PDA

Επιστροφή στο Forum : Cyta και DynDns



SaFiS
15-05-09, 18:46
Εδώ θέλω να απαντήσουν και άλλοι που έχουν καταφέρει να το κάνουν να λειτουργήσει, αλλά να δουλέυει συνέχεια.Και εξηγώ: επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και το σπίτι μου είναι λίγο πιο έξω απο το υπόλοιπο χωριό εγκατέστησα και εγώ κάμερες, με καταγραφικό DVR το οποίο φυσικά έχει και τον δικό του WebServer ώστε να έχω και απομακρυσμένη πρόσβαση.Όσο ήμουν στην HOL δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Απο την στιγμή που έβαλα την Cyta το host που έχω δημιουργήσει στο DynDns όποτε θέλει δουλέυει.Δεν είναι πρόβλημα της DynDns διότι επικοινώνησα και με το δικό τους support και μου είπαν ότι κάθε φορά που αλλάζεις ip δεν γίνεται αυτόματα ανανέωση απο τον ISP σου και οπότε δεν μπορεί να ισχύει και το host.Στο Log του Pirelli βλέπω ότι το login στον λογαριασμό του DynDns δεν είναι εφικτό.Εχθές σε επικοινωνία με το support της Cyta (αναμονή 20 λεπτών) μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν και θα με πάρουν τηλ. σήμερα το οποίο και έγινε.Η κορυφαία απάντηση που έλαβα ήταν ότι ναι μεν, το DynDns μπορεί να δουλέψει, αλλά όταν αλλάζει το ip δεν μπορεί να το βρει o server κλπ. (αυτά που μου έλεγε για μένα ήταν δικαιολογίες) και στην τελική να βάλω static ip απο αυτούς.Γιατί λοιπόν να τους δίνω επιπλέον 6 ευρώ τον μήνα για να βάλω static ip όταν μπορούν (και είμαι σίγουρος γι'αυτό) να το φτιάξουν.Σε φίλο που έχει Tellas πως δουλέυει αδιάκοπα,στην HOL που ήμουν πως δεν είχα πρόβλημα,στο μαγαζί που είμαι στον OTE γιατί δεν έχω πρόβλημα.Τελικά τίποτα σωστό δεν μπορούν να προσφέρουν?.Με το που τελειώσει ο χρόνος θα τους χαιρετήσω.....

P.S. Σόρρυ για την έκταση του post

ZhenXlogic
15-05-09, 19:26
Γιατί πρέπει να είναι πρόβλημα της CyTA? για άρχει και να μην ειναι δικοσου το προβλημα απο το setup ολου του συστηματος!?

Χρησιμοποιείς το Dyndns updater? ή έχει το pirellι setup για DNS Server? και στην τελικη αν εχεις προβλημα με το Dyndns υπαρχει και το NoIP. ;)

SaFiS
15-05-09, 19:34
Γιατί πρέπει να είναι πρόβλημα της CyTA? για άρχει και να μην ειναι δικοσου το προβλημα απο το setup ολου του συστηματος!?

Χρησιμοποιείς το Dyndns updater? ή έχει το pirellι setup για DNS Server? και στην τελικη αν εχεις προβλημα με το Dyndns υπαρχει και το NoIP. ;)

Εξήγησα ότι το σύστημα δούλευε κανονικά με την HOL και δούλεψε και με την Cyta για λίγο καιρό.Το Pirelli έχει setup και φυσικά είναι ρυθμισμένο.Αν χτυπήσω το ip που έχω εκείνη την ώρα βγάζει κανονικά το interface του DVR.Dyndns Updater είναι για το PC.Δηλαδή μου λες να έχω το PC ανοικτό όλη μέρα? Eίναι λογικό?.Το no-ip δεν παίζει διότι το Pirelli έχει μόνο DynDns kai Tzo.com.Πρόβλημα απο την DynDns δεν παίζει διότι μου είπαν ότι με κάθε αλλαγή του ip ο σερβερ του ISP μου κλείνει το redirect.

ZhenXlogic
15-05-09, 19:49
Εξήγησα ότι το σύστημα δούλευε κανονικά με την HOL και δούλεψε και με την Cyta για λίγο καιρό.

Δεν αντιλέγω για να το λες είναι αλήθεια.


Το Pirelli έχει setup και φυσικά είναι ρυθμισμένο.Αν χτυπήσω το ip που έχω εκείνη την ώρα βγάζει κανονικά το interface του DVR.

Thanks for the info δεν ηξερα οτι το ζαντολαστηχο εχει setup για DynDNS.


Dyndns Updater είναι για το PC.Δηλαδή μου λες να έχω το PC ανοικτό όλη μέρα? Eίναι λογικό?.Το no-ip δεν παίζει διότι το Pirelli έχει μόνο DynDns kai Tzo.com.Πρόβλημα απο την DynDns δεν παίζει διότι μου είπαν ότι με κάθε αλλαγή του ip ο σερβερ του ISP μου κλείνει το redirect.

ναι γνωριζο οτι το Dyndns updater ειναι για το PC θα ηταν μια λυση ωστε να μπορεις να κανεις την δουλεια σου.

Οσο αφορα τωρα δεν φτεει η CyTA για αυτο αλλα κατι απο τα settings του Pirelli και ετσι μετα το change IP δεν κανει update το DynDNS. Στηλε ενα screenshot απο τα settings του DynDNS στο Pirelli & firmware version.

SaFiS
20-05-09, 22:31
Ορίστε και το screenshot.Τώρα άρχισε να δουλέυει πάλι αλλά δεν ξέρω για πόσο.

http://img200.imageshack.us/img200/5500/ddns.th.jpg (http://img200.imageshack.us/my.php?image=ddns.jpg)

Firmware μου άλλαξαν περίπου πριν μια βδομάδα και έχω το FIRMWARE VERSION: 1.19S-Y (Feb 13 2009 17:25:07) που νομίζω ότι είναι το πιο πρόσφατο για τα Pirelli της Cyta.

Bayern7
21-05-09, 12:50
Που μπορούμε να το βρούμε αυτό το firmware? Εγώ έχω το 1.18!!!!

SaFiS
21-05-09, 14:36
Που μπορούμε να το βρούμε αυτό το firmware? Εγώ έχω το 1.18!!!!

Firmware μόνο η Cyta μπορεί να το αλλάξει.Άφησε το Modem με τους κωδικούς admin που είχε σε περίπτωση που τους άλλαξες και θα αναβαθμιστεί κάποια στιγμή.Τα κάνουν όλα σιγά σιγά με την πλατφόρμα PMP της Pirelli.

Bayern7
21-05-09, 22:23
Firmware μόνο η Cyta μπορεί να το αλλάξει.Άφησε το Modem με τους κωδικούς admin που είχε σε περίπτωση που τους άλλαξες και θα αναβαθμιστεί κάποια στιγμή.Τα κάνουν όλα σιγά σιγά με την πλατφόρμα PMP της Pirelli.

Κάποιος μας παρακολουθεί. Μου πέρασαν το 1.19!

dzadelis
22-05-09, 14:39
Κάποιος μας παρακολουθεί. Μου πέρασαν το 1.19!

Προφανώς, φίλε Bayern7. Αποτελεί άλλωστε κι αυτό μέρος των εργασιών αναβάθμισης του δικτύου της εταιρείας.
;)

amnis
09-01-10, 03:20
SaFiS τελικα τι εγινε εχω απ'οτι φαινεται το ιδιο προβλημα αλλα με τους υπολοιπους provider !?
Σχετικο post: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=355361&highlight=dyndns
:whistle:

ZhenXlogic
09-01-10, 10:58
SaFiS τελικα τι εγινε εχω απ'οτι φαινεται το ιδιο προβλημα αλλα με τους υπολοιπους provider !?
Σχετικο post: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=355361&highlight=dyndns
:whistle:


SaFiS
Guest Μηνύματα: n/a

:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.