Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπέρα στην παρέα.
    Γυρίζοντας σήμερα από τη δουλειά, είδα τεχνικό του ΟΤΕ να πειράζει το κουτί που βρίσκεται στον τοίχο μεταξύ του σπιτιού μου και του σπιτιού του γείτονα (αυτό από το οποίο μπαίνει η γραμμή στο σπίτι). Μου είπαν ότι ο γείτονας, που είχε μέχρι τώρα εναλλακτικό πάροχο για τηλέφωνο και dsl (δεν ξέρω ποιον), έβαλε σήμερα ΟΤΕ και μάλιστα ότι διαπίστωσαν ότι η γραμμή του έρχεται από διαφορετικό καφάου από τη δική μου. Ο γείτονας είπε ότι πλέον συγχρονίζει στα 10 mbps, δηλ περισσότερο απ’ ότι πριν.
    Εγώ έχω HOL (Vodafone).
    10 λεπτά αργότερα μπαίνω στις ρυθμίσεις του ρούτερ και βλέπω ότι συγχρονίζω πλέον στα 6,8 mbps download και 0,6 upload, ενώ μέχρι το πρωί ήμουν 10,5 download και 0,95 upload. Μάλιστα η γραμμή είχε κάνει αποσύνδεση μία ώρα πριν, δηλαδή την ώρα που είχε έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ (ενώ γενικά δεν έχω αποσύνδεση για 1-2 μήνες συνεχόμενους). Έκανα πολλά reset το ρούτερ αλλά καμία βελτίωση.
    Πήρα τον ίδιο τον τεχνικό (είχε δώσει το τηλέφωνό του στο γείτονα), αλλά αρνείται να γυρίσει πίσω και λέει ότι δεν έχει στοιχεία για να ψάξει τι φταίει και ότι δεν έκανε τίποτα στο κουτί εκτός από μέτρηση και μου λέει να δηλώσω βλάβη στη Vodafone.
    1) Τι μπορεί να φταίει?
    2) Έχω άλλη λύση εκτός από δήλωση βλάβης στη Voda? Έχει νόημα να περιμένω χωρίς να το δηλώσω άμεσα?

  2. #2
    Εγγραφή
    18-11-2014
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    295
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109955/10996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 2.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δωσ το βλαβη. Αν δε ξερεις να πας να δεις μηπως και τι εκανε ο τεχνικος, ας ερθει ενας τεχνικος για σενα να το τσεκαρει

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κλεισε το modem, αφησε το κλειστο 1-3 λεπτα και ξανα ανοιξε το (μηπως ηταν τυχαιο)

  4. #4
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ακόμα καμία βελτίωση. Δήλωσα βλάβη στη Vodafone και θα μου στείλει υπάλληλο τη Δευτέρα.
    Υπάρχει περίπτωση απλώς να σκούντηξε τίποτα ο τεχνικός του ΟΤΕ στο κουτί?
    Κάπου διάβασα ότι η αλλαγή snr ενός γείτονα μπορεί να επηρεάζει τον άλλο. Δεδομένου ότι ο δικός μου γείτονας είπε ότι πρώτη φορά συγχρονίζει τόσο ψηλά (10 mbps, όπως κι εγώ πριν την πτώση), μπορεί αυτό να είναι η εξήγηση? Το ότι είμαστε σε διαφορετικό καφάο επηρεάζει?
    Αν όντως είμαστε σε διαφορετικό καφό, γίνεται να παίρνουμε γραμμές από το ίδιο κουτάκι που είναι ανάμεσα στα σπίτια μας?

  5. #5
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πιθανόν η γραμμή του να επηρεάζει την δική σου. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο το κάνουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ, αλλά θα μπορούσε να έχει κάνει τράμπα τα καλώδια σας στο ΚΑΦΑΟΥ (μιας και εσύ πιθανόν να είχες καλύτερο καλώδιο). Το να είστε σε διαφορετικά ΚΑΦΑΟΥ ενώ τα σπίτια βρίσκονται δίπλα δίπλα σχεδόν το αποκλείω.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Πως το αποκλειεις; Είναι απίθανο να συνορεύουν σπίτια που παίρνουν από διαφορετικό KV; Είναι εφικτό οπως επίσης είναι εφικτό να συνορεύουν και σπίτια που παίρνουν από διαφορετικό ΑΚ.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  7. #7
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για αυτό -σχεδόν- το αποκλείω. Υπάρχει η περίπτωση που αναφέρεις όταν τα δυο σπίτια βρίσκονται στα όρια.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Έρχεται από διαφορετικό KV και είναι στο ίδιο ΧΚ(κουτί) η γραμμή σου και η γραμμή του γείτονα; Εκτός και αν έδωσαν τη γραμμή σου στο γείτονα και εσένα σου έδωσε άλλη για να παίξει καλύτερα ο γείτονας που είναι στον ΟΤΕ. Κάτι που αν έγινε δε μπορείς να αποδείξεις..
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  9. #9
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ο ίδιος ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε, όταν τον είδα να βγαίνει από το σπίτι του γείτονα, ότι είμαστε σε διαφορετικά KV. Για το ΧΚ που λες δεν ξέρω, πάντως ακριβώς πριν φύγει, είχε ακόμα ακουμπισμένη στη σκάλα του στο δικό μου XK (γιατί είμαστε κατηφορικά και βρίσκεται σε ύψος).
    Αυτό που λέτε για αλλαγή γραμμής, μπορεί να έγινε είτε στο KV είτε στο XK?
    Η διαφορετική ποιότητα των γραμμών οφείλεται απλώς στην κατάσταση των καλωδίων?
    Και πώς καταλαβαίνει ο ΟΤΕ ότι η δική μουείναι καλύτερη? Συνδέει απλά το μετρητή του και ψάχνει να βρει μια γραμμή με καλύτερο συγχρονισμό?

  10. #10
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Η μόνη γραμμή που μπορεί να αλλάξει χωρίς να μπορείς να το αποδείξεις, όχι εσύ ο πάροχος που είσαι, είναι το κύριο καλώδιο που έρχεται από τον γενικό κατανεμητή(ΑΚ) και φτάνει στο KV. Εφόσον τον ειδες στο ΧΚ που παίρνεις και εσύ είναι επίσης πιθανό να τραβήχτηκαν τα καλώδια και να μη κα ει καλή επαφή σε συνδυασμό και με υγρασία κλπ.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  11. #11
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ευχαριστώ πολύ τους φίλους που απάντησαν.
    Τελικά ήρθε τεχνικός της Vodafone. Δεν πείραξε καθόλου το κουτί, λέγοντας ότι μόνο ο ΟΤΕ έχει δικαίωμα να το ανοίγει (άλλες φορές το είχαν ανοίξει από τη Voda) και μιλώντας με τα κεντρικά είπε ότι δεν μπορεί καν να δηλώσει βλάβη, γιατί του λένε ότι στην περιοχή κλειδώνουν όλοι γύρω στα 8 mbps. Μου άλλαξαν προφίλ (παρατήρησα ότι το snr από 12 πλέον παίζει γύρω στο 6) με αποτέλεσμα να κερδίσω τα χαμένα mbps και πλέον να είμαι στα 9,5. Αν η γραμμή μείνει σταθερή και δεν έχω αποσυνδέσεις, δεν θέλω να το σκαλίσω περισσότερο.
    Για να καταλάβω τι μπορεί να έχει συμβεί, ρωτάω τα εξής:
    1) Είναι δυνατόν να γίνει αλλαγή καλωδίων μεταξύ εμού και του γείτονα σε οποιοδήποτε σημείο της διαδρομής; Δηλ. είτε εντός του XK, είτε εντός του KV, είτε μεταξύ AK και KV;
    2) Οι αλλαγές αυτές γίνονται με απλή αποσύνδεση- σύνδεση των καλωδίων από ένα άτομο;
    3) Απ' ό,τι κατάλαβα από τους υπαινιγμούς του γείτονα, το πρόβλημά του ήταν ότι έπαιρνε γραμμή από διαφορετικό, πιο μακρινό και κακής κατάστασης KV. Αυτό αποκλείει οποιαδήποτε αλλαγή καλωδίων μεταξύ μας; Είναι δυνατόν να έστειλαν τη γραμμή μου στο άλλο KV και αυτό να μην το βλέπει η Vodafone;

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Ναι, αν και το θεωρώ απίθανο αν μιλάμε για ενεργή γραμμή συνδρομητή άλλης εταιρείας.
    2. Ναι, από τεχνικό του ΟΤΕ.
    3. Εξαιρετικά σπάνια περίπτωση 2 γειτνιάζουσες οικοδομές (μεσοτοιχία) να παίρνουν σύνδεση από διαφορετική καμπίνα. Συνήθως στα ακραία όρια η κάλυψη είναι σε διαφορετικό τετράγωνο ή στις απέναντι πλευρές του ίδιου δρόμου.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Αν είναι ΧΚ μπορεί να το ανοιξει ο τεχνικός της Vodafone όπως και κάθε τεχνικός από πάροχο. Εκτός αν είναι ΒΟΧ το οποίο και απαγορεύεται. Αν είναι ΧΚ και σου είπε δε μπορεί μάλλον βαριοταν.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  14. #14
    Εγγραφή
    05-12-2016
    Περιοχή
    Αγία Βαρβάρα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/100372
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108N
    SNR / Attn
    9(dB) / 7.3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ τους φίλους που απάντησαν.
    Τελικά ήρθε τεχνικός της Vodafone. Δεν πείραξε καθόλου το κουτί, λέγοντας ότι μόνο ο ΟΤΕ έχει δικαίωμα να το ανοίγει (άλλες φορές το είχαν ανοίξει από τη Voda) και μιλώντας με τα κεντρικά είπε ότι δεν μπορεί καν να δηλώσει βλάβη, γιατί του λένε ότι στην περιοχή κλειδώνουν όλοι γύρω στα 8 mbps. Μου άλλαξαν προφίλ (παρατήρησα ότι το snr από 12 πλέον παίζει γύρω στο 6) με αποτέλεσμα να κερδίσω τα χαμένα mbps και πλέον να είμαι στα 9,5. Αν η γραμμή μείνει σταθερή και δεν έχω αποσυνδέσεις, δεν θέλω να το σκαλίσω περισσότερο.
    Το upload που παίζει;
    Το τηλέφωνό σου είναι voip;

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μπαμπη μου νομιζω οτι ηρθε η ωρα να πας με το σουγια στο γειτονα και να του πεις να γυρισει εκει που ηταν...
    Αν υποθεσουμε οτι στην οικοδομη του γειτονα ερχονται δυο "λασα" απο διαφορετικα κουτια που ανηκουν σε διαφορετικο kv, (σπανιο μεν, αλλα οχι αδυνατον)
    τοτε ο τεχνικος απλα εβαλε τη γραμμη του γειτονα σε διπλανο ζευγαρι στο ιδιο κουτι και kv με το δικο σου, μια χαρα το crosstalk που τσιμπισες σου εριξε την ταχυτητα.
    Κλασσικα αλυτα προβληματα του adsl. Γιαυτο και λενε ΜΕΧΡΙ τοση ταχυτητα.

    Παντως αν βρεις τροπο με το σουγια και τους γειτονες, εχω και γω εδω μερικους...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [TP-Link] μετα απο εγκατασταση μοντεμ ΟΤΕ (για VOIP) δεν μπορω να μπω σε ελληνικα site
    Από fragment στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-16, 12:20
  2. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-16, 20:39
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-15, 15:34
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-15, 23:07
  5. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-15, 23:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας