Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Με τον φόβο να μπερδευτώ περισσότερο όσο το ψάχνω (μου'χει συμβεί αρκετές φορές), είπα να πάρω μια δεύτερη (και τρίτη κλπ) γνώμη..

    Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός netbook. Η χρήση θα είναι περιστασιακή, δηλαδή όποτε κι αν το χρειαστώ ενώ λείπω ταξίδι (που δεν συμβαίνει και τρομερά συχνά τώρα τελευταία), αν θέλω να δείξω κάποια δουλειά μου αντί να την κουβαλάω σε ένα φλασάκι, ή κανένα βράδυ που θέλω να κάτσω στο κρεβάτι μου και να διαβάσω κανένα ebook ή κάτι τέτοιο..

    Όσον αφορά τις software ανάγκες μου, πέραν της συνήθους browsing-office χρήσης, καλό θα ήταν να μπορεί να αναπαράγει απροβλημάτιστα HD video (μου αρκεί και 720p, σπανιότατα έχω κατεβάσει 1080p), μήπως και χρειαστεί να το συνδέσω σε μεγαλύτερο panel και για να μην ξανακατεβάζω τις 720p ταινίες μου, να τις μεταφέρω απευθείας. Ακόμα, ίσως χρειαστεί να κάνω κάποια CAD δουλειά (2D ή και 3D). Δεν νομίζω πως αυτό βέβαια έχει τρομερές απαιτήσεις σε hardware, αφού έτυχε να μιλήσω με άτομο που έκανε πολύ ικανοποιητικά την παραπάνω δουλειά σε ένα Acer Aspire 751.

    Σημαντικότατος τομέας η ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ, δηλαδή μίνιμουμ 5 ώρες έξω από το ρεύμα για συνήθη χρήση (συμπεριλαμβανομένης και παρακολούθησης ταινίας). Τις τελευταίες μέρες έριξα αρκετό διάβασμα, κατέληξα στις 11,6" ως ιδανικό μέγεθος οθόνης, ενώ θεωρώ μίνιμουμ τα 2GB μνήμης.

    Μιας και όπως είπα η χρήση θα είναι αρκετά περιστασιακή, θεωρώ πως δεν αξίζει να δώσω πολλά χρήματα και θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος αν μπορούσα να έκανα την δουλειά μου ανάμεσα στα 200-250 ευρώ, με την διάθεση να κάνω μια 'υπέρβαση' προς τα 300 μόνο για κάτι το ΠΟΛΥ εξαιρετικό. Εξάλλου, αν φτάσω σε αυτό το πάνω όριο, μάλλον θα σκεφτώ "γιατί να μην δώσω λίγα παραπάνω και να πάρω 'κανονικό' notebook"..

    Μιας και με τα χαρακτηριστικά που ζητάω νομίζω πως είναι αρκετά δύσκολο να βρω κάτι καινούριο, βλέπω (όντας διατεθειμένος να το κάνω αν η περίπτωση αξίζει το ρίσκο) για μεταχειρισμένα, τόσο σε ελληνικά φόρουμ, όσο και από έξω (πχ eBay). Δεν με πειράζει να είναι 1-2 ετών πίσω, αρκεί να μην υπάρχει η περίπτωση να βρω κάτι καινούριο και πολύ καλύτερο σε παραπλήσια τιμή..

    Μερικά μοντέλα που έχω δει και έχω ξεχωρίσει είναι:
    1. HP mini 311, με Atom N270, 2 ως 3 GB RAM, και με το nVidia Ion chipset, που το έχω βρει από 185 ως 250 ευρώ.

    2. Acer Aspire One 751 με Atom Z520 από 150 ως 200 ευρώ.

    3. Dell Inspiron 1110 (11z) αλλά με τον μονοπύρηνο ULV 743 γύρω στα 220 ευρώ.

    4. Lenovo Thinkpad X100e με τον AMD Turion Neo X2 L625 (αν και για το συγκεκριμένο βρήκα αρκετούς να μην είναι ικανοποιημένοι από την διάρκεια της μπαταρίας του).

    5. Acer Aspire 1810TZ-412G25N με τον διπύρηνο SU4100 που με έψησε αρκετά και θεωρώ πως θα ήταν υπεραρκετός, με 4GB μνήμης που τον βρήκα γύρω στα 300.

    Βέβαια επειδή μιλάμε για μεταχειρισμένα, κρατάω πάντα μια πισινή, γιατί πχ η μπαταρία μπορεί να είναι αρκετά 'φαγωμένη' και να χρειαστεί σύντομα να πάρω και δεύτερη..

    Από τα παραπάνω, ποια πιστεύετε ότι θα καλύψουν τις ανάγκες μου 100%, μέχρι πόσο ψηλά πιστεύετε ότι αξίζει να πάω για το καθένα (δεδομένου πάντα του ρίσκου ενός μεταχειρισμένου), ή μήπως περιμένουμε κάτι καινούριο που μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα. Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη..

    Ευχαριστώ..

  2. #2
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Thespies(Viotic)
    Μηνύματα
    1.120
    Downloads
    100
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    21.706 /1.020
    ISP
    πOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΣΠΙΕΣ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 20.5(dB)
    Εχω ενα Acer aspire one 751h η μπαταριά του 6 cell απίστευτη 1+ χρόνο και είμαι ακόμα στις 5-6ωρες
    Βεβαία δεν το εχω πολύ δουλεμένο, και ιδικά τον τελευταίο καιρό που το εχω και κάθετε λόγο tablet.
    Οσο αναφορά την χρίση, έμενα με 2giga παίζει άνετα τα win7,για ταινίες το εχω πιο πολύ και ίντερνετ.
    Επίσης ειναι μια πολυ οικονομική λύση για κατεβαστιρι μιας και δεν καίει τίποτα απο ρεύμα.

    ΥΓ. Αν αποφασίσεις να πάρεις ενα τέτοιο στείλε μου και ενα pm. γιατί σκέφτομαι να το πουλήσω μιας και κάθεται και περνάει ακόμα η μπογιά του!


    Repetitio est mater studiorum...
    ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶

  3. #3
    Το avatar του μέλους LLLEFTERIS
    LLLEFTERIS Guest
    Δες και το HP DM1-1200 η το DM1-2000

Παρόμοια Θέματα

  1. Λαπτοπ 200-250 ευρω
    Από tsirintanis στο φόρουμ Ζήτηση - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-10, 23:31
  2. Οθόνη 200-250 ευρω
    Από kongeo στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-10, 16:39
  3. Αγορα οθονης μεχρι 200 ευρω για HP Pavilion a6442 PC
    Από Slasnik στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 01:46
  4. Αγόρα νέας οθόνης με 200-250 ευρώ
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-08, 16:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας