Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-2005
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    WLAN Fritz.Box Fon!
    Exclamation
    Καλημέρα σε όλους...

    Προσπαθώ να καταλάβω κάτι και δεν χωράει με τπτ στο μυαλό μου. Έχουμε εταιρικό λογαριασμό στην otenet και δικαιούμαστε απεριόριστα virtual e-mails. Έλα όμως που πρόσφατα ανακάλυψα ότι μπορεί ο οποισδήποτε να στείλει email με το δικό μου username χωρίς καν να του ζητάει password (Smtp Authentication). Οπότε έστω ότι εγώ έχω την εταιρία food.gr (domain καταχωρημένο στην otenet) μπορεί κάποιος αν ξέρει οποιοδήποτε username (από mail account εννοώ) να στείλει email από αυτό mail όπου γουστάρει... π.χ admin@food.gr.
    To ίδιο συμβαίνει και για όλα τα mail της μορφής @otenet.gr. (Θα μου πείτε μπράβο ρε μεγάλε ανακάλυψες τον τροχό...αλλά τωρα μαθαίνω τα περί email)

    Τέσπα, μίλησα με otenet και μου είπανε πως είναι έτσι η λειτουργία του mail server και όχι μόνο του δικού τους αλλά ολονών... Λίγο παράξενο μου φαίνεται...Ισχύει??? Γιατί έτσι ο καθένας θα κάνει ότι γουστάρει και μου φαίνεται λίγο παράλογο...

    Και για να προλάβω κάποιους, είναι ενεργοποιημένη η εντολή "My server requires authentication" στο Outlook.

    Plz help...

  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klapanaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέσπα, μίλησα με otenet και μου είπανε πως είναι έτσι η λειτουργία του mail server και όχι μόνο του δικού τους αλλά ολονών... Λίγο παράξενο μου φαίνεται...Ισχύει??? Γιατί έτσι ο καθένας θα κάνει ότι γουστάρει και μου φαίνεται λίγο παράλογο...
    Ισχύει. Μπορώ να σου στείλω εγώ email σαν pope@vatican.va

    Το θέμα είναι ότι αν δεις το source του mail θα καταλάβεις εύκολα ότι δεν προέρχεται από τους servers του Βατικανού αλλά από servers του πανεπιστημίου (στην περίπτωσή μου).

  3. #3
    Εγγραφή
    10-07-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    ONT + pfSense
    Αναλογα με τον provider ολα αυτα. Για λογους ευκολοτερης διαχειρισης ολοι οι providers σχεδον επιτρεπουν σε οποιον ανηκει στο δικτυο τους να χρησιμοποιει τους mail servers τους.Το σαν ποιος και προς ποιον δεν το ελεγχουν. Για αυτο εχουν βγει και τα e-mail certificates

Παρόμοια Θέματα

  1. Να φύγουν για παραγγελία? + ερωτήσεις για συναρμολόγηση
    Από alexis_21 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-08, 14:12
  2. Αργεί να απαντήσει σε mail η USR ? (mail για force ip change και αποσύνδεση)
    Από gvp στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-05, 15:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας