Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να σας περιγράψω την ιστορία μου να μου πείτε την άποψή σας.

    Έδωσα στην μάνα μου ένα παλαιό smartphone να έχει και της έλεγα να προσπαθήσει να βάλει το viber, κυρίως για την ανταλλαγή φωτογραφιών. Επειδή είναι συνδρομήτρια της HOL, πήγε να πληρώσει έναν λογαριασμό σε υποκατάστημα της Vodafone στον Βόλο και θεώρησε καλό να ζητήσει βοήθεια από κάποιο υπάλληλο εκεί να της εγκαταστήσουν το viber. Έτυχε να την εξυπηρετήσει ο προϊστάμενος του καταστήματος, ο οποίος της ζήτησε να της αφήσει το κινητό για 30' λεπτά και να περνούσε μετά να το πάρει, με την χρέωση να είναι 14,90€, όπως και έγινε. Όταν επέστρεψε η μητέρα μου της έδειξε κάποια πράγματα (της είχε φτιάξει email, της είχε περάσει την εφαρμογή, μου έστειλε και ένα μήνυμα μέσω του viber) πλήρωσε τα 14,90€, πήρε τα 10 λεπτά ρέστα (χωρίς να της δώσουν την απόδειξη) και έφυγε (πολύ κακώς βέβαια χωρίς να απαιτήσει την απόδειξη). Βέβαια η δουλειά μας δεν έγινε γιατί όταν προσπάθησα να της στείλω κάποια φωτογραφία δεν μπορούσε να την δει διότι ζητούσε SD κάρτα που δεν έχει το κινητό της μάνας μου και άρα δεν είχε σετάριστεί σωστά το viber να αποθηκεύει στην μνήμη του κινητού.

    Σήμερα που μου τα είπε όλα αυτά, μίλησα με τον προϊστάμενο του καταστήματος ζητώντας να μου εξηγήσει γιατί την χρέωσε με 14,90€ και γιατί δεν της έδωσε την απόδειξη. Μου είπε ότι προκειται για την υπηρεσία "check & go" της ομάδας ίντερνετ και ότι άσχολήθηκε με την συσκευή της μητέρας μου για 30' (να της ανοίξει λογαριασμό, να το κατεβάσει και να της εξηγήσει). Όταν ζήτησα να μου δείξει τον τιμοκατάλογο της υπηρεσίας και τι καλύπτει μου είπε ότι δεν είχε κάποιον εύκαιρο και ότι δεν τον θυμόταν απ'έξω (βέβαια να την χρεώσει με 15€ το θυμόταν) και να το κοιτάξω στο ίντερνετ. Στο ίντερνετ δεν αναφέρει πουθενά πόσο χρεώνεται η κάθε υπηρεσία, ενώ στην υπηρεσία "check & go" δεν αναφέρει πουθενά την εγκατάσταση εφαρμογών αλλά κυρίως υπηρεσίες software & hardware service. Για την απόδειξη μου είπε ότι την είχε στο κατάστημα (με την χθεσινή ημερομηνία) και ότι δεν ήξερε γιατί δεν την είχε λάβει η μάνα μου αλλά να περάσει να την πάρει όποτε θέλει.

    Επειδή δεν έμαθα κάτι νέο αποφάσισα να καλέσω στα κεντρικά για να ενημερωθώ για τις χρεώσεις αυτής της υπηρεσίας και τι καλύπτει ακριβώς. Με κάποια κοπέλα που μίλησα μου είπε ότι θα με καλούσε κάποιος από το αρμόδιο τμήμα να με εξυπηρετήσει μέσα στην επόμενη ώρα, κάτι που δεν έγινε ποτέ. Πριν λίγο αποφάσισα να ξανακαλέσω στα κεντρικά, αναφέροντας σε μια άλλη κοπέλα όλα όσα σας γράφω η οποία μου είπε ότι για αυτές τις υπηρεσίες "check & go" είναι υπεύθυνες τα υποκαστήματα και ότι θα προωθούσε το αίτημά μου στο υποκατάστημα και στον επιθεωρητή ώστε να μου προσφέρουν περισσότερες πληροφορίες. Εγώ αυτό που απλά ζητάω είναι να δω έναν τιμοκατάλογωο με τη χρέωση της κάθε υπηρεσίας και τι ακριβώς περιελαμβάνει, γιατί να χρεώνεις κάποιον 15€ για να του κατεβάσεις το viber το θεωρώ από υπερβολικό έως εκμετάλλευση.

    Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω σε αυτή τη φάση;

  2. #2
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Ισως μπορείς να ξεκινήσεις κι από την εφορία, αφού δεν κόπηκε απόδειξη?
    Φαντάζομαι ότι θα προσπαθήσουν να "βρουν" τον τιμοκατάλογο μετά.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  3. #3
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως μπορείς να ξεκινήσεις κι από την εφορία, αφού δεν κόπηκε απόδειξη?
    Φαντάζομαι ότι θα προσπαθήσουν να "βρουν" τον τιμοκατάλογο μετά.
    Ο προιστάμενος μου είπε ότι την είχε μπροστά του με χθεσινή ημερομηνία και όταν τον ρώτησα γιατί την έχει αυτός και όχι η μητέρα μου όπως θα έπρεπε, μου είπε ότι δεν ήξερε γιατί.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί παραπονιέσαι. Ζήτησες μια υπηρεσία, σου δώσανε προσφορά, την αποδεχτικες, σου παρηχαν την υπηρεσία και μετά βρήκες το πόσο υπερβολικό;
    Έλεος
    Αν δεν σου άρεσε το ποσό να μην αγοραζες την υπηρεσία και να το έκανες μόνος σου τσάμπα.

    Σύμφωνω μαζί σου στην απόδειξη, να πας να την πάρεις. Έπρεπε να στην δώσουν πρώτα και μετά να πληρώσεις. Αυτό ορίζει ο νόμος.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί παραπονιέσαι. Ζήτησες μια υπηρεσία, σου δώσανε προσφορά, την αποδεχτικες, σου παρηχαν την υπηρεσία και μετά βρήκες το πόσο υπερβολικό;
    Έλεος
    Αν δεν σου άρεσε το ποσό να μην αγοραζες την υπηρεσία και να το έκανες μόνος σου τσάμπα.

    Σύμφωνω μαζί σου στην απόδειξη, να πας να την πάρεις. Έπρεπε να στην δώσουν πρώτα και μετά να πληρώσεις. Αυτό ορίζει ο νόμος.
    Έγινε στην μητέρα μου και όχι σε εμένα (μας χωρίζουν μερικά εκατοντάδες χιλιόμετρα) και το μόνο που ζητάω να δω είναι αν όντως κοστολογείται με αυτό το ποσό η συγκεκριμένη υπηρεσία, γιατί κάτι τέτοιο δεν φαίνεται από την ιστοσελίδα τους. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος senkradvii : 14-01-16 στις 10:57.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πας σε ενα κατάστημα με υπολογιστές, τους λες έχω πρόβλημα, στο φτιάχνουν μετά τι κάνεις φεύγεις χωρίς να πληρώσεις;
    Υπηρεσία είναι.
    Τα 15 είναι μάλιστα πολύ καλή τιμή για τα δεδομένα της αγοράς

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Δεν το έφτιαξαν σωστά όμως απ' ότι λέει ο op.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.659
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έφτιαξαν σωστά όμως απ' ότι λέει ο op.
    την υπηρεσια την ρυθμισε , το οτι η συσκευη δεν εχει τις δυνατοτητες να αξιοποιησει ολες τις υπηρεσιες της εφαρμογης δεν νομιζω να ειναι δικο τους σφαλμα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έφτιαξαν σωστά όμως απ' ότι λέει ο op.
    Αν δεν κάνω λάθος δεν έχει κάποια επιλογή το viber για το που θα σώσει τις εικόνες, οπότε αυτοί σωστά βάλανε το viber

  10. #10
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας σε ενα κατάστημα με υπολογιστές, τους λες έχω πρόβλημα, στο φτιάχνουν μετά τι κάνεις φεύγεις χωρίς να πληρώσεις;
    Υπηρεσία είναι.
    Τα 15 είναι μάλιστα πολύ καλή τιμή για τα δεδομένα της αγοράς
    Mη λέμε τα ίδια, ποτέ δεν είπα να μην πληρώσει. Απλά μου φαίνεται πολύ ακριβή η τιμή της υπηρεσίας και ζητάω ένα έγγραφο/τιμοκατάλογο/whatever που να την επιβεβαιώνει και να μου γνωστοποιεί ακριβώς τι υπηρεσίες παρέχονται μέσα στην τιμή. Δεν ξέρω, σου φαίνεται τόσο παράλογο;

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mη λέμε τα ίδια, ποτέ δεν είπα να μην πληρώσει. Απλά μου φαίνεται πολύ ακριβή η τιμή της υπηρεσίας και ζητάω ένα έγγραφο/τιμοκατάλογο/whatever που να την επιβεβαιώνει και να μου γνωστοποιεί ακριβώς τι υπηρεσίες παρέχονται μέσα στην τιμή. Δεν ξέρω, σου φαίνεται τόσο παράλογο;
    Τα 15 ευρώ για 30 λεπτά όχι δεν μου φαίνονται παράλογα με απόδειξη και φπα

  12. #12
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 15 ευρώ για 30 λεπτά όχι δεν μου φαίνονται παράλογα με απόδειξη και φπα
    Οκ δεκτό. Το να το ζητάω κάπου να αναγράφεται και λάβω επιπλέον πληροφορίες για την υπηρεσία που πλήρωσα είναι και αυτό παράλογο;

  13. #13
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.659
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ δεκτό. Το να το ζητάω κάπου να αναγράφεται και λάβω επιπλέον πληροφορίες για την υπηρεσία
    που πλήρωσα είναι και αυτό παράλογο;
    πολυ καλα κανεις και ψαχνεις τις χρεωσεις και πως προκυπτουν .
    φανταζομαι πως ειναι αδυνατον να εχει ξεχωριστα χρεωση για καθε ρυθμιση , για καθε εγκατασταση για καθε προγραμμα , οποτε θα εχει καποια χρεωση με βαση τον χρονο .

    (15 ευρω το μισαωρο , και με δικη σου επισκεψη , ειναι καπως πολλα , τοσα που μου προκαλει το ενδιαφερον για το ποιες ειναι οι χρεωσεις τους ,γιατι αν το αφηνε μια ολοκληρη μερα (8ωρο ) θα της ζηταγαν 240 ευρω ; ;
    ισως ομως ειναι η ελαχιστη χρεωςη )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ δεκτό. Το να το ζητάω κάπου να αναγράφεται και λάβω επιπλέον πληροφορίες για την υπηρεσία που πλήρωσα είναι και αυτό παράλογο;
    Σε αρκετά καταστήματα που παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες δεν υπάρχει κάποια αναφορά Online για τιμές, συνήθως υπάρχει εκεί (τοπικα) τιμοκατάλογος ή σου λέει την τιμή πριν το ξεκινήσει για να το κάνει.
    Αρκετά μάλιστα καταστήματα είναι franchise

  15. #15
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αρκετά καταστήματα που παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες δεν υπάρχει κάποια αναφορά Online για τιμές, συνήθως υπάρχει εκεί (τοπικα) τιμοκατάλογος ή σου λέει την τιμή πριν το ξεκινήσει για να το κάνει.
    Αρκετά μάλιστα καταστήματα είναι franchise
    Ναι βρε εγώ δεν έχω απαίτηση να την δω στο site. Αν διαβάσεις στο αρχικό μου μήνυμα ο προϊστάμενος μου είπε στο τηλέφωνο ότι δεν είχε κάποιον πρόχειρο και ότι δεν θυμόταν απ' έξω και αυτός με παρέπεμψε να το δω στο site. Απλά ζητάω να την δω έστω και σαν φωτοτυπία.

    Όλο αυτό γίνεται γιατί η υπηρεσία "check & go" που μου αναφέρανε ότι πλήρωσε η μητέρα μου δεν καταλαβαίνω ότι συμπεριλαμβάνει την εγκατάσταση εφαρμογών. Η εγκατάσταση εφαρμογών αναφέρεται εκεί που αναφέρει ότι οι υπάλληλοι θα με βοηθήσουν να επιλέξω κινητό και μου εξηγούν τις δυνατότητές του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ καλα κανεις και ψαχνεις τις χρεωσεις και πως προκυπτουν .
    φανταζομαι πως ειναι αδυνατον να εχει ξεχωριστα χρεωση για καθε ρυθμιση , για καθε εγκατασταση για καθε προγραμμα , οποτε θα εχει καποια χρεωση με βαση τον χρονο .

    (15 ευρω το μισαωρο , και με δικη σου επισκεψη , ειναι καπως πολλα , τοσα που μου προκαλει το ενδιαφερον για το ποιες ειναι οι χρεωσεις τους ,γιατι αν το αφηνε μια ολοκληρη μερα (8ωρο ) θα της ζηταγαν 240 ευρω ; ;
    ισως ομως ειναι η ελαχιστη χρεωςη )
    Καλά δεν είμαι παράλογος να δω ότι "Εγκατάσταση viber = xxx€". Απλά να δω ότι η τάδε υπηρεσία καλύπτει 1, 2, 3, "εγκατάσταση εφαρμογών", 4, 5... και κοστίζει τόσο ή ότι η εγκατάσταση εφαρμογών κοστίζει τόσο.

    Μάλιστα όταν μου είπε ότι ασχολήθηκε με την μητέρα μου 30' τον ρώτησα αν δηλαδή χρεώνει 30€ την ώρα, και πάλι σαφή απάντηση δεν πήρα. Όποτε επειδή δεν λαμβάνω απαντήσεις ξεκάθαρες, για αυτό επιμένω.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 13:55
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 00:45
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 20:58
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-15, 15:45
  5. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-15, 09:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας