Σελ. 33 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 132328313233
Εμφάνιση 481-495 από 495
  1. #481
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matrix1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως αυτη τη διαφορα με το encryption την βλεπει και ενας φιλος μου που εχει otenet. χωρις αυτο και με τα παλια ports ηταν γονατισμενο, οταν αλλαξε τις πορτες και εβαλε encryption του εδωσε κολλημενα τερμα.
    Η διαφορά υπάρχει γιατί αρκετοί πλέον χρήστες και servers, σε όλο τον κόσμο, το εχουν ενεργοποιημένο default ...

  2. #482
    Το avatar του μέλους MasterRidley
    MasterRidley Guest
    Ωπα παιδια!
    Αν κατάλαβα καλά το επιχείρημα μας για ts βασίζεται στην διαφορά ταχύτητας μεταξύ
    http ή ftp και peer-to-peer προγραμμάτων.Όμως όπως διάβασα σ'αυτό το λινκ:
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45785
    είναι άλλο το http κι άλλο το p2p.
    Ισχύει αυτό ή ου?

  3. #483
    Εγγραφή
    24-08-2002
    Περιοχή
    Jamaica...θά'θελα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.117
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Πάντως για να κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, όπως λέει και στο wikipedia, τα καλα του traffic shaping είναι τα εξής :
    1) Less jitter.
    2) Reduced packet loss.
    3) Lower latency
    και το εφαρμόζουν οι περισσότεροι providers ανα τον κόσμο για να μήν αναγκαστούν να αναβαθμίσουν το bandwidth ή για να στρώσουν γενικότερα την κυκλοφορία στο δίκτυό τους, γιατί ώς γνωστών το p2p που γίνεται με πολλές συνδέσεις ταυτόχρονα γονατίζει γενικότερα τα δίκτυα.
    Σε downloads απο μία και μόνο πηγή, όπως π.χ ftp, irc, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο " κόψιμο ", έπειτα το p2p είναι για πολύ noob γιατί ο κάθε γκάου-μπίου πιτσιρικάς με το που παίρνει pc και σύνδεση, μπορεί να αρχίσει να κατεβάζει ότι θέλει χωρίς κόπο, ενώ παλιότερα, έπρεπε να είσαι γάτα και να φάς πολλές ώρες μπροστά απο το πληκτρολόγιο, για να αποκτήσεις πρόσβαση σε warez.[/p]
    Τι να πώ, το traffic shaping, έχει τα καλά του και τα κακά του

  4. #484
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    FritzBox for Wlan
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Πήρα τηλ. χτές τεχνικό τμήμα της HOL για να τους πω αν θα συνεχίσουν το ts ή να αλλάξω ISP.

    Ο τεχνικός μου απάντησε ότι "έχουμε βρει όλοι μια καραμέλλα και πιπιλάμε σχετικά με το ts" και ότι "ένας έγραψε μια μπούρδα κάπου, και τσιμπήσαμε όλοι μας".

    Του είπα ότι το πρόβλημα είναι υπαρκτό, αναφέροντάς του τις διαφορές ταχύτητας με demo από άλλη εταιρία ή όταν τικάρω το protocol obsfucation.

    H απάντησή του ήταν: "Τα πράγματα είναι έτσι και αν δεν σ'αρέσει άλλαξε provider"!!

    Μετά γίναμε μπάχαλο, τον είπα αλήτη, απατεώνες την εταιρία του που καταπατάει τους όρους σύμβασης και έληξε το παραμύθι...

    Ουστ ρε που σας κάναμε και πλούσιους..πως έλεγε και ο Κελαηδόνης " ..να δεις που κάποτε θα μας πούνε και μαλ#$@ες, να δεις που κάποτε θα μας πούνε και χαζούς.."

  5. #485
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό που γράφεται για το θέμα. Η ΗΟΛ χρησιμοποιεί TS. εχθές έκανα ανβάθμιση στην τελευταία έκδοση του Emule και τσέκαρα το protocol obsfucation και έχω σχεδόν τις ταχύτητες που είχα και πριν.
    Είμαι αγανακτισμένος με την εταιρία αυτή, επειδή έχω και την ανάλογη προιστορία με χαμηλό download από ftp (πχ 12 kb/sec) όταν ήταν 384, που μου είχαν πει δεν φταίμε εμείς ο ΟΤΕ φταίει, και έχω πάρει την απόφασή μου. Θα τη διακόψω όποιο και να είναι το κόστος ( να μείνω ένα μήνα χωρίς ), είτε όταν λήξει η σύνδεση ή εάν βρώ κάποια νομική βάση ( όπως είχε γίνει με τις καταγγελίες για τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας που σε δέσμευαν για ένα έτος) πολύ πιο πρίν
    Προτείνω και στους άλλους χρήστες που λήγει η σύνδεσή τους να κάνουν το ίδιο, επειδή το μόνο μέσο για να ασκήσουμε πίεση σε τέτοιες πρακτικές είναι η αγοραστική μας δύναμη
    Ας φύγουμε μερικοί να πάμε αλλού γιατί εάν δεν το κάνουμε θα ακολουθήσουν την πρακτική αυτή και οι άλλοι πάροχοι οταν βρεθούν στη δύσκολη θέση να πουλήσουν υπηρεσίες που δεν μπορούν να καλύψουν. Και μην ξεχνάνε ότι σήμερα κόβουν το Ρ2Ρ αυριο το περιεχόμενο αυτών που λέμε και γράφουμε. Άς το κάνουμε για να παραμείνει το internet χώρος έκφρασης του απλού ανθρώπου κι όχι υποχείριο των λίγων
    Σας ευχαριστώ που με ακούσατε

  6. #486
    Το avatar του μέλους cytsous
    cytsous Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ogenikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως για να κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, όπως λέει και στο wikipedia, τα καλα του traffic shaping είναι τα εξής :
    1) Less jitter.
    2) Reduced packet loss.
    3) Lower latency
    και το εφαρμόζουν οι περισσότεροι providers ανα τον κόσμο για να μήν αναγκαστούν να αναβαθμίσουν το bandwidth ή για να στρώσουν γενικότερα την κυκλοφορία στο δίκτυό τους, γιατί ώς γνωστών το p2p που γίνεται με πολλές συνδέσεις ταυτόχρονα γονατίζει γενικότερα τα δίκτυα.
    Σε downloads απο μία και μόνο πηγή, όπως π.χ ftp, irc, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο " κόψιμο ", έπειτα το p2p είναι για πολύ noob γιατί ο κάθε γκάου-μπίου πιτσιρικάς με το που παίρνει pc και σύνδεση, μπορεί να αρχίσει να κατεβάζει ότι θέλει χωρίς κόπο, ενώ παλιότερα, έπρεπε να είσαι γάτα και να φάς πολλές ώρες μπροστά απο το πληκτρολόγιο, για να αποκτήσεις πρόσβαση σε warez.[/p]
    Τι να πώ, το traffic shaping, έχει τα καλά του και τα κακά του


    !list , get, dir . ok μερικοί γουστάρουν irc, άλλοι dc++, άλλοι μουλαράκι. Όλοι αποδεκτοί. Γιατί όσο "noob???" ή "υπερχακεράς" είναι κάποιος, εδώ δε μιλάμε για το είδος χρήσης που κάνει ο καθένας με τη σύνδεσή του , αλλά καθαρά μιλάμε ως δυσαρεστημένοι πελάτες με ένα προιόν.
    Είτε είναι ντομάτες, είτε καφετιέρα είτε μια 6+6 στη HOL , πληρώνεις για κάτι και δεν το έχεις και αυτό είναι το πρόβλημα, κοινό για όλους. Η κατάσταση με τη HOL είναι απαράδεκτη , αλλά έχουμε συνηθίσει έτσι. Κάνει ts η HOL? Πολύ ωραία. Πες το μας νωρίτερα, ώστε όποιος νομίζει οτι το ts είναι καλό, να την προτιμήσει, όποιον δεν τον συμφέρει να πάει για άλλον isp. Αν λοιπόν γίνεται όντως ts, έπρεπε να αναφέρεται ρητά κάπου (νομίζω).Άρα στη συγκεκριμένη περίπτωση το ts μου φαίνεται πως έχει μόνο τα κακά του

  7. #487
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    FritzBox for Wlan
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Άνοιξα thread στο forum του insomnia.gr. Όσο περισσότεροι ενημερωθούν τόσο καλύτερα, σωστά??

    Παραθέτω το link:

    http://www.insomnia.gr/vb3/showthrea...11#post1315111

  8. #488
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mefisto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τεχνικός μου απάντησε ότι "έχουμε βρει όλοι μια καραμέλλα και πιπιλάμε σχετικά με το ts" και ότι "ένας έγραψε μια μπούρδα κάπου, και τσιμπήσαμε όλοι μας".
    Μπορεί γραπτά να σου απαντήσει ο κύριος ότι "εφαρμόζεται προτεραιοποίηση κίνησης" ή ότι "δεν εφαρμόζεται προτεραιοποίηση κίνησης;"

    Μόνο αυτό. Ναι ή ου. Γραπτά! Όχι τι χρώμα έχει η σελήνη ή ότι το Internet δεν είναι καραμέλα...

  9. #489
    Εγγραφή
    07-11-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.690
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritz!Box Fon
    σε μένα δεν έχει διαφορά είτε είναι encrypted είτε όχι , άρα δεν προκύπτει TS τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση ... Δυστιχώς υπάρχουν προβλήματα και σε πολλά άλλα κομμάτια και οι περισσότεροι ρίχνετε το φταίξιμο εκεί χωρίς να αποδεικνύεται ότι υπάρχει TS ... Οταν είχαν πει τον Ιούνιο για τους διπλασιασμούς , ήμουν απο τους λίγους που είπα, ωχ προβλήματα και μάλιστα πολλά ... Εκεί είναι η πραγματική αιτία , και η λύση; θα στρώσουν μετά απο 5-6 μήνες .... Καλό κουράγιο ... Εγώ το έχω αποδεχθεί διότι δεν υπάρχει άμεση λύση , είναι διαδικαστικό το θέμα όχι τεχνικό ....

  10. #490
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπέβαλλα είδηση για το θέμα στην κεντρική σελίδα του forum

  11. #491
    Το avatar του μέλους smiliegirl
    smiliegirl Guest
    Μόλις ανακάλυψα αυτό το θέμα και αν και δε διάβασα τις προηγούμενες 33(!!!!) σελίδες (μονο κάποια posts) αλλά μου κάνει εντύπωση που ακόμη το συζητάτε το αν κάνουν traffic shaping! Προφανώς κάνουν traffic shaping!!!!

    Το πόσο κατεβάζει κάποιος με το 0.47c emule & ενεργοποιημένο obfuscation εξαρτάται ΚΑΙ από το ποιά και πόσα είναι τα αρχεία που κατεβάζει, πόσα sources έχουν κλπ Το "πάλι δεν κατεβάζω" ή το "κατεβάζω μια χαρά" είναι λίγο ανεκδοτολογικό - πχ αν κάποιος κατεβάζει ταινίες ή παιχνίδια με 200-300 sources/αρχείο φυσικά θα κατεβάζει ok.

    Αδιάψευστη απόδειξη του ότι η hol κάνει traffic shaping: ανοίξτε τη λίστα με τους άλλους users σε κάποιο από τα αρχεία που καταβάζετε - αυτοί που υποστηρίζουν obfuscation σχεδόν πάντα θα σας έχουν δώσει τα standard 9MB ή και παραπάνω. Αυτοί που δεν υποστηρίζουν ή έχουν απενεργοποιημένη obfuscation θα σας έχουν δώσει μερικές εκατοντάδες KB άντε κανένα MB.

    Περαιτέρω ενδείξεις θα βρείτε και στο verbose log (εγγραφές του τύπου: 20/9/2006 9:19:52 μμ: Download session ended: Timeout. More than 100 seconds since last complete block was received. User: xxx.xxx.xxx.xxx 'xxxxxxxx' (eMule v0.47a,Downloading/Uploading/None) in SetDownloadState(). New State: 1, Length: 3:48 mins, Transferred: 147.96 KB. Τέτοιες εγγραφές υπάρχουν μόνο για τους clients χωρίς obfuscation)

    Σε όλα τα τηλεφωνήματα στο τεχνικό τμήμα (απο τις 20/9 που πρώτη φορά συνειδητοποίησα ότι κάνουν traffic shaping μέχρι και σήμερα που πήρα για να τους βρίσω) το αρνούνται. Στην αρχή είχαν το θράσσος να υπαινιχθούν ότι φταίει το κλείσιμο του edonkey, μετά ο διπλασιασμός (γιατί επηρεάζεται μόνο το p2p τότε?) τώρα λένε κάτι του στυλ "Η επίσημη ενημέρωση που έχω είναι ότι δε γίνεται traffic shaping"

    Είναι απίστευτα ελεεινοί διότι:
    α) κάνουν traffic shaping
    β) το αρνούνται λες και είμαστε ηλίθιοι
    γ) προωθούν γραμμές 4mbps τις οποίες γνωρίζουν ότι οι πελάτες τους ποτέ δε θα μπορέσουν να αξιοποιήσουν πραγματικά. Αυτό το τελευταίο κατα τη γνώμη μου συνιστά ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΤΗ και σκοπεύω να θέσω εγγράφως ερώτημα στο νομικό τους τμήμα.
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει ήδη κάνει κάποιος από τους υπόλοιπους παθόντες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος smiliegirl : 05-10-06 στις 16:58.

  12. #492
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπέβαλλα είδηση για το θέμα στην κεντρική σελίδα του forum
    Έγινε υπόμνημα στίς ειδήσεις ...

  13. #493
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από joseph Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε μένα δεν έχει διαφορά είτε είναι encrypted είτε όχι , άρα δεν προκύπτει TS τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση ... Δυστιχώς υπάρχουν προβλήματα και σε πολλά άλλα κομμάτια και οι περισσότεροι ρίχνετε το φταίξιμο εκεί χωρίς να αποδεικνύεται ότι υπάρχει TS ... Οταν είχαν πει τον Ιούνιο για τους διπλασιασμούς , ήμουν απο τους λίγους που είπα, ωχ προβλήματα και μάλιστα πολλά ... Εκεί είναι η πραγματική αιτία , και η λύση; θα στρώσουν μετά απο 5-6 μήνες .... Καλό κουράγιο ... Εγώ το έχω αποδεχθεί διότι δεν υπάρχει άμεση λύση , είναι διαδικαστικό το θέμα όχι τεχνικό ....

    Το ποιος έχει πρόβλημα φαίνεται κανονικά στις 30+ σελίδες

  14. #494
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11067/845
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    Avm Fritzbox FonWLAN 7272
    SNR / Attn
    9(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι πρακτικές που εφαρμόζει η HOL κάθε άλλο παρά αρμόζουν σε σοβαρή εταιρία. Αν για οποιοδήποτε λόγο κρίνουν ότι πρέπει να εφαρμόσουν traffic shaping στο δίκτυό τους, έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ, ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΑΙ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΩΝ. Κάτι τέτοιο συνιστά μονομερή τροποποίηση των όρων σύμβασης, γεγονός που λογικά πρέπει να επιτρέπει την καταγγελία της σύμβασης από την πλευρά των θιγμένων συνδρομητών. Η άρνηση της εταιρίας να τοποθετηθεί επίσημα επί του προβλήματος επιβεβαιώνει την ενοχή της και την αδιαφορία προς τους πελάτες της. Προσωπικά, εντός των ημερών θα ζητήσω τη μη ανανέωση της συνδρομής μου. Ακόμη και αν τώρα λυνόταν το πρόβλημα, η απόφασή μου είναι αδιαπραγμάτευτη. Κανένας δεν ανέχεται την κοροϊδία. Εξάλλου, εφόσον η HOL επένδυσε σε τεχνολογία traffic shaping, είναι σίγουρο ότι μελλοντικά, ανάλογα με το πλήθος των συνδρομητών της, θα τη χρησιμοποιεί κατά βούληση...

  15. #495
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Το θέμα κλειδώνει, συνεχίζουμε την κουβέντα στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=50984 ....

    warning@all προσέξτε το ύφος και το περιεχόμενο των μηνυμάτων σας, κόσμια και με επιχειρήματα σας παρακαλώ, είναι κρίμα να ακυρώνεται η προσπάθεια να ενημερωθούν οι χρήστες απο ένα απρεπές σχόλιο ....

Σελ. 33 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 132328313233

Παρόμοια Θέματα

  1. Καταγγελία χρηστών για Traffic Shaping απο την Otenet
    Από MNP-10 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1083
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-08, 15:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας