Σελ. 16 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 611141516
Εμφάνιση 226-231 από 231
  1. #226
    Εγγραφή
    25-06-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορείτε να με βοηθήσετε με την κοστολόγηση των κατηγοριών που φαίνονται στην εικόνα;

    Υπάρχουν κάπου γραμμένα; Είναι κάποια από το επιλεγμένο τιμολόγιο;

    Πάροχος είναι ΔΕΗ, αν έχει σημασία.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20240331_111311.jpg  


  2. #227
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.690
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αναμεσα στο ψαξιμο για τριφασικο ινβερτερ , περασε απο το μυαλο μου η χρηση τριων μονοφασικων .
    δηλαδη για καθε φαση , με κοινο ουδετερο , να μπουν τρια μονοφασικα.
    το εχω δει κιολας σε κατι σχεδια εγκαταστασης στα φθηνα ινβερτερς της αγορας του ebay
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #228
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν έχεις τριφασικές καταναλώσεις σίγουρα είναι καλύτερα 3 μονά και χωρίς καν να συνεργάζονται μεταξύ τους. Φαντάσου στη περίπτωση που παθαίνει βλάβη το inverter. Χάνεις και τις τρις φάσεις.

    Το μόνο αρνητικό στα 3 μονά, είναι το αυξημένο κόστος και ο μεγαλύτερος χώρος που χρειάζεται για να τοποθετηθούν.

  4. #229
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.690
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    απο χωρος νομιζω οτι υπαρχει .
    νομιζω θα το προτιμισω στην ερευνα επιλογων.

    πανω στην σκεψη του τριφασικου , εκανα και μια σκεψη για ενδεχομενο μελλον του δικτυου ρευματος , με συσκευες διαφορετικων συχνοτητων , που να αναλογα την συχνοτητα να τραβανε και αντιστοιχο ρευμα , που να εχει ξερω γω ,μια φαση στα 1111 hz πχ , για χαμηλες καταναλωσεις 0-100w , μια στα 333 hz hz για μετριες ,και 88 hz για βαριες .
    μπορει (στηριγμενο σε αλλα "μπορει" ) ισως και περισοτερες φασεις
    ολες οι συσκευες να ειναι πανω στα ιδια καλωδια αλλα να εχουν μηχανισμους συγχρονισμου με το δικτυο(φαση) καταναλωσης
    το κερδος ; εεχμ , ενα καλωδιο για διαφορετικες παροχες . ευκολια εγκαταστασης . ισως και με τις διαφορετικες συχνοτητες να μπορει να μεταφερθει μεγαλυτερο φορτιο σε amper απο τα ιδια καλωδια (πως τα καταφεραμε με τα data και τον χαλκο ; ισως κατι τετοιο )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #230
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggadonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη αν είναι άσχετη η ερώτηση με το τοπικ αλλά έχω δύο ερωτήσεις σχετικά με εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και σύστημα net metering:

    -στο λογαριασμό της ΔΕΗ στον πίνακα με τις καταναλώσεις ανά μετρητή γράφει και "το σύνολο της εγχυθεισας ενέργειας είναι 0 kWh". Προσπαθώ να βρω μια εξήγηση καθώς η πλατφόρμα του inverter (FusionSolar της Huawei) γράφει ότι για το διάστημα τού λογαριασμού το σύστημα έδωσε kWh στο δίκτυο. Υπάρχει περίπτωση αυτό που γράφει ο λογαριασμός να είναι το "ενέργεια που έδωσα στο δίκτυο μείον αυτή που πήρα από το δίκτυο"; Μου φαίνεται δύσκολο και ότι θα ήταν πολύ μπέρδεμα να το δίνουν έτσι.

    -απο τη στιγμή που με το net metering το δίκτυο χρησιμοποιείται ως μπαταρία, έχει νόημα η εγκατάσταση και actual μπαταρίας στο σπίτι;
    Εχω βαλει και εγω το συστημα της huawei στα 5kw με μπαταρια και 9 πανελ των 555w απο αρχες του χρονου σαν off grid. Την εγκατασταση την εκανα μονος μου. Μπορεις να στειλεις screenshot πως ειναι ρυθμισμενος ο inverter σου στο netmetering;

  6. #231
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.215
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αναμεσα στο ψαξιμο για τριφασικο ινβερτερ , περασε απο το μυαλο μου η χρηση τριων μονοφασικων .
    δηλαδη για καθε φαση , με κοινο ουδετερο , να μπουν τρια μονοφασικα.
    το εχω δει κιολας σε κατι σχεδια εγκαταστασης στα φθηνα ινβερτερς της αγορας του ebay

    Ο 3φασικός inverter πχ 6.000w μπορεί να σου δώσει σε μία φάση 6000w (τα νούμερα στην τύχη)

    Εναλλακτικά θα είχες 3χ 2.000w ή πές 3.000w οπότε και αυτό είναι το όριο σου.

    Αυτό που λέω υποτίθεται ότι θα έπρεπε να συμβαίνει στον fronius symo gen24 αλλά περιμένουμε update για να γίνει.
    Προς το παρόν δίνει την παραγωγή με ίση κατανομή στις 3 φάσεις και έτσι χρεωνόμαστε τις ρυθμιζόμενες παρόλο που η συνολική παραγωγή υπερκαλύπτει την κατανάλωση.


    Όταν υπάρχει διακοπή ρεύματος και δουλεύει σε full backup δεν έχει αυτόν τον περιορισμό οπότε είναι θέμα update όπως με έχουν ενημερώσει σε ερώτηση μέσω εμαιλ.

Σελ. 16 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 611141516

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας