PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι aDSL πολιτικής του ΟΤΕ



Billy the Kid
30-10-06, 00:03
Χαιρετώ όλους τους φίλους καθώς αυτό είναι το πρώτο θέμα που υποβάλλω στο φόρουμ.
Είμαι εδώ και τρία χρόνια κάτοικος Στύρων Εύβοιας (ΝΑΙ εγκατέλειψα την Αθήνα!!) και διατηρώ φωτογραφικό κατάστημα στα Νέα Στύρα (περίπου 4χλμ απόσταση)
Φέτος το καλοκαίρι εδέησε ο ΟΤΕ και εγκατέστησε aDSL παροχές στα Νέα Στύρα (έχω 768/192).
Μέχρι εδλω όλα καλά
Στίς επανειλημμένες ερωτήσεις/παρακλήσεις μου για το πότε προβλεπεται η εγκατάσταση και στα Στύρα -τα οποία σημειωτέον είναι η πρωτεύουσα του ομώνυμου Δήμου με Δημόσιες Υπηρεσίες, ΚΕΠ, Ιατρικό Κέντρο κλπ- έλαβα την εξής απάντηση:
Πρέπει να συμπληρώσετε την φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος (το έκανα), αλλά και να συμπληρωθεί ένας ικανός αριθμός αιτήσεων, πάνω απο 20, ώστε να προωθηθεί το θέμα σας.

Είναι τόσο δύσκολο για τον ΟΤΕ να εγκαταστήσει τεχνολογία dsl στην περιοχή μας , αφού είναι βέβαιο πως πελάτες θα βρεθούν ΟΤΑΝ μάθουν ότι αυτή υπάρχει;

Το ίδιο συνέβει και στα Νέα Στύρα καθώς ήμουν ο πρώτος τους πελάτης ( μετά το πρακτορείο του ΟΠΑΠ το οποίο θέλει πλέον dsl για να λειτουργήσει) και το διέδωσα απο στόμα σε στόμα χωρίς φόρμες ενδιαφέροντος, ώστε σήμερα να υπάρχουν αρκετοί χρήστες και ο ΟΤΕ να ειπράττε τα δέοντα.
Η φύση της δουλειάς μου είναι τέτοια που απαιτεί την αποστολή μεγάλων αρχείων εικόνας, πράγμα το οποίο έκανα μέχρι προτινοσ με CD και ότι αργοπορία αυτό συνεπάγεται.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΙΤΕΣ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ...χωρίς μήπως


Billy the Kid

EvilHawk
30-10-06, 15:18
Να μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω αν θα βρεθούν έτσι εύκολα 20 αιτήσεις στα Στύρα.

Προτείνω να κανονίσετε οι νέοι κάτοικοι του χωριού που επιλέξατε να μείνετε εκεί, να βρεθείτε, να τους ενημερώσεις και να κάνετε ομαδικά τις αιτήσεις σας ...

Όταν με το καλό σας βάλουν adsl, να μου μου θυμίσεις επίσης να σε ρωτήσω ποιο φωτογραφείο έχεις, γιατί τόσα χρόνια με πιάνει ένα στερητικό από την έλλειψη internet πρόσβασης όταν κάνω τίς διακοπές μου εκεί ... :p

ps. Θα έβρισκα πάρα πολύ καλή ιδέα να σκεφτείτε και να προτείνετε στην Δημοτική αρχή την δημιουργία ελεύθερης wifi πρόσβασης στο διαδίκτυο, το καλοκαίρι με τους τόσους χιλιάδες νέους είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει πουθενά λύση για πρόσβαση, θα γονατίζει απο την χρήση ... ;)

Billy the Kid
30-10-06, 18:54
Να μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω αν θα βρεθούν έτσι εύκολα 20 αιτήσεις στα Στύρα.

Προτείνω να κανονίσετε οι νέοι κάτοικοι του χωριού που επιλέξατε να μείνετε εκεί, να βρεθείτε, να τους ενημερώσεις και να κάνετε ομαδικά τις αιτήσεις σας ...

Όταν με το καλό σας βάλουν adsl, να μου μου θυμίσεις επίσης να σε ρωτήσω ποιο φωτογραφείο έχεις, γιατί τόσα χρόνια με πιάνει ένα στερητικό από την έλλειψη internet πρόσβασης όταν κάνω τίς διακοπές μου εκεί ... :p

ps. Θα έβρισκα πάρα πολύ καλή ιδέα να σκεφτείτε και να προτείνετε στην Δημοτική αρχή την δημιουργία ελεύθερης wifi πρόσβασης στο διαδίκτυο, το καλοκαίρι με τους τόσους χιλιάδες νέους είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει πουθενά λύση για πρόσβαση, θα γονατίζει απο την χρήση ... ;)


EvilHawk ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Οφείλω να σε ενημερώσω ότι προ τριών ετών λειτουργούσαν ΔΥΟ internet cafe στην παραλία των Νέων Στύρων.........
Τώρα κανένα!
Έχοντας μπέι στο πετσί της νοοτροπίας των ανθρώπων εκεί σε πληροφορώ ότι πρέπει να λειτουργήσει πρώτα κάτι για να ενδιαφερθούν έπειτα.
Φόρμες εκδήλωσης ενδιαφέροντος και τέτοια.....άσε.
Ελπίζω με τη νέα Δημοτική Αρχή που αναλαμβάνει απο 1/1/2007 κάποα πράγματα να πάνε μπροστά. Εξάλλου σποτελειται απο πολύ νέους ανθρώπους αυτή τη φορά:oneup: .

Υ.Γ Κατάστημα "fotografia"

Billy the Kid

EvilHawk
30-10-06, 19:08
EvilHawk ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Οφείλω να σε ενημερώσω ότι προ τριών ετών λειτουργούσαν ΔΥΟ internet cafe στην παραλία των Νέων Στύρων.........
Τώρα κανένα!
Έχοντας μπέι στο πετσί της νοοτροπίας των ανθρώπων εκεί σε πληροφορώ ότι πρέπει να λειτουργήσει πρώτα κάτι για να ενδιαφερθούν έπειτα.
Φόρμες εκδήλωσης ενδιαφέροντος και τέτοια.....άσε.
Ελπίζω με τη νέα Δημοτική Αρχή που αναλαμβάνει απο 1/1/2007 κάποα πράγματα να πάνε μπροστά. Εξάλλου σποτελειται απο πολύ νέους ανθρώπους αυτή τη φορά :oneup: .

Υ.Γ Κατάστημα "fotografia"

Billy the Kid

Εντάξει όχι ακριβώς internet cafe ...

Έρχομαι πολλά χρόνια, κόλλησαν τώρα και τα παιδιά, ξέρω από πρώτο χέρι την νοοτροπία ;)
Μακάρι να αλλάξουν πολλά στην περιοχή και ιδιαίτερα εκείνο το καρκίνωμα το λιμάνι!

ps. θα τα πούμε απο κοντά τότε κάποια στιγμή!

@ ADSLgr.com All rights reserved.