PDA

Επιστροφή στο Forum : USR 9106 πρόβλημα εκκίνησης...



takis_69
13-08-05, 13:05
Σήμερα άνοιξα το USR9106 και το μονο που γίνεται είναι να παραμένει αναμμένο μόνο τα led PWR και το ΕΤΗΕΡΝΕΤ 1. Το WAN IP και ADSL παραμένουν σβησμένα. Επίσης δεν μπορώ να μπω με τίποτα στο Web interface. Τι μπορώ να κάνω ; λετε να επαθε τίποτα το firmware?
Ευχαριστώ πολύ

Ziggy
13-08-05, 15:22
Δε ξέρω τι να υποθέσω, αλλά εγώ θα άρχιζα με ένα reset.
Αν αυτό δε δουλέψει, δοκίμασε ένα καλό reset (των 5 sec), επαναφέρει τις default ρυθμίσεις.
Αν αυτό δε δουλέψει, δοκίμασε ένα ξεγυρισμένο reset (των 40 sec) και ξανακάνε upload το firmware.
Για reset:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=9971
Για flashάρσιμα:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14170

takis_69
13-08-05, 19:50
Φίλε Ziggy ευχαριστώ για την απάντηση. Δοκίμασα και reset των 5 και των 40 δλ και τίποτα δεν αλλάζει. Ούτε μπορώ να κάνω login στο web interface ούτε η εγκατάσταση του Easy Configurator απο το Cd μπορεί να ολοκληρωθεί :( (δεν εντοπίζει το router)
Λέτε να χάλασε ή απλά είναι πρόβλημα συγχρονισμού με ΟΤΕ;

emav
13-08-05, 23:54
Αν έκανες και το reset των 40'' και δε βλέπεις αλλαγή... ας τα να πάνε! Πάντως, δοκίμασε να αλλάξεις και το καλώδιο που συνδέει το υπολογιστή σου με το router, δοκίμασε μια άλλη θύρα του router, κάποιον άλλον υπολογιστή και σιγουρέψου ότι η διεύθυνση που εισάγεις στον browser είναι 192.168.1.1

Ziggy
14-08-05, 11:44
Επειδή μου φαίνεται extreme να έπαθε κάτι το rooter (εκτός και αν μπέρδεψες τον μετασχηματιστή του με το τροφοδοτικό του εκτυπωτή σου :onfire: ...συμβαίνει), ξεκίνα από το 0:
Απενεργοποίησε firewalls, σιγουρέψου ότι στον explorer δεν έχεις δηλώσει proxy server, επαλήθευσε στα network setting ότι έχεις gateway το 192.168.1.1, δοκίμασε να κάνεις ping σε αυτό, δοκίμασε να κάνεις start->run: telnet 192.168.1.1, άλλαξε καλώδιο Ethernet, άλλαξε υπολογιστή!

Sebu
14-08-05, 13:05
Λες οτι αναβει το power και το ethernet 1 αρα προφανως και απο ρευμα ειναι ενταξει και τον υπολογιστη δειχνει να τον βλεπει.

Θα σου προτεινα ως πρωτη λυση να το αφησεις κλειστο για καμποση ωρα και μετα χωρις να το εχεις επανω σε κανενα pc να το ανοιξεις και να δεις αν θα συγχρονισει.

Επισης καλο θα ηταν μιας και ειναι μικρο και μεταφερεται ευκολα να το πας σε καποιον φιλο σου να το δοκιμασεις σε αλλο pc και σε αλλη γραμμη.

Επισης αν εχεις καποιο φιλο που εχει dsl πες του να σου φερει το ρουτερ του για να αποκλεισεις οτι φταιει ο υπολογιστης σου ή η γραμμη.

Επειδη εχω το 9105 και δεν ξερω για το wireless να σου πουν οσοι το εχουν μηπως κανει αυτο τη ζημια.Τις κεραιες μπορεις να τις ξεβιδωσεις και να το δοκιμασεις ως απλο ethernet ρουτερ??

Αν εκανες το ρεσετ των 40'' μετα πρεπει να περασεις το firmware απο την αρχη.Το εκανες ή περιμενεις να δουλεψει ετσι χωρις firmware?

moshstef
14-08-05, 13:32
Αν εκανες το ρεσετ των 40'' μετα πρεπει να περασεις το firmware απο την αρχη.Το εκανες ή περιμενεις να δουλεψει ετσι χωρις firmware?Στις εργοστασιακές ρυθμίσεις πηγαίνει με το reset των 40''. Συνεχίζει να έχει firmware.


Τις κεραιες μπορεις να τις ξεβιδωσεις και να το δοκιμασεις ως απλο ethernet ρουτερ??Αν βγάλεις τις κεραίες δεν απενεργοποιείται το wireless.

sdikr
14-08-05, 15:16
Στις εργοστασιακές ρυθμίσεις πηγαίνει με το reset των 40''. Συνεχίζει να έχει firmware.

οχι ακριβώς,
εχεί το fail back firmware

το οπόίο δεν έχει ουτε dhcp μεσα, πρέπει δηλάδή να βάλεις με το χέρι τις ρυθμίσεις στην κάρτα δικτύου

takis_69
14-08-05, 19:12
παιδιά και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει. Telnet και ping δεν μπορούν να ολοκληρωθούν στο 192.168.1.1. Έκανα επίσης reset 40 δλ αλλά δεν είδα κανένα αποτέλεσμα. Από ΙΕ δεν μπορώ να συνδεθώ στο web interface αλλά και από το CD του USR δεν ολοκληρώνεται η εγκατάσταση γιατί δεν το εντοπίζει....

takis_69
20-08-05, 00:53
Η απάντηση της USR. Ουσιαστικά μου εξηγεί τον τρόπο του reset των 40 δλ μιας και το manual δεν το αναλύει. Εύχομαι να βοηθήσει κάποιους αν αντιμετωπίσουν παρόμοιο θέμα. Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το δοκιμάσω διότι το router το επέστρεψα...

Regarding your problem concerning the USR9106, can you please execute
the following reset procedure and see if you're able to access the
device again:

Hold the reset button with the power connected for 20 seconds, release
the power while keeping the reset button pressed, wait again 20 seconds,
plug back the power and wait another 20 seconds, then release the
reset-button.

Ευχαριστώ όλους και πάλι

halkx
20-08-05, 18:16
Εμένα πάλι μου συγχρονιζει την γραμμή και κάνει σύνδεση με τον ISP (WAN IP led πράσινο...) αλλά παθαίνει διαλλείψεις χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο...timeouts απ τον browser αδυναμία επικοινωνίας με ping, δεν μπορώ να μπω στο web interface του...μετά από 10-20 sec δουλεύει για λίγο και μετα πάλι εξαφανίζεται...παράξενο??

Πρόβλημα hardware?? Αν ναι, πως το τεκμηριώνω κατα την επιστροφή του ρουτερ??

Nickolas
20-08-05, 18:38
'''Σήμερα άνοιξα το USR9106 και το μονο που γίνεται είναι να παραμένει αναμμένο μόνο τα led PWR και το ΕΤΗΕΡΝΕΤ 1. Το WAN IP και ADSL παραμένουν σβησμένα. Επίσης δεν μπορώ να μπω με τίποτα στο Web interface. Τι μπορώ να κάνω ; λετε να επαθε τίποτα το firmware?
Ευχαριστώ πολύ''''


Το ιδιο πραγμα συνεβη και σε μενα πριν δυο μερες.
Το εκανα ρεσταρτ καμμια 10αρια φορες και τελικα συγχρονιστικε.
Εχο συνδεση φορθνετ και ειμαι ανω γλυφαδα. Εσυ τακη τι συνδεση εχεις και που βρισκεσαι?

Boromir
20-08-05, 19:40
'''Σήμερα άνοιξα το USR9106 και το μονο που γίνεται είναι να παραμένει αναμμένο μόνο τα led PWR και το ΕΤΗΕΡΝΕΤ 1. Το WAN IP και ADSL παραμένουν σβησμένα. Επίσης δεν μπορώ να μπω με τίποτα στο Web interface. Τι μπορώ να κάνω ; λετε να επαθε τίποτα το firmware?
Ευχαριστώ πολύ''''


To idio pragma sinevi kai se mena prin apo 2 meres.
To ekana restart giro stis deka fores kai telika sigronistike. Apo tote den to exo ksanakleisei.

Exo sindesi forthnet kai emai stin ano glifada. Esy takis_69 ti sindesi exeis kai pou vriskesai?

Nickolas, κάνε γρήγορα edit τα greeklish πριν στην πέσει κανένας admin/mod. Απαγορεύονται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.