PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτη προσπάθεια δικτύωσης, το έκανα καλα? (novice απορίες)



sadako
22-07-08, 18:49
Μετά απο λίγη θεωρία δικτύων που μελέτησα (και συνεχίζω να μελετώ), είπα να κάνω μια πρώτη προσπάθεια να δικτυώσω τους 2 υπολογιστές που έχω στο σπίτι μου. Για αρχή επέλεξα τον ενσύρματο τρόπο, και συγκεκριμένα peer2peer. Επειδή ήθελα και οι 2 υπολογιστές να μοιράζονται και την σύνδεση στο ίντερνετ, αντί για cross-over καλώδια, αποφάσισα να τα κουμπώσω όλα σε ένα switch, αφού απο ότι είδα, αυτό είναι και ο πιο "straightforward" τρόπος. Switch δεν έχω αυτή τη στιγμή, και λίγο πριν πάω να αγοράσω, μου ήρθε η ιδέα να χρησιμοποιήσω το παλιό μου router, ένα USR 9105, που ούτως ή άλλως ήταν αχριστευμένο εδώ και καιρό, αφού δεν υποστηρίζει ADSL2+ και θα μου έκανε θεωρητικά μια χαρά τη δουλειά, αφού έχει 4 10/100 ethernet θύρες.

Όντως τα κούμπωσα όλα πάνω (το router της Tellas στην πρώτη θύρα του USR, και στις 2 και 3 κούμπωσα τους άλλους 2 υπολογιστές), έκανα και τον wizard του "Set up a home or small office network" απο τα XP Pro, και όντως είχαν και οι 2 υπολογιστές internet, και γίνεται μια χαρά το file & printer sharing. Ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα όμως, είναι ότι ενώ στην αρχή όλα δούλευαν μια χαρά, μετά απο λίγο, παρατήρησα ότι στον έναν υπολογιστή, ενώ το msn δούλευε κανονικά, άνοιγα τον firefox, και δε μου άνοιγε καμιά σελίδα.

Πρέπει να πω εδώ, ότι επειδή οι υπολογιστές βρίσκονται σε διαφορετικά δωμάτια, ο ένας υπολογιστής συνδέεται με ένα μικρό καλώδιο 1μ (όλα είναι cat5e) ενώ ο άλλος στο δίπλα δωμάτιο με ένα καλώδιο 15μ. Το περίεργο (τουλάχιστον με μια πρώτη δική μου ματιά), είναι ότι αυτό το πρόβλημα που λέω, το παρουσιάζει στον υπολογιστή που είναι δίπλα.. Να πω ότι στο 9105 δεν έκανα καμιά αλλαγή, το χρησιμοποίησα έτσι ακριβώς όπως το είχα σεταρισμένο για χρήση στην παλιά μου 768 σύνδεση (το αναφέρω, επειδή ένας φίλος είπε ότι μπορεί να βοηθούσε ένα reset του router)..

Ήθελα (πέρα απο μια λύση σε αυτό το πρόβλημα με το browsing που αναφέρω), να μου πει κάποιος αν ο τρόπος που έκανα το δικτυάκι (είτε hardware είτε software-wise) είναι ο καλύτερος, δηλαδή αν θα μπορούσα να ακολουθήσω κάποιον άλλον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσα να πετύχω καλύτερες επιδόσεις, όσον αφορά ταχύτητα, σταθερότητα κλπ..

Γενικά σκέφτομαι να αναφέρω σε αυτό το τόπικ ό,τι απορίες έχω ή μου γεννιούνται σε αυτή την πρώτη μου πειραματική προσπάθεια δικτύωσης, για να μην ανοίγω συνέχεια καινούργια τόπικ.

Κατ'αρχάς, ήθελα να ξέρω αν μπορώ να ορίσω στους 2 υπολογιστές διαφορετικά priviledges. Σε server/client δίκτυο καταλαβαίνω την ύπαρξη administrator account αφού η διαχείρηση του δικτύου είναι κεντρική. Αλλά στο peer-to-peer networking που όλοι οι υπολογιστές παίζουν τον ρόλο και του server και του client, είναι δυνατός ένας τέτοιος διαχωρισμός των χρηστών? Πχ να μπορώ να ορίσω στον έναν υπολογιστή ένα όριο bandwidth χωρίς την απλή χρήση ενός netlimiter (ή έστω να αφαιρέσω πχ απο τον άλλον υπολογιστή την δυνατότητα να αλλάξει κάποιες ρυθμίσεις κλπ).

Δεύτερον, ήθελα σε κάποια φάση, να χρησιμοποιήσω remote desktop για να μπαίνω απο τον έναν υπολογιστή στο desktop του άλλου. Τι πρέπει να ψάξω για να το κάνω αυτό??

Σε κάποια φάση ίσως να κάνω το δίκτυο και server/client, όχι φυσικά επειδή χρειάζεται, αλλά για να δω αν μπορώ να το κάνω..

αυτά προς το παρόν..

drhouse
22-07-08, 22:50
Πολύ ωραία τα έκανες, αν και φάβασα το θέμα σου πολύ φωτογραφικά.

Και απο θεωρία και από πράξη πας καλά, θα τα καταφέρεις και στην περίπτωση του clinet/server που αναφέρεις.

Δες λίγω και ένα εργαλέιο που ονομάζεται Ping και είναι το ψωμοτύρι σε αυτές τις περιπτώσεις.

0) Τα είπες όλα, πες πως παίρνουν IP οι συσκευές.
1) Δες από το PC που δεν σηκώνει σελίδες Κάνει ping στον router;
Μήπως παίρνει 169.254.x.x
Αν ο καλός υπολογιστή είναι σβηστός μπορείς να σερφάρεις από το "προβληματικό" PC;
2) Δες στις ρυθμίσεις του Router είναι ενεργοποιημένος ο ΝΑΤ.
3) Για το Remote DeskTop -> Δεξί κλικ My computer -> ιδιότητες -> Remote στεκάνεις την
επίμαχη επιλογή, μετά από το firewall της σύνδεσης στις εξαιρέσει τσεκάρεις να επιτρέπεται το
Remote Desktop.
Λίγο διάβασμα και θα τα καταφέρεις.

sadako
26-07-08, 12:31
OK, το remote desktop το κατάφερα, αν και παρατήρησα ότι σε κάποια φάση ήταν κάπως αργό, εννοώ κουνούσα το mouse και πήγαινε κάπως "σπαστά".. Δεν ξέρω αν είναι θέμα ρυθμίσεων. Και επίσης, σε κάποια φάση (όταν πήγα να ανοίξω αρχείο του άλλου υπολογιστή μέσω του δικού μου), μου πέταξε μήνυμα:
"Because of a protocol error, this session will be disconnected. Please try connecting to the remote computer again"..
Δεν ξέρω αν γενικά δεν υποστηρίζεται τέτοια λειτουργία file manipulation απο το remote desktop, ή αν θέλει κάποιες ρυθμίσεις κάποιο πρωτόκολλο..

Τη δεδομένη στιγμή με απασχολεί περισσότερο το άλλο θέμα, που ο ένας υπολογιστής μετά απο λίγο δεν κάνει browsing, ενώ msn δούλευε κανονικά..
Όταν λες Ping στον router, εννοείς προφανώς στο default gateway, εκεί κάνει κανονικότατα..
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

Τον άλλον υπολογιστή που δούλευε κανονικά τον έκλεισα, και ο άλλος συνέχισε να μην ανοίγει σελίδες..
Στις ρυθμίσεις NAT του router, έχει:
- NAT & NAPT Disabled
- NAT Only Enabled Private (LAN) IP Address
- NAPT Only Enabled
- NAT & NAPT Enabled (*concurrent)
, απο τα οποία είναι επιλεγμένο το NAPT Only enabled..

Και πάλι σήμερα που το ξαναδοκίμασα μετά απο καιρό το ίδιο μου έκανε.. Δούλευε για πόση ώρα κανονικά, είχα και μια μακρυά λίστα απο rapidshare που κατέβαινε μια χαρά, σε κάποια φάση σταματάει να ανοίγει σελίδες, ενώ στο msn μιλούσα κανονικά.. Μόλις έβγαλα το router απο το switch(υπενθυμίζω το USR9105, δεν ξέρω αν χρειάζονται κι εκεί τίποτα ρυθμίσεις) και το κάρφωσα απευθείας στο pc, άνοιξε αμέσως τις σελίδες..

drhouse
26-07-08, 12:56
OK, το remote desktop το κατάφερα, αν και παρατήρησα ότι σε κάποια φάση ήταν κάπως αργό.

Στις ιδιότητες της απομακρυσμένης σύνδεσης υπάρχουν πολλές παράμετροι που θα σου βελτιώσουν την σύνδεση.

Ρίξε μια ματιά σε όλες τις καρτέλες και ιδιαίτερα σε

http://img34.picoodle.com/img/img34/4/2/1/f_23experiencm_874fa62.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/4/2/1/f_23experiencm_874fa62.jpg&srv=img34)


"Because of a protocol error, this session will be disconnected. Please try connecting to the remote computer again"..


Οι λόγοι είναι αρκετοί ο πιό πιθανός είναι πως οι υπολογιστές σου παίρνουν IP από DHCP server.
Αυτό δεν σημαίνει ότι πάντα παίρνουν την ίδια και εσύ κανεις RDP με την ip του υπολογιστή.

Άλλο σημείο που θαδημιουργούσε πρόβλημα είναι ο απομακρυσμένος υπολογιστής να έχει περισσότερες τις μια κάρτες δικτύου. Θέλει προσοχή στον DG και το routing table.


Δεν ξέρω αν γενικά δεν υποστηρίζεται τέτοια λειτουργία file manipulation απο το remote desktop, ή αν θέλει κάποιες ρυθμίσεις κάποιο πρωτόκολλο..

Με μπέρδεψες.
RDT = να βρίσκεσαι στο γραφείο σου και να έχεις την δυνατότητα να διαχειριστείς ένα υπολογιστή που βρίσκεται στο σπίτι σου, στο χωριό σου, σε μια άλλη χώρα … σαν να βρίσκεσαι μπροστά στον απομακρυσμένο υπολογιστή. Φαντάσου η οθόνη σου και το πληκτρολόγιό σου ΄να είναι συνδεδεμένα με τον απομακρυσμένο.


Τον άλλον υπολογιστή που δούλευε κανονικά τον έκλεισα, και ο άλλος συνέχισε να μην ανοίγει σελίδες..

:hmm:

Αυτή είναι η επιλογή σου
- NAT Only Enabled Private (LAN) IP Address

Αρχικά μελέτησες καλά, τώρα μου κάνεις νερά :p

sadako
26-07-08, 13:37
:) Είναι που η μελέτη στην θεωρία απο την εφαρμογή στην πράξη έχουν διαφορά κάποιες μέρες, γιατί δεν είμαι κάθε μέρα σπίτι :P

Την καρτέλα την είδα, και έβαλα κι εγώ την επιλογή που λες (η tellas που έχω είναι 12άρα). αν και πρέπει να σου πω ότι σε μένα λείπουν κάποιες απο τις επιλογές που έχει στο screenshot σου:
http://img95.imageshack.us/img95/7133/image1uz8.jpg
Βασικά να ρωτήσω, αυτές τις ρυθμίσεις τις βάζω μόνο στο pc ΑΠΟ το οποίο συνδέομαι remotely? ή ΚΑΙ στο pc ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ συνδέομαι remotely??

Ναι όντως οι υπολογιστές μου παίρνουν ip απο DHCP, το άφησα συνειδητά, γιατί έτσι ήταν και οι ρυθμίσεις του router. Δηλαδή πρέπει να το απενεργοποιήσω ΚΑΙ απο το router ΚΑΙ μετά απο απο τα TCP/IP settings του κάθε υπολογιστή να δώσω manually μια τιμή xxx.xxx.xxx.1 και xxx.xxx.xxx.2 (πάντως τέτοιες τιμές έπαιρναν ούτως ή άλλως οι υπολογιστές όπως έβλεπα απο το ipconfig) ?? Σαν subnet mask και default gateway να βάλω αυτά που μου έδινε το ipconfig /all όταν τα είχα όλα στο auto, έτσι??

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα να πειράξω manually τέτοιες ρυθμίσεις, γιατί προσπαθώ να ξεχωρίσω στο μυαλό μου τη λειτουργία του LAN που έκανα, και του internet.. Δηλαδή δεν ήξερα αν αλλάζοντας αυτές τις ρυθμίσεις, επηρεάζεται η λειτουργία του internet μέσα στο τοπκό μου δίκτυο..

Στο "NAT Only Enabled Private (LAN) IP Address" έχει απο κάτω κενό, να βάλω (υποθέτω) κάποια IP address. Ποια θα βάλω??

drhouse
26-07-08, 14:06
Τις ρυθμίσεις τις κάνεις μόνο στο RDT connection.

Μην βλέπεις τις επιλογές τις εικόνας και βάλεις τις ίδιες, πχ μην διαλέξεις ταχύτητα LAN 10Mbps ...

Υποθετικό απλό σενάριο.
ο DHCP μοιράζει διευθύνσεις από 192.168.0.1 έως 192.168.0.10
ξεικάς τους υπολογιστές με την ακόλουθη σειρά Α, Β, Γ

ο Α πάιρνει 192.168.0.1
ο Β πάιρνει 192.168.0.2
ο Γ πάιρνει 192.168.0.3

Τώρα από τον Γ δημιουργείς δύο RDT συνδέσεις προς τον Α κα Β χρησιμοποιώντας τις IP 192.168.0.1 και 192.168.0.2.

Αν αργότερα επανακινήσης τους υπολογιστές με διαφορετική σειρά μπορεί αυτοί να πάρουν διαφορετικές IP ας πούμε

ο Γ πάιρνει 192.168.0.1
ο Α πάιρνει 192.168.0.3

όπως καταλαβαίνεις σε αυτή την περίτπωση τα πράγματα δεν θα δουλέψουν.
Γί αυτό ο ευκολότερος τρόπος είναι στατικές IP.

Router 192.168.0.254
DNS1 x1.y1.z1.w1

PC A
IP 192.168.0.1
Mask 255.255.255.0
DG 192.168.0.254
DNS 192.168.0.254

PC B
IP 192.168.0.2
Mask 255.255.255.0
DG 192.168.0.254
DNS 192.168.0.254

PC Γ
IP 192.168.0.3
Mask 255.255.255.0
DG 192.168.0.254
DNS 192.168.0.254

Στο "NAT Only Enabled Private (LAN) IP Address"
IP 192.168.0.1
IP 192.168.0.2
IP 192.168.0.3

sadako
26-07-08, 14:28
Χμμ.. με τον κίνδυνο να ακουστώ χαζός :whistle:

Όταν λες RDT τι εννοείς?
Τον υπολογιστή απο τον οποίο συνδέομαι στον remote?
Θα αλλάξω ΚΑΙ τις ρυθμίσεις του router στο section για το DHCP ΚΑΙ τις properties του TCP/IP στο μέρος που λέει "obtain an IP address automatically"? Ή αρκεί μόνο το δεύτερο??

drhouse
26-07-08, 14:54
Χμμ.. με τον κίνδυνο να ακουστώ χαζός :whistle:

Όταν λες RDT τι εννοείς?
Τον υπολογιστή απο τον οποίο συνδέομαι στον remote?
Θα αλλάξω ΚΑΙ τις ρυθμίσεις του router στο section για το DHCP ΚΑΙ τις properties του TCP/IP στο μέρος που λέει "obtain an IP address automatically"? Ή αρκεί μόνο το δεύτερο??


Συγνώμη, Remote DeskTop = RDT.
Στον Router απενεργοποιείς το DHCP και του δίνεις στατική IP 192.168.0.254
Κάπου πρέπει να έχει ρυθμίσεις για τους DNS που θα χρησιμοποιεί, τακτοποιείς κι αυτό.
Μετά πάς στον κάθε υπολογιστή και βάζεις τις TCP/IP ρυθμίσεις που σου προανέφερα.

sadako
26-07-08, 15:16
Ξαναχμμμ...

Στο DHCP του router, έχει να απενεργοποιήσω το DHCP, αλλά δεν έχει να ορίσω εγώ εκεί static ip. Έχει δίπλα μόνο μια τρίτη επιλογή, DHCP Relay.. Αλλά κάτι μου λέει ότι δεν είναι αυτό.. Σε άλλη επιλογή (μέσα στο user profile), έχει κάπου "Enter the optional Static IP address if desired". Εκεί λογικά θα το βάλω.. Αλήθεια, μπορώ να βάλω Ο,ΤΙ static ΙP θέλω εκεί? Ή έχει σχέση με το subnet mask (δηλαδή πρέπει οπωσδήποτε να αρχίζει απο 192.168.xxx.xxx)?

Όσον αφορά το DNS, κι αυτό απενεργοποιείται αυτόματα μόλις απενεργοποιήσω το DHCP. Αυτό αρκεί? Μετά πάω απλά στα TCP/IP settings και το θέτω ίδιο με το default gateway (κι εδώ ισχύει η ίδια απορίαι με την static ip, δλδ αν μπορώ να βάλω ό,τι θέλω)..

Το default gateway είναι http://192.168.254.254 κανονικά για το router..

sadako
31-07-08, 07:47
Πάντως στις ρυθμίσεις του router, εκεί που λέει "NAT Only Enabled Private (LAN) IP Address" λέει στο manual: "Enable NAT and specify the destination IP for the incoming packets.". Δε νομίζω να μπορώ να βάλω παραπάνω απο μία ip στο κενό..

Αυτό βασικά στο οποίο έχω μια σύγχηση ακόμα, είναι αν όταν αλλάζω DHCP settings απο το router αλλάζω τις ρυθμίσεις όπως έρχονται απο τον ISP, ή τις ρυθμίσεις του τοπικού μου δικτύου. Δηλαδή απενεργοποιώντας το DHCP απο το setup του router και βάζοντας static IP σε ένα απο τα profiles του WAN setup (γιατί μόνο εκεί είδα τέτοια επιλογή) βάζω static την ip που παίρνει το μηχάνημα απο τον ISP ή αναφερόμαστε στο τοπικό δίκτυο.. Γιατί η λέξη WAN με παραπέμπει στο πρώτο..

billaros_
31-07-08, 10:59
Να υποθέσω τα παρακάτω:
1. Έχεις το modem/router της tellas το οποίο είναι ο DHCP server με pool range 192.168.254.0/24 και στατική διεύθυνση 192.168.254.254
2. Έχεις ένα modem/router USR το οποίο μπορεί να δώσει DHCP στα LAN interfaces
3. Έχεις δυο υπολογιστές οι οποίοι θέλεις να βγαίνουν στο Internet με το modem/router της Tellas.

Η διαδικασία είναι η παρακάτω:
1. Σετάρεις κανονικά το Modem/Router της Tellas (DHCP/NAT/Firewall/Routing)
2. Στο USR ενεργοποιείς την επιλογή DHCP Relay και καταχωρείς ως DHCP server την IP του Modem/Router της Tellas (192.168.254.254).
3. Απενεργοποιείς όλες τις άλλες υπηρεσίες από το USR (NAT/Firewall/Routing)
4. Συνδέεις τους υπολογιστές στο USR.
5. Οι υπολογιστές παίρνουν DHCP ΜΟΝΟ από το modem/Router της Tellas.
6. Αυτά!

JERY
03-08-08, 13:05
Να κανω και εγω μια ερωτηση.Υπαρχουν πορτες που πρεπει να ανοιξουμε για να γινει πιο γρηγορη η μεταφορα αρχειων μεσα στο δικτυο?(για dhcp απο router μιλαμε)

sadako
06-08-08, 10:38
Να υποθέσω τα παρακάτω:
1. Έχεις το modem/router της tellas το οποίο είναι ο DHCP server με pool range 192.168.254.0/24 (http://192.168.254.0/24) και στατική διεύθυνση 192.168.254.254
2. Έχεις ένα modem/router USR το οποίο μπορεί να δώσει DHCP στα LAN interfaces
3. Έχεις δυο υπολογιστές οι οποίοι θέλεις να βγαίνουν στο Internet με το modem/router της Tellas.

Η διαδικασία είναι η παρακάτω:
1. Σετάρεις κανονικά το Modem/Router της Tellas (DHCP/NAT/Firewall/Routing)
2. Στο USR ενεργοποιείς την επιλογή DHCP Relay και καταχωρείς ως DHCP server την IP του Modem/Router της Tellas (192.168.254.254).
3. Απενεργοποιείς όλες τις άλλες υπηρεσίες από το USR (NAT/Firewall/Routing)
4. Συνδέεις τους υπολογιστές στο USR.
5. Οι υπολογιστές παίρνουν DHCP ΜΟΝΟ από το modem/Router της Tellas.
6. Αυτά!

Μετά απο αρκετό καιρό βρήκα πάλι το χρόνο/διάθεση να κάτσω να ασχοληθώ. Λοιπόν..
Το USR modem/router το χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο σαν switch, η ADSL κουμπώνει πάνω σε ένα απο τα 4 απλά ethernet ports (εννοώ όχι στο ADSL port που την κούμπωνα όταν είχα την παλιά 768adsl μου).. Λογικά έχει κι αυτό DHCP δυνατότητες, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν χρησιμοποιούνται τώρα.. Δεν μπορώ να μπω και στο web interface του USR με την default gateway που είχε..

Αυτό δλδ που έχω κάνει, είναι:
το ethernet καλώδιο για την adsl που είχα να πηγαίνει απευθείας απο το speedstream στο pc, το έβαλα σε ένα απο τα 4 ethernet ports του USR, και απο άλλα 2 ethernet ports του USR στέλνω 2 ethernet καλώδια στα 2 pc..

Οπότε δε μπορώ να κάνω το 2. απο αυτά που μου λες..

billaros_
06-08-08, 11:30
Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Θα σου κάνω ποστ την συνδεσμολογία.

billaros_
06-08-08, 11:57
Για κοίτα το παρακάτω σχέδιο

@ ADSLgr.com All rights reserved.