Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Εχει παρατηρηση κανεις προβλημα τις τελευταιες 2-3 μερες στην ποιοτητα του τηλεφωνου?Εμενα προσωπικα οταν μιλαω ειναι λες και μιλαω με κινητο που δεν εχει καλο σημα!Ετσι ακουω την φωνη του αλλου.Εχει καποιος κατι αντιστοιχο?

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.401
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Στείλε email στο helpdesk να το αναφέρεις.
    Αν ήταν κάτι γενικό θα το είχαν αναφέρει και άλλα μέλη.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ όλα ΟΚ.

    (χρησιμοποιώ ελάχιστα,σχεδόν καθόλου το τηλέφωνο,αλλά αυτές τις μέρες έχει έρθει η μητέρα μου και μιλάει σχεδόν 24/7 με Κω )
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Περιστερι
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.483
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Ολα καλα εδώ... φτού-φτού.
    Aργησα να ασχοληθώ με την τεχνολογία.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    μια χαρα και εδω.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Μάλλον πρεπει να επικοινωνήσεις με το support.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-01-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    mi router 3
    Path Level
    Interleaved
    Στη δική μου περίπτωση ποτέ δεν ήταν μια χαρά.
    Λυπάμαι που το λέω μια και στη NetOne ήμουν γενικά ευχαριστημένος με τη συνολική επαφή με την εταιρεία (μαθημένος από την κακή προιστορία με τη Vivodi). Όμως είχα άλυτα θέματα και έφτασε η ώρα για να την κάνω, ύστερα απο σχεδόν 2 χρόνια, προς HOL. Καλύτερα η χειρότερα θα δείξει.

    Λαμβάνοντας υπόψιν απόσταση από DSLAM ~3km στο internet ήμουν ευχαριστημένος. Τα προβλήματα που είχα στην τηλεφωνία όμως συνοψίζονται παρακάτω:
    1)Παντα είχα πρόβλημα στην τηλεφωνία τους καλοκαιρινούς μήνες. Το speedtouch μάλλον ζεστένονταν και έκανε τον ήχο να γαργαρίζει. Έφτιαχνε μόνο όταν έβγαινε απο την πρίζα για λίγο.

    2)Με φίλους που μιλούσα από HOL (pstn, όχι voip) άκουγα πάντα τη φωνή μου με ηχώ.

    3)με Forthnet είχα συχνά πυκνά μικροδιακοπές

    4)με ΟΤΕ ο ήχος δεν ήταν αρκετά καθαρός και δυνατός. Σπανίως και μικροδιακοπές.

    5)με vivodi και κινητά παραδόξως καλά.

    Κάποιες φορές βέβαια(λιγότερες από το 20%) για όλους τους άνω είχα και καλό ήχο.

    Οι λόγοι πάντως που με ανάγκασαν να την κάνω, εκτός από την ποιότητα της τηλεφωνίας που την ανεχόμουνα φυσικά γιατί ήταν στα πλαίσια του αποδεκτού, ήταν:
    α) κουράστηκα από την εξάρτηση λειτουργίας της τηλεφωνίας από τα κέφια του router. Διακοπές ρεύματος, αποσυνδέσεις, επανεκκινήσεις router κλπ.
    β) Η ευθραυστότητα της τηλεφωνικής σύνδεσης με αποθάρρυνε πάντα από το να συνδέσω το συναγερμό μου με κέντρο λήψης σημάτων.
    γ)το κερασάκι τις τελευταίες 2 εβδομάδες με το router που είχε τρελαθεί στις επανεκκινήσεις για όσο συνδεόμουν στο internet μέσω secured wifi. Όταν έβαζα ethernet ή ξεκλείδωτο wifi έπαιζε αδειαλείπτως! Μου την έδωσε και όταν τους τηλεφώνησα και μου είπαν ότι δε μπορούν να το ελέγξουν επειδή έχω βάλει το snr από 12 σε 9! Βέβαια παρότι το γύρισα σε 12, δε βρέθηκε λύση στο πρόβλημα.
    δ) δεν έχω και πολύ χρόνο να ξόδεμα.

    Οι μειώσεις τιμών που έγιναν βέβαια ήταν ένα καλό τυράκι για να μείνω αλλά κουράστηκα.

    Αντίο NetOne!

    Συγνώμη για τον αποχαιρετιστήριο λόγο αλλά να μην ανοίξω και νέο topic γι'αυτό

  8. #8
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    ελπιζω η γραμμη της hol να ειναι πολύ καλυτερη.
    ειμαι σιγουρος παντως ότι, ότι μπορούσαν να κανουν οι τεχνικοί της netone για να λυθουν τα προβληματα σου το έκαναν.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Mikrotik RB750UP
    SNR / Attn
    25.3(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη δική μου περίπτωση ποτέ δεν ήταν μια χαρά.
    Λυπάμαι που το λέω μια και στη NetOne ήμουν γενικά ευχαριστημένος με τη συνολική επαφή με την εταιρεία (μαθημένος από την κακή προιστορία με τη Vivodi). Όμως είχα άλυτα θέματα και έφτασε η ώρα για να την κάνω, ύστερα απο σχεδόν 2 χρόνια, προς HOL. Καλύτερα η χειρότερα θα δείξει.

    Λαμβάνοντας υπόψιν απόσταση από DSLAM ~3km στο internet ήμουν ευχαριστημένος. Τα προβλήματα που είχα στην τηλεφωνία όμως συνοψίζονται παρακάτω:
    1)Παντα είχα πρόβλημα στην τηλεφωνία τους καλοκαιρινούς μήνες. Το speedtouch μάλλον ζεστένονταν και έκανε τον ήχο να γαργαρίζει. Έφτιαχνε μόνο όταν έβγαινε απο την πρίζα για λίγο.

    2)Με φίλους που μιλούσα από HOL (pstn, όχι voip) άκουγα πάντα τη φωνή μου με ηχώ.

    3)με Forthnet είχα συχνά πυκνά μικροδιακοπές

    4)με ΟΤΕ ο ήχος δεν ήταν αρκετά καθαρός και δυνατός. Σπανίως και μικροδιακοπές.

    5)με vivodi και κινητά παραδόξως καλά.

    Κάποιες φορές βέβαια(λιγότερες από το 20%) για όλους τους άνω είχα και καλό ήχο.

    Οι λόγοι πάντως που με ανάγκασαν να την κάνω, εκτός από την ποιότητα της τηλεφωνίας που την ανεχόμουνα φυσικά γιατί ήταν στα πλαίσια του αποδεκτού, ήταν:
    α) κουράστηκα από την εξάρτηση λειτουργίας της τηλεφωνίας από τα κέφια του router. Διακοπές ρεύματος, αποσυνδέσεις, επανεκκινήσεις router κλπ.
    β) Η ευθραυστότητα της τηλεφωνικής σύνδεσης με αποθάρρυνε πάντα από το να συνδέσω το συναγερμό μου με κέντρο λήψης σημάτων.
    γ)το κερασάκι τις τελευταίες 2 εβδομάδες με το router που είχε τρελαθεί στις επανεκκινήσεις για όσο συνδεόμουν στο internet μέσω secured wifi. Όταν έβαζα ethernet ή ξεκλείδωτο wifi έπαιζε αδειαλείπτως! Μου την έδωσε και όταν τους τηλεφώνησα και μου είπαν ότι δε μπορούν να το ελέγξουν επειδή έχω βάλει το snr από 12 σε 9! Βέβαια παρότι το γύρισα σε 12, δε βρέθηκε λύση στο πρόβλημα.
    δ) δεν έχω και πολύ χρόνο να ξόδεμα.

    Οι μειώσεις τιμών που έγιναν βέβαια ήταν ένα καλό τυράκι για να μείνω αλλά κουράστηκα.

    Αντίο NetOne!

    Συγνώμη για τον αποχαιρετιστήριο λόγο αλλά να μην ανοίξω και νέο topic γι'αυτό

    αφου και η hol voip δινει....
    ακυρο Μολις εμαθα οτι η hol εχει αντικαταστησει το voip με pstn.

    Πέρα από αυτό εγώ ούτε να σκέφτομαι την HOL δεν θέλω έχει τα πιο σιχαμερά τμήματα marketing συνέχεα μπούρδες λένε για να κάνουν μια πώληση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Agent_ : 06-11-09 στις 00:27.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Agent_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου και η hol voip δινει....
    ακυρο Μολις εμαθα οτι η hol εχει αντικαταστησει το voip με pstn.
    Voip καραμπινάτο είναι αυτό που δίνει η hol. Ακόμα και στις "PSTN". Με κάκιστη ποιότητα μάλιστα από όσο έχω διαπιστώσει τελευταία από 2 φίλους που έχουν (καθυστερήσεις, ηχώ κλπ.). Και για να μη βιαστείτε να βγάλετε συμπέρασμα ότι μπορεί να φταίει η netone μου, και σε γραμμή ΟΤΕ που έχω μιλάμε. ΟΤΕ-Netone είναι οι κυρίαρχοι σε ποιότητα τηλεφωνίας (άλλοτε ο πρώτος και άλλοτε ξεκάθαρα η δεύτερη όσο περίεργο και αν φαίνεται λόγω προκατάληψης για το voip). Και η Tellas ίσως αλλά αυτή έχει άλλα προβλήματα. Οι υπόλοιποι παραμένουν ανύπαρκτοι-τραγικοί στο θέμα τηλεφωνία.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Επίσης, by the way, διαβάστε το link στην υπογραφή μου με το "PSTN vs VOIP" και θα καταλάβετε πόσο VOIP είναι οι υπηρεσίες όλων των παρόχων...Ακόμα και αν φαινομενικά είναι "PSTN".

    Ωστόσο, η HOL έχει σοβαρά θέματα - δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, αλλά ειδικά η υλοποίηση VOIP της είναι για τα σκουπίδια!
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  12. #12
    Εγγραφή
    07-12-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    749
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15476/870
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    SNR / Attn
    9(dB) / 28.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, by the way, διαβάστε το link στην υπογραφή μου με το "PSTN vs VOIP" και θα καταλάβετε πόσο VOIP είναι οι υπηρεσίες όλων των παρόχων...Ακόμα και αν φαινομενικά είναι "PSTN".

    Ωστόσο, η HOL έχει σοβαρά θέματα - δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, αλλά ειδικά η υλοποίηση VOIP της είναι για τα σκουπίδια!
    Eγώ προσωπικά έχοντας HOL με "PSTN" δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την ποιότητα της τηλεφωνίας, θα τη χαρακτήριζα άριστη όπως και όταν είχα ΟΤΕ. Σε αντίθεση με τη forthnet όπου ο ήχος είναι χάλια σε όποια σύνδεση και αν έχω δοκιμάσει... Για τη Netone δεν γνωρίζω η αλήθεια είναι.

    Πάντως εγώ στη θέση σου nikgl αν ήταν να αλλάξω πάροχο δεν θα πήγαινα στη hol λόγω των προβλημάτων της σε ταχύτητες και pings με εξωτερικό (τουλάχιστον τώρα, μακάρι όντως να κάνουν αναβάθμιση στις 15 Νοεμβρίου)...

  13. #13
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Είπα για το VOIΡ της HOL. Το PSTN είναι καλύτερο κατά μέσο όρο (όχι πάντοτε - μια θεία μου που έχει τηλεφωνία μόνο HOL έχει διάφορα θέματα χωρίς να υπάρχει λόγος). Τα προβλήματα είναι υπαρκτά βέβαια...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  14. #14
    Εγγραφή
    26-01-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    mi router 3
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είμαι οπαδός voip ή pstn. Το άρθρο που αναφέρεις sovjohn το έχω διαβάσει και το έχω σε εκτίμηση. Φυσικά η voip τεχνολογία έχει σημαντικά πλεονεκτήματα. Έχει και μειονεκτήματα όμως. Είναι πιο ευφυής αλλά με ξύλινα πόδια. Θα πρέπει να τη δεις και να την αντιμετωπίσεις στο συνολό της ώς μια τηλεφωνία μέσα από το internet. Και το internet στη χώρα μας δε θεωρείται καθολική υπηρεσία ακόμη. Που σημαίνει ότι κανείς δεν υποχρεώνει μια εταιρεία να σου το παρέχει διακιωματικά και με άμεση αποκατάσταση.
    Το ενδιαφέρον μου ήταν πάντα να έχω τηλεφωνία ανεξάρτητα από τις ορέξεις μιας συσκευής router η οποία όποτε παθαίνει κάτι (πουα θα πάθει με τις παιδικές ασθένειες του adsl) με βάζει σε "διαδικασίες". Οπότε για την ώρα θα επιλέξω παραδοσιακή τηλεφωνία σαν βάση και αν θέλω να έχω και εναλλακτική θα μπορώ να βάλω και κάποιας μορφής voip. Να μπορώ να βάλω άφοβα και το κέντρο στο συναγερμό μου.
    Οι ip based συναγερμοί είναι ακόμα πανάκριβοι.
    Και επαναλαμβάνω ότι το κράτος θεωρεί ακόμη ότι αν δεν έχεις internet είναι σα να σου λείπει το παντεσπάνι σου.

    Το ότι η τηλεφωνία αφού φτάσει στον πάροχο, μετά μεταφέρεται μέσω voip είναι γνωστό και καλά κάνουν και δεν με νοιάζει στην τελική γιατί δεν το πολυαντιλαμβάνομαι. Αυτό το κάνει και ο ΟΤΕ εδώ και χρόνια. Αν κάτι σε αυτή τη μορφή χαλάσει και κάποιοι συνδρομητές δεν έχουν τηλέφωνο τότε μια εταιρεία καίγεται πολύ περισσότερο από την περίπτωση που απλά ένα router είναι προβληματικό και ένας συνδρομητής δεν έχει τηλέφωνο.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.207
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εμένα δουλεύει ΑΨΟΓΑ από τότε που έβαλα NETONE. Παλιότερα είχα και vivodi αλλά με τα τηλέφωνα και πάλι ποτέ δεν είχα προβλήματα! μόνο όταν δεν είχα καθόλου γραμμή! ΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧ

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-08, 18:00
  2. Ποιότητα τηλεφώνου
    Από animpro στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-07, 00:31
  3. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-07, 03:05
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-07, 15:03
  5. Ποιοτητα καλοδίων τηλεφωνου για adsl
    Από virtuoso στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-04, 13:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας