Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-36 από 36
  1. #31
    Εγγραφή
    15-04-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δεν ξέρω τι συνθήκες επικρατούν στις φυλακές της Ελλάδας ή οπουδήποτε αλλού εκτός από αυτά που ακούω και διαβάζω κατά καιρούς από τα ΜΜΕ...

    αλλά ένα έχω να πω... αυτοί που μπαίνουν φυλακή δεν πάνε για διακοπές αλλά πρέπει να αντιληφθούν ότι βρίσκονται εκεί επειδή παρανόμησαν... οι φύλακες δεν είναι εκεί για να τους υπηρετούν αλλά για να τηρούν την τάξη και την ομαλή λειτουργία της φυλακής....

    σίγουρα γίνονται διάφορα μεταξύ φυλακισμένων που οφείλουν οι φύλακες και η διοίκηση μιας φυλακής να τ΄αποτρέπει αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφικτό... το να ρίχνουμε λάσπη στην εκάστοτε κυβέρνηση για ότι στραβό γίνεται νομίζω είναι υπερβολικό....

    χτες είχαμε στην Κύπρο κι ένα περιστατικό με έναν κατάδικο που αποφυλακίστηκε με ελάχιστη εγγύηση μέχρι να εκδικαστούν οι υποθέσεις που εκκρεμούν εναντίον του για ληστείες τραπεζών, κλοπές και ναρκωτικά... έκλεψε ένα μηχανάκι πήγε σε άλλη πόλη και ξαναπροσπάθησε να ληστέψει τράπεζα... ένας άντρας 46 ετών τον κυνήγησε και τον έπιασε τελικά αλλά ο κατάδικος τον πυροβόλησε με το δίκαννο... αποτέλεσμα?... ο 46χρονος πατέρας 2 ανήλικων παιδιών να πεθάνει από σοβαρά τραύματα και ο κατάδικος να βρίσκεται πάλι πίσω από τα σίδερα... και μην μου πείτε ότι φταίει η κυβέρνηση... ήταν απόφαση του δικαστηρίου να αφεθεί ελεύθερος μέχρι εκδικάσεως των υποθέσεων εναντίον του... τα συμπεράσματα δικά σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arrow : 08-05-07 στις 21:27.
    Είμαι Αδιόρθωτη!!!

    Ιn view of the fact that God limited the intelligence of man, it seems unfair that he did not also limit his stupidity...

    Folding@Home - βάλε κι εσύ το λιθαράκι σου για ένα καλύτερο αύριο!

  2. #32
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arrow Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξέρω τι συνθήκες επικρατούν στις φυλακές της Ελλάδας ή οπουδήποτε αλλού εκτός από αυτά που ακούω και διαβάζω κατά καιρούς από τα ΜΜΕ...

    αλλά ένα έχω να πω... αυτοί που μπαίνουν φυλακή δεν πάνε για διακοπές αλλά πρέπει να αντιληφθούν ότι βρίσκονται εκεί επειδή παρανόμησαν... οι φύλακες δεν είναι εκεί για να τους υπηρετούν αλλά για να τηρούν την τάξη και την ομαλή λειτουργία της φυλακής....

    σίγουρα γίνονται διάφορα μεταξύ φυλακισμένων που οφείλουν οι φύλακες και η διοίκηση μιας φυλακής να τ΄αποτρέπει αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφικτό... το να ρίχνουμε λάσπη στην εκάστοτε κυβέρνηση για ότι στραβό γίνεται νομίζω είναι υπερβολικό....

    χτες είχαμε στην Κύπρο κι ένα περιστατικό με έναν κατάδικο που αποφυλακίστηκε με ελάχιστη εγγύηση μέχρι να εκδικαστούν οι υποθέσεις που εκκρεμούν εναντίον του για ληστείες τραπεζών, κλοπές και ναρκωτικά... έκλεψε ένα μηχανάκι πήγε σε άλλη πόλη και ξαναπροσπάθησε να ληστέψει τράπεζα... ένας άντρας 46 ετών τον κυνήγησε και τον έπιασε τελικά αλλά ο κατάδικος τον πυροβόλησε με το δίκαννο... αποτέλεσμα?... ο 46χρονος πατέρας 2 ανήλικων παιδιών να πεθάνει από σοβαρά τραύματα και ο κατάδικος να βρίσκεται πάλι πίσω από τα σίδερα... και μην μου πείτε ότι φταίει η κυβέρνηση... ήταν απόφαση του δικαστηρίου να αφεθεί ελεύθερος μέχρι εκδικάσεως των υποθέσεων εναντίον του... τα συμπεράσματα δικά σας
    Σορρυ arrow και σε παρακαλω να μην το πάρεις προσωπικα αλλα το post σου ειναι προτυπο σωρειας απλουστευσεων τις οποιες αν πιστέψουμε και ακολουθησουμε απλως αναπαραγουμε την βια.

    Κι εξηγουμαι:

    Εχεις δικιο πως οι φυλακες δεν ειναι το Freedom of the Seas, δεν ειναι το Hilton ουτε ασφαλως camping.
    Oι φυλακες ειναι σωφρονιστικα ιδρυματα. Σκοπος του εχουν οχι να τιμωρησουν τον καταδικο αλλα να τον σωφρονισουν. Η στέρηση της ελευθεριας κατα το νομικο σκεπτικο ειναι η μονη ικανη τιμωρια για να κατανοησει ο καταδικος το αδικημα τους.
    Οταν ομως μεσα σε μια φυλακη ο κρατουμενος βλεπει πως η αδικια και η βια για την οποια καταδικάστηκε ζουν και βασιλευουν, με ποιον ακριβως τρόπο θα αντιληφθει όπως λες το μεγεθος της παρανομιας του;;;;
    Με αλλα λογια καταδικαζεις κάποιον γιατι έπραξε ενα αδικημα και μετα τον στέλνεις σε εναν κοσμο ακομα πιο αδικο. Σε αυτον τον κοσμο μαλιστα για να μπορέσει να επιβιώσει του ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μην αναπαραγει και αυτος βια και του ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μην συμμετάσχει στο κυκλωμα της φυλακης που αναπαράγει την αδικια. Αρα λοιπον φαυλος κυκλος....
    Για αυτο λοιπον οι φυλακες δεν ειναι πια σωφρονιστικα ιδρυματα αλλα ΜΒΑ και Phd εγκλημάτων.

    Για να στο πω με όρους του φορουμ: απαγορευονται τα greeklish! Σκέψου οτι οποιος συλλαμβάνεται να γράφει με greeklish στελνεται αυτομάτως σε ενα κομματι του forum που γράφουν μονο σε greeklish-υποχρεωτικα. Τοτε προκειμενου να μπορεσει να συνεννοηθει σε αυτο το κομματι του φορουμ, θα μαθει να γραφει ακομα καλυτερα greeklish και δεν προκειται ποτε να γραψει ελληνικα ξανα!

    Οταν μιλαω για αδικια μεσα στις φυλακες, δεν μιλαω για ανεσεις, αλλα για κυκλωματα που βασιζομενα πανω στις ελλειψεις των φυλακών (ειτε αυτες ειναι υλικες είτε αυτες ειναι ....βιολογικες) κερδοσκοπουν, βιαιοπραγουν, εκβιαζουν, οργανωνουν αλλα εγκληματα εκτος φυλακων. Και βεβαια ολα αυτα σε βάρος των αδυνάτων της φυλακης.

    Δεν καταλαβαίνω εν ετει 2007 πως ο φυλακισμενος για κλοπη πρεπει να βιαστει ποικιλοτροπως απο τους Ρουμανους συγκρατουμενους του για να κατανοησει το μεγεθος του αδικηματος που διέπραξε.

    Και αν η φύση του ανθρωπου ειναι ουτως ή αλλως βίαια και δεν μπορουμε να κανουμε κάτι για αυτο, μπορουμε ομως να κανουμε κατι για το προσωπικο των σωφρονιστικων υπαλληλων το οποιο με τον εναν ή με τον άλλον τρόπο συμμετεχει στα αθλια κυκλωματα των ιδρυματων τα οποια υποτιθεται οτι εποπτευει.

    Εκει βρίσκεται η ευθυνη της εκαστοτε πολιτειας. Στην ανοχη και συντηρηση αυτων των κυκλωματων.
    Λες οτι ρίχνουμε λάσπη στην κυβερνηση.
    Καταρχην μια κυβερνηση, υπουργος της οποιας έχει αποκαλέσει εαυτον και αλληλους "Καραγκιοζηδες" δεν εχει αναγκη την δικη μου λάσπη.
    Δεν ρίχνει κανεις λασπη στην κυβερνηση και εγω λεω πως η κυβερνηση οντως δεν φταίει για τα κυκλωματα των φυλακων.
    Αν προσεξες το θέμα μας ειναι το οτι το Υπ.Δικαιοσυνης απαγόρευσε στον Συνηγορο του Πολιτη να εισέλθει στις φυλακες και να καταγράψει τα οσα εκει γίνονται.
    Εκει βρίσκεται το πολιτικο θεμα.
    Αφελεια ή συμφερον οδηγησαν τους παραγοντες του υπουργειου σε αυτην την απόφαση;;;

    Οσο για το περιαστατικο που διηγείσαι, δεν εχω κατι να πω. Απλως ειναι ασχετο με το θεμα μας.
    Η αστυνομια και η δικαιοσυνη δεν εκαναν καλα την δουλεια τους. Κακως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nm96027 : 08-05-07 στις 22:00.

  3. #33
    Εγγραφή
    15-04-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δεν το παίρνω καθόλου προσωπικά.... εδώ συζητούμε και θέτουμε τις απόψεις μας...

    δεν μπορούμε να τα βλέπουμε όλοι και όλα με το ίδιο μάτι...

    ξέρω ότι η βία φέρνει βία... αλλά και οι κρατούμενοι δεν είναι παρεξηγημένοι άγγελοι...

    ... να τιμωρηθούν οι φέροντες την ευθύνη γι αυτά που γίνονται το δέχομαι...

    το να κατηγορούμε τις εκάστοτε κυβερνήσεις και να αποποιούμαστε τις δικές μας ευθύνες ούτε αυτό είναι δίκιο...
    Είμαι Αδιόρθωτη!!!

    Ιn view of the fact that God limited the intelligence of man, it seems unfair that he did not also limit his stupidity...

    Folding@Home - βάλε κι εσύ το λιθαράκι σου για ένα καλύτερο αύριο!

  4. #34
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arrow Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το παίρνω καθόλου προσωπικά.... εδώ συζητούμε και θέτουμε τις απόψεις μας...
    Χαιρομαι πραγματικα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arrow Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορούμε να τα βλέπουμε όλοι και όλα με το ίδιο μάτι...

    ξέρω ότι η βία φέρνει βία... αλλά και οι κρατούμενοι δεν είναι παρεξηγημένοι άγγελοι...

    ... να τιμωρηθούν οι φέροντες την ευθύνη γι αυτά που γίνονται το δέχομαι...

    το να κατηγορούμε τις εκάστοτε κυβερνήσεις και να αποποιούμαστε τις δικές μας ευθύνες ούτε αυτό είναι δίκιο...
    Σου ξαναλεω πως τιμωρια ειναι η στερηση της ελευθερίας και οχι το παρα φυσιν σεξ.
    Και σου ξανατονιζω πως δεν κατηγορω την κυβερνηση για τις φυλακες: ρωταω γιατί δεν αφήνει τον Συνηγορο να κανει την δουλεια του. Αυτο ειναι ολο.

  5. #35
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.613
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrg_polini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα τοσο ενδιαφερον και σοβαρο θεμα το εκαναν μη πω πως 2-3 γνωστα και μη εξαιρετεα κομματοσκυλα.
    Και εμένα με στεναχωρεί.
    Και ενημερωτικά, στο top-3 αυτών που κατέστρεψαν αυτό το σοβαρό (και κατά τα γραφόμενά σου) thread συμπεριλαμβάνεσαι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrg_polini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και επρεπε να το ειχα καταλαβει οτι θα γινει ετσι, αρκει να εβλεπα τον δημιουργο.
    Ευχαριστούμε για τη συνεισφορά σου στη δημιουργία ενός ακόμα flame. Πρέπει να αισθάνεσαι πολύ υπερήφανος εκεί στα ξένα.


    Ας κλειδωθεί, το επίπεδο πλέον δε σηκώνει τόσο σοβαρές συζητήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 08-05-07 στις 22:54.

  6. #36
    Εγγραφή
    15-04-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σου ξανατονιζω πως δεν κατηγορω την κυβερνηση για τις φυλακες: ρωταω γιατί δεν αφήνει τον Συνηγορο να κανει την δουλεια του. Αυτο ειναι ολο.
    δεν την κατηγόρησες εσύ αλλά άλλοι το έκαναν... και για να εξηγούμαστε εγώ είμαι "απολίτιστη" (ίσως ακομμάτιστη είναι ποιο σωστή λέξη)...

    φοβούνται μάλλον πως θα παρουσιαστούν τα πράγματα... ίσως επειδή θα φανούν τα λάθη και οι ελλείψεις τους και προσπαθούν να τα καλύψουν...

    αλλα σίγουρα δεν είναι δικαιολογία για να παρεμποδιστεί η αλήθεια... σ' αυτό συμφωνούμε...


    μου θυμίζει λίγο την ιστορία του δημοσιογράφου που ήθελε ν' αποδείξει ότι είναι εύκολη η εξεύρεση ναρκωτικών και αγόρασε on camera για να το αποδείξει αλλά κατέληξε να κατηγορηθεί ο ίδιος για εμπορία....
    Είμαι Αδιόρθωτη!!!

    Ιn view of the fact that God limited the intelligence of man, it seems unfair that he did not also limit his stupidity...

    Folding@Home - βάλε κι εσύ το λιθαράκι σου για ένα καλύτερο αύριο!

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 14:25
  2. Διακήρυξη για τα Δικαιώματα του Πολίτη στον ψηφιακό κόσμο...
    Από xaxa1982 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-06, 21:08
  3. Τι πιστεύετε για τις αυξήσεις στα τέλη του ΕΠΑΚ από τον οτε;
    Από poromenos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-05, 18:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας