Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Γεια χαρά.

    Μέχρι τώρα είχα μια παμπάλαια (αλλά καλή για "τότε" που την πήρα) PHILLIPS (λυχνίας!). Και πια, βλέπουμε TV στο καθιστικό σε κάτι μόνιτορ-TV (Samsung) που 'χω για τον υπολογιστή.
    Θέλουμε να την "σουτάρουμε" την τηλεόραση του σαλονιού και να πάρουμε μια LCD/LED.
    Επειδή καθόμαστε στα 3 μέτρα (το πολύ), παραπάνω από 32άρα δεν νομίζω ότι χρειάζομαι. Επίσης, είμαι μεν "Samsung-άκιας" αλλά πρόσφατα έμαθα από τεχνικό Samsung ότι ουσιαστικά η LG & η Samsung έχουν τα ΙΔΙΑ εργοστάσια και απλώς το τάδε μοντέλο το παίρνει η μία και το άλλο η άλλη εταιρεία - πετά το λογότυπο πάνω και έτοιμο (δηλαδή, ουσιαστικά είναι ίδιες τηλεοράσεις).

    Οπότε θέλω τις προτάσεις σας για μια αγορά νέας TV (κυρίως ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ και ΤΑΙΝΙΕΣ βλέπω, άρα η συχνότητα ανανέωσης προφανώς δεν μπορεί να 'ναι... 50-60 - για το ποδόσφαιρο).
    Με ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ LG & Samsung μάρκες και δεν δίνω παραπάνω από 300 ευρώ (το πολύ 350).

    Τεχνολογίες 3D και τέτοιες σαχλαμάρες (διότι ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ από τα σήματα που εκπέμπονται, παρά μόνο από ταινίες BlueRay κτλ. που ΟΥΤΕ έχω τέτοιο player ΟΥΤΕ με ενδιαφέρει να βλέπω 3D ταινίες στο σπίτι μου).
    Επίσης, επειδή ΔΕΝ μπορώ ούτε έχω χώρο, δεν γίνεται να 'χω ΕΞΤΡΑ ηχεία κτλ. για την τηλεόραση, άρα ο ήχος της πρέπει να 'ναι ΚΑΛΟΣ (πχ. διάβασα ότι οι LG δεν υποστηρίζουν το DTS και είναι γενικά πάρα πολύ μέτριος ο ήχος).

    Ευχαριστώ κάθε πρόταση/reply.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς για το μέγεθος και για την τιμή...

    32άρα στα 3 μέτρα απόσταση και για τη δουλειά που τη θέλεις (ταινίες - μπάλα) είναι μικρή. Και μετά από λίγο καιρό που θα τη συνηθίσει το μάτι σου, θα σου φαίνεται πολύ tiny. Πριν λίγες μέρες πήρα TV για το καινούριο σπίτι, 40άρα (συγκεκριμένα αυτήν) κι έχω απόσταση θέασης 2 μέτρα και κάτι ψιλά. Ρίξε μια ματιά αν θες και στο πινακάκι που δείχνει τη σχέση μεγέθους TV - απόσταση θέασης εδώ, το οποίο είναι αρκετά εύστοχο.

    Αμέσως αμέσως ανεβαίνεις σε λεφτά προφανώς. Αλλά και να πεις να πάρεις μια TV (είτε 32'' είτε 40'') των 100Hz (πραγματικών 100) και πάνω, πάλι πρέπει να ανεβάσεις το μπάτζετ σου πάνω απ' τα 350 ευρώ.

    Αν επιμείνεις για 32άρα (το οποίο στο ξαναλέω να μην το κάνεις), θα σου έλεγα την Samsung-UE32EH5000W, διαφορετικά κοίτα τη 40άρα έκδοσή της, αυτήν. Αυτές είναι στα 50Hz. Την 32άρα την έχει φίλος στο σπίτι του και προσωπικά μ' αρέσει πολύ η εικόνα που δίνει. Α και εννοείται πρέπει να πάς εσύ ο ίδιος σε μαγαζιά να δεις από κοντά ποια εικόνα ποιας TV σου αρέσει πιο πολύ, γιατί είναι κάτι αρκετά υποκειμενικό.

    Αν τώρα θες το κάτι παραπάνω (100Hz πραγματικά), ανεβαίνουμε παραπάνω σε φράγκα...

    Περίμενε κι από άλλους καμιά προταση σε LG, μιας κι εγώ στο θέμα LED TV μετά το ψάξιμο που έκανα είμαι λίγο Samsung fan.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosk21 : 03-03-13 στις 19:30.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Eγώ θέλω 100 (πραγματικά) Hz, για το ποδόσφαιρο. Στα 50 που 'χω δει ποδόσφαιρο, είναι χάλια.
    Και έστω, στις 40''...

    Aυτή εδώ είναι καλή; Εδώ:

    https://www.skroutz.gr/s/1948758/Sam...UNG+UE40EH6030

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    έχει πλάκα πάντως που βγάζετε την 32άρα μικρή για θέαση στα 2 με 3 μέτρα!!! Αν έχεις το χρήμα κάντο και home cinema αλλά ξεφεύγουν οι προτάσεις.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #5
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lupus_Hegemonia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ θέλω 100 (πραγματικά) Hz, για το ποδόσφαιρο. Στα 50 που 'χω δει ποδόσφαιρο, είναι χάλια.
    Γι' αυτό δυστυχώς φταίει εως ένα σεβαστό βαθμό και η ποιότητα εκπομπής των καναλιών μας. Έχω δει παιχνίδια της Premier League κατεβασμένα σε 720p στην Samsung-UE32EH5000W (50Hz) κι έχω μείνει μ@λ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lupus_Hegemonia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτή εδώ είναι καλή; Εδώ:

    https://www.skroutz.gr/s/1948758/Sam...UNG+UE40EH6030
    Διάβασα πολύ καλά σχόλια κι εντυπώσεις σε forum (π.χ. εδώ) κλπ, πήγα την είδα σε μαγαζί, την δοκίμασα και λίγο εκεί και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα... Ήθελα και το 3D, οπότε δε δυσκολεύτηκα και πολύ. Την τσίμπησα και σε 3-4 μέρες που μπαίνω στο νέο σπίτι τη στήνω και ξεκινάω το σετάρισμα για να τη φέρω στα μέτρα μου. Πήγαινε ρίξ' της μια ματιά να δεις αν σου κάθεται καλά στο δικό σου μάτι.

    Περίμενε όμως και καμιά άλλη πρόταση από LG για να 'χεις κάτι να συγκρίνεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει πλάκα πάντως που βγάζετε την 32άρα μικρή για θέαση στα 2 με 3 μέτρα!!! Αν έχεις το χρήμα κάντο και home cinema αλλά ξεφεύγουν οι προτάσεις.
    Φίλε μου κι εγώ (και πολλοοοοοί άλλοι) έτσι έλεγα πιο παλιά αλλά το 'χω καταλάβει στην πορεία... στην πράξη.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lupus_Hegemonia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή καθόμαστε στα 3 μέτρα (το πολύ), παραπάνω από 32άρα δεν νομίζω ότι χρειάζομαι.
    Κακώς νομίζεις. Επειδή δεν έχεις απαιτήσεις, θα έβαζα ως ελάχιστο όριο τις 42 με στόχο τις 47. Οτιδήποτε άλλο και θα κλαις τα ματάκια σου.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Καλώς. Και η 40άρα νομίζω ότι θα με καλύψει - μη ξεχνάτε και το ΚΟΣΤΟΣ που οι παραπάνω ίντσες, είναι "απαγορευτικές".

  8. #8
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει πλάκα πάντως που βγάζετε την 32άρα μικρή για θέαση στα 2 με 3 μέτρα!!! Αν έχεις το χρήμα κάντο και home cinema αλλά ξεφεύγουν οι προτάσεις.
    κι ομως ετσι ειναι. στα 3 μετρα μπορουμε να μιλαμε ανετα και για 50". επισης, οι ταινιες σου "τρωνε" ιντσες, μιας και στην πλειοψηφια τους εχουν τις μαυρες μπαρες πανω κατω, που κανουν την τηλεοραση να φαινεται πιο μικρη απ' οτι ειναι.
    το home cinema, για να ειναι σωστο και οπως πρεπει, ωστε να νιωσεις πως εισαι σε κινηματογραφο, θελει πολλα λεφτα, οποτε δεν το συζηταμε καν στην περιπτωση του lupus.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved

  10. #10
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    τελικα ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις; γιατι αυτες που βρηκες ειναι αρκετα ακριβοτερες απο το αρχικο μπατζετ.

    θελεις απαραιτητα lcd/led, ή και plasma;

  11. #11
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι ομως ετσι ειναι. στα 3 μετρα μπορουμε να μιλαμε ανετα και για 50". επισης, οι ταινιες σου "τρωνε" ιντσες, μιας και στην πλειοψηφια τους εχουν τις μαυρες μπαρες πανω κατω, που κανουν την τηλεοραση να φαινεται πιο μικρη απ' οτι ειναι.
    το home cinema, για να ειναι σωστο και οπως πρεπει, ωστε να νιωσεις πως εισαι σε κινηματογραφο, θελει πολλα λεφτα, οποτε δεν το συζηταμε καν στην περιπτωση του lupus.
    Προφανώς ΚΑΙ ΔΕΝ το συζητούμε!
    Ναι μεν διαθέτω περί των... 500+ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΩΝ ταινιών (και άλλων τόσων κατεβασμένων), μπορεί να 'μαι φανατικός σινεφίλ (και ποδόσφαιρο φυσικά - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛΑΡΑ!), αλλά δεν γίνεται επί της παρούσης (και με βρέφος παιδί!) να ξοδέψω μια περιουσία - και μάλιστα σε μέρες κρίσης.

    Εγώ την δουλειά μου θέλω να κάνω, όσο το δυνατόν καλύτερα και με μικρό σχετικά μπάτζετ. Αν είναι να μιλούμε για 2000+ ευρώ για τηλεοράσεις και άλλα τόσα για Dolby Surround ήχο κτλ.,... χάρηκα!!! Προφανώς και θα φτιάξω έτσι φοβερό home cinema! Αλλά ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΩ τόσα χρήματα. Ένα 400άρι με το ζόρι, άντε λίγο παραπάνω άμα κάνω "κράτει" 1-2 μήνες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις; γιατι αυτες που βρηκες ειναι αρκετα ακριβοτερες απο το αρχικο μπατζετ.

    θελεις απαραιτητα lcd/led, ή και plasma;
    Είπα, αν είναι να πάω π.χ. το Σαββατοκύριακο που έρχεται, 350-400 ευρώ μάξιμουμ! Αν είναι να περιμένω κάνα δίμηνο, μπορώ και κάνα 200άρι-300άρι παραπάνω.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    τις ταινιες, θα τις βλεπεις με usb stick απο την τηλεοραση; αν ναι, κοιτας αποκλειστικα προς samsung, και λογω υποστηριξης dts, και λογω media player που παιζει τα παντα.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    τις ταινιες, θα τις βλεπεις με usb stick απο την τηλεοραση; αν ναι, κοιτας αποκλειστικα προς samsung, και λογω υποστηριξης dts, και λογω media player που παιζει τα παντα.
    Περίπου. Με σκληρό δίσκο 1ΤΒ που θα συνδέω με USB, όπως κάνω τώρα - το συνδέω στον αποκωδικοποιητή.
    Οκ, άρα Samsung πάω - και ακριβότερα, ε;

  14. #14
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Όχι απαραίτητα ακριβότερα. Μια καλή πρόταση για τα λεφτά της είναι η UE40EH6030 που έχεις βρει και είναι κοντά στο σημερινό σου μπάτζετ. Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο κατάστημα να τη δεις κι από κοντά βέβαια.
    Πάντως, μιας και δεν είναι άμεση ανάγκη, ίσως θα ήταν καλύτερα να περιμένεις λίγο, αφού έχεις τη δυνατότητα να πας για κάτι καλύτερο αργότερα. Επίσης, θα εμφανιστούν και τα μοντέλα του 2013, οπότε μπορεί να υπάρχει κάποια μείωση στις τιμές των μοντέλων του 2012.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    E, αυτό λέω κι εγώ. Να περιμένω κάνα δίμηνο, να πέσουν οι τιμές των προηγούμενων μοντέλων.
    Γενικά, δεν είμαι "ανυπόμονος" τύπος. Για την ψηφιακή μηχανή μου, έκανα έρευνα αγοράς και υπομονή... 8 μήνες!!!!!
    Για το νέο κινητό που 'θελα (iPhone 4), έκανα υπομονή... 2.5 χρόνια (τώρα, πριν ένα μήνα το πήρα)!

    Οπότε κάνω υπομονή και θα πάρω μια καλή Samsung. Μου 'λεγαν να πάω στις LG που 'ναι κι αυτές καλές και φθηνότερες, αλλά από παντού ακούω για το θέμα με τον ήχο (μέσω USB) που έχουν, οπότε είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ για μένα, καθώς εγώ όλες τις ταινίες (ακόμα και τις 500+ που 'χω αγορασμένες σε DVD) τις έχω κάνει RIP και τις έχω στον 1ΤΒ δίσκο. Άρα δεν γίνεται να μην έχω καλό ήχο από USB...

    Ευχαριστώ για τις προτάσεις/συμβουλές.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόταση για TV
    Από spdrosin στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-13, 09:06
  2. πρόταση για κάρτα ήχου
    Από xhaos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-12, 17:08
  3. Πρόταση για TV!
    Από gkoumas στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 00:58
  4. Προταση για provider
    Από dantouan στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-12, 14:52
  5. προταση για αγορα tv tuner για laptop
    Από tengai στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-12, 22:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας