Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    24-02-2020
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το whirlpool που έχω, αναφέρει πως "ζυγίζει" το βάρος των ρούχων και υπολογίζει την ανάλογη ποσότητα νερού που βάσει του βάρους. Δεν ξέρω αν το κάνουνε όλα τα πλυντήρια.
    Θεωρώ πολύ μικρη την ποσότητα νερού που βάζει σε κάθε περίπτωση κατά την διάρκεια της πλύσης με σαπούνι, έτσι προσθέτω λίγο νερό εγώ από την θήκη.
    Μεγα λαθος να ριχνεις νερο απ'το συρταρι σε πλυντηριο με ηλεκτρονικο εγκεφαλο.Μπερδευεται ο πρεσοστατης,χαλαει το calibration και μπορει να καταληξει μετα να σου παιρνει συνεχεια λαθος ποσοτητα νερου.Ασε που αν ο εγκαφαλος βλεπει οτι ανεβαινει η σταθμη του νερου χωρις να εχει δωσει εντολη για κατι τετοιο μπορει να νομισει οτι υπαρχει καποια διαρροη στην βαλβιδα εισροης και να διακοψει το προγραμμα.Τα καινουρια πλυντηρια ειναι ετσι σχεδιασμενα ωστε να πλενουν αποτελεσματικα με την ελαχιστη δυνστη ποσοτητα νερου,αντισταθμιζοντας την μειωση της ποσοτητας του νερου με αλλους τροπους (π.χ. αυξηση χρονικης διαρκειας,περισσοτερες και πιο συνθετες μηχανικες κινησεις του καδου).Αν παρ'ολα αυτα θες να πλυνεις με περισσοτερο νερο γιατι νοιωθεις οτι ετσι καθαριζουν καλυτερα τα ρουχα,μπορεις να επιλεξεις καποιο προγραμμα εκτος βαμβακερων π.χ. για συνθετικα ή ευαισθητα που ειναι προγραμματισμενα να πλενουν με περισσοτερο νερο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τα λοιπά. Να πω κάτι για το βάρος των ρούχων επειδή δεν το ήξερα. Για κάποιον λόγο μερικές φορές έκανα ζύγισμα στα ρούχα πριν το πλυντήριο με ζυγαριά. Το πλυντήριο ενώ είναι 9κιλο, στεγνά ρούχα δέχεται μέχρι 4-4.5 ως 5 κιλά με το ζόρι μέχρι να γίνει φίσκα ο κάδος. Οπότε προφανώς το βάρος που λένε οι εταιρείες είναι με τα ρούχα βρεγμένα. Δεν ξέρω αν έχετε ζυγαριά ακριβείας, ζύγισε το πάπλωμα η δες την ετικέτα του να δεις το βάρος του, αν υπερβαίνει τα 5 κιλά στεγνο το δέχεται με το ζόρι ένα πλυντήριο 9 κιλών. Θες μεγαλύτερο πλυντήριο δηλαδή.
    Οι ονομαστικες χωρητικοτητες των πλυντηριων σε κιλα εννοειται οτι αφορουν στεγνα ρουχα.Τωρα το ποσο ογκο πιανουν ανα κιλο εξαρταται αποκλειστικα απο το ειδος των ρουχων.Αν αφορουσαν βρεγμενα,με το που εβαζες να πλυνεις κουβερτα σε πλυντηριο θα ειχε κλαταρει.Μια υπερδιπλη κουβερτα που πλενεται ανετα σε 8κιλο πλυντηριο,βρεγμενη μπορει να ζυγιζει πανω απο 20 κιλα.

  2. #32
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    864
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από net_93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγα λαθος να ριχνεις νερο απ'το συρταρι σε πλυντηριο με ηλεκτρονικο εγκεφαλο.Μπερδευεται ο πρεσοστατης,χαλαει το calibration και μπορει να καταληξει μετα να σου παιρνει συνεχεια λαθος ποσοτητα νερου.Ασε που αν ο εγκαφαλος βλεπει οτι ανεβαινει η σταθμη του νερου χωρις να εχει δωσει εντολη για κατι τετοιο μπορει να νομισει οτι υπαρχει καποια διαρροη στην βαλβιδα εισροης και να διακοψει το προγραμμα.Τα καινουρια πλυντηρια ειναι ετσι σχεδιασμενα ωστε να πλενουν αποτελεσματικα με την ελαχιστη δυνστη ποσοτητα νερου,αντισταθμιζοντας την μειωση της ποσοτητας του νερου με αλλους τροπους (π.χ. αυξηση χρονικης διαρκειας,περισσοτερες και πιο συνθετες μηχανικες κινησεις του καδου).Αν παρ'ολα αυτα θες να πλυνεις με περισσοτερο νερο γιατι νοιωθεις οτι ετσι καθαριζουν καλυτερα τα ρουχα,μπορεις να επιλεξεις καποιο προγραμμα εκτος βαμβακερων π.χ. για συνθετικα ή ευαισθητα που ειναι προγραμματισμενα να πλενουν με περισσοτερο νερο.



    Οι ονομαστικες χωρητικοτητες των πλυντηριων σε κιλα εννοειται οτι αφορουν στεγνα ρουχα.Τωρα το ποσο ογκο πιανουν ανα κιλο εξαρταται αποκλειστικα απο το ειδος των ρουχων.Αν αφορουσαν βρεγμενα,με το που εβαζες να πλυνεις κουβερτα σε πλυντηριο θα ειχε κλαταρει.Μια υπερδιπλη κουβερτα που πλενεται ανετα σε 8κιλο πλυντηριο,βρεγμενη μπορει να ζυγιζει πανω απο 20 κιλα.
    Φροντίζω και βάζω το νερό αφού πρώτα το πλυντήριο έχει βάλει το δικό του νερό σύμφωνα με το πρόγραμμα, δηλαδή έχουν περάσει περίπου 5 με 10 λεπτά από την έναρξη. Αν βάλω πιο πριν τότε ανιχνεύει ότι εισέρχεται νερό και σταματάει την εισαγωγή νερού αυτό το έχω διαπιστώσει και εγώ. Μπορεί να προκληθεί πρόβλημα ακόμα και έτσι;

    Είναι πολύ λίγο το νερό που βάζει. Μολονότι έχω καταλάβει πως έχουν κάνει από πριν κάποια έρευνα οι εταιρείες για την αποτελεσματικότητα του πλυσίματος. Μιλάμε ούτε που βλέπεις το νερό κατά την διάρκεια της πλύσης από το τζάμι της πόρτας εκτός άμα βάλεις να πλύνει ο κάδος σχεδόν άδειος. Στο μεν ξέβγαλμα εισάγει πιο πολύ νερό και κάτι βλέπεις.

    Αυτά τα προγράμματα θα τα κοιτάξω, από ότι θυμάμαι όμως είχαν διάρκεια 3 και 4 ώρες.

  3. #33
    Εγγραφή
    24-02-2020
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Στα ηλεκτρονικα πλυντηρια ο εγκεφαλος παρακουλουθει συνεχως την σταθμη του νερου,δεν ειναι οπως τα παλια με τον μηχανικο προγραμματιστη που επαιρνε οσο νερο χρειαζοταν στην αρχη μια φορα και μετα δεν ξαναασχολιοταν αν ανεβηκε η κατεβηκε η σταθμη.Σε ολα τα καινουρια ετσι ειναι,στα προγραμματα για βαμβακερα και eco σχεδον δεν φαινεται το νερο απ το τζαμι αλλα τα ρουχα βρεχονται κανονικα.Σημαντικο ρολο παιζουν και εκεινα τα τριγωνικα πλαστικα εξαρτηματα που υπαρχουν σε 3 σημεια του καδου,που ετσι οπως γυριζει ο καδος μαζευουν νερο απο κατω και το ριχνουν απο πανω σαν ντουζ. Στα ξεπλυματα παντα παιρνει περισσοτερο νερο για να ξεπλυθουν επαρκως τα υπολειματα του απορρυπαντικου

  4. #34
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.285
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Εσείς λετε τα λογικά και εγω στην τρέλα μου.
    Σκεφτόμουν να παρω ενα πεταμένο να βαλω μια φτερωτή απο πισω και να πέφτει στην φτερωτή το ρυάκι (υψος υπάρχει) που περνα αναμεσα απο τα σπίτια μας , συνηθως μεχρι Ιούνιο Ιούλιο.
    Να το παρατάω να γυρίζει οπως γυρίζει και το απόγευμα στο δίπλα για ξεβγαλμα μεχρι το πρωί.

  5. #35
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    864
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από net_93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα ηλεκτρονικα πλυντηρια ο εγκεφαλος παρακουλουθει συνεχως την σταθμη του νερου,δεν ειναι οπως τα παλια με τον μηχανικο προγραμματιστη που επαιρνε οσο νερο χρειαζοταν στην αρχη μια φορα και μετα δεν ξαναασχολιοταν αν ανεβηκε η κατεβηκε η σταθμη.Σε ολα τα καινουρια ετσι ειναι,στα προγραμματα για βαμβακερα και eco σχεδον δεν φαινεται το νερο απ το τζαμι αλλα τα ρουχα βρεχονται κανονικα.Σημαντικο ρολο παιζουν και εκεινα τα τριγωνικα πλαστικα εξαρτηματα που υπαρχουν σε 3 σημεια του καδου,που ετσι οπως γυριζει ο καδος μαζευουν νερο απο κατω και το ριχνουν απο πανω σαν ντουζ. Στα ξεπλυματα παντα παιρνει περισσοτερο νερο για να ξεπλυθουν επαρκως τα υπολειματα του απορρυπαντικου
    Οκ. Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Οπότε σταματάω αυτό που κάνω για να μην προκαλέσω και άλλα προβλήματα. Το νερό γενικά δεν φαίνεται καθόλου κατά την πλύση ούτε στο πρόγραμμα με τα μικτα ούτε στα λευκά. Οι μόνες φορές που το είδα είναι όταν έκανα πλύση με άδειο τον κάδο χωρίς ρούχα, η μία φορά ήταν στην αρχή όταν αγόρασα το πλυντήριο, η δεύτερη ήταν όταν έβαλα μια πλύση με ξύδι για να καθαρίσω τον κάδο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς λετε τα λογικά και εγω στην τρέλα μου.
    Σκεφτόμουν να παρω ενα πεταμένο να βαλω μια φτερωτή απο πισω και να πέφτει στην φτερωτή το ρυάκι (υψος υπάρχει) που περνα αναμεσα απο τα σπίτια μας , συνηθως μεχρι Ιούνιο Ιούλιο.
    Να το παρατάω να γυρίζει οπως γυρίζει και το απόγευμα στο δίπλα για ξεβγαλμα μεχρι το πρωί.
    Ούτε που κατάλαβα τι θες να κάνεις. Θες να μετατρέψεις το πλυντήριο σε αντλία μεταφοράς του νερού;

  6. #36
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.285
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    υπάρχει ένα ρυάκι που τρέχει πάντα (περίπου μεσα σε ενα σπίτι) εκτός από 3 μήνες το οποίο το προσπερνας καθώς ακόμα και αυτούς τους μήνες.. το λίγο νερό που υπάρχει μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και εσύ για δική σου χρήση, πχ να το περνάς πρώτα από κει και μετά να ποτίσεις τα χωράφια σου..

    Υπάρχει ένα σημείο που το νερό πέφτει για κάποια μέτρα μίνι καταρράκτης.

    Να εβαζα ένα παλιό πλυντήριο και κάπως να το άνοιγα απο πίσω να βαζα μία φτερωτή να πέφτει το νερό και να γυρνάει το κάδο όσο τον γυρνάει...

    είναι που είναι κορυφαίο το σημείο απίστευτο με πριβέ πλατεία και πλάτανο κανείς δεν μπορεί να το βρει..
    (..να το πας και σε airbnb να μπούνε μέσα τα γεωμένα παιδιά θα πληρώσουν το κούκο αηδόνι.. με 5 τέτοιες μαλακ.. (κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχουμε όλοι εσύ μπορούμε)

    (άσχετο αλλά ούτε τα δορυφορικά πιάτα δεν πετάω.

    για πλάκα το κάνεις και μαγειρεύεις με τον ήλιο απλά εγώ δεν μπορώ να σηκώσω ο μ@λάκας να τα φτιάξω, 500 χρόνια το λέω θα μας το πει ο πρωθυπουργός στο τέλος στην επόμενη πτώχευση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 22-05-24 στις 08:11.

  7. #37
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    864
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει ένα ρυάκι που τρέχει πάντα (περίπου μεσα σε ενα σπίτι) εκτός από 3 μήνες το οποίο το προσπερνας καθώς ακόμα και αυτούς τους μήνες.. το λίγο νερό που υπάρχει μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και εσύ για δική σου χρήση, πχ να το περνάς πρώτα από κει και μετά να ποτίσεις τα χωράφια σου..

    Υπάρχει ένα σημείο που το νερό πέφτει για κάποια μέτρα μίνι καταρράκτης.

    Να εβαζα ένα παλιό πλυντήριο και κάπως να το άνοιγα απο πίσω να βαζα μία φτερωτή να πέφτει το νερό και να γυρνάει το κάδο όσο τον γυρνάει...

    είναι που είναι κορυφαίο το σημείο απίστευτο με πριβέ πλατεία και πλάτανο κανείς δεν μπορεί να το βρει..
    (..να το πας και σε airbnb να μπούνε μέσα τα γεωμένα παιδιά θα πληρώσουν το κούκο αηδόνι.. με 5 τέτοιες μαλακ.. (κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχουμε όλοι εσύ μπορούμε)

    (άσχετο αλλά ούτε τα δορυφορικά πιάτα δεν πετάω.

    για πλάκα το κάνεις και μαγειρεύεις με τον ήλιο απλά εγώ δεν μπορώ να σηκώσω ο μ@λάκας να τα φτιάξω, 500 χρόνια το λέω θα μας το πει ο πρωθυπουργός στο τέλος στην επόμενη πτώχευση
    Κατάλαβα. Θες πολυ μεγάλη πίεση του νερού από τον καταρακτη για να μπορέσεις να κινήσεις κάδο πλυντηρίου ρούχων για πλύσιμο. Η γνώμη μου είναι πως δεν μπορεί να εφαρμοστεί αυτή η ιδέα σου με μετατροπή πλυντηρίου. Ίσως μπορείς να κοιτάξεις με κάποιον μηχανικό να φτιάξεις μια εντελώς δική σου διάταξη σαν πλυντήριο που θα λαμβάνει κινητική ενέργεια από το νερό σε ελεύθερη πτώση και θα είναι σε θέση να κουνάει τον κάδο.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας