Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    εδω με 3-4 μπάρες σήμα και ακους μπα-μπε-μπα-μπλου και τέτοια χαζά , αν δεν πιάσει 100% σήμα χαμένος κόπος και δεν θα πο για 3G τα βράδια που σέρνεται σαν την @#%#^

  2. #17
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos4421 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός με την cosmote γιατί στο σπίτι μου έχω χάλια σήμα.
    Στην Νέα Σμύρνη συγκεκριμένα, το 70% του σπιτιού δεν έχει καθόλου σήμα και το υπόλοιπο 30% μια γραμμούλα.
    Αναγκάζομαι να αφήνω το τηλέφωνο σε συγκεκριμένα μέρη στο σπίτι για να δω αν με πάρει κανείς. Όταν δε με πάρει πρέπει να τον πάρω από το σταθερό γιατί με μια γραμμή σήμα συζήτηση δεν γίνεται.

    Εγώ γράφω συχνά σε νήματα της Cosmote εδώ και στο myphone, πιο πολύ για "πείραγμα", γιατί με εκνευρίζει που συχνά οι "οπαδοί" της εταιρίας προσπαθούν να με βγάλουν ψεύτη (!) ή οπαδό της WIND. Μόνο speedtests από 200 Mbps και πάνω επιτρέπεται να ποστάρεις, για να πανηγυρίζουν, τα αρνητικά όχι.

    Εγώ άφησα την Cosmote, γιατί εκτός από πανάκριβη, στο πατρικό μου στην επαρχία (στο ισόγειο) δεν είχε καν σήμα (το ίδιο και η Voda) ή κάποιες φορές εμφάνιζε 1 σκάλα. Έπρεπε να πάω κοντά σε κάποιο παράθυρο για να μιλήσω, κι έχανα πολλές κλήσεις, γιατί δε χτυπούσε. Ακόμα και σήμερα έτσι είναι. H επικοινωνία γίνεται με άθλιο ήχο και πολλές φορές υπάρχουν και dropped calls. Οι γονείς μου και τα αδέρφια μου έχουν C-OTE και όποτε τους καλώ εκεί στο σπίτι, αυτά συμβαίνουν, αλλά αρνούνται ν' αλλάξουν πάροχο. Ακόμα και στο χωριό με φουλ σήμα, μερικές φορές οι κλήσεις γίνονται με προβλήματα και τους το έχουν πει πολλοί άλλοι που μιλάνε, όχι μόνο εγώ.

    Είναι ανάλογα με την περιοχή. Σε αυτές που κινούμαι εγώ (Σπάρτη & Αθήνα) με τη "μπλε" δεν έχω πρόβλημα και μαζί με την "κόκκινη" έχουν καλό δίκτυο 4G στη Λακωνία (η κόκκινη λίγο περισσότερο). Η Cosmote μόνο μέσα στη Σπάρτη έχει ένα υποτυπώδες 4G, στα γύρω χωριά έχει με το ζόρι 3G. Μακάρι να το φτιάξει. Αυτό όμως δεν αναιρεί, ότι στο σύνολο η Cosmote έχει το καλύτερο δίκτυο, με τεράστια διαφορά από τις άλλες (ειδικά στο ίντερνετ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 06-09-16 στις 12:48.

  3. #18
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.686
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε ομιλία είναι η χειρότερη μακράν. Μιλάω καθημερινά με άτομα που έχουν Cosmote και παρ' όλο που έχουν καλό σήμα τους ακούω με διακοπές και διάφορες παραμορφώσεις. Τις ώρες αιχμής και σε περιοχές με πολύ κόσμο είναι ακόμα χειρότερα... Εγώ έχω Vodafone. Τα ίδια προβλήματα έχω και όταν τους παίρνω από το σταθερό μου (ΟΤΕ)

  4. #19
    Εγγραφή
    10-12-2007
    Περιοχή
    Οταν το μάθω θα σας το πώ
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    2395 - 27132 kbps
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZXDSL 931VII over ISDN
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 0/0(dB)
    Οσο με αφορα οι μετρήσεις της ΚΟΣΜΟΤΕ είναι για τα μπάζα.
    Επειδή δε ΑΡΝΟΥΜΑΙ να πληρωνω τα 30+ ευρά το γύρισα στο καρτοκινητό.
    Ετσι όπως το βλέπω είναι τα ίδια χάλια με την 30άρα VDSL του πρώην ΟΤΕ Και νυν ΚΟΣΜΟΤΕ.
    Υ.Γ. Οσο για το σημα 4g ταχύτητες μενω σε ψηλό οροφο άρα δεν δικαιολογώ τα μαυρα τους τα ΧΑΛΙΑ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adolf : 06-09-16 στις 17:28. Αιτία: Προσθήκη

  5. #20
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συγκεκριμένο κομμάτι νομίζω είναι λανθασμένο να υπολογίζεις στις γνώμες των άλλων, όχι βέβαια γιατί δεν έχει αξία η άποψή τους, αλλά το θέμα κάλυψης εξαρτάται καθαρά από την περιοχή/περιοχές που κινείται ο καθένας. Πχ εγώ με Q στις περιοχές που κινούμαι δεν έχω θέμα είτε με φωνή, είτε με 3G/4G κάλυψη, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι άλλοι είναι αντίστοιχα ικαν οποιημένοι με εμένα.

    Καθαρά διαισθητικά και χωρίς να έχω στοιχεία στα χέρια μου, αν έπρεπε να υποθέσω κάτι, θα έλεγα ότι η Wind είναι αυτή με τα περισσότερα καταγεγραμμένα παράπονα, από αυτά που ποστάρουν συμφορουμίτες.

    Αλλά και το θέμα κάλυψης από μόνο του δεν λέει κάτι. Αν πχ στις περιοχές που κινείσαι έχεις φουλ σήμα στα πάντα από την Χ εταιρεία, όμως αυτή είναι ταυτόχρονα και η πιο ακριβή, τί κάνεις; Επιλέγεις την κάλυψη επωμιζόμενος το κόστος, ή πηγαίνεις σε πιο φθηνή λύση, με ενδεχόμενες διακοπές στην επικοινωνία;
    Αρχίζοντας απο το τελευταίο ερώτημα που έθεσες, προσωπικά θα στάθμιζα πόσο αναγκαίο και απαραίτητο είναι το κινητό τηλέφωνο με τις υπηρεσίες του στους χωρους οπου κινουμαι και αν η απαντηση ηταν οτι το χρειάζομαι θα πλήρωνα τον ακριβότερο με την καλύτερη κάλυψη. Σε αντίθετη περίπτωση θα επέλεγα τον φτηνότερο πάροχο.

    Καθοριστικό είναι όμως -κατα την ταπεινη αποψη μου- ενας παροχος να εχει καλυψει ΠΛΗΡΩΣ το εμπορικο κέντρο της μεγαλύτερης πόλης στην οποία λειτουργεί, και νομίζω οτι τα κτήρια όπου στεγαζονται τα δικαστηρια της Αττικης και απο τα οποία περνούν καθημερινά δεκάδες χιλιάδες κάτοχοι κινητών τηλεφώνων, είναι νευραλγικό σημείο.

    Οσο για τη Wind που ανέφερες απο ένα χρονικό διάστημα 6 χρόνων που υπήρξα συνδρομητής της -εξαναγκαστικα γιατι ηταν ο μοναδικος παροχος που εξακολουθουσε να δινει BIS+BES Blackberry όταν οι άλλοι δύο το έκοψαν γιατί ετσι γούσταραν- πρέπει να πω οτι είχαν μέχρι ειδικό τμήμα εξυπηρετησης πελατών Blackberry !!!!!!!
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  6. #21
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και καπάκι η Cosmote για να μας ρίξει στάχτη στα μάτια μας έδωσε άλλα 10 GB δωρεαν μεχρι τέλος Σεπτεμβρίου να χουμε να σερφαρουμε για να μην γκρινιαζουμε στα διαφορ αφορουμ'ς!!! Μηνυμα 10 στο 1256 όσοι εχετε Cosmote One για να τα λάβετε
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  7. #22
    Εγγραφή
    26-05-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    (dB) / 2.9(dB)
    Και η δικη μου εμπειρια με ΟΤΕ και COSMOTE ειναι η χειροτερη Στο σπιτι εχω γυρισει σε WIND kai ησυχασα Στη δουλεια που για καποιους συγκεκριμενους λογους πρεπει να χρησιμοποιουν ΟΤΕ στα σταθερα και COSMOTE σε κινητα ειναι τραγικη η κατασταση Κατα τη προσωπικη μου γνωμη δεν ειναι αξιοπιστη η ερευνα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bmagi : 09-09-16 στις 10:22.

  8. #23
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.686
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bmagi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η δικη μου εμπειρια με ΟΤΕ και COSMOTE ειναι η χειροτερη Στο σπιτι εχω γυρισει σε WIND kai ησυχασα Στη δουλεια που για καποιους συγκεκριμενους λογους πρεπει να χρησιμοποιουν ΟΤΕ στα σταθερα και COSMOTE σε κινητα ειναι τραγικη η κατασταση Κατα τη προσωπικη μου γνωμη δεν ειναι αξιοπιστη η ερευνα
    Ο ΟΤΕ στα σταθερά δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα... Στα κινητά ναι.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για Cosmote Mobile Internet με κάρτα
    Από Wizard στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-18, 17:48
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-16, 02:05
  3. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-16, 12:56
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 02:20
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-15, 19:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας