PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens Efficient 5400 ADSL Router



jimpas
09-01-04, 17:53
Παιδιά το είχε ρωτήσει και κάποιος άλλος παλιότερα αλλά δεν απαντήθηκε.

Ξαναρωτάω λοιπόν. Έχει κανεις το Efficient 5400 πάνω σε ISDN να μας πει τη γνώμη του.

Ευχαριστώ

Dsltech
10-01-04, 10:59
εγω το εχω πανω σε pstn γραμμη, το πηρα πριν 4 μερες εχω 386/128 συνδεση απο ΟΤΕ και ISP TELLAS. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αν εξερεσεις το γεγονος οτι κανεις δεν ηξερε να βοηθησει με τις ρυθμισεις στην TELLAS γιατι οπως ειπαν το router ειναι καινουριο και δεν το εχουν δει ακομα, δεν τους κατηγορο ομως, εδω εγω το παραγγειλα και μου ηρθε σε 3 βδομαδες γιατι δεν το εβρισκε το ΟΤΕμαγαζο.
Κατα τα αλλα το router μου λεει οτι η συνδεση ειναι 446kbs/160kbs και δεν κανει λαθος αφου το speedometer που εχω, μου δειχνει οτι κατεβαζω με πανω απο 400kbs απο το newsserver που ειμαι γραμμενος απο τι στιγμη που ξεκινησα το downloading.
Anyway αν το παρεις το router και θελεις καποια βοηθεια στα settings εδω ειμαι.

con
10-01-04, 16:46
Για ρυθμίσεις του efficient (όπως καί άλλων modems) μπορεί να πάει κανείς στο NEXT 2 U (http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl_menu15.htm) όπου θα αντικαταστήσει ότι αφορά στην ΟΤΕΝΕΤ με αυτά του ISP του.

Dsltech
10-01-04, 17:11
Αν δεις στην σελιδα που εστειλες μαλλον θα απογοητευθεις μιας και το speedstreem 5400 δεν ειναι στην λιστα. Αυτον το router δεν μπορω να τον βρω πουθενα και οι οδηγιες που ερχονται μaζι ειναι απλα pathetic. Σαν συσκευη ομως ειναι καλη και σταθερη και ο web server του router ειναι πολυ οραιος. Το θεμα ειναι οτι ενω εχει πολλες παραμετρους που μπορεις να σεταρης περιοριζεσαι στα βασικα μιας και δεν βρισκω παραπανω πληροφοριες.
Αν ξερει καποιος που μπορω να κατεβασω firmware και τετοια για αυτο το router θα μου ηταν χρησιμο μιας και στο site τις efficient δεν υπαρχει τιποτα.

con
10-01-04, 18:39
To ξέρω ότι δεν είναι μεσα το συγκεκριμένο modem, αλλά ένας φίλος με speedstream 5100i από ΟΤΕ το έκανε setup με βάση τα στοιχεία αυτά. Σκέφτηκα ότι βοηθάει αρκετά μια και δε νομίζω κάθε modem της ίδιας εταιρίας να έχει εντελώς διαφορετικό setup...

con
18-01-04, 14:21
Παιδιά το είχε ρωτήσει και κάποιος άλλος παλιότερα αλλά δεν απαντήθηκε.

Ξαναρωτάω λοιπόν. Έχει κανεις το Efficient 5400 πάνω σε ISDN να μας πει τη γνώμη του.

Ευχαριστώ

Τελικά το αγόρασα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ καλή ταχύτητα και γενικά κανένα πρόβλημα έως σήμερα. Πιστεύω ότι για τα χρήματά (117€ +ΦΠΑ) του είναι πολύ καλό αν σκεφτεί κανείς ότι είναι router με 4 ethernet εξόδους και έχει ενσωματωμένο firewall.

nmaggioros
18-01-04, 16:27
Καλησπέρα...
Επειδή και εγώ το περιμένω απο τον οτε θελω να μου πείς αν ήταν εύκολο γενικά στην εγκατάσταση??

con
18-01-04, 17:20
Εύκολο είναι γενικά. Μπαίνεις με admin/admin την πρώτη φορά, και φτιάχνεις μια σύνδεση στον ISP σου (PPPoA με VPI 8 και VCI 35 σε VCMUX). Για κάποιες απορίες που είχα πήρα στο 13800 της Tellas και μου είπαν τα πάντα. Απλά είναι καινούργιο modem και τώρα το μαθαίνουν!

nmaggioros
18-01-04, 19:07
Αν και όλα αυτά μου φαίνονται κινέζικα επειδή ακόμα δεν το έχω στα χέρια μου ακομα.Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι δύσκολο.Εγω θα βάλω οτενετ πάντως.
Γενικά τι είναι καλύτερο το pppoE ή το pppoATM αν τα λέω σωστά?
Φαντάζομαι ότι θα χρειάζονται διαφορετικές ρυθμίσεις.

con
19-01-04, 11:29
Έβαλα PPPoA και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ταχύτητα
Downstream 373 Kbps (46.6 KB/sec) 402 Kbps (inc. overheads)
Upstream 134 Kbps (16.8 KB/sec) 144 Kbps (inc. overheads)
Δοκίμασα και P2P (Shareaza) και επίσης έμεινα ευχαριστημένος από ταχύτητες.

keleytis
19-01-04, 12:42
Εγω παντως εχω το 5667 εδω και 2 μηνες περιπου!
Δεν ηταν ευκολο στην εγκατασταση μιας και ουτε η TELLAS ουτε ο ΟΤΕ ηξεραν τι να κανω και εκανα μια σουμα απο τις αρλουμπες που μου ελεγαν για να δουλεψει! Επισης εχει μια ευαισθησια με το κουμπακι του reset το πρωτο που πηρα βγηκε OFF μετα απο ενα απλο reset πριν καν δουλεψει! :|

Blixa
26-01-04, 15:46
Κατ'αρχην καλός σας βρίσκω
Έχω και εγώ το speedstream 5400 και έχω το εξής θέμα
Θέλω να κάνω telnet και στο login δεν ξέρω τι τελικά πρέπει να βάλω
δοκίμασα πιθανούς συνδυασμούς....αλλά τίποτα.
:twisted: :twisted: Αν κάποιος έχει απάντηση , θα με βοηθούσε ... :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.