PDA

Επιστροφή στο Forum : Iδιόκτητα δίκτυα ή παραπληροφόρηση;



georgea
20-09-10, 09:06
Με αφορμή την επίσκεψή μου στην έκθεση θεσσαλονίκης και σωστής ενημέρωσής μου από υπάλληλο έμαθα τα εξής:
Η cyta έχει ιδιόκτητο δίκτυο με οπτική ίνα. Έχει όμως και ιδιόκτητο που χρησιμοποιεί τα καλώδια του ΟΤΕ. Αυτό φυσικά το άκουσα πρώτη φορά και το μεταφέρω εδώ...... Δηλαδή όταν πας στην cyta για σύνδεση 2play στο ιδιόκτητο δίκτυό της μπορείς είτε να επιλέξεις το δικό της δίκτυο με την οπτική ινα ή να επιλέξεις να μεταφέρεις τον υπάρχων αριθμό σου από το παλιό το σπίτι μέσω των καλωδίων του ΟΤΕ.... (Μην αρχίσετε παίδες τις ερωτήσεις.. αυτό μου είπε και έμεινα παγωτό)
Ο κάθε μεταπωλητής είναι υποχρεομένος να ενημερώνει τον πελάτη για αυτό.
Τόσο καιρό όλες οι εταιρίες πλην του ΟΤΕ διαφημίζουν τα ιδιόκτητα δίκτυά τους και όταν πας και δεν πιάνεις τις ταχύτητες που σου λένε ότι δίνουν, η απάντηση είναι ότι φταίνε τα δίκτυα του ΟΤΕ που είναι παλιά κλπ.
Η διαφήμιση λοιπόν του ιδιόκτητου δικτύου είναι μια παραπληροφόρηση και οι απορείες πολλές.
Έχεις οτε και κλειδώνεις στα 8.. Βάζεις άλλη εταιρία στο ίδιο σπίτι και κλειδώνεις στα 4.. Καλά ρε παιδιά.. χάλασαν σε μια μέρα τα καλώδια του οτε???? ή έχετε ρουτερ που δεν σηκώνουν τόσους πελάτες?
Όλο αυτό το μπάχαλο φυσικά το τρώει ο τελικος καταναλωτής.

Τελικά υπάροχυν ιδιόκτητα δίκτυα? και εαν ναι γιατί ρίχνουν το μπαλάκι στα δικτυα του οτε? ακόμα και εαν τα αγοράζουν ή τα νοικιάζουν την ευθύνη φέρουν αυτοί και μόνο..
Έχει η cyta ιδιόκτητα δίκτυα με οπτικές ινες όπως με ενημέρωσαν και εαν ναι.. από που ξεκινάνε και που σταματάνε? Δηλαδή από τον κόμβο τους μέχρι το σπίτι μου έχουν τραβήξει οπτικές ίνες? γιατί εγώ δεν έχω δει να σκάβει κανενας στην γειτονιά μου.
Και φυσικά οι ίδιες απορείες υπάρχουν και για τις άλλες εταιρίες που διαφημίζουν τα ιδιόκτητα δίκτυα

evantigger
20-09-10, 10:16
Από το κτήριο του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι σου η υποδομή είναι του ΟΤΕ. Όλοι οι εναλλακτικοί έχουν ρίξει οπτικές ίνες για την διασύνδεση των κτηρίων του ΟΤΕ μεταξύ τους ώστε να συνδέσουν τα δικά τους DSLAM. Ό,τι και να σου είπε ο παπάντζας ο υπάλληλος αυτό δεν αλλάξει.

emeliss
20-09-10, 10:25
Ή δεν κατάλαβες τι σου είπε ή στα είπε λάθος.

Koala_
20-09-10, 10:30
Όλοι οι πάροχοι μεταξύ τους, νοικιάζουν bandwidth μέσω οπτικών κτλ για μεγαλύτερη κάλυψη, για ασφάλεια κτλ. Είναι λογικό η cyta να έχει π.χ. νοικιασμένα 2χ34 mbps μεταξύ Αθήνας- Θεσσαλονίκης μέχρι να περάσει δικό της καλώδιο, κάτι ανάλογο γίνεται και με τα διεθνή κυκλώματα. Δεν είναι κάτι νέο.

Άλλο όμως τα οπτικά καλώδια και οι υπηρεσίες μεταξύ των παρόχων και άλλο το δίκτυο χαλκού.

georgea
20-09-10, 10:48
Ή δεν κατάλαβες τι σου είπε ή στα είπε λάθος.

Εγώ έχω 2play στο ιδιοκτητο δίκτυο της cyta.
Η Υπάλληλος μου είπε ξεκάθαρα και για αυτό παραξενεύτηκα ότι θα μπορούσα όταν μετακόμισα να
1. Μπω στο δικό τους δικτυο με τις οπτικες ινες
2. Να μην επέλεγα αλλαγή παρόχου.. Επειδή επέλεξα να πάω από την φορθνετ στην cyta και επειδή κράτησα το ίδιο νούμερο γιαυτό έχω τα δίκτυα του ΟΤΕ.. Ενώ άμα επέλεγα να έχω νούμερο cyta θα ήμουν στο δικο τους με τις οπτικές ίνες (στην 1 περίπτωση) το οποίο θα ήταν λίγο ποιο ακριβό..
Και επειδή τα άκουσα όλα αυτά περίεργα για αυτό το έγραψα..

Άλλα τελικά από ότι καταλαβαίνω είναι αυτό που απαντήθηκε ήδη.. Ότι από το κτήριο του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι μου τα καλώδιο όπως και να έχει παραμένουν του ΟΤΕ

LAMBIS_7
20-09-10, 16:51
Σε όποιον πάροχο και αν είσαι, τα καλώδια απο το σπίτι σου μέχρι το τηλ. κέντρο του ΟΤΕ είναι τα ίδια, ιδιοκτησίας ΟΤΕ, αν πας σε άλλο πάροχο, αυτός τα νοικιάζει απο τον ΟΤΕ. Τωρα, απο εκει και ύστερα ο κάθε πάροχος έχει το δίκο του ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών που συνδέει το κέντρο του ΟΤΕ με το δικό του κέντρο και απο εκεί με άλλες οπτικές ίνες όλα τα κέντρα μεταξύ τους, δημιουργόντας το δίκτυο κορμού καθε παρόχου.

emeliss
20-09-10, 16:54
Ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών έχει σε κάποιες περιπτώσεις. Συχνά έχουν μισθωμένα πάλι από τον ΟΤΕ. Αυτό που χαρακτηρίζει το ιδιόκτητο δίκτυο είναι το ιδιόκτητο dslam/msan.

xmperop1
20-09-10, 19:43
Εγώ έχω 2play στο ιδιοκτητο δίκτυο της cyta.
Η Υπάλληλος μου είπε ξεκάθαρα και για αυτό παραξενεύτηκα ότι θα μπορούσα όταν μετακόμισα να
1. Μπω στο δικό τους δικτυο με τις οπτικες ινες
2. Να μην επέλεγα αλλαγή παρόχου.. Επειδή επέλεξα να πάω από την φορθνετ στην cyta και επειδή κράτησα το ίδιο νούμερο γιαυτό έχω τα δίκτυα του ΟΤΕ.. Ενώ άμα επέλεγα να έχω νούμερο cyta θα ήμουν στο δικο τους με τις οπτικές ίνες (στην 1 περίπτωση) το οποίο θα ήταν λίγο ποιο ακριβό..
Και επειδή τα άκουσα όλα αυτά περίεργα για αυτό το έγραψα..

Άλλα τελικά από ότι καταλαβαίνω είναι αυτό που απαντήθηκε ήδη.. Ότι από το κτήριο του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι μου τα καλώδιο όπως και να έχει παραμένουν του ΟΤΕ

Και αυτή η υπάλληλος ήταν στο περίπτερο της cyta??????:p:p:p

emeliss
20-09-10, 23:05
Και αυτή η υπάλληλος ήταν στο περίπτερο της cyta??????:p:p:p
Σημασία έχει να ήταν καλή. Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες.

ps. Τουλάχιστον η cyta ήταν εκεί (και χορηγός). Ο ΟΤΕ που ήταν;

xmperop1
20-09-10, 23:27
Σημασία έχει να ήταν καλή. Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες.

ps. Τουλάχιστον η cyta ήταν εκεί (και χορηγός). Ο ΟΤΕ που ήταν;

Δεν βγαίνει κουμπάρε.:p:p:p:p:p

antipages
21-09-10, 13:15
Ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών έχει σε κάποιες περιπτώσεις. Συχνά έχουν μισθωμένα πάλι από τον ΟΤΕ. Αυτό που χαρακτηρίζει το ιδιόκτητο δίκτυο είναι το ιδιόκτητο dslam/msan.

Άλλωστε πως ενώ στη Θεσσαλονίκη τώρα ολοκληρώθηκαν οι εργασίες εγκατάστασης οπτικών ινών της Cyta, δίνει double play εδώ και τόσους μήνες;

plotter
21-09-10, 19:28
Άλλωστε πως ενώ στη Θεσσαλονίκη τώρα ολοκληρώθηκαν οι εργασίες εγκατάστασης οπτικών ινών της Cyta, δίνει double play εδώ και τόσους μήνες;

Εϊναι απλό ρε παιδιά. Μέχρι τώρα η Cyta νοικιάζει γραμμές απο άλλους και χρησιμοποιεί δικούς της εξοπλισμούς στα κέντρα της. Πλέον σκάβει και θα παίζει σε δική της οπτική ίνα.
Μάλλον τραβήχτηκε πολύ η λάθος πληροφορία που έδωσε η κοπέλα.

rubadub
22-09-10, 00:14
Εϊναι απλό ρε παιδιά. Μέχρι τώρα η Cyta νοικιάζει γραμμές απο άλλους και χρησιμοποιεί δικούς της εξοπλισμούς στα κέντρα της. Πλέον σκάβει και θα παίζει σε δική της οπτική ίνα.
Μάλλον τραβήχτηκε πολύ η λάθος πληροφορία που έδωσε η κοπέλα.

Υπάρχουν πολλές περιοχές που η Cyta έχει σκάψει καιρό τώρα, σε μία εκ των οποίων έχω και 2 γραμμές...

ifaigios
22-09-10, 13:40
Εγώ έχω 2play στο ιδιοκτητο δίκτυο της cyta.
Η Υπάλληλος μου είπε ξεκάθαρα και για αυτό παραξενεύτηκα ότι θα μπορούσα όταν μετακόμισα να
1. Μπω στο δικό τους δικτυο με τις οπτικες ινες
2. Να μην επέλεγα αλλαγή παρόχου.. Επειδή επέλεξα να πάω από την φορθνετ στην cyta και επειδή κράτησα το ίδιο νούμερο γιαυτό έχω τα δίκτυα του ΟΤΕ.. Ενώ άμα επέλεγα να έχω νούμερο cyta θα ήμουν στο δικο τους με τις οπτικές ίνες (στην 1 περίπτωση) το οποίο θα ήταν λίγο ποιο ακριβό..
Και επειδή τα άκουσα όλα αυτά περίεργα για αυτό το έγραψα..

Άλλα τελικά από ότι καταλαβαίνω είναι αυτό που απαντήθηκε ήδη.. Ότι από το κτήριο του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι μου τα καλώδιο όπως και να έχει παραμένουν του ΟΤΕ
Ασυναρτησίες. Το αν θα κανεις φορητότητα ή θα πάρεις νέο νούμερο της Cyta δεν έχει καμία σχέση με τη γραμμή σου. Επομένως:

α) όποιον πάροχο και να διαλέξεις, είτε παρεις δικό του νούμερο είτε όχι, το δίκτυο από το σπίτι σου μέχρι τις συνεγκαταστάσεις των παρόχων στο κέντρο του ΟΤΕ, είναι ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΟΤΕ. Οι πάροχοι μάλιστα πληρώνουν νοίκι στον ΟΤΕ για να το χρησιμοποιούν.
β) από εκεί και πέρα ο κάθε πάροχος έχει τα δικά του DSLAM, καθώς και ένα δικό του (ιδιόκτητο) δίκτυο κορμού, ώστε να ενώνει τα DSLAM του μεταξύ τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.