PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Google σταματάει να παρέχει δωρεάν σε νέους λογαριασμούς την υπηρεσία Google Apps for Business



nnn
07-12-12, 21:10
Την διακοπή της δυνατότητας δωρεάν χρήσης των Google apps από εταιρίες και ιδιώτες με λιγότερους από 10 χρήστες ανακοίνωσε η Google.

Σύμφωνα με τον Clay Bavor, Director of Product Management, Google Apps, στο επίσημο blog της Google, πλέον θα υπάρχει χρέωση 50$/έτος/χρήστη ή 5$/μήνα/χρήστη, με τον αριθμό των χρηστών να καθορίζεται από τον αριθμό των ενεργών mailboxes.

116667Στην αιτιολόγηση αυτής της απόφασης, τόνισε την απαίτηση των επιχειρήσεων που χρησιμοποιούσαν την free υπηρεσία, για πλήρη υποστήριξη 24/7 και μεγαλύτερο inbox.

Με την μετατροπή σε paid υπηρεσία θα παρέχεται τηλεφωνική υποστήριξη 365/24/7, inbox 25 GB και εγγυημένο uptime 99,9 %.

instead of two versions, there will be one. Companies of all sizes will sign up for our premium version, Google Apps for Business, which includes 24/7 phone support for any issue, a 25GB inbox, and a 99.9% uptime guarantee with no scheduled downtime. Pricing is still $50 per user, per year.


Οι υπάρχοντες χρήστες της υπηρεσίας δεν πρόκειται να επηρεαστούν και θα συνεχίσουν να μπορούν να χρησιμοποιήσουν δωρεάν τις υπηρεσίες των Google apps.

Πηγές : Techspot (http://www.techspot.com/news/51028-google-apps-no-longer-free-for-new-small-business-accounts.html), Google blog (http://googleenterprise.blogspot.com.au/2012/12/changes-to-google-apps-for-businesses.html)

nnn
07-12-12, 21:15
Ευτυχώς που την Δευτέρα άνοιξα νέο λογαριασμό σε ένα domain.

hemlock
07-12-12, 21:22
Δεν θα χρεώσει και τους υπάρχoντες χρήστες ? Με ποιό σκεπτικό ωρε nnn-αν σκεφτώ οτι οι "παλιοί" χρήστες ήθελαν υποστήριξη και μάλιστα 24/7...:hmm:

nnn
07-12-12, 21:29
Αν βάλει χρέωση είναι μονεμερής αλλαγή όρων χρήσης κλπ κλπ, θα φάει ξεγυρισμένες μηνύσεις και δεν λέει, οι ΕΠΑΝΟΙ δικηγόροι θα κάνουν πάρτυ.

grayden
07-12-12, 21:53
Πάλι καλά που πρόλαβα και έκανα την ενεργοποίηση. :)

Ξέρουμε κάποιο αντίστοιχο και δωρεάν;

psyxakias
07-12-12, 21:54
Αν βάλει χρέωση είναι μονεμερής αλλαγή όρων χρήσης κλπ κλπ, θα φάει ξεγυρισμένες μηνύσεις και δεν λέει, οι ΕΠΑΝΟΙ δικηγόροι θα κάνουν πάρτυ.
Google Apps (Free) Agreement
3. Fees. The Service is provided at no charge to Customer provided that Customer agrees that Google may (a) offer additional optional services to Customer or its End Users for a fee or (b) offer a premium version of the Service for a fee. Google may, at any time, discontinue the no-charge version of the Service and only offer a premium version. In this event, Google will provide notice consistent with Section 10 of this Agreement and Customer will have the opportunity to convert to the premium version.Αυτό δηλαδή δεν υπήρχε από πριν; Αν υπήρχε, δε νομίζω πως τίθεται θέμα όρων.

GoofyX
07-12-12, 22:12
Ήταν μάλλον πολύ καλό για να είναι δωρεάν, τόσο καιρό. Εγώ έχω από το 2005 αν θυμάμαι καλά...

nnn
08-12-12, 01:22
Πάλι καλά που πρόλαβα και έκανα την ενεργοποίηση. :)

Ξέρουμε κάποιο αντίστοιχο και δωρεάν;
zoho
http://www.zoho.com/

επιτρέπει 1 domain με 5GB mailbox στην free εκδοχή του.

grayden
08-12-12, 03:30
:oneup:

gmmour
08-12-12, 04:06
Αν βάλει χρέωση είναι μονεμερής αλλαγή όρων χρήσης κλπ κλπ, θα φάει ξεγυρισμένες μηνύσεις και δεν λέει, οι ΕΠΑΝΟΙ δικηγόροι θα κάνουν πάρτυ.

Δεν μπορείς να κάνεις μήνυση σε κάποιον επειδή σου κόβει το τζάμπα! Σε κανένα σύμπαν…

nnn
08-12-12, 10:37
Αυτό πες το στους δικηγόρους στις ΗΠΑ :lol:

petasis
08-12-12, 19:37
Εγώ να κάνω μια ερώτηση; Τι ήταν αυτά τα apps? Αυτό το κάτι σαν office που είχε;

psyxakias
08-12-12, 19:48
Εγώ να κάνω μια ερώτηση; Τι ήταν αυτά τα apps? Αυτό το κάτι σαν office που είχε;Χρήση του Gmail interface σε δικό σου domain, αντί για @gmail.com.

- - - Updated - - -


Αυτό πες το στους δικηγόρους στις ΗΠΑ :lol:Κάτσε ρε συ, μια ποια λογική θα τους κάνουν αγωγές αφού στους όρους λένε ξεκάθαρα οτι το δωρεάν μπορεί να κοπεί ανά πάσα στιγμή και να δοθεί περιθώριο 30 ημερών για μετάβαση σε premium υπηρεσία; Δε λέω, όλα μπορούν να συμβούν, αλλά βάσει των όρων φαίνονται καλυμμένοι. Το πιθανότερο είναι να το αφήσουν δωρεάν για μεγάλο διάστημα πάντως, καθαρά για λόγους φήμης και όχι τόσο νομικών προβλημάτων.

nnn
08-12-12, 22:05
ΗΠΑ είναι αυτές :p

Το καλό που τους θέλω είναι να μείνει ανοικτό, χρειάζομαι οπωσδήποτε τα 2 από τα 5 emails που έχω "κρεμάσει" επάνω, δεν λέει να δίνω κατοστάρια $ τώρα :lol:

mpetou
08-12-12, 22:57
ε δεν παμε καλα και να σε παρακολουθουνε αλλα και να πληρωνεις για να σε παρακολουθουνε παει πολυ...
Δεν πειραζει καλυτερα θα γλιτωσουνε καποιοι τον big brother.

grayden
09-12-12, 00:00
ε δεν παμε καλα και να σε παρακολουθουνε αλλα και να πληρωνεις για να σε παρακολουθουνε παει πολυ...
Δεν πειραζει καλυτερα θα γλιτωσουνε καποιοι τον big brother.

Δουλειά δεν είχε ο mpetou...

- - - Updated - - -


Χρήση του Gmail interface σε δικό σου domain, αντί για @gmail.com.

Καλά δεν είναι μόνο αυτό αν και στο free κομμάτι ήταν το βασικό σημείο.

aiolos.01
09-12-12, 04:08
Δεν μπορείς να κάνεις μήνυση σε κάποιον επειδή σου κόβει το τζάμπα! Σε κανένα σύμπαν…

Μήνυση μπορείς να κάνεις σε όποιον θέλεις και για οποιοδήποτε λόγο θέλεις. Σε όλα τα σύμπαντα. Το αν θα την κερδίσεις είναι άλλο θέμα.
Και εμένα μου φαίνεται οτ αυτός ο όρος τους καλύπτει για να κόψουν το δωρεαν, αλλά επειδή δεν είμαι δικηγόρος κρατάω και μια πισινή.

mrsaccess
09-12-12, 14:55
Μεγάλο πλήγμα, πράγματι. Τόσο η ποιότητα του email setup της Google (ταχύτητα, αξιοπιστία, χώρος, λίγο spam, δεν αναγνωρίζονται τα δικά σου email ως spam, mobile clients/push notifications, web client) όσο και τα υπόλοιπα εργαλεία για συνεργασία (calendar, docs, drive) είναι τρομερά χρήσιμα.

Αξίζουν τα χρήματά τους αλλά όταν από δωρεάν σε πάνε στα 5$/μήνα, σου κακοφαίνεται. Επίσης όταν τα χρησιμοποιείς με μη κερδοσκοπικό σκοπό είναι πιο δύσκολο να δικαιολογήσεις τα χρήματα.

grayden
09-12-12, 15:14
Αξίζουν τα χρήματά τους αλλά όταν από δωρεάν σε πάνε στα 5$/μήνα, σου κακοφαίνεται. Επίσης όταν τα χρησιμοποιείς με μη κερδοσκοπικό σκοπό είναι πιο δύσκολο να δικαιολογήσεις τα χρήματα.Για μια εταιρία είναι ψίχουλα πρακτικά αλλά υπάρχουν πολλοί που δεν είναι εταιρίες και είχαν ανοίξει free λογαριασμό οπότε εκεί το ποσό είναι σεβαστό.

mrsaccess
09-12-12, 15:34
Είναι σεβαστό ποσό, ειδικά αν έχεις πολλά mailboxes, αλλά αν το σκεφτείς, για κάποιους το email σήμερα είναι πιο σημαντικό εργαλείο για την δουλειά τους από το τηλέφωνο, οπότε 5$/μήνα δεν είναι τόσο τραγικά.
Απλώς πλέον μαζεύεις όλα τα email σου σε ένα inbox και παίζεις με φίλτρα. Ένα mailbox μπορεί να έχει όσα aliases θέλεις σε όσα domains θέλεις.

mpetou
09-12-12, 23:58
με 5 ευρω το μηνα κανεις host δικο σου και εχεις εσυ την απολυτη διαχειριση χωρις τον big brother.
και δεν εχεις μονο mail αλλα και hosting ... οποτε δεν βλεπω που ειναι χρησιμη αυτη η υπηρεσια.
Επισης με ενα τυπου raspberry pi εχεις mail server στην adsl με dynamic mx records που φτιαχνεις με script
και τα mail σου ειναι πραγματικα ιδωτικα και με λιγοτερο κοστος.Εγω ετσι το κανω εδω και χρονια
mail server στην adsl με τα φιλτρα που θελω εγω οπως τον θελω εγω για να τον βλεπω τα mails μου μονο εγω οχι και η google

grayden
10-12-12, 00:04
mpetou μας δουλεύεις τώρα ή όντως τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;

8anos
10-12-12, 00:11
με 5 ευρω το μηνα κανεις host δικο σου και εχεις εσυ την απολυτη διαχειριση χωρις τον big brother.
και δεν εχεις μονο mail αλλα και hosting ... οποτε δεν βλεπω που ειναι χρησιμη αυτη η υπηρεσια.
Επισης με ενα τυπου raspberry pi εχεις mail server στην adsl με dynamic mx records που φτιαχνεις με script
και τα mail σου ειναι πραγματικα ιδωτικα και με λιγοτερο κοστος.Εγω ετσι το κανω εδω και χρονια
mail server στην adsl με τα φιλτρα που θελω εγω οπως τον θελω εγω για να τον βλεπω τα mails μου μονο εγω οχι και η google

υπάρχει καποιο how-to; , αν οχι μπορεις να γραψεις ενα;

- - - Updated - - -

και προφανώς δεν αναφέρομαι στο hosting αλλαχού.

mrsaccess
10-12-12, 00:14
με 5 ευρω το μηνα κανεις host δικο σου και εχεις εσυ την απολυτη διαχειριση χωρις τον big brother.
και δεν εχεις μονο mail αλλα και hosting ... οποτε δεν βλεπω που ειναι χρησιμη αυτη η υπηρεσια.
Επισης με ενα τυπου raspberry pi εχεις mail server στην adsl με dynamic mx records που φτιαχνεις με script
και τα mail σου ειναι πραγματικα ιδωτικα και με λιγοτερο κοστος.Εγω ετσι το κανω εδω και χρονια
mail server στην adsl με τα φιλτρα που θελω εγω οπως τον θελω εγω για να τον βλεπω τα mails μου μονο εγω οχι και η google

:rofl: :rofl:

Μια και είμαι και χουβαρντάς, να σου δώκω 10€ το μήνα και να αναλάβεις να μου παρέχεις email hosting και colaboration tools με την ποιότητα της Google;

mpetou
10-12-12, 00:28
οχι αγορασε ενα rasp pi και θα σου το γραψω ετοιμο στημενο με debian που εχει μεσα postfix+dovecot + tools και να εχεις οσα mails θες
εικονικα ψευτικα πραγματικα catchall φιλτρα οτι γουσταρεις...
βαλε το στην adsl και στο ρευμα (1 watt καιει) και εισαι αρχηγος.
Θα μου πεις ομως και πως θα το κανω με δυναμικη ip ? και ομως γινετε με λιγο παραπανω ταλαιπωρια.
Επισης εχεις καλυτερη ποιοτητα και παραπανω δυνατοτητες ...

hammered
10-12-12, 00:30
Ευτυχώς που πρόλαβα πριν κανά χρόνο περίπου. Το μόνο που με ενδιέφερε είναι να έχω email στο domain μου(και φυσικά επαρκή αποθηκευτικό χώρο). Μπορεί να ασκείς επαγγελματική δραστηριότητα και να μην έχεις αρκετά έσοδα για να τα δίνεις για hosting. Ειδικά τα πρώτα χρόνια και ειδικά για επαγγέλματα που δεν είναι εύκολο να πιάσεις την καλή από την αρχή. Και τότε θέλεις το email απλά να δείχνει επαγγελματικό του τύπου mikroonoma@eponimo.gr. Θα μου πεις εδώ δεν έχεις να πληρώνεις 1-5€/μήνα και σε απασχολεί το να έχεις επαγγελματικό email. Εγώ θα απαντήσει ότι στην λεπτομέρεια κρίνονται πολλά και ότι κόβοντας από όπου μπορείς καταφέρνεις να περιορίσεις να έξοδα σου σημαντικά, ειδικά όταν έχεις περιορισμένα έσοδα(ή ανύπαρκτα) στην σημερινή (φορολογική και μη) ελληνική εποχή.

Όπως είπε και κάποιος, πάλι καλά που υπάρχει και το zoho. Θα το έχω υπόψη μου για τους γνωστούς μου.

mpetou
10-12-12, 00:44
Ευτυχώς που πρόλαβα πριν κανά χρόνο περίπου. Το μόνο που με ενδιέφερε είναι να έχω email στο domain μου(και φυσικά επαρκή αποθηκευτικό χώρο). Μπορεί να ασκείς επαγγελματική δραστηριότητα και να μην έχεις αρκετά έσοδα για να τα δίνεις για hosting. Ειδικά τα πρώτα χρόνια και ειδικά για επαγγέλματα που δεν είναι εύκολο να πιάσεις την καλή από την αρχή. Και τότε θέλεις το email απλά να δείχνει επαγγελματικό του τύπου mikroonoma@eponimo.gr. Θα μου πεις εδώ δεν έχεις να πληρώνεις 1-5€/μήνα και σε απασχολεί το να έχεις επαγγελματικό email. Εγώ θα απαντήσει ότι στην λεπτομέρεια κρίνονται πολλά και ότι κόβοντας από όπου μπορείς καταφέρνεις να περιορίσεις να έξοδα σου σημαντικά, ειδικά όταν έχεις περιορισμένα έσοδα(ή ανύπαρκτα) στην σημερινή (φορολογική και μη) ελληνική εποχή.

Όπως είπε και κάποιος, πάλι καλά που υπάρχει και το zoho. Θα το έχω υπόψη μου για τους γνωστούς μου.

αυτο που θες το κανεις ανετα στην adsl σου αμα ξερεις λιγο λινουξακι το εχω κανει με περιπου 50 mails απο δικα μου domains δεν χρειαζετε η google γι αυτο.
Και το κανεις μονο με το κοστος τους ρευματος του server που αμα εχεις ενα rasp pi ειναι μονο 1 watt καταναλωση δηλαδη τζαμπα

grayden
10-12-12, 00:51
αυτο που θες το κανεις ανετα στην adsl σου αμα ξερεις λιγο λινουξακι το εχω κανει με περιπου 50 mails απο δικα μου domains δεν χρειαζετε η google γι αυτο.
Και το κανεις μονο με το κοστος τους ρευματος του server που αμα εχεις ενα rasp pi ειναι μονο 1 watt καταναλωση δηλαδη τζαμπα

Γιατί επιμένεις να πλασάρεις χομπίστικες λύσεις ως επαγγελματικές;

Σαν να συγκρίνεις Datsun με 18-wheeler ένα πράμα...

hammered
10-12-12, 00:54
Γνωρίζω από linux και ακούγεται δελεαστική ιδέα. Το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τον isp μου ούτε την ΔΕΗ για το αναγκαίο uptime....

EDIT: άσε που θα πρέπει να μεριμνήσω και για backups...

nnn
10-12-12, 10:46
Γνωρίζω από linux και ακούγεται δελεαστική ιδέα. Το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τον isp μου ούτε την ΔΕΗ για το αναγκαίο uptime....

EDIT: άσε που θα πρέπει να μεριμνήσω και για backups...
Για backup, για ασφάλεια, για redundancy, για..., για...
τι συγκρίνουμε τώρα ?

adabter
10-12-12, 10:59
σε μερικά χρόνια όλα θα έχουν την τιμή τους στο internet.
μήπως θα πληρώνουμε για να χρησιμοποιούμε και την μηχανή αναζήτησης?

lewton
10-12-12, 11:24
σε μερικά χρόνια όλα θα έχουν την τιμή τους στο internet.
μήπως θα πληρώνουμε για να χρησιμοποιούμε και την μηχανή αναζήτησης?
Α μπα, σου χρωστάει κανείς να σου παρέχει υπηρεσίες τζάμπα;
Την Google μάλλον όχι, δε θα χρειαστεί να την πληρώσεις, γιατί τα βγάζει απο τις διαφημίσεις.
Αν όμως θέλεις ποιοτικη αναζήτηση χωρίς διαφημίσεις και χωρίς να πουλάει τις συνήθειες σου, τότε ναι, θα πληρώσεις.
Αν σου φαίνεται παράλογο θα το ξεπεράσεις.

mrsaccess
10-12-12, 14:49
Γιατί επιμένεις να πλασάρεις χομπίστικες λύσεις ως επαγγελματικές;
Σαν να συγκρίνεις Datsun με 18-wheeler ένα πράμα...


Γνωρίζω από linux και ακούγεται δελεαστική ιδέα. Το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τον isp μου ούτε την ΔΕΗ για το αναγκαίο uptime....
EDIT: άσε που θα πρέπει να μεριμνήσω και για backups...


Για backup, για ασφάλεια, για redundancy, για..., για...
τι συγκρίνουμε τώρα ?

Ντροπή σας ρε, μην τον κοροϊδεύετε τον mpetou, πείτε του την αλήθεια. Και ο Νεκτάριος το adslgr το τρέχει από 2 Raspberry Pi που έχει στην παπουτσοθήκη του. Μόνο που επειδή έχει πολλούς επισκέπτες, αναβάθμισε πρόσφατα σε Raspberry Pi Rev.b με τα 512MiB RAM. Έχει βάλει και Conn-X 24mbps για αξιοπιστία και μια χαρά. :p

nnn
10-12-12, 14:54
Ντροπή σας ρε, μην τον κοροϊδεύετε τον mpetou, πείτε του την αλήθεια. Και ο Νεκτάριος το adslgr το τρέχει από 2 Raspberry Pi που έχει στην παπουτσοθήκη του. Μόνο που επειδή έχει πολλούς επισκέπτες, αναβάθμισε πρόσφατα σε Raspberry Pi Rev.b με τα 512MiB RAM. Έχει βάλει και Conn-X 24mbps για αξιοπιστία και μια χαρά. :p
Δεν τα ξέρεις καλά, πήρε και 3ο Raspberry την περασμένη βδομάδα :lol:

mob
10-12-12, 15:17
Με προβλημάτισε η είδηση, έστω και τώρα που την πήρα χαμπάρι, αυτά τα κόλπα της Google έχουν αρχίσει να μη μ' αρέσουν καθόλου. Επί του θέματος το καλό το παλικάρι ... ξέρει και το googlάρει :p

Free Google Apps is Still Available ! Here are the Steps to Signup αλλά μόνο για ένα λογαριασμό email free ανά domain

http://nitinyawalkar.in/blog/web-tools/signup-for-free-google-apps-account/

Προλάβετε γιατί η τρύπα θα κλείσει :whistle:

- - - Updated - - -

Μη προβληματίζεστε αν δουλεύει, έκανα ένα λογαριασμό πριν από λίγα λεπτά.

petasis
10-12-12, 15:25
Τι νόημα έχει να τρέξει κάποιος για κάτι που δεν θα κλείσει τώρα, αλλά το επόμενο 6μηνο;
Από την στιγμή που ένα service αλλάζει σε εμπορικό, σε λίγο καιρό θα είναι εμπορικό για όλους.

mob
10-12-12, 15:52
Κανένας δεν είπε ότι θα κλείσει, αυτό το υποθέτεις, αν και δε τολμώ να πω ότι έχεις άδικο, καλό θα ήταν να μην εκπέμπεις αρνητική ενέργεια.

mrsaccess
10-12-12, 15:55
Το συγκεκριμένο δεν είναι τρύπα, είναι διαφορετική υπηρεσία (appsengine). Κάλλιστα η Google μπορεί να πει κάποια στιγμή, πως αν δεν υπάρχει ενεργή εφαρμογή στο appsengine, δεν λειτουργεί και το email.

mpetou
10-12-12, 19:34
ισα ισα που καθε μερα με αυτοματο τροπο κανω rsync backup.
Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ειτανε οταν ο οτε μπλοκαρε την 53 udp port και δεν
επαιζε ο dns server (αλλα λυθηκε) κατα τα αλλα εχω σωθει με τον δικο μου mail server στην adsl.
Καταρχην εχω εξαφανισει τους spammers
(ελληνικη λιστα http://www.michelinakis.gr/Dimitris/spamassassin/gr_domain.cf)
δεν φοβαμε μην χασω τον κωδικο φτιαχνω οσους λογαριασμους θελω σε 0 χρονο χωρις limits κτλπ
Τρελη ευκολια και εξυπηρετηση... και χωρις να εχω στατικη ip.
Μονο ενα ή και παραπανω domain θες και ενα φτηνο embeded μηχανημα οπως το raspberry pi που καιει λιγοτερο απο το λαμπακι νυκτος
και κανει 0 θορυβο και πιανει πολυ λιγο χωρο.
Φυσικα πρεπει να ξερεις και πως να σεταρεις ενα τετοιο κουτακι και υπαρχει αμετρητος κοσμος που αμα το ηξερε αυτο θα το ειχε κανει.

plouf
10-12-12, 19:55
Τι νόημα έχει να τρέξει κάποιος για κάτι που δεν θα κλείσει τώρα, αλλά το επόμενο 6μηνο;
Από την στιγμή που ένα service αλλάζει σε εμπορικό, σε λίγο καιρό θα είναι εμπορικό για όλους.

τι ενοέις σε 6 μήνες ήδη εγω δεν βλέπω δωρεαν εγγραφή !


ισα ισα που καθε μερα με αυτοματο τροπο κανω rsync backup.
Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ειτανε οταν ο οτε μπλοκαρε την 53 udp port και δεν
επαιζε ο dns server (αλλα λυθηκε) κατα τα αλλα εχω σωθει με τον δικο μου mail server στην adsl.
Καταρχην εχω εξαφανισει τους spammers
(ελληνικη λιστα http://www.michelinakis.gr/Dimitris/spamassassin/gr_domain.cf)
δεν φοβαμε μην χασω τον κωδικο φτιαχνω οσους λογαριασμους θελω σε 0 χρονο χωρις limits κτλπ
Τρελη ευκολια και εξυπηρετηση... και χωρις να εχω στατικη ip.
Μονο ενα ή και παραπανω domain θες και ενα φτηνο embeded μηχανημα οπως το raspberry pi που καιει λιγοτερο απο το λαμπακι νυκτος
και κανει 0 θορυβο και πιανει πολυ λιγο χωρο.
Φυσικα πρεπει να ξερεις και πως να σεταρεις ενα τετοιο κουτακι και υπαρχει αμετρητος κοσμος που αμα το ηξερε αυτο θα το ειχε κανει.

αυτό όπως και πολλά αλλα , ασχέτω το ότι γινεται, ΔΕΝ ειναι βολίκο ΟΥΤΕ εύκολο , ΟΥΤΕ το ίδιο χρονοβόρο απο να έχεις την google να σου ατα σετάρει και ελέχνει !!

οι ποιο πολλοί άνθρωποι έχουν άλλες ασχολίες απο το να τσεκάρουν το γιατί και το πώς μετα απο μια μέρα /1 μήνα .1 χρόνο , έπεσε το ρευμα , βγήκε απο τη πρίζα έπεσε το adsl, αλλαξες ρουτερ ,
δεν συκρίνεται τό ένα με το άλλο. (δεν σου λέμε οτι δεν γίνεται αλλα το κόστος (Σε χρόνο) συντήρησης)

@all
συμφωνω οτι κόβει φτερά .. θα μπορούσαν να κρατήσουν δωρεάν με 1 email/λογαριασμό.. έτσι εξασφαλίζεται αυτός που όυτος ή άλλος δεν θα πλ΄ρωνε και θα έκανε ενα @gmail.com / @hotmail.com ktl...

αλλα ως φαίνεται εγινε γνωστό το κόλπο και παγκοσμίως ΄γίνανε πολλοι οι "δωρεαν" και προσπαθούν να βγαλουν λεφτά.. δεν νομίζω να πιστεύει κανείς τη δικαιλογία του "24/7 support" της "απαίτησης" των δωρεάν χρηστών ! πουούτος η άλλως λόγω συμβολαίου ΔΕΝ έιχαν !

apnet
19-12-12, 04:33
ισα ισα που καθε μερα με αυτοματο τροπο κανω rsync backup.
Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ειτανε οταν ο οτε μπλοκαρε την 53 udp port και δεν
επαιζε ο dns server (αλλα λυθηκε) κατα τα αλλα εχω σωθει με τον δικο μου mail server στην adsl.
Καταρχην εχω εξαφανισει τους spammers
(ελληνικη λιστα http://www.michelinakis.gr/Dimitris/spamassassin/gr_domain.cf)
δεν φοβαμε μην χασω τον κωδικο φτιαχνω οσους λογαριασμους θελω σε 0 χρονο χωρις limits κτλπ
Τρελη ευκολια και εξυπηρετηση... και χωρις να εχω στατικη ip.
Μονο ενα ή και παραπανω domain θες και ενα φτηνο embeded μηχανημα οπως το raspberry pi που καιει λιγοτερο απο το λαμπακι νυκτος
και κανει 0 θορυβο και πιανει πολυ λιγο χωρο.
Φυσικα πρεπει να ξερεις και πως να σεταρεις ενα τετοιο κουτακι και υπαρχει αμετρητος κοσμος που αμα το ηξερε αυτο θα το ειχε κανει.

Ένας από αυτούς κι εγώ. Ίσως κάποια στιγμή ασχοληθώ να το φτιάξω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.