όπως και με άλλη VoIP εταιρεία και δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Σήμερα πάλι τέτοια ώρα και από την δικά μου μερά αλλά και από την άλλη η φωνή κάνει μικροσπασίματα.
    Έχω την υποψία ότι πέσανε πολλοί χρήσες και δεν έχουν κάνει τις αναβαθμίσεις που χρειάζονται.
    Άλλος εχει παρατηρήσει τίποτα.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.638
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    Odido
    Το ίδιο και στη δική μου περίπτωση (γραμμή 512/128) κάποιες ώρες, με αποκορύφωμα 16:00-21:00 κατά μέσο όρο. Το πιθανότερο είναι ότι έχει να κάνει με το δίκτυο του ΟΤΕ και το γνωστό πρόβλημα με τα πακέτα. Χρησιμοποιώ το πλέον ανθεκτικό codec (G723) αλλά κάποιες φορές (ευτυχώς όχι συχνά) ούτε αυτό σώζει την κατάσταση.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-02-2005
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Εγώ με το sipdiscount όποτε μιλάω με Γερμανία και Αγγλία, δεν έχω κανένα πρόβλημα.
    Όποτε καλέσω Ελλάδα Αθήνα η Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να μιλήσω καθόλου.
    Έχω δοκιμάσει διάφορα codec και με το Sipdiscount μου δουλέυει καλύτερα το G711a .
    To voipbuster μου δουλέυει καλύτερα με G729.
    Στις κλήσεις για εξωτερικό δουλέυουν όλα τα codec πολύ καλύτερα.

    Περιοχή Αθήνα.
    Γραμμή 512/128 Οτε/Φορθνετ
    ΑΤΑ Linksys Pap2

  4. #4
    Το avatar του μέλους minovg
    minovg Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathisb
    Εγώ με το sipdiscount όποτε μιλάω με Γερμανία και Αγγλία, δεν έχω κανένα πρόβλημα.
    Όποτε καλέσω Ελλάδα Αθήνα η Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να μιλήσω καθόλου.
    Έχω δοκιμάσει διάφορα codec και με το Sipdiscount μου δουλέυει καλύτερα το G711a .
    To voipbuster μου δουλέυει καλύτερα με G729.
    Στις κλήσεις για εξωτερικό δουλέυουν όλα τα codec πολύ καλύτερα.

    Περιοχή Αθήνα.
    Γραμμή 512/128 Οτε/Φορθνετ
    ΑΤΑ Linksys Pap2
    Θα συμφωνήσω με τον φίλο. Παρομοίως για Γερμανία μιλώ άψογα. Για Ελλάδα έχω πρόβλημα... Τα μεσημέρια το πρόβλημα είναι μεγάλο και η επικοινωνία καθίσταται αδύνατη. Από τέτοια ώρα και μετά όλα είναι οκ.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.638
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    Odido
    Μήπως εδώ παίζει ρόλο και η ποιότητα του τηλεφωνικού δικτύου του ΟΤΕ?? Κι εγώ όταν μιλάω με εξωτερικό ακούγεται πολύ καλύτερα, ακόμα και κατά τις ώρες αιχμής. Να αναφέρω ένα στοιχείο, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο βέβαια: όταν καλώ Ελλάδα, ο ήχος κλήσης λίγες φορές είναι καθαρός, δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι εννοώ. Όταν καλώ Βέλγιο ή Δανία, όμως, ο χαρακτηριστικός ήχος που ακούω πριν σηκώσει το τηλέφωνο ο συνομιλητής δε διαφέρει από αυτόν που ακούω όταν καλώ από το σταθερό τηλέφωνο. Μάλιστα, μία φορά, ενώ καλούσα Ελλάδα από το ΑΤΑ, έγινε κάποιο μπλέξιμο της γραμμής και στο βάθος άκουγα το κουδούνισμα αλλά άκουγα επίσης πεντακάθαρα τη συνομιλία ενός τύπου με μια κοπέλα και, από τον ψυθιριστό τόνο της φωνής του και κάτι υπονοούμενα, μάλλον για γκόμενα επρόκειτο . Και μετά λένε ότι το ψηφιακό δίκτυο έλυσε τέτοια προβλήματα....Σκεφθείτε ότι μπορεί να ήταν ο καθένας και είναι, τουλάχιστον, απαράδεκτο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan.nl : 16-02-06 στις 23:10.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    12(dB) / 6,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ τις τελευταίες 2-3 μέρες δεν σταύρωσα ούτε μία σωστή κλήση μέσω Voipbuster! Πίστευα ότι έφταιγε το γνωστό πρόβλημα με τον περιορισμό πακέτων αλλά σήμερα που δοκίμασα με Skype έπιανε κανονικά. Δοκίμασα την ίδια ώρα και τα 2 προγράμματα και με το Voipbuster είχα μεγάλες καθυστερήσεις ενώ με το skype όλα μια χαρά.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Νεο αδερφακι, internetcalls.com αλλα προς το παρον δεν μας ενδιαφερει γιατι δεν εχει δωρεαν κλησεις προς Ελλαδα.

    Btw πως και δεν υπαρχει καποιο επισημασμενο θεμα για voipbuster κλπ? Εδω υπαρχει για evoice, icall που δεν τα ξερει ουτε η μανα τους.

  8. #8
    Το avatar του μέλους minovg
    minovg Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrg_polini
    Btw πως και δεν υπαρχει καποιο επισημασμενο θεμα για voipbuster κλπ? Εδω υπαρχει για evoice, icall που δεν τα ξερει ουτε η μανα τους.
    Συμφωνώ και επαυξάνω. Ένα επισημασμένο θέμα επιβάλλεται νομίζω.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Στην δικιά μου περίπτωση το πρόβλημα δεν είναι στο ΟΤΕ γιατί:
    - Και στο δίκτυο της Vivodi, αλλά και της Telepassport η συμπεριφορά είναι ίδια. Δεν μπορεί λοιπόν να χαλάσανε και τα 2 δίκτυα ταυτόχρονα, τα οποία είναι ανεξάρτητα από τον ΟΤΕ.
    - Με i-call δεν έχω κανένα πρόβλημα. Που αν ήταν στο δίκτυο το πρόβλημα, πακέτα κλπ.. θα έπρεπε και με i-call να έχω αντίστοιχα προβλήματα.

    Ούτε ο ΟΤΕ πιστεύω να φταίει από έξω προς τα μέσα, γιατί έως πριν λίγες μέρες δεν έπεφτε η ποιότητα. Το φαινόμενο αυτό είναι λίγων ημερών.
    Μάλλον γίνεται αυτό που είπα και στην αρχή, επειδή η Voipbuster/Sipdiscount σαν υπηρεσία είναι μοναδική, έχουν πέσει πάρα πολύ, και δεν έχει κάνει τις αναβαθμίσεις που απαιτούνται.

    Ακόμα και όταν παίρνω νούμερο ΟΤΕ που δεν υπάρχει, και βγαίνει το γνωστό ηχογραφημένο μήνυμα, ακούγεται κάπως σπαστά σαν να κατεβάζω στο full εκείνη την ώρα και να μην φτάνει το bandwidth.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BoGe : 17-02-06 στις 03:15.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Αυτό που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση είναι ότι μέσα στην Αθήνα σε δυο διαφορετικούς αριθμούς έχω διαφορετική ποιότητα επικοινωνίας. Προφανώς η τηλεφωνική συσκευή που χρησιμοποιεί αυτός που καλείται παίζει ρόλο. Αλλά τόσο πολύ.

    Από την άλλη, ναι θα συμφωνήσω τώρα τελευταία κάνουν δόκιμες στα μηχανήματα τους.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Προσπαθώ να πάρω Γερμανία με SipDiscount που είναι δωρεάν στον αριθμό 0049 17665262559, αλλά δεν μπορώ, μπορεί να δοκιμάσει κανείς με SipDiscount να μου πει;
    Με VoipBuster παίρνει χωρίς πρόβλημα με χρέωση μόνο 0.20!!! λεπτά το λεπτό.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-02-2005
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παιδια σίγουρα πρέπει να παίζουν πολλά πράγματα ρόλο όπως πχ ο σερβερ του sipdiscount/voipbust κλπ. Επισης παίζει ρόλο και το εσωτερικό δίκτυο του εκάστοτε παρόχου (BT, OTE, κλπ). Τώρα για την τερματική συσκευή (τηλέφωνο) που έχει ο συνομιλητής μας αν υπάρχει πρόβλημα θα υπάρχει με όλες τις κλήσεις οχι μόνο με όσες είναι μέσω voip.

    Και κάτι άλλο, πως γίνεται όμως όταν με καλούν από το εξωτερικό (Αγγλία και Γερμανία) μέσω voip στο σταθερό μου να μην έχω ποτέ πρόβλημα ότι ώρα και να είναι;

  13. #13
    Εγγραφή
    07-02-2005
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BoGe
    Προσπαθώ να πάρω Γερμανία με SipDiscount που είναι δωρεάν στον αριθμό 0049 17665262559, αλλά δεν μπορώ, μπορεί να δοκιμάσει κανείς με SipDiscount να μου πει;
    Με VoipBuster παίρνει χωρίς πρόβλημα με χρέωση μόνο 0.20!!! λεπτά το λεπτό.
    Ο Αριθμός που καλείς είναι κινητό. Το sipdiscount δεν είναι δωρεάν για κινητό στην Γερμανία.
    Το voipbuster σωστά σου λέει 0.20/λεπτό.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathisb
    Ο Αριθμός που καλείς είναι κινητό. Το sipdiscount δεν είναι δωρεάν για κινητό στην Γερμανία.
    Το voipbuster σωστά σου λέει 0.20/λεπτό.
    Για σταθερό έχει χρέωση 0.5 το λεπτό, και πάλι ακριβά δηλαδή.
    Αλλά λογικό από την άλλη, διότι τα παίρνει έτσι από τις δωρεάν κλήσεις που προσφέρει.
    Ακόμα και κινητό που είναι όπως λες, δεν θα έπρεπε να με χρεώνει 0.20/λεπτό έστω, αφού υπόλοιπο έχω στον λογαριασμό μου;
    Εδώ δεν με αφήνει καθόλου να πάρω.

  15. #15
    Το avatar του μέλους minovg
    minovg Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BoGe
    Προσπαθώ να πάρω Γερμανία με SipDiscount που είναι δωρεάν στον αριθμό 0049 17665262559, αλλά δεν μπορώ, μπορεί να δοκιμάσει κανείς με SipDiscount να μου πει;
    Με VoipBuster παίρνει χωρίς πρόβλημα με χρέωση μόνο 0.20!!! λεπτά το λεπτό.
    O αριθμός αυτός είναι κινητό.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απόψεις : Voipbuster, Sipdiscount κλπ
    Από nrg_polini στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1317
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-24, 16:26
  2. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-06, 07:38
  3. Help wanted: Έχετε ΑΤΑ με G.729; Αν ναι, παίζει με Voipbuster/SIPDiscount κτλ;
    Από cosmos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-06, 17:12
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-06, 11:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας