Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    17-04-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Exclamation
    ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕΡΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΕ ΣΚΩΤΙΑ Ή ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Ή ΈΣΤΩ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ) & ΠΙΘΑΝΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΝ.

    Καλησπέρα σας και συγνώμη που πόσταρω εδώ το μήνυμα μου.

    Είμαι κάτοικος Αθήνας, 22 χρονών, απόφοιτος λυκείου (δυστυχώς, πρώην φοιτητής ΑΕΙ) και μετά από πολύ σκέψη, βλέποντας την κατάσταση της χώρας μας, αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και να μεταναστεύσω στο εξωτερικό.


    Έχω φτάσει κυριολεκτικά σε απόγνωση, έχω απελπιστεί πλήρως και σε λίγο καιρό σκοπεύω να το πράξω μόνιμα, για να βρω μια κανονική εργασία ώστε να μπορέσω να ζήσω επιτέλους αξιοπρεπώς.


    Μετά από μέγαλο ψάξιμο, έχω επιλέξει ανάμεσα σε Νορβηγία και Σκωτία.


    Και είπα να ξεκινήσω πρώτα από το Εδιμβούργο, που αφενώς δεν είναι τόσο ακριβή πόλη όσο το Όσλο και αφετέρου γνωρίζω ήδη τη γλώσσα.

    Τα έγγραφα που χρειάζομαι, μπορώ εύκολα και σιγά-σιγά να τα μαζέψω.


    Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι, προς το παρόν, δεν έχω αρκετά χρήματα για να βρω ένα σπίτι και για να μπορέσω να ζήσω στην αρχή.


    Έχω επιχειρήσει να ψάξω για δουλειά πριν φύγω για το Εδιμβούργο, ώστε να έχω εξασφαλισμένη εργασία και σπίτι στη Σκωτία από την αρχή.


    Αλλά ο τρόπος και οι συνθήκες ζωής στην Ελλάδα, με το ανθυγεινό περιβάλλον, το άγχος και την πίεση, είναι κάθε άλλο παρά ιδανικές, δε μου δίνεται πολύς χρόνος και δεν κατέληξα κάπου...


    Οπότε, όπως προείπα, το μόνο μου πρόβλημα είναι να βρω δουλειά και σπίτι.


    Θα ήθελα όσοι 'Ελληνες και Ελληνίδες, νέοι και νέες, από εσάς (κυρίως από Αθήνα) σκοπεύετε να μεταναστεύσετε στο Εδιμβούργο (ή στο Όσλο ή γενικώς) και όποτε έχετε φυσικά χρόνο & προθυμία, να στείλετε μήνυμα, ώστε να βοηθήσει ο ένας τον άλλον (να μαζευτούν 3-4 άτομα τουλάχιστον), να δώσουμε μερικές σημαντικές πληροφορίες ο καθένας μας ή ακόμα καλύτερα και να συνταξιδεύσουμε για να μειώσουμε λίγο το βαθμό δυσκολίας που υπάρχει σε κάθε καινούργια αρχή (π.χ. με τα έξοδα).


    Για τυπικούς λόγους, θα πρότεινα να τα πούμε πρώτα μέσω mail και μετά μέσω twitter ή msn, για να μπορούμε να συζητάμε με ασφάλεια και εμπιστοσύνη και να είμαστε σίγουροι για την εικόνα και τα στοιχεία του άλλου.


    Το προτείνω έτσι, ώστε να μπορούμε να σχεδιάσουμε και να συγχρονίσουμε τις κινήσεις μας, να φτιάξουμε ό,τι χαρτιά χρειαζόμαστε και τελικά, αν είναι εφικτό, να κανονίσουμε μία πιθανή ημερομηνία αναχώρησης και κατά την άφιξη στη χώρα, να αρχίσουμε το ψάξιμο.


    Εγώ πάντως υπολογίζω να φύγω προς τέλος του 2012 ή αν δεν μπορέσω μέχρι τότε, θα το παρατείνω για το 2013.


    Απλά το τονίζω αυτό, επειδή υπάρχει περίπτωση είτε να φύγω τελικά μόνος μου είτε να μαζευτεί η ομάδα και να μην απαντώ πια στα εισερχόμενα mail...



    Να βοηθήσω κι εγώ λίγο στα ερωτήματα.

    1. Είναι σωστό φυσικά το ότι πρέπει να βγάλω διαβατήριο, αν θέλω να μείνω μόνιμα στη χώρα, ενώ για 3 μήνες μόνο, μπορώ να κινούμαι και με την ταυτότητα.

    Τι χρειάζεται όμως πρώτα να κάνω με το που θα πάω στη χώρα??

    Άκουσα πως μπορώ να μετακινούμαι ελεύθερα 3 μήνες.

    Αν δε βρω εργασία, μετά τους 3 μήνες, θα πρέπει να φύγω ή θα πρέπει να αποδείξω ότι έχω αρκετά χρήματα στην τράπεζα για να παραμείνω??

    Ξέρετε πόσο είναι περίπου ο κατώτερος βασικός μισθός??



    2. Πάμε λίγο στις δαπάνες.
    Περίπου τιμές και ακρίβεια σε σούπερ μάρκετ και τρόφιμα??

    Όταν κάποιος πρωτοφτάνει στο Εδιμβούργο, πώς βγάζει χρήματα και πού μένει τις πρώτες μέρες?? Σε ξενώνα?? Σε ξενοδοχείο?? Ή ψάχνει να βρεί κατευθείαν ένα διαμέρισμα??

    Γιατί αν δω ότι είναι πολύ τσουχτερά τα ενοίκια και δεν καταφέρω να βρω με τη μία κάτι φθηνό, τότε θα αναγκαστώ να διανυκτερεύσω σε κανένα hotel καμίας μικρότερης επαρχιακής πόλης...

    Θα μπω βέβαια και στις ειδικές ιστοσελίδες, απλά θέλω να έχω και μερικές προσωπικές εμπειρίες από άτομα που είτε ζουν ήδη στη χώρα είτε το έχουν ψάξει καλύτερα μόνοι τους.

    Βλέπετε, θέλω να ξοδέψω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα από το λογαριασμό μου (μπας και δε μου φτάσουν), μέχρι να βρω μια δουλειά για να καλύπτω τα έξοδα πλέον με το μισθό.

    Εγκληματικότητα στις πόλεις??


    3. Και κάτι τελευταία.
    Άκουσα πως τελευταία υπάρχει αρκετή ζήτηση από Έλληνες που έρχονται στη χώρα.

    Πώς βλέπουν οι Σκωτσέζοι τους Έλληνες μετανάστες??

    Εύχομαι να μη κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις μου, απλά επειδή είδα αρκετά άτομα ενθουσιασμένα με το νέο τους ξεκίνημα, φαντάζομαι πως θα έχουν αποκτήσει τη στοιχειώδη εμπειρία για να δώσουν μερικες πληροφορίες ακόμα!!


    Ειλικρινά έχω φτάσει σ'ένα σημείο που δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά και θέλω πάση θυσία να αλλάξω τον τρόπο της ζωής μου σε μία νέα χώρα.

    Είναι ίσως η τελευταία μου ελπίδα...

    Ελπίζω να καταλάβετε τη θέση που βρίσκομαι τόσο καιρό, χωρίς να μπορέσω να βρω ούτε μία (έστω προσωρινή) δουλειά και να βοηθήσει ο ένας τον άλλον (αγόρια και κορίτσια) για να φύγουμε μια ώρα αρχίτερα από εδώ...


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Δημήτρης

  2. #2
    Εγγραφή
    22-04-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport enty
    Τι πτυχίο έχεις; και τι δουλειά περιμένεις να κάνεις εκεί;

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.563
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lalenium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πτυχίο έχεις; και τι δουλειά περιμένεις να κάνεις εκεί;
    απόφοιτος λυκείου (δυστυχώς, πρώην φοιτητής ΑΕΙ)
    χωρίς κάποια ειδίκευση και χωρίς εργασιακή εμπειρία τα πράγματα θα είναι περισσότερο δύσκολα για τον φίλο-φίλη.
    στη θεση σου δύσκολα θα έφευγα για καπου χωρίς να έχω βρει απο πριν εργασία και χωρίς να υπάρχει δικος μου άνθρωπος να με φιλοξενήσει τουλάχιστον στην αρχή.
    Την ελληνική επαρχία την εχεις αποκλείσει;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  4. #4
    Εγγραφή
    17-04-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δυστυχώς έχω μόνο απολυτήριο λυκείου.

    Είχα σκεφτεί να συνεχίσω τις σπουδές αλλά επειδή τράβηξα μεγάλο ζόρι με το πτυχίο και τα παράτησα, είπα να αρχίσω να ψάχνω κατευθείαν για δουλειά.

    Δεν έχω πρόβλημα να κάνω οποιαδήποτε αξιοπρεπή δουλειά, γιατί θέλω να ενσωματωθώ όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Και σκέφτηκα να ξεκινήσω από τη Σκωτία, όπου μιλάω τη γλώσσα και έχει περισσότερους Έλληνες.

    Από ό,τι μαθαίνω, υπάρχουν αρκετοί απόφοιτοι λυκείου που βρήκαν δουλειές (π.χ. σερβιτόροι, ράφια σούπερ μάρκετ κλπ) όπου τα κατάφεραν και παίρνουν πολύ καλό μισθό.

    Έμαθα π.χ. ότι στη Νορβηγία η ανεργία είναι γύρω στο 3,3% και ότι το καθεστώς ανέργου της Νορβηγίας δεν πρέπει να είναι ίδιο με αυτό της Ελλάδας.

    Εδώ πήγε ένας γνωστός απόφοιτος λυκείου και, χωρίς να γνωρίζει καλά τη γλώσσα στην αρχή, βρήκε δουλειά σαν ελαιοχρωματιστής με αρκετά καλό μισθό.

    Μέχρι που έμαθα ότι αν κάποιος είναι άεργος, δηλαδή δε θέλει να δουλέψει για τον τάδε λόγο, το κράτος τον πληρώνει 1500 ευρώ για να μπορέσει να ζήσει ανεξάρτητος και αυτάρκης.

    Σχεδόν τα ίδια ισχύουν περίπου και στη Σκωτία, μόνο που είναι πιο φθηνό το κόστος ζωής.

    Τη διαδικασία για τα έγγραφα που χρειάζονται την ξέρω. Αυτό που μένει την ουσία είναι να βρω μια δουλειά ώστε να συντηρούμαι.

    Επειδή όμως είναι λίγο δύσκολο να βρω από εδώ δουλειά, είπα μήπως υπάρχουν και άλλοι-άλλες υποψήφιοι για αναχώρηση, για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον και, ει δυνατόν, να πάμε όλοι μαζί.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dempap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς έχω μόνο απολυτήριο λυκείου.

    Είχα σκεφτεί να συνεχίσω τις σπουδές αλλά επειδή τράβηξα μεγάλο ζόρι με το πτυχίο και τα παράτησα, είπα να αρχίσω να ψάχνω κατευθείαν για δουλειά.

    Δεν έχω πρόβλημα να κάνω οποιαδήποτε αξιοπρεπή δουλειά, γιατί θέλω να ενσωματωθώ όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Και σκέφτηκα να ξεκινήσω από τη Σκωτία, όπου μιλάω τη γλώσσα και έχει περισσότερους Έλληνες.

    Από ό,τι μαθαίνω, υπάρχουν αρκετοί απόφοιτοι λυκείου που βρήκαν δουλειές (π.χ. σερβιτόροι, ράφια σούπερ μάρκετ κλπ) όπου τα κατάφεραν και παίρνουν πολύ καλό μισθό.

    Έμαθα π.χ. ότι στη Νορβηγία η ανεργία είναι γύρω στο 3,3% και ότι το καθεστώς ανέργου της Νορβηγίας δεν πρέπει να είναι ίδιο με αυτό της Ελλάδας.

    Εδώ πήγε ένας γνωστός απόφοιτος λυκείου και, χωρίς να γνωρίζει καλά τη γλώσσα στην αρχή, βρήκε δουλειά σαν ελαιοχρωματιστής με αρκετά καλό μισθό.

    Μέχρι που έμαθα ότι αν κάποιος είναι άεργος, δηλαδή δε θέλει να δουλέψει για τον τάδε λόγο, το κράτος τον πληρώνει 1500 ευρώ για να μπορέσει να ζήσει ανεξάρτητος και αυτάρκης.

    Σχεδόν τα ίδια ισχύουν περίπου και στη Σκωτία, μόνο που είναι πιο φθηνό το κόστος ζωής.

    Τη διαδικασία για τα έγγραφα που χρειάζονται την ξέρω. Αυτό που μένει την ουσία είναι να βρω μια δουλειά ώστε να συντηρούμαι.

    Επειδή όμως είναι λίγο δύσκολο να βρω από εδώ δουλειά, είπα μήπως υπάρχουν και άλλοι-άλλες υποψήφιοι για αναχώρηση, για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον και, ει δυνατόν, να πάμε όλοι μαζί.
    Οκ ας πούμε για Σκωτία, 1200 λίρες στα macdonalds, ξέρεις πόσα θέλεις για να νοικιάσεις; (ξεχνά Εδιμβούργο - Γλασκόβη, σε κάνα χωρίο maybe)
    Το αν κάποιος είναι άνεργος και το επίδομα, δεν είναι για εσένα που θα πάς σήμερα, αλλα για μετά απο αρκετά χρόνια που θα είσαι εκεί
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράματα, ψάξε το καλύτερα, απο ότι βλέπω δεν το έχεις ψάξει, πχ σαν Ευρωπαίος πολίτης δεν χρειάζεσαι διαβατήριο για να πας σε χώρα της ΕΕ

  6. #6
    Εγγραφή
    14-05-2012
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Brutele
    Μέχρι που έμαθα ότι αν κάποιος είναι άεργος, δηλαδή δε θέλει να δουλέψει για τον τάδε λόγο, το κράτος τον πληρώνει 1500 ευρώ για να μπορέσει να ζήσει ανεξάρτητος και αυτάρκης.
    Για να έχει κάποιος δικαιώματα στα επιδόματα μίας χώρας θα πρέπει να είναι κάτοικος της χώρας τουλάχιστον δύο χρόνια (στις χώρες που γνωρίζω, Γαλλία, Αγγλία, Ολλανδία, Γερμανία, Βέλγιο). Αν ήταν όλοι με το καλημέρα σας να έπαιρναν 1500 επίδομα, δεν θα έμενε και κανένας Ελλάδα.

    Και το 1500 κάπως υπερβολικό μου φαίνεται για επίδομα ανεργίας (και όχι αεργίας όπως γράφεις, αποκλείεται να δίνουν επίδομα στους άεργους, τότε κανένας δεν θα δούλευε).

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Εδιμβούργο με 1200 λίρες φυτοζωείς αλλά δεν πεθαίνεις. Ενοίκιο μόνος μου δίνω 550 λίρες, μαζί με ρεύμα κλπ πρέπει να βγαίνει 650. Αν νοικιάσεις με άλλους θα πληρώσεις λιγότερα.


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lou.nick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδιμβούργο με 1200 λίρες φυτοζωείς αλλά δεν πεθαίνεις. Ενοίκιο μόνος μου δίνω 550 λίρες, μαζί με ρεύμα κλπ πρέπει να βγαίνει 650. Αν νοικιάσεις με άλλους θα πληρώσεις λιγότερα.
    1200 λίρες χωρίς τους φόρους
    Αλήθεια με 550 λίρες που μένεις (τετραγωνικά, γενική περιοχή)

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Εννοείς council taxes κλπ; Πρέπει να είναι γύρω στις 1000 λίρες το χρόνο. Γενικα δεν έχω σχέση με φορολογία όντας φοιτητης.

    Για εμένα τώρα, είμαι στο Old town δίπλα από τα meadows. 10 λεπτά max από το πανεπιστήμιο με τα πόδια. Τετραγωνικά δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν ξέρω. Αλλά έχει ένα δωμάτιο, σαλόνι, κουζίνα, μπάνιο. 40 τετραγωνικά δε θα είναι;


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

  10. #10
    Εγγραφή
    17-04-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    1ον) Έγραψα πουθενά εγώ ότι, με το που θα πατήσω το πόδι μου στη εκάστοτε χώρα, θα πρέπει αμέσως να μου δώσουν αμέσως και το επίδομα??

    2ον) Το επίδομα είναι καθαρά 1500 ευρώ, ακόμα και για έναν που δε θέλει να βρει δουλειά και απλά δηλώνεται ως ''άνεργος''.

    3ον) Άμα μείνεις μόνιμα στη χώρα, πάνω 3 μήνες, πρέπει να βγάλεις και διαβατήριο. Η ταυτότητα αρκεί μόνο αν κάτσεις 3 μήνες.

    4ον) Είδατε να γράφω παραπάνω ότι όλα είναι ρόδινα και θα τα βρω όλα έτοιμα?? Εγώ σκόπευα να μείνω στην αρχή σ'ένα hostel(ξενώνα) μέχρι να βολευτώ εκεί που πρέπει.

    Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να ζήτησω μια μικρή βοήθεια, μπας και θέλει κανένας άλλος-άλλη να φύγει για έξω, να οργανωθούμε περισσότερο και να μοιραστούμε τα έξοδα. Τίποτ'άλλο...

  11. #11
    Εγγραφή
    14-05-2012
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Brutele
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dempap Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον)
    2ον) Το επίδομα είναι καθαρά 1500 ευρώ, ακόμα και για έναν που δε θέλει να βρει δουλειά και απλά δηλώνεται ως ''άνεργος''.
    Μην επιμένεις. Αυτός που δεν θέλει να βρει δουλειά δεν είναι άνεργος, είναι άεργος. Ο άνεργος είναι αυτός που θέλει και ψάχνει να βρει δουλειά και δεν βρίσκει. Από την στιγμή που θα πάρεις το επίδομα ανεργίας, πρέπει να ψάχνεις για δουλειά και να τους αποδεικνύεις ότι ψάχνεις γιατί θα σε ελέγχουν πολύ τακτικά, αλλιώς θα στο κόψουν. Επιδόματα σε άεργους ΔΕΝ δίνουν. Επίσης, αν σου βρουν εργασία είσαι υποχρεωμένος να την δεχτείς αλλιώς θα χάσεις το επίδομα. Επίσης, αν αποφασίσουν να σε στείλουν να μάθεις κάποιο επάγγελμα, γιατί τα προσόντα που έχεις δεν αρκούν για να βρεις κάτι, είσαι αναγκασμένος να το κάνεις αλλιώς θα σου κόψουν το επίδομα (συνήθως διαλέγεις από διάφορα που θα σου πουν, ή πχ σε χώρες που δεν μιλάνε αγγλικά σ'αναγκάζουν να μάθεις την γλώσσα της χώρας, σε άλλες που είναι δίγλωσσες και παραπάνω, να μάθεις και μια δεύτερη επίσημη γλώσσα της χώρας, κτλ). Καμία σχέση με τον ΟΑΕΔ και το ταμείο ανεργίας της Ελλάδας που για έναν χρόνο σ'αφήνουν στην ησυχία σου και δεν σε ελέγχει κανείς και μπορείς να δουλεύεις και μαύρα. Γιατί στις έξω χώρες, αν παίρνεις ταμείο και δουλεύεις μαύρα και σε πιάσουν, θα σου ζητήσουν πίσω όλα τα λεφτά που σου έχουν δώσει.

    Και όσον αφορά το ύψος του επιδόματος, πάλι αμφιβάλλω ότι είναι 1500, ποτέ δεν έχω ακούσει επίδομα ανεργίας τέτοιου ύψους στην Σκωτία, αν και κρατάω μία μικρή επιφύλαξη. Να ξέρεις πάντως ότι το επίδομα ανεργίας σε τέτοιες χώρες εξαρτάται και από άλλα πράγματα, πχ αν μένεις μόνος θα πάρεις μεγαλύτερο επίδομα από ό,τι αν συγκατοικείς με κάποιον. Επίσης εξαρτάται και από τι δουλειά είχες πριν και τι μισθό έπαιρνες πριν. Όσο μικρότερο μισθό είχες, τόσο μικρότερο θα είναι και το ταμείο σου.

    Μην ακούς 1500 ευρώ από ράδιο αρβύλα και το δένεις κόμπο και το θεωρείς δεδομένο.

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dempap Εμφάνιση μηνυμάτων
    3ον) Άμα μείνεις μόνιμα στη χώρα, πάνω 3 μήνες, πρέπει να βγάλεις και διαβατήριο. Η ταυτότητα αρκεί μόνο αν κάτσεις 3 μήνες.
    Όχι, είμαι Σκωτία για ένα χρόνο σχεδόν με ταυτότητα. Δε θέλει κάτι άλλο.


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

  13. #13
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Cambridge, UK
    Μηνύματα
    1.406
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400 Mbps ⇋ 400 Mbps
    ISP
    Cambridge Fibre
    Router
    Linksys MR8300
    Στο http://www.direct.gov.uk θα βρεις όλες τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-05-2012
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Brutele
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο http://www.direct.gov.uk θα βρεις όλες τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.
    Εγώ κάτι για 71 λίρες την βδομάδα μάξιμουμ είδα για βοήθεια στους εργένηδες άνω των 25 που ψάχνουν εργασία στο λινκ που δίνεις, και όχι 1500 ευρώ..

  15. #15
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    t
    Αυτά είναι τα επιδόματα ανεργίας στο Βέλγιο,και όλα είναι ακάθαρτα.

    Για να τα δείτε πατήστε .
    πρώτο τοξακι : Algemen
    τέταρτο τοξακι : Uitkeringen
    πρώτο τοξακι : Werkloosheiduitkeringen

    στο παρακάτω site.

    http://www.rva.be/frames/frameset.as...=1&Language=NL

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αμεση Βοηθεια για Baudtec μοντεμ
    Από Peter_the_Greek στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-12, 00:51
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-11, 02:58
  3. Βοήθεια για άμεση αγορά HDD
    Από gdp77 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-09, 18:04
  4. Άμεση βοήθεια για αγορά οθόνης
    Από harry86 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 23:42
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-06, 14:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας