PDA

Επιστροφή στο Forum : Η AMD παρουσίασε τα πρώτα πλήρως λειτουργικά δείγματα των Llano APUs



flamelab
19-10-10, 13:48
Η AMD παρουσίασε για πρώτη φορά πλήρως λειτουργικά δείγματα του νέο “Llano” APU (Applications Processor Unit), δηλαδή τεχνολογίας “Fusion” επεξεργαστή που συνδυάζει τόσο τα χαρακτηριστικά μίας CPU οσο και μιας GPU, σε press events στο Los Angeles και την Taiwan.

Η εταιρεία δεν έδωσε στοιχεία όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, όπως το χρονισμό ρολογιού τους ή τα model numbers, αλλά έδειξε ένα σύντομο demo που επιδεικνύει τις multitasking δυνατότητες του chip αναπαράγοντας ένα υψηλής ευκρίνειας (HD) video ενώ έτρεχε ταυτόχρονα simulation βασισμένο στο DirectCompute καθώς και το πρόγραμμα HyperPi με 4 instances.

Η αναπαραγωγή του video έδειχνε να μην έχει πρόβλημα παρότι και τα CPU και GPU τμήματα του chip βρίσκονταν κάτω από υψηλή χρήση. Επίσης, η AMD έκανε παρουσίαση των DirectX11 ικανοτήτων του Llano chip χρησιμοποιώντας ενα demo του Alien vs Predator σε ανάλυση 1024x768.

Πέραν αυτών, έχει ειπωθεί ότι πέραν των χαρακτηριστικών που αναφέρθηκαν, το Liano chip δείχνει να παρουσιάζει φυσιολογικές θερμοκρασίες, αλλά σε σύγκριση με ήδη υπάρχοντες επεξεργαστές που δεν είναι της ίδιας τεχνολογίας.

Για όσους δεν γνωρίζουν τί ειναι το “Lliano”, πρόκειται για Fusion προϊόν σε λιθογραφία 32nm, της AMD, που διαθέτει ενα DX11 υποσύστημα γραφικών, CPU πυρήνες τεχνολογίας Phenom II και Northbridge πάνω στο ίδιο die. Tα πρώτα Llano chips αναμένονται να εμφανιστούν σε notebooks και desktops στα μέσα του 2011, ενώ η πρώτη Fusion APU “Bobcat” θα εμφανιστεί σε netbooks στις αρχές του '11.

Llano APU εν δράσει τρέχοντας το demo. (http://www.youtube.com/watch?v=taWaxFZTNKo)


Πηγή:techspot.com - AMD demos Fusion-based Llano 'APU' at press event (http://www.techspot.com/news/40730-amd-demos-fusionbased-llano-apu-at-press-event.html)

psolord
19-10-10, 14:09
Φτιάξε λίγο τον τίτλο αδερφούλη! "Lliano":)


==============


Περιμένω πολλά από αυτό το συστηματάκι.:oneup:

pyautg
19-10-10, 14:26
Εχμ...Llano δεν είναι; Παντού έτσι το διαβάζω...
Όπως και να έχει πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα εξαιρετική δουλειά από την AMD!

Han Solo
19-10-10, 14:32
καλο ακουγεται αν και γλωσοδετης το ονομα

flamelab
19-10-10, 14:34
καλο ακουγεται αν και γλωσοδετης το ονομα

Λ Γιάνο διαβαζεται ;)

mathcore
19-10-10, 14:58
Φαίνεται για μια πολύ ενδιαφέρουσα υλοποιήση..
Μια απορία έχω από τότε που ανακοινώθηκαν τα APU της ΑΜD και έχει να κάνει με την χρήση τους σε Linux:
Για το κομμάτι των GPU θα απαιτείται και πάλι ξεχωριστός driver ή όλη την δουλειά θα την κάνει ο kernel??

manicx
19-10-10, 14:58
Η λέξη είναι Ισπανική και η κανονική προφορά της στα Ισπανικά είναι Γιάνο. Στην Αμερική το ακούς ως Λάνο.

mathcore
19-10-10, 15:03
Η λέξη είναι Ισπανική και η κανονική προφορά της στα Ισπανικά είναι Γιάνο. Στην Αμερική το ακούς ως Λάνο.

Κακό αυτό...Τώρα οι AMD haters θα λένε "Τ'είχες Γιάνο, τ'είχα πάντα" :p

dchatz
19-10-10, 16:17
Αυτές οι παρουσιάσεις μου τη δίνουν.
Όταν κάποιος μου παρουσιάζει κάτι τέτοιο θέλω εδω και τωρα να μου λέει πόσο κάνει και από που το αγοράζω. Κατά τα άλλα είναι σαν τους πολιτικούς "ΘΑ βγει τότε, ΘΑ κάνει αυτά, ΘΑ καίει τόσο ...".
Μόνο σε κατασκευαστές επιτρέπεται η παρουσίαση και αυτό σε κλειστό κυκλο μεταξύ τους για να βλέπουν και αυτοί τι θα κυκλοφορήσει και να ετοιμάζονται.

WAntilles
19-10-10, 16:23
...είναι Γιάνο.

Έχει το γνώθι σεαυτόν, η εταιρία.

Απευθυνόμενα σε μία αγορά (netbooks, tablets, smartphones) που τρέχει κατεξοχήν UNIX-οειδή λειτουργικά, αυτά τα CPUs ούτε του "Αγίου Γιάννη" δεν θα μπορούν να τα τρέξουν, λόγω μακροχρόνιας αδιαφορίας και έλλειψης υποστήριξης από την εταιρία, για τις GPU της, στο θέμα αυτό.

trd64
19-10-10, 16:28
Έχει το γνώθι σεαυτόν, η εταιρία.

Απευθυνόμενα σε μία αγορά (netbooks, tablets, smartphones) που τρέχει κατεξοχήν UNIX-οειδή λειτουργικά, αυτά τα CPUs ούτε του "Αγίου Γιάννη" δεν θα μπορούν να τα τρέξουν, λόγω μακροχρόνιας αδιαφορίας και έλλειψης υποστήριξης από την εταιρία, για τις GPU της, στο θέμα αυτό.

Πραγματικά... τους έχεις για τόσο ηλίθιους?

uncharted
19-10-10, 16:42
Έχει το γνώθι σεαυτόν, η εταιρία.

Απευθυνόμενα σε μία αγορά (netbooks, tablets, smartphones) που τρέχει κατεξοχήν UNIX-οειδή λειτουργικά, αυτά τα CPUs ούτε του "Αγίου Γιάννη" δεν θα μπορούν να τα τρέξουν, λόγω μακροχρόνιας αδιαφορίας και έλλειψης υποστήριξης από την εταιρία, για τις GPU της, στο θέμα αυτό.
απο ποτε τα netbooks/tablets τρεχουν ως επι το πλειστον unixοειδη λειτουργικα?

για τα smartphones εχεις δικαιο μονο για καποια συγκεκριμενα (π.χ. android), ομως και παλι δεν ειναι θεμα εφοσον υπαρχει ανταλλαγη τεχνογνωσιας για custom drivers (δεν βαζουν catalyst ξερεις)

επισης, να σου θυμισω οτι τα Mac εχουν ATi GPUs εδω και ποσα χρονια και δεν υπαρχει κανενα προβλημα?

να σου θυμισω οτι το XBOX360 και το Wii εχουν ATi GPU και ουτε εκει υπαρχει προβλημα?

siakattack
19-10-10, 17:22
Αυτές οι παρουσιάσεις μου τη δίνουν.
Όταν κάποιος μου παρουσιάζει κάτι τέτοιο θέλω εδω και τωρα να μου λέει πόσο κάνει και από που το αγοράζω. Κατά τα άλλα είναι σαν τους πολιτικούς "ΘΑ βγει τότε, ΘΑ κάνει αυτά, ΘΑ καίει τόσο ...".
Μόνο σε κατασκευαστές επιτρέπεται η παρουσίαση και αυτό σε κλειστό κυκλο μεταξύ τους για να βλέπουν και αυτοί τι θα κυκλοφορήσει και να ετοιμάζονται.

αν είσαι εσυ ανυπόμονος δεν σου φταίει κανένας άλλος.
Και η AMD δεν ειναι NVIDIA,κάνει αυτά που προαναγγέλει στο χρονοδιάγραμμα που έχει ορίσει :twisted:

fumantsu
19-10-10, 17:38
Έχει το γνώθι σεαυτόν, η εταιρία.

Απευθυνόμενα σε μία αγορά (netbooks, tablets, smartphones) που τρέχει κατεξοχήν UNIX-οειδή λειτουργικά, αυτά τα CPUs ούτε του "Αγίου Γιάννη" δεν θα μπορούν να τα τρέξουν, λόγω μακροχρόνιας αδιαφορίας και έλλειψης υποστήριξης από την εταιρία, για τις GPU της, στο θέμα αυτό.


Καμια σχεση με την πραγματικοτητα, εκτος αν στο μυαλο σου υπαρχουν χαραγμενες με καυτο μεταλλο δυο-τρεις λεξεις (AMD,Linux,NVidia). netbook, tablets κατα κυριο λογo εχουν Windows (ειδικα τα tablets) ενω στα smartphone το android ειναι ναι με ανερχομενη δυναμη αλλα ειναι πισω ακομα. Και μετα λεμε για τους πολιτικους.

GD_19
19-10-10, 18:02
Ρε παιδιά παρακολουθώ καιρό στo site τα θέματα AMD και διαιωνίζεται αυτό το ψέμα: ότι η AMD δεν ενδιαφέρεται για τον open source κόσμο.

Είναι αλήθεια ότι οι οδηγοί της AMD για linux είναι χάλια (αν και έχουν κάνει κάποιες προσπάθειες το τελευταίο 18μηνο) ενώ της nVidia είναι σε αρκετά καλό επίπεδο, αλλά δεν χαρακτηρίζει κάποιος την open source πολιτική μιας εταιρίας από τους binary/closed-source drivers που αναπτύσσει. Την χαρακτηρίζει από το εάν επιτρέπει την ανάπτυξη ανοικτών οδηγών δημοσιεύοντας τα specifications του hardware που φτιάχνει. Και αυτό το κάνει μόνο η ΑMD:

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=826&num=1
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd_r600_oss_3d&num=1

Σε αντίθεση με την nVidia:

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=nvidia_qa_linux&num=3
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=nvidia_kills_nv&num=1

Βέβαια το ίδιο κάνει και η Intel κατά κάποιο τρόπο, αλλά δεν έχει και ιδιαίτερο IP να αποκρύψει οπότε δεν ρισκάρει και τίποτα σε σχέση με την AMD/nVidia.

Ως αποτέλεσμα οι xf86-video-radeon και xf86-video-radeonhd οι οποίοι προσφάτως συγχωνεύτηκαν, είναι σε αρκετά καλό σημείο, και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος κάποιος να χρησιμοποιήσει τους binary drivers για οτιδήποτε άλλο εκτός απο gaming (που είναι έτσι κι αλλιώς ριγμένο σε F/LOSS πλατφόρμες) ή CAD (όπου εκεί μάλλον μιλάμε για FirePro/FireGL για τις οποίες οι binary drivers λέγεται ότι είναι αρκετά αξιόλογοι, αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία).

Αυτά...

flamelab
19-10-10, 18:38
Χμμ, θα παρακαλεσω να μην εχουμε αλλα linux flame posts ή παρόμοια off-topic.

Caret
19-10-10, 19:16
που διαθέτει ενα DX11 υποσύστημα γραφικών

Αυτό σημαίνει πως είναι win-only hardware;

uncharted
19-10-10, 19:36
Αυτό σημαίνει πως είναι win-only hardware;
οχι, απλα το D3D ειναι πιο διαδεδομενο API απο το OpenGL

μπορεις να το διαβασεις και ως εξης:

που διαθέτει ενα OpenGL 4.1 υποσύστημα γραφικών
marketing-wise δεν θα "πουλαγε" και πολυ ετσι ομως...

Crosswind
19-10-10, 19:57
Υπάρχει κάποια πληροφόρηση/φήμη/διαρροή για τιμές?

murray
19-10-10, 22:24
Όχι ακόμα. Το όλο νέο είναι ότι για πρώτη φορά είχαμε επίδειξη των δυνατοτήτων του νέου chip, όχι κάποια υπόσχεση για ημερομηνία κυκλοφορίας ή για κατανάλωση ή για τιμές.

aiolos.01
20-10-10, 04:46
Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον το Fusion vs Sandy bridge. :hmm:

manicx
20-10-10, 10:19
Η σύγκριση Fusion vs Sandy bridge θα κριθεί στο performance/Watt αλλά και στην υποστήριξη DirectCompute.

@ ADSLgr.com All rights reserved.