Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 44
  1. #1
    Εγγραφή
    25-02-2011
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1022
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli ADB black
    SNR / Attn
    12(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παιδια εδω και ποσο καιρο εχω ενα προβλημα με το σταθερο αλλα και το ιντερνετ.ακουω θορυβους στο ακουστικο και εχω συχνα disconnect (καθε μιση ωρα)
    στο σπιτι που μενω τα καλωδια τηλεφωνου ειναι περασμενα απο τα ιδια μπουατ μαζι με αυτα του ρευματος αλλα και της κεραιας (νοικιαζω).μετα απο ποσες βλαβες που δηλωσα και αφου εμαθα πλεον τον τεχνικο του οτε που ασχολειτε με το προβλημα μου ηρθε για 3 φορα σημερα να το κοιταξει..μετρησε την γραμμη μου απο την μπριζα μου απο το καφαω και μιλησε και με καποιον που μετρησε και εκεινος απο καπου και μου ειπε πως ολα ειναι οκ απο θεμα γραμμης και πως απο οπου και αν μετρησε τα ιδια αποτελεσματα ειχε..μου λεει πως ισως το προβλημα μου οφειλετε στο οτι ειναι μαζι με τα καλωδια του ρευματος..η γραμμη μου για να ερθει απο το box του οτε στο σπιτι μου κανει τον γυρω του σπιτιου μου.σε ενα σημειο παραλληλιζετε με 2 κεντρικα καλωδια της ΔΕΗ (περιπου 3μ αποσταση).εγω μαζι με τον τεχνικο που εβλεπε το θορυβο μου ειπε να ανοιξω οτι βαρια συσκευη εχει το σπιτι..θερμοσιφωνο,κουζινα,κλιματιστικο.ο θορυβος μου ηταν σταθερος...
    ολα καλα για ενα 3ωρο..εχω την εντυπωση πως οταν ηρθε και ο απο πανω μου μαλλον απο την δουλεια ο θορυβος επεσε στα 6db μαζι με ενα disconnect και κλειδωμα παρακατω απο τα 2048 που κλειδωνω...
    ο τεχνικος που ειναι ο πιο καλος που εχω βρει μου ειπε να τον καλεσω τριτη να ρθει να ριξουμε ενα προχειρο καλωδιο για να βεβαιωθει οτι φταιει η εγκατασταση του σπιτιου..αν δεν φταιει η εγκατασταση θα αλλαξει του οτε...

    ακουω γνωμες

  2. #2
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3ftw Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια εδω και ποσο καιρο εχω ενα προβλημα με το σταθερο αλλα και το ιντερνετ.ακουω θορυβους στο ακουστικο και εχω συχνα disconnect (καθε μιση ωρα)
    στο σπιτι που μενω τα καλωδια τηλεφωνου ειναι περασμενα απο τα ιδια μπουατ μαζι με αυτα του ρευματος αλλα και της κεραιας (νοικιαζω).μετα απο ποσες βλαβες που δηλωσα και αφου εμαθα πλεον τον τεχνικο του οτε που ασχολειτε με το προβλημα μου ηρθε για 3 φορα σημερα να το κοιταξει..μετρησε την γραμμη μου απο την μπριζα μου απο το καφαω και μιλησε και με καποιον που μετρησε και εκεινος απο καπου και μου ειπε πως ολα ειναι οκ απο θεμα γραμμης και πως απο οπου και αν μετρησε τα ιδια αποτελεσματα ειχε..μου λεει πως ισως το προβλημα μου οφειλετε στο οτι ειναι μαζι με τα καλωδια του ρευματος..η γραμμη μου για να ερθει απο το box του οτε στο σπιτι μου κανει τον γυρω του σπιτιου μου.σε ενα σημειο παραλληλιζετε με 2 κεντρικα καλωδια της ΔΕΗ (περιπου 3μ αποσταση).εγω μαζι με τον τεχνικο που εβλεπε το θορυβο μου ειπε να ανοιξω οτι βαρια συσκευη εχει το σπιτι..θερμοσιφωνο,κουζινα,κλιματιστικο.ο θορυβος μου ηταν σταθερος...
    ολα καλα για ενα 3ωρο..εχω την εντυπωση πως οταν ηρθε και ο απο πανω μου μαλλον απο την δουλεια ο θορυβος επεσε στα 6db μαζι με ενα disconnect και κλειδωμα παρακατω απο τα 2048 που κλειδωνω...
    ο τεχνικος που ειναι ο πιο καλος που εχω βρει μου ειπε να τον καλεσω τριτη να ρθει να ριξουμε ενα προχειρο καλωδιο για να βεβαιωθει οτι φταιει η εγκατασταση του σπιτιου..αν δεν φταιει η εγκατασταση θα αλλαξει του οτε...

    ακουω γνωμες
    Άστο!
    Μάλλον δέν σου τα είπαν καλά, ή δέν τα κατάλαβες καλά.
    Καλώδια RF (κεραία) + ΧΤ (τηλέφωνο, κουδούνια κλπ) +220ν ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ εξ αρχικής κατασκευής να συνυπάρχουν στο αυτό μπουάτ και στις αυτές σωληνώσεις, έστω κι άν είναι δίπλα και παράλληλα.
    ΠΡΟΣΟΧΗ: Άν βάλεις ηλεκτρολόγο να σου αντικαταστήσει "απο κάτω" τα καλώδια του διαμερίσματός σου, θα βρεθείς κατά βάση να πληρώνεις για αντικατάσταση τηλεφωνικών καλωδίων σε αρκετά - άν όχι σε όλα τα- διαμερίσματα της πολυκατοικίας, διότι τα καλώδια αυτά είναι συνεστραμμένα σε σειρίδες και η οποιαδήποτε διέλευση ατσαλίνας ή νέου επιπλέον αγωγού, κατά κανόνα θα τραυματίσει την -ήδη παλιά- μόνωση των υπαρχόντων αγωγών, δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα επικοινωνίας φωνής στους υπολοίπους ενοίκους.

    Στο πρόβλημα τώρα:
    Προφανώς η πολυκατοικία σου είναι αρκετά παλιά, με αποτέλεσμα η υπάρχουσα εγκατάσταση τηλεφώνων να συγκροτείται απο τα κλασσικά μπλέ-κόκκινα δίζευγα τηλεφωνίας που φτάνουν μέχρι το διαμέρισμά σου. Με δεδομένη την παλαιότητα της εγκατάστασης, είναι λογικό να υπάρχει πρόβλημα.

    Η λύση:
    UTP cat7 εξωτερικό μέσω φωταγωγού - παταριού κλπ απο τον πίνακα "τηλεφώνων" της οικοδομής μέχρι το διαμέρισμά σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 10-06-11 στις 20:18.
    Γρηγόρης Νάκος.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2011
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1022
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli ADB black
    SNR / Attn
    12(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν διευκρινησα.ειναι ενα 2οροφο και εγω ειμαι στο ισογειο..ειναι παλια πολυκατοικια αλλα ανακαινισμενη αλλα το σπιτονοικοκυρη μου τον επιασε κωτσο ο ηλεκτρολογος αποτι φαινεται...
    αυτο που σουλεω γινεται...τηλεφωνια,ΔΕΗ και κεραια περνανε ΟΛΑ απο τα ιδια μπουατ και διακλαδωσεις....
    τελικα βρηκα τροπο και απομονωσα την μια μπριζα που δεν βρισκει κανενα μπουατ και λειτουργο προς το παρον μονο μια μπριζα..ενταξει wifi ειναι..
    ελπιζω αυτο να ητν το προβλημα...μεχρι στιγμης ετσι δειχνει

  4. #4
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3ftw Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν διευκρινησα.ειναι ενα 2οροφο και εγω ειμαι στο ισογειο..ειναι παλια πολυκατοικια αλλα ανακαινισμενη αλλα το σπιτονοικοκυρη μου τον επιασε κωτσο ο ηλεκτρολογος αποτι φαινεται...
    αυτο που σουλεω γινεται...τηλεφωνια,ΔΕΗ και κεραια περνανε ΟΛΑ απο τα ιδια μπουατ και διακλαδωσεις....
    τελικα βρηκα τροπο και απομονωσα την μια μπριζα
    που δεν βρισκει κανενα μπουατ και λειτουργο προς το παρον μονο μια μπριζα..ενταξει wifi ειναι..
    ελπιζω αυτο να ητν το προβλημα...μεχρι στιγμης ετσι δειχνει
    Καλή Τύχη αδερφέ!
    Και μακρυά απο κομπιούτερς, δίκτυα κι εξαρτήματα wifi, τηλεοράσεις, τηλέφωνα κλπ όταν αρχίσει ν' αστράφτει στην περιοχή σου.

    Άν πάλι σ' ενδιαφέρει υπάρχει κι άλλη, ασφαλής λύση στο θέμα σου, πολύ μακράν αυτής που επέλεξες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 10-06-11 στις 22:16.
    Γρηγόρης Νάκος.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση:
    UTP cat7 εξωτερικό μέσω φωταγωγού - παταριού κλπ απο τον πίνακα "τηλεφώνων" της οικοδομής μέχρι το διαμέρισμά σου.
    τα cat7 ethernet cables ΔΕΝ ειναι συμβατα με το τηλεφωνικο καλωδιο, δηλαδη ΔΕΝ θα μπορει να δουλεψει το τηλ. αν το κουμπωσει στην πριζα του ethernet...

    το μεγιστο ethernet που υποστιριζει και το απλο τηλ. καλωδιο ειναι το cat6.
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα cat7 ethernet cables ΔΕΝ ειναι συμβατα με το τηλεφωνικο καλωδιο, δηλαδη ΔΕΝ θα μπορει να δουλεψει το τηλ. αν το κουμπωσει στην πριζα του ethernet...

    το μεγιστο ethernet που υποστιριζει και το απλο τηλ. καλωδιο ειναι το cat6.
    Στο μπουάτ του ΟΤΕ έξω απ' το σπίτι και στο πίσω μέρος της επίτοιχης τηλεφωνικής μπρίζας μέσα στο σπίτι, δέν χρησιμοποιούνται ακροδέκτες παρά μόνο ένα ζεύγος απο τα σύρματα.

    Το UTP cat7 προτάθηκε αρχικά λόγω μεγαλύτερης αντοχής του σε μηχανική καταπόνηση, έλξη κλπ, εάν χρειαζόταν να κρεμαστεί απο 2ο-3ο και πάνω όροφο πολυκατοικίας μέχρι τον κατανομέα ΟΤΕ της οικοδομής. Το αντίστοιχο FTP θεωρήθηκε υπερβολή και δέν το πρότεινα.

    Εν προκειμένω για το ισόγειο, και με UTP cat5 κάνει τη δουλειά του μιά χαρά.
    Γρηγόρης Νάκος.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2011
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1022
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli ADB black
    SNR / Attn
    12(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή Τύχη αδερφέ!
    Και μακρυά απο κομπιούτερς, δίκτυα κι εξαρτήματα wifi, τηλεοράσεις, τηλέφωνα κλπ όταν αρχίσει ν' αστράφτει στην περιοχή σου.

    Άν πάλι σ' ενδιαφέρει υπάρχει κι άλλη, ασφαλής λύση στο θέμα σου, πολύ μακράν αυτής που επέλεξες.
    δεν καταάβες η μπριζα που απομονωσα δεν τυχαινει κανενα μπουατ και ερχετε κατευθειαν απεξω.δεν περναει απο πουθενα με ρευμα..αν και στο κοντινο μελλον θα κανω μια κατεβασια πισω απο το λουκι (να μην φαινεται κιολας) και να κανω μια τρυπα στο σαλονιισα ισα με το σοβατιπι και να εχω το ρουτερ στο σαλονι γιατι τοωρα το εχω στην κρεβατοκαματα και καθε φορα που παω για υπνο κλεινω το wifi..
    προς το παρον το ρουτερ εχει 14ωρες χωρις disconnect πραγμα που σημαινει οτι αυτο ηταν το προβλημα...
    θα υπενθυμισω τον σπιτονοικοκυρη οτι ΚΑΙ αυτος ο μαστορας τον κοροιδεψε οπως και οι υπολοιποι που του ανακαινησαν το σπιτι του...

  8. #8
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3ftw Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    θα υπενθυμισω τον σπιτονοικοκυρη οτι ΚΑΙ αυτος ο μαστορας τον κοροιδεψε οπως και οι υπολοιποι που του ανακαινησαν το σπιτι του...
    Άν είχε πληρώσει πτυχιούχο εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο για την ανακαίνιση και δέν είχε προτιμήσει τον (αλλοδαπό ίσως; ) μερεμετατζή που "ξέρει κι απ' αυτά", τώρα δέν θα υπήρχαν αυτά τα προβλήματα στο σπίτι του. Αυτό όμως αφορά τον ίδιο.

    Εσένα σάν ενοικιαστή σ' ενδιαφέρει είτε ν' αλλάξεις σπίτι για τους παραπάνω λόγους, είτε να προβείς στις απαραίτητες ενέργειες ώστε να είσαι και να αισθάνεσαι ασφαλής μέσα στο σπίτι σου, για όσον καιρό θα παραμείνεις εκεί.

    ΥΟ οτι, άν την πάρει χαμπάρι η ΔΕΗ αυτή την κατάσταση, εκτός της παροχής ρεύματος που θα τη διακόψει άμεσα, πιθανόν να υποβληθεί και μήνυση αυτεπάγγελτα κατά παντός υπευθύνου για παραβάσεις του Κανονισμού Εσωτερικών Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων που εκθέτουν σε κίνδυνο ζωής τους κατοικούντες στο οίκημα.
    Γρηγόρης Νάκος.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2011
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1022
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli ADB black
    SNR / Attn
    12(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Άν είχε πληρώσει πτυχιούχο εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο για την ανακαίνιση και δέν είχε προτιμήσει τον (αλλοδαπό ίσως; ) μερεμετατζή που "ξέρει κι απ' αυτά", τώρα δέν θα υπήρχαν αυτά τα προβλήματα στο σπίτι του. Αυτό όμως αφορά τον ίδιο.

    Εσένα σάν ενοικιαστή σ' ενδιαφέρει είτε ν' αλλάξεις σπίτι για τους παραπάνω λόγους, είτε να προβείς στις απαραίτητες ενέργειες ώστε να είσαι και να αισθάνεσαι ασφαλής μέσα στο σπίτι σου, για όσον καιρό θα παραμείνεις εκεί.

    ΥΟ οτι, άν την πάρει χαμπάρι η ΔΕΗ αυτή την κατάσταση, εκτός της παροχής ρεύματος που θα τη διακόψει άμεσα, πιθανόν να υποβληθεί και μήνυση αυτεπάγγελτα κατά παντός υπευθύνου για παραβάσεις του Κανονισμού Εσωτερικών Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων που εκθέτουν σε κίνδυνο ζωής τους κατοικούντες στο οίκημα.
    α ναι..?δεν το ξερα αυτο..φυσικα δεν θα κυνηγησουν εμενα αλλα τον ιδιοκτητη...
    ξερω γω τι μαστορα εβαλε..?ηλεκτρολογος δηλωνει και μαλιστα δουλευει και σε εταιρια στην θεσσαλονικη...τι να πω θα το διορθωσω για να κανω την δουλεια μου χωρις να πειραξω την ηδη υπαρχουσα εγκατασταση περνωντας το καλωδιο απο μη εμφανη σημεια εξωτερικα και μετα εσωτερικα..δεν ειναι τιποτα αλλα για το γαμωτο.να εχεις 3 μπριζες μεσα στο σπιτι και να δουλευεις την μια που δεν βολευει κιολας...

  10. #10
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3ftw Εμφάνιση μηνυμάτων
    α ναι..?δεν το ξερα αυτο..φυσικα δεν θα κυνηγησουν εμενα αλλα τον ιδιοκτητη...
    Είναι πολύ πιθανό να θεωρηθείς συνυπεύθυνος, ιδίως άν "σπάσει ο διάολος το ποδάρι του" και συμβεί κάτι όπως μιά πυρκαϊά πχ, έστω και μικρής εκτάσεως, εξ αιτίας των κακοτεχνιών στις καλωδιώσεις, αφ' ής στιγμής γνωρίζεις επακριβώς το πρόβλημα και παρά ταύτα προτίθεσαι να επέμβεις μόνος σου και να το διορθώσεις, ήτοι να μεταβάλεις αυθαίρετα την εγκατάσταση ή μέρος της που αφορά στο εσωτερικό δίκτυο των 220ν.

    Απαραίτητο δικαιολογητικό για την παροχή ρεύματος, είναι μιά υπεύθυνη δήλωση του εγκαταστάτου ηλεκτρολόγου που έκανε ή τροποποίησε ή ήλεγξε την εγκατάσταση, πάνω στην οποία δήλωση υπάρχει και το μονογραμμικό σχέδιο του συνόλου της εγκατάστασης αυτής.
    Οποιαδήποτε αυθαίρετη μόνιμη μεταβολή του σχεδίου αυτού, εφόσον γνωστοποιηθεί στη ΔΕΗ, συνεπάγεται την άμεση διακοπή της παροχής και την αφαίρεση του μετρητή ενέργειας, μέχρις επανελέγχου της εγκατάστασης απο αρμόδιο ηλεκτρολόγο και υποβολής νέου σχεδίου / υπευθύνου δηλώσεως.
    Γρηγόρης Νάκος.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2011
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1022
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli ADB black
    SNR / Attn
    12(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλως αμα ειναι θα τον πω να πει τον ηλεκτρολογο του να ρθει να ξηλωσει τα καλωδια τηλεφωνου αφου ουτος η αλλος ειναι αχρηστα..

  12. #12
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και τα καλώδια της κεραίας τηλεοράσεως να ξηλώσει, και να κάνεις εξωτερική εγκατάσταση.
    Μέσα στους τοίχους, να μείνουν σε λειτουργία μόνο τα καλώδια των 220ν.
    Γρηγόρης Νάκος.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είναι πολύ πιθανό να θεωρηθείς συνυπεύθυνος, ιδίως άν "σπάσει ο διάολος το ποδάρι του" και συμβεί κάτι όπως μιά πυρκαϊά πχ, έστω και μικρής εκτάσεως, εξ αιτίας των κακοτεχνιών στις καλωδιώσεις, αφ' ής στιγμής γνωρίζεις επακριβώς το πρόβλημα και παρά ταύτα προτίθεσαι να επέμβεις μόνος σου και να το διορθώσεις, ήτοι να μεταβάλεις αυθαίρετα την εγκατάσταση ή μέρος της που αφορά στο εσωτερικό δίκτυο των 220ν.

    Απαραίτητο δικαιολογητικό για την παροχή ρεύματος, είναι μιά υπεύθυνη δήλωση του εγκαταστάτου ηλεκτρολόγου που έκανε ή τροποποίησε ή ήλεγξε την εγκατάσταση, πάνω στην οποία δήλωση υπάρχει και το μονογραμμικό σχέδιο του συνόλου της εγκατάστασης αυτής.
    Οποιαδήποτε αυθαίρετη μόνιμη μεταβολή του σχεδίου αυτού, εφόσον γνωστοποιηθεί στη ΔΕΗ, συνεπάγεται την άμεση διακοπή της παροχής και την αφαίρεση του μετρητή ενέργειας, μέχρις επανελέγχου της εγκατάστασης απο αρμόδιο ηλεκτρολόγο και υποβολής νέου σχεδίου / υπευθύνου δηλώσεως.
    Αν κατάλαβα καλά, δεν σκοπεύει να επέμβει στο εσωτερικό δίκτυο των 220ν, αλλά να ρίξει ένα εξωτερικό UTP.
    Επομένως, σε τί θα θεωρηθεί συνυπεύθυνος ;
    Ελπίζω, στην Αθήνα να είναι τα πράγματα τόσο αυστηρά όσο τα περιγράφεις, γιατί εδώ, πουλάνε έτοιμα σχέδια υπογεγραμμένα και θεωρημένα (πχ για αλλαγή ονόματος), που δεν έχουν καμμιά σχέση με την πραγματική εγκατάσταση, ούτε καν με την κάτοψη του σπιτιού.
    Απλώς, σε ρωτάνε αν θέλεις για μονοφασική ή τριφασική παροχή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3ftw Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..φυσικα δεν θα κυνηγησουν εμενα αλλα τον ιδιοκτητη...
    Ούτε ο ιδιοκτήτης ευθύνεται.
    Αποκλειστικός και μόνος υπεύθυνος είναι ο «ηλεκτρολόγος».
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά, δεν σκοπεύει να επέμβει στο εσωτερικό δίκτυο των 220ν, αλλά να ρίξει ένα εξωτερικό UTP.
    Επομένως, σε τί θα θεωρηθεί συνυπεύθυνος ;
    Έχει ήδη επέμβει, απομονώνοντας μέσα σε κάποιο μπουάτ την παροχή μιάς μπρίζας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω, στην Αθήνα να είναι τα πράγματα τόσο αυστηρά όσο τα περιγράφεις, γιατί εδώ, πουλάνε έτοιμα σχέδια υπογεγραμμένα και θεωρημένα (πχ για αλλαγή ονόματος), που δεν έχουν καμμιά σχέση με την πραγματική εγκατάσταση, ούτε καν με την κάτοψη του σπιτιού.
    Απλώς, σε ρωτάνε αν θέλεις για μονοφασική ή τριφασική παροχή.
    ...
    Σχεδόν παντού συμβαίνει το ίδιο κι όλοι "κάνουν τα στραβά μάτια".
    Όταν κάποτε τυχαίνει να πάρει φωτιά ένα οίκημα απο βραχυκύκλωμα ή να πεθάνει κάποιος απο ηλεκτροπληξία, τότε ψάχνουν τον "υπεύθυνο ηλεκτρολόγο" και, στην πορεία αποδεικνύεται συνήθως οτι οι αρχικές εγκαταστάσεις έχουν τροποποιηθεί απο τρίτους "ανεύθυνους", οι οποίοι βέβαια σε τέτοια περίπτωση δέν γλυτώνουν απ' τη γραφίδα του εισαγγελέα...
    Γρηγόρης Νάκος.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2011
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1022
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli ADB black
    SNR / Attn
    12(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά, δεν σκοπεύει να επέμβει στο εσωτερικό δίκτυο των 220ν, αλλά να ρίξει ένα εξωτερικό UTP.
    Επομένως, σε τί θα θεωρηθεί συνυπεύθυνος ;
    Ελπίζω, στην Αθήνα να είναι τα πράγματα τόσο αυστηρά όσο τα περιγράφεις, γιατί εδώ, πουλάνε έτοιμα σχέδια υπογεγραμμένα και θεωρημένα (πχ για αλλαγή ονόματος), που δεν έχουν καμμιά σχέση με την πραγματική εγκατάσταση, ούτε καν με την κάτοψη του σπιτιού.
    Απλώς, σε ρωτάνε αν θέλεις για μονοφασική ή τριφασική παροχή.


    Ούτε ο ιδιοκτήτης ευθύνεται.
    Αποκλειστικός και μόνος υπεύθυνος είναι ο «ηλεκτρολόγος».
    ναι ακριβως αυτο που ειπες φιλε μου...θα το κανω για να μην εχω προβληματα γιατι ειναι που ειναι περιεργος ο νοικοκυρης μην πιαστουμε και στα χερια...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. καλώδια ρεύματος σε κουδούνι (για πόρτα)
    Από aleex στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-11, 08:35
  2. SATA καλώδια Data και Ρεύματος
    Από grayden στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-10, 21:27
  3. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-09, 15:29
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-06, 12:53
  5. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 11:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας