PDA

Επιστροφή στο Forum : Gentoo + Gnome - Episode I



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16

elapse
25-05-04, 22:29
Παιδιά,δεν υπάρχει λόγος να τρέχετε την οθόνη στα 60Hz και να σας βγαίνουν τα μάτια. Ψάξτε λίγο για τα specs της οθόνης σας και γράψτε κάπου το horizontal και vertical sync range. Τα βάζετε μετά όταν σας τα ζητάει το xf86config κτλ και όλα ωραία. Τώρα αν η οθόνη δεν είναι κεντραρισμένη, τρέξτε το xvidtune από ένα xterm, ρυθμίστε την και πατήστε show για να σας πει το modeline. Αυτό το βάζετε στο XF86Config και μετά από ένα restart του X server θα είστε εντάξει.

Άσχετο τώρα:
Στο gnome τo panel όταν του έχουμε πει να γίνεται autohide, αφήνει μια γραμμή πάχους 2-3 pixels (ίσως και παραπάνω) κατά μήκος της οθόνης. Γίνεται να γίνει μικρότερη, όσο περίπου είναι στα windows;

Slammer
25-05-04, 22:41
Σχετικά με τις Αναλυσεις και τα Hz της οθόνης.

Ολα ρυθμίζονται στο /etc/X11/XF86config.
Κοιταχτε το τμημα Monitor απο το δικό μου αρχείο και το σχολιαζουμε:


Section "Monitor"
Identifier "BELINEA"
HorizSync 30-69
VertRefresh 50-120
DisplaySize 304 228
vendorname "[BELINEA]"
modelname "[BELINEA]"
EndSection

Λοιπόν εχω μια Belinea την οποία δουλεύω σε 1152x864
Στο Identifier βαλτε το ονομα του μονιτορ (ή οτι θελετε)
HorizSync : Το αντιστοιχο ευρος από το manual του monitor
VertRefresh : ομοιως από το manual του monitor
DisplaySize : Το μεγεθος του display σε χιλιοστα. Βαλτε την τιμή που εχω και εγω και βλέπουμε. Γενικά υπολογιστε τις διαστάσεις ωστε τελικά η ανάλυση της οθόνης να βγαινει 96 dpi (ωστε να υπάρχει ταυτιση με τα win και να φαίνονται ομοια τα fonts)

Τωρα σχετικά με την ανάλυση, κοιταχτε το τμημα screen:


Section "Screen"
Identifier "Screen"
Device "NVIDIA GeForce4 MX"
Monitor "BELINEA"
DefaultDepth 24
DefaultFbBpp 32
Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1152x864" "1024x768" "800x600"
ViewPort 0 0
Virtual 0 0
EndSubsection
EndSection

Αρχικά δηλώνω οτι εχω μονιτορ αυτο που εβαλα πριν, καρτα nvidia οπως την δήλωσα σε προηγουμενο section, Τα DefaultDepth και DefaultFbBpp πρεπει να ειναι ετσι για 24 μπιτ.
Και τελικα αφηνω μονο τις αναλυσεις που περιγραφω στα Modes. Η πρωτη αναλυση που περιγραφεται ειναι η default. Αν θελετε αλλη, βαλτε την πρωτη.

WAntilles
25-05-04, 23:00
WAntilles: εικονίδιο για ελληνικά έχεις στο gnome; Έχω πετύχει να αλλάζει με Ctrl+Shift, αλλά δεν έχω εικονίδιο με En, Gr. Ξέρεις πώς γίνεται;


Εικονίδιο έχω αλλά το βλαμμένο δεν δείχνει σημαία παρ, ό,τι το επιλέγω.

Κάνε δεξί κλικ στο Panel, Add To Panel -> Utility -> Keyboard Indicator

Anonymous
25-05-04, 23:22
Παιδιά,δεν υπάρχει λόγος να τρέχετε την οθόνη στα 60Hz και να σας βγαίνουν τα μάτια.

Milousa gia TFT (den paizoun rolo ta Hz)

tvelocity
26-05-04, 00:01
WAntilles: εικονίδιο για ελληνικά έχεις στο gnome; Έχω πετύχει να αλλάζει με Ctrl+Shift, αλλά δεν έχω εικονίδιο με En, Gr. Ξέρεις πώς γίνεται;


Εικονίδιο έχω αλλά το βλαμμένο δεν δείχνει σημαία παρ, ό,τι το επιλέγω.

Κάνε δεξί κλικ στο Panel, Add To Panel -> Utility -> Keyboard Indicator

Έχω το ίδιο prob, οπότε προφανώς πρόκειται για bug. Στις προηγούμενες εκδόσεις πάντως υπήρχε σημαία.

WAntilles
26-05-04, 00:05
Έκανα ότι είπε ο Slammer.

Παρ' όλ' αυτά, ενώ το monitor μου καί η κάρτα μου υποστηρίζει στα 1024x768 120Hz αυτός με ξεκινάει πάντα με 85.

Μπορώ να του πω σε κάθε ανάλυση τί Hz να τρέχει και να κόψει το λαιμό του;

π.χ.

1024x768 -> 120
1152x864 -> 100
1280x960 -> 100

lazar
26-05-04, 00:06
Δεν πειράζει ρε παιδιά για την σημαία... σωβινιστές... :lol:
Μια χαρά είναι το εικονίδιο!

Να τόχα και στο kde, καλά θάταν. Άνοιξα καινούριο thread γι' αυτό, btw. Όποιος μπορεί ... ας πει μια γνώμη.

lazar
26-05-04, 00:12
Για στοιχειώδες desktop αρκούν αυτά;

emerge xfree
emerge gnome

tvelocity
26-05-04, 00:31
Για στοιχειώδες desktop αρκούν αυτά;

emerge xfree
emerge gnome

Ναί. Αφού ρυθμίσεις τα X με xf86config (η χειροκίνητα απο το /etc/X11/XF86Config) μπορείς να κάνεις edit το /etc/rc.conf και εκεί που λέει DISPLAYMANAGER να δώσεις την τιμή "gdm", και να κάνεις rc-update add xdm default και /etc/init.d/xdm start για να έχεις μια γραφική login screen. Και μιας και θα ανοίξεις το rc.conf, κοίταξε και τις άλλες ρυθμίσεις που έχει εκεί.

Slammer
26-05-04, 00:33
Έκανα ότι είπε ο Slammer.

Παρ' όλ' αυτά, ενώ το monitor μου καί η κάρτα μου υποστηρίζει στα 1024x768 120Hz αυτός με ξεκινάει πάντα με 85.

Μπορώ να του πω σε κάθε ανάλυση τί Hz να τρέχει και να κόψει το λαιμό του;

π.χ.

1024x768 -> 120
1152x864 -> 100
1280x960 -> 100

Tα ΧFree προσπαθούν αυτόματα τη μεγιστη συχνότητα. Αν σου τη κρατάει χαμηλα κατι συμβαινει με το driver. Κοιτα το log των XFree στο /log.
Tα προγραμματακια που αλλαζουν συχνοτητα/αναλυση πατάνε πανω στο XFree, δεν μπορουν να κανουν τιποτα παραπάνω....

WAntilles
26-05-04, 00:42
Κοιτα το log των XFree στο /log


Σε ποιό directory είναι αυτό ακριβώς;

Όλες τις αναλύσεις μου τις ξεκινά στα 85 ενώ σηκώνει παραπάνω.

Πώς θα εγκαταστήσω τα truetype fonts της Microsoft τα οποία ήδη κατέβηκαν με το emerge gnome;

Α κάνει στο background σε ένα terminal emerge totem.

Και παρ' όλ' αυτά παραμένει πλήρως αποκρίσιμο. Τέτοιο πράγμα δεν το έχω δει ούτε στα 2003 για να είμαι ειλικρινής.

Slammer
26-05-04, 01:10
Σε ποιό directory είναι αυτό ακριβώς;

/var/log/XFree86.0



Πώς θα εγκαταστήσω τα truetype fonts της Microsoft τα οποία ήδη κατέβηκαν με το emerge gnome;

Διαβασε τα παραπάνω για τον xfs daemon.
Επισης βεβαιωσου οτι στο /etx/X11/XF86config εκει που δηλώνεις τα font paths εχεις το directory που εχει τα ttf. Το δικό μου ειναι στο section "Files"


FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/truetype"

επισης στο section Module:


Load "freetype"

Αφου βεβαιωθείς οτι ειναι ΟΚ, ξεκινα τον xfs ωστε να ενημερώσει τα fonts cache:


/etc/init.d/xfs restart

και ξεκινα ξανα τον X server.



Και παρ' όλ' αυτά παραμένει πλήρως αποκρίσιμο. Τέτοιο πράγμα δεν το έχω δει ούτε στα 2003 για να είμαι ειλικρινής.

Welcome to Linux :D
Tην αποκρισιμότητα την χάνει μονο οταν κάνει swap ή αν ενα task τρεχει με υπερβολικο priority.

lazar
26-05-04, 01:30
Lazar μια ερωτηση επειδή δεν εχω βάλει ποτέ Fedora. Eχει ελληνικές γραμματοσειρες ttf και dvd/mplayer out-of-the-box?


Κάτι που είχε ρωτήσει ο Slammer παλιότερα, αλλά δεν είχα δει όλα τα CD.

So far, NO. Και για τα δύο. Δεν είδα ttf γραμματοσειρές (λέω να βάλω μερικές τώρα που θα μάθω με το gentoo :D ), ούτε και dvd player πήρε το μάτι μου.

Έναν player για τηλεόραση βρήκα και μόλις έβαλα να ψάξει κανάλια κόλλησε το σύστημα και έκανα αναγκαστικά reset :evil:

WAntilles
26-05-04, 01:32
Τώρα μένουν άλλα 3 προβληματάκια:

1) Έκανα emerge hotplug και να τρέχει στο startup με το rc-update κλπ.

Όλα ωραία και καλά.

Μάλιστα τώρα βλέπει και τους SATA σαν sda, sdb κλπ.

Αλλά τους βλέπει όχι τη στιγμή που διαβάζει το fstab που είναι δηλωμένοι εκεί σωστά σε 2 mountpoints αλλά κάποια στιγμή αργότερα και όταν ξεκινά δεν τους κάνει mount από μόνος του.

Εάν αφού ξεκινήσει γράψω:

mount -a -t ntfs

τους κάνει κανονικότατα.

Πώς μπορώ να κάνω αυτήν την εντολή να τρέχει αυτόματα μόλις πριν μου παραδώσει prompt για login;

2) Τελικά το mount option nls=utf8 δούλευε σε κάποια παλιά SuSe και τώρα δεν δουλεύει με αποτέλεσμα στα NTFS partitions όπου έχω ελληνικά ονόματα σε αρχεία και folders να τα δείχνει (????????????) invalid Unicode.

Ή μήπως είναι καθαρά και μόνο θέμα fonts; (διότι έχω φτιάξει άλλο kernel που πρόσθεσα και UTF8 support). Μήπως υπάρχει σχετικό USE flag και πρέπει να ξαναγίνει το Gnome compile με αυτό;

3) Πώς μπορώ να κάνω όταν ξεκινά με login prompt είτε κονσόλας είτε γραφικό (gdm) να είναι ενεργοποιημένο το NumLock;

4) Άσχετο. Όση ώρα έγραφα αυτά, έκανα σε μια κονσόλα στο background

emerge totem

Σταμάτησε το compilation και έβγαλε:

!!! ERROR: media-video/totem-0.99.5 failed.
!!! Function gnome2_src_compile, Line 39, Exitcode 2
!!! compile failure

Να το κάνω προφανώς unmerge;

Δεν χρειάζεται γιατί πάτησα unmerge και μου είπε nothing to unmerge.

Slammer
26-05-04, 01:45
Αλλά τους βλέπει όχι τη στιγμή που διαβάζει το fstab που είναι δηλωμένοι εκεί σωστά σε 2 mountpoints αλλά κάποια στιγμή αργότερα και όταν ξεκινά δεν τους κάνει mount από μόνος του.

Προφανώς τα απαιτουμενα (ή καποιο) για το mount των SATA ειναι με τη μορφη module στο kernel (χμμ μαλλον το SCSI emulation ή κατι τετοιο). Οταν το hotplug βαλει τα module ειναι ΟΚ. Οταν διαβαζει το fstab δεν εχει φορτωσει τα module.. αρα πρεπει να μπουν στον πυρηνα!...Ξανα compilation....

2) δεν υπάρχει USE σχετικο. Αν εισαι σιγουρος οτι το font που χρησιμοποιεις εχει ελληνικα (δεν εχουν ολα, και κυριως τα default :( ). Περισσότερα οταν βαλω και εγω UTF

3) Αγνωστο... οταν το βρεις πες το μου....

4) Καμμια φορα μερικα emerge αποτυγχάνουν. Διορθωνονται ομως σχετικά γρηγορα. Δεν χρειαζεται να κάνεις τιποτα. Αφου απετυχε τιποτα δεν γραφτηκε στο συστημα... portage = sandbox!

ΥΓ: Το totem απο οτι ειδα στα φορουμ εχει γενικότερα προβλημα. Βαλε καποιο αλλο, προτεινω xine και mplayer!

WAntilles
26-05-04, 02:05
Είδα το log των XFree και δεν διέκρινα κάτι σχετικό.

Εάν αυτό δεν λυθεί θα είναι πολύ σοβαρό.

Slammer
26-05-04, 02:34
Είδα το log των XFree και δεν διέκρινα κάτι σχετικό.

Εάν αυτό δεν λυθεί θα είναι πολύ σοβαρό.

Aν το driver ειναι ΟΚ (υποστηριζει τα scanrates που θελεις) τοτε δοκιμασε με γραμμη Modline της μορφης:



Modeline "1024x768@100" 113.309 1024 1096 1208 1392 768 769 772 814 +hsync +vsync


στο section Monitor.
Για να υπολογισεις τα ορισματα της Modeline πηγαινε στο site που θα στα βγαλει αυτόματα

http://xtiming.sourceforge.net/cgi-bin/xtiming.pl

Το driver της ATI επισης κανει δικη της διαχειριση scanrates. Για κοιτα λιγο τα docs της καρτας...
Κατι βρηκα σχετικα... στο section Device


Option "HSync2" "30-71"
Option "VRefresh2" "50-160"
Option "ScreenOverlap" "0"

sandman
26-05-04, 02:36
WAntilles, για το refresh rate :
ψάξε για μια γραμμη σαν και αυτη
VertRefresh 50-85
στο /etc/x11/XF86config
(θα την βρείς στο section "Monitor")
και άλλαξέ την σε κάτι σαν
VertRefresh 50-120
όπου 120 βάλε το μέγιστο refresh rate που θέλεις να χρησιμοποιείται.

a_x
26-05-04, 11:21
]
WAntilles: εικονίδιο για ελληνικά έχεις στο gnome; Έχω πετύχει να αλλάζει με Ctrl+Shift, αλλά δεν έχω εικονίδιο με En, Gr. Ξέρεις πώς γίνεται;


Για δεν έχω την ώρα να ψάξω,ή είναι στα μούτρα μου μπροστά και δεν μπορώ να το δώ,δεν μου λέει κάποιος πώς ρυθμίζεται το κευμπορντ σορτκατ για αλλαγή γλώσας.
Δεν δουλεύει το χελπ για αυτό το θέμα.Μου βγάζει ερορ

sdikr
26-05-04, 11:55
Κοιτα το log των XFree στο /log


Σε ποιό directory είναι αυτό ακριβώς;

Όλες τις αναλύσεις μου τις ξεκινά στα 85 ενώ σηκώνει παραπάνω.

Πώς θα εγκαταστήσω τα truetype fonts της Microsoft τα οποία ήδη κατέβηκαν με το emerge gnome;

Α κάνει στο background σε ένα terminal emerge totem.

Και παρ' όλ' αυτά παραμένει πλήρως αποκρίσιμο. Τέτοιο πράγμα δεν το έχω δει ούτε στα 2003 για να είμαι ειλικρινής.

wantilles, ati δεν έχεις;
και tft?

fglrxconfig
εκει που ζητάει αναλύσεις για 17 δώσε την έκτη επιλογη (1280χ1024@85)
και μετά σε ξαναρωτάει και έχει μια επιλογή που λέει παλι 51-85 την επιλέγεις και αυτή

εμενα μου δούλεψε με την μία.

οσο για τα ελλήνικα(ntfs) θα πρεπεί να κάνεις compile σαν modules τα διάφορα codepages

WAntilles
26-05-04, 12:27
wantilles, ati δεν έχεις;
και tft?

fglrxconfig
εκει που ζητάει αναλύσεις για 17 δώσε την έκτη επιλογη (1280χ1024@85)
και μετά σε ξαναρωτάει και έχει μια επιλογή που λέει παλι 51-85 την επιλέγεις και αυτή

εμενα μου δούλεψε με την μία.


ATi έχω και το έκανα αυτό.

Δεν έχω TFT.

Έχω μία ωραιότατη 19άρα CRT Iiyama Diamondtron.

Και θέλω να δω 1280x960 100Hz.

Αλλά τα X πάνω από 85 δεν λένε να ανέβουν.

Εμ βέβαια.

Τεχνολογία του 1970.

Άσε που με τα fonts χθες το απόγευμα που δεν άνοιξα καθόλου Windows, πόνεσαν τα μάτια μου.

Πρέπει να τους πάνε μέσα αυτούς για πρόκληση σωματικής βλάβης κατ' εξακολούθηση.

Έκανα emerge corefonts με accept keywords=~x86.

Έβαλα και τις 2 γραμμές που μου πρότεινε το emerge στο τέλος, στα 2 conf αρχεία, και τώρα δεν ξεκινάνε τα X.

Τεχνολογία του 70.

Πώς θα ανέβω πάνω από τα 85Hz ξέρει κανείς;

Έχω ορίσει τα Horiz. και Vert. ranges του monitor ολόσωστα (τα διάβασα από τα specifications του manual).

WAntilles
26-05-04, 12:48
WAntilles, για το refresh rate :
ψάξε για μια γραμμη σαν και αυτη
VertRefresh 50-85
στο /etc/x11/XF86config
(θα την βρείς στο section "Monitor")
και άλλαξέ την σε κάτι σαν
VertRefresh 50-120
όπου 120 βάλε το μέγιστο refresh rate που θέλεις να χρησιμοποιείται.

Βρε παιδιά 50-160 έχω δηλώσει εκεί (αυτά είναι τα specifications του monitor) και στο horizontal αντίστοιχο 30-115.

Αλλά δεν λένε τα X να ανέβουν πάνω από 85.

Εμ βέβαια, πού να φανταστούν το 70 ότι θα είχαμε οθόνες που να πιάνουν 100 και 120 και 160 Hz.

Spock
26-05-04, 12:52
Δοκίμασε από τον Configuration Editor:

Applications-->System Tools--> Configuration Editor

και εκεί desktop/gnome/screen/default/0

(μοιαζει με registry editor...)

Δεν το έχω δοκιμάσει όμως...

WAntilles
26-05-04, 12:59
Θα δοκιμάσω αυτό που λέει ο Slammer.

Τα υπολόγισα από το link του:

Modeline "1024x768@120" 166.71 1024 1056 1688 1720 768 780 795 807 +hsync +vsync
Modeline "1152x864@100" 168.58 1152 1184 1824 1856 864 879 893 908 +hsync +vsync
Modeline "1280x960@100" 219.94 1280 1312 2144 2176 960 976 992 1009 +hsync +vsync
Modeline "1600x1200@85" 300.92 1600 1632 2768 2800 1200 1222 1239 1261 +hsync +vsync

Και θα πάω να ξεκουμπίσω τα πάντα από το section monitor και να βάλω μόνο αυτά.

WAntilles
26-05-04, 13:05
Και κάτι άλλο.

Το FAT-32 πώς το κάνουμε mount;

fat32 ή fat-32 δεν δέχεται στα mount και fstab.

vfat δέχεται και δείχνει να το διαβάζει αλλά πήπως το κάνει σαν fat-16 στην πραγματικότητα και κάνει καμμιά σαβουρίαση αρχείων;

Βέβαια read-only το έχω προς το παρόν.

Anonymous
26-05-04, 13:06
Αλλά δεν λένε τα X να ανέβουν πάνω από 85.

Εμ βέβαια, πού να φανταστούν το 70 ότι θα είχαμε οθόνες που να πιάνουν 100 και 120 και 160 Hz.

Βαζω στοιχημα οτι φταινε τα drivers της ΑΤΙ. Ισως εχουν δικες τους ρυθμισεις και πληροφορούν τα X για τις δυνατότητες της κάρτας.
Στο δικό μου με NVidia τα Χ βρισκουν μονο τους την μεγιστη αναλυση που μπορω να έχω:

1152x864 @ 75
1024x768 @ 85
800x600 @ 100

Slammer
26-05-04, 13:07
Δικο μου το προηγουμενο post..... :twisted: cookies....

A.. και μη το ξεχασω... εχω "γυρισει" ολο το συστημα σε utf-8, μεχρι τωρα ολα δουλευουν σωστα, fat, ntfs, cdroms, samba....
Θα κανω μερικες δοκιμες ακομα και θα γραψω πως γινεται....
΅
WAntilles, μη παιδευεσαι αλλο με τα fonts, αντεγραψε τα ttf απο ενα win μηχανημα, και ριξτα στο αντιστοιχο των XFree.... ο xfs θα τα ενεργοποιησει κανονικα...

WAntilles
26-05-04, 14:05
Λοιπόν με τα Hz σχεδόν τα κατάφερα.

Έβαλα τα modlines και τσακίζεται και δουλεύει όπου θέλω εγώ.

Βέβαια τώρα έχω ένα πρόβλημα που είχα και σε παλιότερες δοκιμές με SuSE, Mandrake κλπ.

Δεν θέλω να παίξω με θέση και μέγεθος πλαισίου στο monitor γιατί έχει μία μόνο μνήμη για κάθε ανάλυση και θα χαλάσουν αυτά των Windows.

Σε 1600x1200x85 που είμαι τώρα είναι εντάξει.

Αλλά στις 1024x768, 1152x864 και 1280x960 όχι. Είναι τελείως off.

Το KDE είχε θυμάμαι τέτοια controls. Το gnome όμως δεν έχει. :cry:

Διότι θέλω να κατέβω ανάλυση από τα 1600 στα 1280 γιατί ψιλοστραβώνομαι εδώ (με 19άρα).

Τα TTF των corefonts δούλεψαν κανονικά και με ελληνικά και με όλα.

Παντού τώρα έχω ορίσει TTF της M$ για τα πάντα.

Εδώ θα πρέπει να παραδεχτείτε ότι είναι απλησίαστα σε ποιότητα.

Ποιό είναι το TTF directory των XFree για να πετάξω μέσα καμμιά 100αριά από τα Windows;

Πάντως μέχρι τώρα οφείλω να ομολογήσω ότι η εμπειρία μου με το gnome είναι πολύ καλύτερη απ' ό,τι με το KDE.

Μπράβο σε αυτούς που το πρότειναν.

Τόσα μπράβο έχω πει μέχρι τώρα και πράγματα περί αποκρισιμότητας, αλλά ακόμα να μου πετάξει κανά τούβλο ο Arcanum και το μενίρ του ο Pelasgian.

Βέβαια, την πρώτη φορά που θα κάνω μία αλλαγή στα config του X, την επόμενη φορά που θα τον ξεκινήσω (με restart του PC) κολλάει. Αλλά με το 2ο restart τα δέχεται κανονικά.

Άρα τα προβλήματα που μένουν:

- SATA δίσκοι (ξέρω θα δοκιμάσω ξανά kernel compile)
- software controls για θέση και μέγεθος πλαισίου
- UTF-8 στα NTFS
- 8859-7 στο FAT-32 (ποιό είναι το mount option)
- Ήχος (αυτό στο τέλος γιατί γίνονται κάποια πολύ κουφά).

Πάντως το masked VLC 0.71 μπήκε κανονικότατα και μάλιστα έπαιξα και ένα mpeg-2 (χωρίς ήχο φυσικά αλλά γι' αυτό δεν φταίει το VLC).

Τώρα φεύγω και θα αφήσω να γίνονται emerge mozilla-firefox.

Να προτιμήσω το pre-compiled -bin ή να κατεβάσω source και να κάνω compile;

Με το bin θα έχω πλήρη λειτουργικότητα (π.χ. truetype fonts) και optimizations (Athlon-XP);

Και μία ημισχετική ερώτηση.

Το Thunderbird 0.6 έχει βγει εδώ και καιρό. Και όμως στο portage (ακόμα και το masked) υπάρχει μόνο η 0.5. Ξέρει κανείς γιατί;

Slammer
26-05-04, 14:23
Επισης βεβαιωσου οτι στο /etx/X11/XF86config εκει που δηλώνεις τα font paths εχεις το directory που εχει τα ttf. Το δικό μου ειναι στο section "Files"


FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/truetype"


Απο προηγουμενο ποστ....

elapse
26-05-04, 14:55
Έβαλα τα modlines και ξεκουμπίζεται και δουλεύει όπου θέλω εγώ.

Βέβαια τώρα έχω ένα πρόβλημα που είχα και σε παλιότερες δοκιμές με SuSE, Mandrake κλπ.

Δεν θέλω να παίξω με θέση και μέγεθος πλαισίου στο monitor γιατί έχει μία μόνο μνήμη για κάθε ανάλυση και θα χαλάσουν αυτά των Windows.

Σε 1600x1200x85 που είμαι τώρα είναι εντάξει.

Αλλά στις 1024x768, 1152x864 και 1280x960 όχι. Είναι τελείως off.
Οπότε τρέξε το xvidtune στις αναλύσεις που είναι off, ρύθμισε το μέγεθος πλαισίου όπως θέλεις και μετά πάτα "Show" για να σου πει το modeline. Βάλτο μετά στο XF86Config και θα είσαι οκ :)


A.. και μη το ξεχασω... εχω "γυρισει" ολο το συστημα σε utf-8, μεχρι τωρα ολα δουλευουν σωστα, fat, ntfs, cdroms, samba....
Έχω γυρίσει και εγώ σε utf8 και δουλεύουν και εδώ όλα σωστά :)

WAntilles
26-05-04, 15:00
Τα έκανα όλα αυτά Slammer και επιτέλους έφτιαξαν τα μάτια μου.

Πέταξα και 400 truetype από τα Windows και είναι όλα καταπληκτικά.

Τώρα γράφω αυτό το post με το αγαπημένο μου πεντακάθαρο και ξεκούραστο monospace τύπου Lucida Console.

Επίσης λύθηκε και το πρόβλημα των ονομάτων στα NTFS partitions με διάβασμα του man mount.

Έχει αλλάξει η επιλογή για UTF-8 στο NTFS και είναι απλά utf8. Έχω τέτοιο support στον kernel, fonts τα καλύτερα του κόσμου (M$).

Το έβαλα και δούλεψε. Βλέπω UTF-8 ελληνικά filenames από τα NTFS partitions, στον File Manager του Gnome κανονικότατα.

Μόνο σε Gnome terminal δεν τα βλέπω και βλέπω ????????????? (κι ας έπαιξα καί με το encoding στο μενού καί ας επέλεξα και άλλο font). Αλλά δεν με καίει αυτό.

Άρα μένουν 3 βασικά:

- Θέση και μέγεθος πλαισίου
- Σωστό SATA support εξαρχής
- Ήχος

fatouros
26-05-04, 15:50
Τα έκανα όλα αυτά Slammer και επιτέλους έφτιαξαν τα μάτια μου.

Πέταξα και 400 truetype από τα Windows και είναι όλα καταπληκτικά.

Τώρα γράφω αυτό το post με το αγαπημένο μου πεντακάθαρο και ξεκούραστο monospace τύπου Lucida Console.

Επίσης λύθηκε και το πρόβλημα των ονομάτων στα NTFS partitions με διάβασμα του man mount.

Έχει αλλάξει η επιλογή για UTF-8 στο NTFS και είναι απλά utf8. Έχω τέτοιο support στον kernel, fonts τα καλύτερα του κόσμου (M$).

Το έβαλα και δούλεψε. Βλέπω UTF-8 ελληνικά filenames από τα NTFS partitions, στον File Manager του Gnome κανονικότατα.

Μόνο σε Gnome terminal δεν τα βλέπω και βλέπω ????????????? (κι ας έπαιξα καί με το encoding στο μενού καί ας επέλεξα και άλλο font). Αλλά δεν με καίει αυτό.

Άρα μένουν 3 βασικά:

- Θέση και μέγεθος πλαισίου
- Σωστό SATA support εξαρχής
- Ήχος


Αν μπορείς πες μας αναλυτικά πως έκανες τα Χ να δουν τα fonts των Windows, γιατί έχω δοκιμάσει πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα

Σπύρος

gvre
26-05-04, 17:16
Και κάτι άλλο.

Το FAT-32 πώς το κάνουμε mount;

fat32 ή fat-32 δεν δέχεται στα mount και fstab.

vfat δέχεται και δείχνει να το διαβάζει αλλά πήπως το κάνει σαν fat-16 στην πραγματικότητα και κάνει καμμιά σαβουρίαση αρχείων;

Βέβαια read-only το έχω προς το παρόν.

Βάλε vfat και είσαι οκ.
Gvre

WAntilles
26-05-04, 17:22
Τα έκανα όλα αυτά Slammer και επιτέλους έφτιαξαν τα μάτια μου.

Πέταξα και 400 truetype από τα Windows και είναι όλα καταπληκτικά.

Τώρα γράφω αυτό το post με το αγαπημένο μου πεντακάθαρο και ξεκούραστο monospace τύπου Lucida Console.

Επίσης λύθηκε και το πρόβλημα των ονομάτων στα NTFS partitions με διάβασμα του man mount.

Έχει αλλάξει η επιλογή για UTF-8 στο NTFS και είναι απλά utf8. Έχω τέτοιο support στον kernel, fonts τα καλύτερα του κόσμου (M$).

Το έβαλα και δούλεψε. Βλέπω UTF-8 ελληνικά filenames από τα NTFS partitions, στον File Manager του Gnome κανονικότατα.

Μόνο σε Gnome terminal δεν τα βλέπω και βλέπω ????????????? (κι ας έπαιξα καί με το encoding στο μενού καί ας επέλεξα και άλλο font). Αλλά δεν με καίει αυτό.

Άρα μένουν 3 βασικά:

- Θέση και μέγεθος πλαισίου
- Σωστό SATA support εξαρχής
- Ήχος


Αν μπορείς πες μας αναλυτικά πως έκανες τα Χ να δουν τα fonts των Windows, γιατί έχω δοκιμάσει πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα

Σπύρος

1. Στο

/etc/X11/XF86Config

στο

Section "Files"

να υπάρχει η γραμμή

FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/truetype"

Αν έκανες κανονικά

emerge xfree

τότε το directory αυτό ήδη υπάρχει και μάλιστα υπάρχουν εκεί ήδη κάποια πολύ καλά TTF της M$.

Πέτα εκεί όσα άλλα TTF θέλεις.

2. Στο

/etc/fonts/local.conf

βάλε μεταξύ των tags

<fontconfig>

και

</fontconfig>

τη γραμμή

<dir>/usr/X11R6/lib/X11/fonts/truetype</dir>

Restart τα X και λογικά θα δουλεύει.

Αυτό το post είναι το πρώτο που γράφεται μέσα από mozilla-firefox-bin με όλα του τα plugin που είχα από τα Windows και με όλα μου τα bookmarks από τα Windows.

Αλλά τώρα προέκυψε και άλλο πρόβλημα.

Δεν ξεκινά το Gnome παρά μόνο αν του ορίσω στο gdm Session -> Failsafe Gnome.

Γιατί;

Τί μ***κία γράφτηκε στα init scripts του Gnome και μόνο αν τα αγνοήσω, ξεκινά;

WAntilles
26-05-04, 17:29
Άλλες δύο λεπτομέρειες:

Πώς φτιάχνω shortcuts στο Gnome.

Θέλω π.χ. να φτιάξω shortcut για το Firefox που έκανα emerge, είτε στο desktop είτε στο gnome menu.

Να μην πατώ κάθε φορά Actions -> Run Application και να επιλέγω από τη λίστα firefox.

Α, κάτσε να κάνω και ένα find μπας και καταλάβω πού το έχει βάλει (το firefox).

Slammer
26-05-04, 17:31
Δεν ξεκινά το Gnome παρά μόνο αν του ορίσω στο gdm Session -> Failsafe Gnome.

Γιατί;

Τί μ***κία γράφτηκε στα init scripts του Gnome και μόνο αν τα αγνοήσω, ξεκινά;

Φαντάζομαι οτι δεν τρεχεις σαν root....
Οπως και να εχει το πράγμα... σβησε από το home directory σου το directories ~/.gnome* ~/gconf* ωστε να μηδενιστούν τα settings.

WAntilles
26-05-04, 17:33
Σαν root τρέχω πάντα.

Δεν έχω κάνει μέχρι τώρα τίποτα σαν άλλος χρήστης.

Έχω φτιάξει ένα κανονικό account και του έχω ορίσει password αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου μέχρι τώρα.

Θέλω να τελειώνω πρώτα με τα βασικά emerge, να φτιάξω SATA, ήχο και θέση-μέγεθος πλαισίου, και μετά.

WAntilles
26-05-04, 17:37
Οπως και να εχει το πράγμα... σβησε από το home directory σου το directories ~/.gnome* ~/gconf* ωστε να μηδενιστούν τα settings.


Κάτσε Slammer για να μην την πατήσω.

Στο home του root, δηλαδή στο /root έχω:

.gconf
.gconfd
.gnome
.gnome2
.gnome2_private

Να τα πάρει όλα ο χάρος;

Είσαι σίγουρος;

Slammer
26-05-04, 17:39
Σαν root τρέχω πάντα.

Απο το πρωτο Boot θα τρεχεις ως χρηστης! Linux Rules!
Φροντισε να φιαξεις ενα user που να ανηκει και στο wheel group. Ετσι οταν θες να κανεις κατι, ανοιγεις κονσολιτσα, su, κανεις emerge κλπ, και εισαι σιγουρος οτι δεν θα χαλασεις τιποτα.

Ολα τα config... οτι και να σβησεις απο το home δεν χαλας τιποτα απο το συστημα....

WAntilles
26-05-04, 17:42
Τον έχω βάλει στο wheel.

Τώρα τί να κάνω για τα gnome confs του root;

Να τα σβήσω ή όχι;

Slammer
26-05-04, 17:47
Νομιζω οτι το Thread αυτο θα πρεπει να φτάνει μεχρι την εγκατασταση του Gnome. Αν υπάρχουν απο εδω και περα προβληματα με διαφορες εφαρμογές ή settings καλο ειναι να ανοιγουμε ξεχωριστα thread ωστε να μπορει καποιος να βρισκει αυτο που ψαχνει...

WAntilles
26-05-04, 18:02
Έφτιαξα τα του gnome για το account που να μην είναι root.

Αλλά έχω άλλο πρόβλημα.

Θέλω ο χρήστης μου να έχει πρόσβαση στα NTFS partitions.

Τί options να βάλω στο fstab; Γιατί τώρα μόνο ο root τα βλέπει.

Πήγα και άλλαξα από τον file manager τα permissions από τα properties. Τα τσέκαρα όλα, έβαλα owner το χρήστη μου και group το wheel.

Slammer
26-05-04, 18:14
Προσθεσε στα options του αντιστοιχου fstab



umask=000


Ολοι οι χρηστες θα εχουν πρόσβαση (αν θυμαμαι καλα...)

WAntilles
26-05-04, 18:54
Καλά το θυμάσαι Slammer και δούλεψε.

Προφανώς για να κάνω emerge, πρέπει να κάνω su πρώτα.

tvelocity
26-05-04, 23:00
Άλλες δύο λεπτομέρειες:

Πώς φτιάχνω shortcuts στο Gnome.

Θέλω π.χ. να φτιάξω shortcut για το Firefox που έκανα emerge, είτε στο desktop είτε στο gnome menu.

Να μην πατώ κάθε φορά Actions -> Run Application και να επιλέγω από τη λίστα firefox.

Α, κάτσε να κάνω και ένα find μπας και καταλάβω πού το έχει βάλει (το firefox).

Δεξί κλίκ και μετά "create launcher"

Ή το σέρνεις απο το menu (το firefox είναι στο υπομενού internet) εκεί που θές να το βάλεις, στο ντεσκτόπ ή στο πάνελ.

Spock
26-05-04, 23:29
Πού στο καλό έγινε λάθος και δε μπορώ να βάλω fonts;

lazar
27-05-04, 00:12
Στον "γερο-σέλερον", 36 ώρες compile δεν του φτάνουν για gnome (123 of 133)

a_x
27-05-04, 00:39
Μπήκε το πακέτο οπενοφις1.1 ελληνικη εκδοση από την interzone.+firefox+thunderbird αλλα οχι με emerge,γιατί υπάρχουν πιο καινούριες εκδόσεις από αυτές που σου δίνει το emerge search.Κανένα πρόβλημα με τα ελληνικά παρά μόνο από τον firefox,δεν μπορώ να βάλω τόνους και διαλυτικα(WAnantilles τα φωτα σου),και έτσι γράφω αυτό το κείμενο μέσα από τεξτ εντιτορ.Κατά τα άλλα μόνο πρόβλημα σοφαρ είναι ο ήχος,θα κοιτάξω ντοκς αύριο ξανά με προσοχή.Πάντως τη αναγνώρισε την κάρτα.Το gnome πάει βολίδα,αύριο κοιτάω kde.Πιθανό πρόβλημα με το ρολόι,δεν μπορώ με δεξί κλικ στο απλετ να βρω το adjust date and time,θα κοιτάξω μήπως με το συμβολικ λινκ διορθωθεί.

lazar
27-05-04, 00:39
1. Στο

/etc/X11/XF86Config

στο

Section "Files"

να υπάρχει η γραμμή

FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/truetype"

Αν έκανες κανονικά

emerge xfree

τότε το directory αυτό ήδη υπάρχει και μάλιστα υπάρχουν εκεί ήδη κάποια πολύ καλά TTF της M$.

Πέτα εκεί όσα άλλα TTF θέλεις.



Το ίδιο γίνεται και σε Gonme στο Fedora, με τη διαφορά ότι το αρχείο είναι /etc/X11/xorg.conf και η γραμμή που προσθέτεις είναι
FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/TTF"

Σε αυτό το dir ρίχνεις τα fonts και τα βλέπει κανονικότατα!

lazar
27-05-04, 00:47
]
WAntilles: εικονίδιο για ελληνικά έχεις στο gnome; Έχω πετύχει να αλλάζει με Ctrl+Shift, αλλά δεν έχω εικονίδιο με En, Gr. Ξέρεις πώς γίνεται;


Για δεν έχω την ώρα να ψάξω,ή είναι στα μούτρα μου μπροστά και δεν μπορώ να το δώ,δεν μου λέει κάποιος πώς ρυθμίζεται το κευμπορντ σορτκατ για αλλαγή γλώσας.
Δεν δουλεύει το χελπ για αυτό το θέμα.Μου βγάζει ερορ

Δεν είναι δυστυχώς τόσο μπροστά σου.

Στο Layout του keyboard προσθέτεις Greek
και στο Layout Options προσθέτεις Control shift changes group

@ ADSLgr.com All rights reserved.