PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταπτυχιακο αλλου αντικειμενου σπουδων.



zaranero
16-04-06, 11:03
Εχω τελειωσει ΤΕΙ Μηχανολογιας και ΙΕΚ υπολογιστων. Υπαρχει περιπτωση να μπορω να κανω καποιο μεταπτυχιακο πανω στην πληροφορικη? Ξερετε κατι?
Οχι τιποτα αλλο αλλα καποια ΑΕΙ μπορουν χωρις να εχουν και αυτα σχεση με το αντικειμενο.

Oxymoron
16-04-06, 11:49
Συνήθως τα τμήματα που προσφέρουν μεταπτυχιακό καθορίζουν και τις προϋποθέσεις για την εισαγωγή σε αυτό. Απ' όσο γνωρίζω, σε αρκετά μεταπτυχιακά γίνονται δεκτοί και απόφοιτοι ΤΕΙ, ούτως ή άλλως και εξετάσεις θα δώσεις και από συνέντευξη θα περάσεις. Μπορείς να ψάξεις στο site του τμήματος που σε ενδιαφέρει για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα κριτήρια. Καλή επιτυχία ;)

pelasgian
16-04-06, 13:36
Δοκίμασε μηχατρονική.
Περιλαμβάνει μηχανολογία, ηλεκτρονικά και προγραμματισμό.
(Assembly και C)

Επίσης, οδηγεί σε βιομηχανικούς αυτοματισμούς, που ένας μηχανολόγος παραγωγής πρέπει να νοιώθει ωραία.

Ποιο ΤΕΙ;

Μάζεψε λεφτά και φύγε αγγλία. Εδώ δεν στο συνιστώ να μείνεις για μεταπτυχιακά. Αφενός αναβαθμίζεις το πρώτο πτυχίο σου, αφετέρου θα βρεις και εργασία έξω ή κονέ για πληρωμένη έρευνα.

gentux
16-04-06, 13:53
Κάτι παρόμοιο με σπουδές στο εξωτερικό παρέχει το Τ.Ε.Ι. Πειραιά (http://gdias.teipir.gr/postgrad.htm) σε συνεργασία με το Brunel (http://www.brunel.ac.uk/).
Πιο πολλά θα μάθεις στην σχολή φυσικά, αν και δεν ξέρω σε ποιά τελείωσες και τι απαιτήσεις έχει.

Υ.Γ. Καθηγητής μου το είπε, δεν είμαι βέβαιος αλλά πιστεύω πως αξίζει να το ερευνήσεις .

Skinny13
16-04-06, 14:00
το σιγουρο ειναι οτι θελει πολυ ψαξιμο η δουλεια

Ερωτηση
Στην Ελλαδα μπορει να εχουν εξισωθει καπως τα ΑΤΕΙ με τα ΑΕΙ αλλα στην Ευρωπη ειναι οι αποφοιτοι τους μπορουν να κανουν τα ιδια μεταπρυχιακα προγραμματα?Η μηπως πολλα ευρωπαικα πανεπιστημια δε δεχονται αποφοιτους ΤΕΙ?

ntampa7
16-04-06, 14:02
όχι μπορούνε.φίλος μου τελείωσε ΤΕΙ Πάτρας και κάνει μεταπτυχιακό Αγγλία.
μπορείς να κάνεις αιτήσεις σε όποιο σε ενδιαφέρει.

yiapap
16-04-06, 14:08
Μπορείς να κάνεις αίτηση στο εξωτερικό.
Όμως...
Χρειάζεσαι πολύ καλούς βαθμούς και συστατικές και ίσως προϋπηρεσία για να καταφέρεις να μπεις σε πολύ καλό πανεπιστήμιο.
Είτε έτσι, είτε αλλιώς η Αγγλία, συμφωνώ, πως είναι η καλύτερη επιλογή σου, για πολλούς λόγους.

Όσο για την μηχατρονική... Μην ακούς τον Πελασγό :p
Σκέψου πόσους μηχανολόγους παραγωγής μπορεί να απορροφήσει η Ελλαδίτσα και πράξε ανάλογα.

ntampa7
16-04-06, 14:09
ακριβώς να σκεφτόμαστε και τη μπορούμε να κάνουμε με τα δεδομένα της ελλάδας.

Skinny13
16-04-06, 14:27
^^ σωστος,μια ερευνα αγορας εργασιας χρειαζεται

Ειστε σιγουροι οτι αποφοιτοι τει-αει εχουν τα ιδια δικαιωματα?(ntampa7,μπορει απλα το πανεπιστημιο να δεχοταν αποφοιτους τει και αλλα απλα να μη δεχονται)

yiapap
16-04-06, 14:29
Στην Αγγλία δεν υπάρχει θέμα "δικαιωμάτων". Ότι ζητάει το κάθε πανεπιστήμιο.
Συνήθως όμως τα Top10 είναι επιλεκτικά, γι αυτό και πρότεινα την προϋπηρεσία ως; πρόσθετο προσόν που μετράει ;)

ntampa7
16-04-06, 14:32
ούτως ή άλλως είναι θέμα προσόντων και κρίσης του εκάστοτε πανεπιστημίου.κάνεις αίτηση βλέπουν προσόντα και πέρνεις ανάλογη απάντηση.
μπορεί να έχεις θετικές απαντήσεις από περισσότερα του ενός και να αποφασίσεις που θες να πας.
θα κρίνεις και από τα δίδακτρα του εκάστοτε πανεπιστημίου.

Skinny13
16-04-06, 14:50
Στην Αγγλία δεν υπάρχει θέμα "δικαιωμάτων". Ότι ζητάει το κάθε πανεπιστήμιο.
Συνήθως όμως τα Top10 είναι επιλεκτικά, γι αυτό και πρότεινα την προϋπηρεσία ως; πρόσθετο προσόν που μετράει ;)
ναι σιγουρα ,αν εχεις κανα 2 χρονια τουλ προυπηρεσια θα μετρησει,οπως και οι συστατικες επιστολες



με το θεμα του gmat τι γινεται?Θελουν σχεδον ολα τα πανεπιστημια να δωσεις gmat?

ntampa7
16-04-06, 14:52
ναι έχει σημασία για κάποια ο βαθμός του.

Skinny13
16-04-06, 15:00
ναι έχει σημασία για κάποια ο βαθμός του.


το κακο μα αυτο το τεστ ειναι οτι δεν σε ρωταει μονο πραγματα στον τομεα σου αλλα και πιο γενικα

ntampa7
16-04-06, 15:01
δεν έχω άποψη για αυτό.
το καλοκαίρι θα ασχοληθώ.
πείτε αν γνωρίζεται επί του θέματος.

Skinny13
16-04-06, 15:08
http://www.mba.com/mba/TaketheGMAT


και πανω απ ολα καλη γνωση αγγλικων

ntampa7
16-04-06, 15:10
thanks Skinny13

dioptra999
16-04-06, 15:13
παιδια εγω εχω τελειωσει το Deree (Αμερικανικο Κολεγιο Ελλαδος)...ο τομέας μου ειναι Computer Information Systems και το πτυχείο ειναι Διοιηκηση Επιχειρήσεων...

Τι μεταπτυχιακό λετε να κάνω;

α)στα δικτυα (networks, wireless, wired etc)
β)στο Finance (χρηματηστηριακά)

Δλδ αξίζει κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό σε κάτι πρακτικό όπως ειναι τα δικτυα ή να πάω να δουλέψω να πάρω και προυπηρεσία;

ntampa7
16-04-06, 15:14
και τα δύο είναι ενδιαφέρον...
απλά σκέψου εσύ ο ίδιος τι ακριβώς θες να κάνεις μετά...

dioptra999
16-04-06, 15:19
και τα δύο με ενδιαφέρουν εξίσου
και τα δύο τα ξερω εξίσου
και ΔΕΝ θα διαλέξω να γίνω υπάλληλος ενα πρώτα δεν δοκιμάσω μονος μου κάτι...

Αξίζει να κάνεις μεταπτυχιακό σε πρακτικό αντικείμενο;ή ειναι χαμένος χρόνος;


OFF topic(Γιατι δεν αυξάνονται τα ποστ μου στο προηγουμε 50 είχα και τωρα 50 εχω?????????)

ntampa7
16-04-06, 15:23
γιατί είναι εκτός θέματος το θέμα που συζητάμε.

αξίζει να κάνεις μετσπτυχιακό σε κάτι πρσκτικό.δεν είσαι απλός υπάλληλος αν ασχοληθείς με κάτι τέτοιο πάντα.

Skinny13
16-04-06, 15:31
παιδια εγω εχω τελειωσει το Deree (Αμερικανικο Κολεγιο Ελλαδος)...ο τομέας μου ειναι Computer Information Systems και το πτυχείο ειναι Διοιηκηση Επιχειρήσεων...

Τι μεταπτυχιακό λετε να κάνω;

α)στα δικτυα (networks, wireless, wired etc)
β)στο Finance (χρηματηστηριακά)

Δλδ αξίζει κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό σε κάτι πρακτικό όπως ειναι τα δικτυα ή να πάω να δουλέψω να πάρω και προυπηρεσία;

Στη θεση σου θα εκανα στα δικτυα,σαν δουλεια απαιτει περισσοτερο χρονο απο την αλλη αλλα οπως και να ναι εχεις πιο πολλες ευκαιριες εργασιας

Tsour_ee
16-04-06, 15:41
Κάτι παρόμοιο με σπουδές στο εξωτερικό παρέχει το Τ.Ε.Ι. Πειραιά (http://gdias.teipir.gr/postgrad.htm) σε συνεργασία με το Brunel (http://www.brunel.ac.uk/).
Πιο πολλά θα μάθεις στην σχολή φυσικά, αν και δεν ξέρω σε ποιά τελείωσες και τι απαιτήσεις έχει.

Υ.Γ. Καθηγητής μου το είπε, δεν είμαι βέβαιος αλλά πιστεύω πως αξίζει να το ερευνήσεις .

Το Brunel συνεργάζεται με το τμήμα ηλεκτονικής του ΤΕΙ Αθήνας και δίνει το MSc in Data Communication Systems http://msc.ee.teiath.gr/ .

Skinny13
16-04-06, 18:45
Απ οτι βλεπω το brunel εχει και οικονομικα μαθηματα

θεωρειται καλο Πανεπιστημιο?

Tsour_ee
16-04-06, 19:10
Απ οτι βλεπω το brunel εχει και οικονομικα μαθηματα

θεωρειται καλο Πανεπιστημιο?

Έχει όλους τους κλάδους.Στην Ελλάδα κάνει μόνο το μεταπτυχιακό που ανέφερα παραπάνω.Στα business πάντως δεν φημίζεται,εκεί που είναι εξαιρετικό είναι στα engineering and computing όπου είναι μέσα στην δεκάδα των καλύτερων αγγλικών πανεπιστημίων.Στον γενικό μέσο όρο ήταν 27ο μέχρι πριν λίγο καιρό που είχα δει την κατάταξη που βγάζουν οι www.ft.com

Skinny13
16-04-06, 19:59
^^ με ποιο κριτιριο αυτο? Προοπτικες απασχολησης.εγκαταστασεις,καθηγητες..?

ermis333
16-04-06, 20:02
και τα δύο με ενδιαφέρουν εξίσου
και τα δύο τα ξερω εξίσου
και ΔΕΝ θα διαλέξω να γίνω υπάλληλος ενα πρώτα δεν δοκιμάσω μονος μου κάτι...

Αξίζει να κάνεις μεταπτυχιακό σε πρακτικό αντικείμενο;ή ειναι χαμένος χρόνος;


OFF topic(Γιατι δεν αυξάνονται τα ποστ μου στο προηγουμε 50 είχα και τωρα 50 εχω?????????)


Λοιπόν θα στο πώ απλά.....

1ον Η αγορά εργασίας προτιμά αυτούς που έχουν ένα πάκο εμπειρία από αυτούς που έχουν έναν πάκο πτυχία....αυτό να το ξέρεις.


2ον Εννοείται πως θα ξεκινήσεις από υπάλληλος, θα σε πηδήξουν, και μετά που θα έχεις την εμπειρία θα κάνεις κάτιι καλό και μόνος σου......τι περιμένεις να γίνεις διευθυντής αμέσως ?:whistle:

Συμβουλή....πιάσε μια δουλίτσα για κανα 2 χρόνια , μέχρι τότε θα έχουν αναγνωριστεί τα Ξένα πανεπιστήμια που συνεργάζονται με τα ΚΑΣ στην Ελλάδα και θα κάνεις μεαπτυχιακό στη χώρα σου...

Tsour_ee
16-04-06, 20:10
^^ με ποιο κριτιριο αυτο? Προοπτικες απασχολησης.εγκαταστασεις,καθηγητες..?

ερευνα,επιπεδο φοιτητών τα πάντα λαμβάνονται υπόψιν στην αξιολόγηση.Υπάρχουν και άλλες κατατάξεις όπως της guardian αλλά των financial times θεωρειται πιο έγκυρη.

Tsour_ee
16-04-06, 20:13
Συμβουλή....πιάσε μια δουλίτσα για κανα 2 χρόνια , μέχρι τότε θα έχουν αναγνωριστεί τα Ξένα πανεπιστήμια που συνεργάζονται με τα ΚΑΣ στην Ελλάδα και θα κάνεις μεαπτυχιακό στη χώρα σου...

Τα μεταπτυχιακά που γίνονται στα ΤΕΙ Αθήνας και Πειραιά από τα αγγλικά πανεπιστήμια,είναι αναγνωρισμένα.

pelasgian
16-04-06, 22:00
Το ΤΕΙ του Πειραιά κάνει μεταπτυχιακό μηχανολόγων με θέμα:
«MSc Advanced Industrial and Manufacturing Systems»
σε συνεργασία με το Kingston.
Υπεύθυνος καθηγητής είναι ο Δρ. Στεργίου:
stergiou@mech.teipir.gr
τηλέφωνο πληροφοριών: 210-5381285

Προϋπηρεσία για ξένο πανεπιστήμιο θεωρείται και ο στρατός, ειδικά αν ήσουν στο τεχνικό σώμα, όπως επίσης και η πρακτική. (Τα ΤΕΙ έχουν curriculum που είναι πιο κοντά στα τεχνολογικά courses των πανεπιστήμιων τους, από ότι τα πολυτεχνεία, κυρίως διότι έχουν apprentiship αντί για το «χαζό» ένα χρόνο διπλωματική.)

Μάλιστα, θα σου συνιστούσα να πας στο στρατό ΠΡΙΝ φύγεις για Αγγλία, διότι αν σου δωθεί κάποια θέση εργασίας εκεί δεν θα έχεις το βάρος του στρατού. Μάλιστα, μετά το στρατό το να πας εκεί θα σου φανεί παιχνιδάκι, γιατί θα πας «μάγκας». Ό,τι και να σου ζητήσουν, θα είσαι ο «άρχοντας των βαλκανίων», γιατί άνθρωπος που βγάζει 6 ώρες σκοπιά στο κρύο με 4 ώρες ύπνο, βγάζει και μάστερ.

Πάντως, άλλα courses που συνδυάζουν μηχανολογία με πληροφορική είναι θέματα σχεδιασμού με CAD/CAM/CAE και φυσικά FEA (finite elements analysis).

Βλέπω τώρα ότι το ΤΕΙ Πειραιά προσφέρει στους δομικούς και:
«MSc. Management in Construction»
«MSc. Structural Design and Construction Management»

υπεύθυνος καθηγητής (δε ξέρω αν είναι
Δρ ο τύπος): Μεταξάς Γεώργιος,
gmeta@teipir.gr
τηλ: 210 5381285

Αν υπάρχει κάποιος που θέλει να μάθει για:
- mechatronics & optical engineering
ή για
- manufacturing robotics και agile production, ενταύθα.

@yiapap: οι βιομηχανικοί αυτοματισμοί γυρίζουν σε οποιοδήποτε είδους αυτοματισμό. Απλά οι βιομηχανικοί είναι οι πιο «υπεύθυνοι» αυτοματισμοί, γιατί παίζεις με ανθρώπινες ζωές, εγκαταστάσεις και πρώτες ύλες εκατομυρίων. Α, είναι και οι πιο φτιαχτικοί extreme over-engineering super-scale αυτοματισμοί.

υ.γ.
Άμα μπάνιζες τις γραμμές της Ford που «παίζαμε», θα άφηνες ρευστά μεγάλου ιξώδους!

zaranero
16-04-06, 22:18
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Βασικα εχω πιασει δουλεια ασχετη με το αντικειμενο που σπουδασα και δεν μπορω να μετακινηθω στο εξωτερικο αλλα μιας και εχω ελευθερο χρονο και μερακι για την πληροφορικη λεω μηπως μπορεσω να κανω τιποτα επιπλεον εδω.
Δοκιμαζω για προπτυχιακο στο ανοικτο πανεπιστημιο αλλα δεν μου εχει κατσει η κληρωση ακομα:(

dioptra999
16-04-06, 23:19
Λοιπόν θα στο πώ απλά.....

1ον Η αγορά εργασίας προτιμά αυτούς που έχουν ένα πάκο εμπειρία από αυτούς που έχουν έναν πάκο πτυχία....αυτό να το ξέρεις.


2ον Εννοείται πως θα ξεκινήσεις από υπάλληλος, θα σε πηδήξουν, και μετά που θα έχεις την εμπειρία θα κάνεις κάτιι καλό και μόνος σου......τι περιμένεις να γίνεις διευθυντής αμέσως ?:whistle:

Συμβουλή....πιάσε μια δουλίτσα για κανα 2 χρόνια , μέχρι τότε θα έχουν αναγνωριστεί τα Ξένα πανεπιστήμια που συνεργάζονται με τα ΚΑΣ στην Ελλάδα και θα κάνεις μεαπτυχιακό στη χώρα σου...

Για το πρώτο νομίζω οτι καταλαβαινόμαστε...
για το δευτερο δεν ειναι θεμα θεσης αλλα λογικής ουτε διευθηντής θα ηθελα να είμαι ΕΑΝ πρώτα δεν δοκίμαζα να ειμαι Ελευθερο Επαγελματίας(επιχειρηματίας)...

Πάντως ισως να εχεις δίκιο η προηπηρεσία ειναι σημαντική και βασικά για εσένα και μετα για το βιογραφικό σου...

Σε βοηθάει να δείς εαν όντως εισαι στο σωστό δρόμο!:)

Λοιπόν αρα είμαστε υπερ της επιλογής δουλειάς για ένα διάστημα και μετα τις σπουδες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.