PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με XPERT TV PVR-7130



[GR}Nemesis
31-05-05, 14:42
Ρε παιδια πηρα χθες μια καρτα τηλεορασης και την εβαλα κανονικα στο μιχανιμα μου που ειναι ενασ Athlon 2600+ 1gRam Fx5900xt 160gb die maxtor..Εβαλα το λογισμικο αλλα με το που κανω restart και παω να ανοιξω το προγραμμα για να δω τηλεοραση μου βγαζει το εξης error: honestechtv.exe
The application or DLL C:\windows\system32\qcap.dll is not a valid Windows image.Please check this agianst your installation diskette.

Παταω οκ και μοθ βγαζει:
Access violation at adress 00483E7D in module hnestechTV.exe.Read of adress 00000

Οποιος μπορει ας μου πει τι να κανω...Κατεβασα και τα νεα drivers αλλα τπτ...

nnn
31-05-05, 23:42
Xp sp2 μήπως ?
Μπορεί να υπάρχει ασυμβατότητα ή να πρέπει να κάνεις εξαίρεση στο DEP(data execution prevention).
Δες λίγο Εδώ (http://support.microsoft.com/kb/875352/)

[GR}Nemesis
01-06-05, 09:04
Θα το κανω αμεσως μιας και δεν εχω αλλη λυση αλλα αναρωτιεμαι πως δεν ειχε κανενας παρομοιο προβλημα απο εμας?Σε ερευνα στο google βρηκα παρομοια προβληματα αλλα ακομα λυση να δω.Ειναι κριμα παντως τα λεφτα που εδωσα για να παρω καρτα που εχει προβλημα το λογισμικο!!Μηπως υπαρχει καπιο αλλο λογισμικο που να μπορει να τρεξει με την καρτα????Ευχαριστω για την ανταποκριση

wintech2003
01-06-05, 09:09
Κανε και ενα update στο λογισμικο σου (και στους drivers και στο application) μήπως και παίξει με τις εκδόσεις που υπάρχουν στο site:

http://www.kworldcomputer.com/download/pvr-7130.html

[GR}Nemesis
01-06-05, 10:00
Ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα αλλα δεν ελυσε το προβλημα...Ενας τεχνικος μου ειχε πει οτι ειχε δει παρομοια προβλημα σε overclocked vga cards και σκεφτικα μηπως φταιει η καρτα αλλα και παλι εχω τα τελευταια drivers και γενικα δεν εχω προβλημα με την καρτα γραφικων.μολις παω σπιτι θα δοκιμασω το DEP

cyberp
01-06-05, 10:44
Ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα αλλα δεν ελυσε το προβλημα...Ενας τεχνικος μου ειχε πει οτι ειχε δει παρομοια προβλημα σε overclocked vga cards και σκεφτικα μηπως φταιει η καρτα αλλα και παλι εχω τα τελευταια drivers και γενικα δεν εχω προβλημα με την καρτα γραφικων.μολις παω σπιτι θα δοκιμασω το DEP
Μην το πολυσκέφτεσαι... άλλαξε την κάρτα...πάρε άλλη μάρκα βασικά..
Από το Πλαίσιο δεν την πήρες; και εγώ είχα πάρει μια παρόμοια... επαιζε κανονικά μεν αλλά είχε άλλα προβλήματα στο encoding κλπ. (αποσυγχρονιζόταν ο ήχος από την εικόνα)

[GR}Nemesis
01-06-05, 11:39
απο το e-shop την πηρα και δεν ξερω για αλλαγες και τετοια??μηπως καποιος να πει τι ξερει??πως θα εποικοινωνησω?τι να πω???

asikamin
01-06-05, 13:05
Γιατί δεν δοκιμάζεις τι windows movie maker-δωρεάν, ή Nerovision express, συνήθως οι εφαρμογές που συνοδεύουν τις κάρτες είναι για τα μπάζα.

WAntilles
01-06-05, 14:53
Να πας να βάλεις:

- τελευταίους chipset & disk controller reference drivers
- τελευταίους VGA reference drivers
- τελευταίους drivers για την κάρτα TV (αυτήν)
- τελευταίο Service Pack
- όλα τα critical & recommended updates (κάποια αφορούν TV tuners & WDM capture devices). Εάν τρέχεις XP SP2 υπάρχουν έτοιμα εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=8301

@ ADSLgr.com All rights reserved.