PDA

Επιστροφή στο Forum : Νερο μπανιου



jmk5
04-05-15, 21:40
Γκαλοπ: Πίνετε νερό από τη βρύση του μπανιου? (νιπτηρα)


ελπιζω να έχω το πιο άκυρο εκτος θεματος ποστ. :biggrin:

tsavman
04-05-15, 21:46
Long story short: Ναι. Είναι το ίδιο νερό με το υπόλοιπο σπίτι.

giwrgosth
05-05-15, 09:09
Γκαλοπ: Πίνετε νερό από τη βρύση του μπανιου? (νιπτηρα)
Ποτέ! Ακόμη και αν δεν έχω άλλη επιλογή!
Ένας γνωστός μου που έπινε καθημερινά υποφέρει πλέον από αρθριτικά.
Ενός αλλουνού (δεν το είδα αυτό, το άκουσα!) του κάνανε ακρωτηριασμό στο δεξί του χέρι, που μάλλον αυτό έβαζε κάτω από τη βρύση :cry:

Talos82
05-05-15, 10:30
Μην πίνεις μόνο απο το ζεστό, ειτε στην κουζινα είτε στο μπάνιο, γιατί δεν ξέρεις πως ειναι τα πραγματα μεσα στο θερμοσιφωνο.

tzelen
05-05-15, 11:21
Ποτέ και για κανένα λόγο :p

manicx
05-05-15, 12:46
Ποτέ! Ακόμη και αν δεν έχω άλλη επιλογή!
Ένας γνωστός μου που έπινε καθημερινά υποφέρει πλέον από αρθριτικά.
Ενός αλλουνού (δεν το είδα αυτό, το άκουσα!) του κάνανε ακρωτηριασμό στο δεξί του χέρι, που μάλλον αυτό έβαζε κάτω από τη βρύση :cry:

Δηλαδή σε λίγο καιρό θα μας κόψουν και το πουλί επειδή πλενόμαστε στο μπάνιο; Αν είναι έτσι θα αρχίσω να κάνω ντουζ στη κουζίνα! :p

sdikr
05-05-15, 12:49
Αν έχεις βάλει μικτή κουζίνας στον νιπτήρα ισχύει το ίδιο; ή το αντίστροφο;

giwrgosth
05-05-15, 13:21
Δηλαδή σε λίγο καιρό θα μας κόψουν και το πουλί επειδή πλενόμαστε στο μπάνιο; Αν είναι έτσι θα αρχίσω να κάνω ντουζ στη κουζίνα! :p

Αν έχεις βάλει μικτή κουζίνας στον νιπτήρα ισχύει το ίδιο; ή το αντίστροφο;
Εντάξει, το μαμήσατε!
Είπαμε να μιλάμε σοβαρά εδώ μέσα!

goku
05-05-15, 22:52
Εγώ βασικά δεν πίνω ούτε από την βρύση της κουζίνας ούτε από καμιά άλλη βρύση. Μόνο εμφιαλωμένο, μια νύχτα γύρω στις 2 που μου είχαν τελειώσει, προτίμησα να οδηγήσω 25χλμ για να βρω ανοιχτό περίπτερο και να αγοράσω εμφιαλωμένο παρά να πιώ από την βρύση.

tsavman
05-05-15, 23:47
Άξιος.
Φαντάζεσαι δηλαδή πως το εμφιαλωμένο είναι καλύτερο από το τρεχούμενο νερό.

Φανερός Πράκτωρ
05-05-15, 23:55
Δηλαδή σε λίγο καιρό θα μας κόψουν και το πουλί επειδή πλενόμαστε στο μπάνιο; Αν είναι έτσι θα αρχίσω να κάνω ντουζ στη κουζίνα! :p

Αυτό πάντα στο νεροχύτη. Τώρα τελευταία το πλένω και με μεταλλικό αφρίζον.
Δεν είναι να παίζουμε με αυτά τα πράγματα...

uncle_nontas
05-05-15, 23:57
Αυτό πάντα στο νεροχύτη. Τώρα τελευταία το πλένω και με μεταλλικό αφρίζον.
Δεν είναι να παίζουμε με αυτά τα πράγματα...

Σωστά. Ποιός παίζει με το πουλί του άλλωστε;;

goku
06-05-15, 00:29
Άξιος.
Φαντάζεσαι δηλαδή πως το εμφιαλωμένο είναι καλύτερο από το τρεχούμενο νερό.

Και γιατί να μην είναι το αντίθετο; Δηλαδή εσύ φαντάζεσαι ότι το νερό βρύσης είναι καλύτερο από το εμφιαλωμένο;

johnson
06-05-15, 01:31
Υδραυλικός μου έχει πει ότι δε κάνει να πίνουμε ζεστό νερό από θερμοσίφωνα καθώς κάτι παίζει με το ανόδιο.
Κρύο νερό λογικά είναι ΟΚ ασχέτως της βρύσης. Ίδιο νερό (κρύο ή ζεστό) παιρνάει είτε η βρύση είναι στη κουζίνα είτε στο μπάνιο, υποθέτω.

nyannaco
06-05-15, 09:13
Και γιατί να μην είναι το αντίθετο; Δηλαδή εσύ φαντάζεσαι ότι το νερό βρύσης είναι καλύτερο από το εμφιαλωμένο;Εξαρτάται από τον πάροχο. Αν μιλάμε για μεγαλούτσικες σοβαρές εταιρείες (π.χ. ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ), είναι ασφαλέστερο από ένα εμφιαλωμένο που δεν ξέρεις πώς έχει εμφιαλωθεί (γιατί δεν έχουν όλοι οι εμφιαλωτές τις ίδιες εγκαταστάσεις και διαδικασίες), ούτε πώς έχει διακινηθεί και αποθηκευτεί. Για το πρώτο μπορείς να εμπιστευθείς ίσως σοβαρές μεγάλες εταιρείες, για το δεύτερο όμως... και εκεί είναι συνήθως το μεγαλύτερο πρόβλημα, καθώς οι τοπικοί διανομείς πολλές φορές τα "αποθηκεύουν" υπαίθρια, εκτεθειμένα στον ήλιο, και τα διανένουν στα σημεία πώλησης όπως νά'ναι.
Αν το νερό στην περιοχή σου δεν πίνεται (αντικειμενικά, όχι επειδή εσύ πιστεύεις ότι το εμφιαλωμένο είναι de facto καλύτερο), προτίμησε, αν υπάρχει, τον κοντινότερο σοβαρό εμφιαλωτή, και μεγάλα σημεία πώλησης (λογικά super market), όπου υπάρχει πιθανότητα να παραδίδει ολόκληρες παλέτες ο ίδιος ο εμφιαλωτής απ'ευθείας.

- - - Updated - - -


Υδραυλικός μου έχει πει ότι δε κάνει να πίνουμε ζεστό νερό από θερμοσίφωνα καθώς κάτι παίζει με το ανόδιο.
Κρύο νερό λογικά είναι ΟΚ ασχέτως της βρύσης. Ίδιο νερό (κρύο ή ζεστό) παιρνάει είτε η βρύση είναι στη κουζίνα είτε στο μπάνιο, υποθέτω.Καλά σου τα είπε ο υδραυλικός, όσον αφορά το ότι δεν πρέπει να πίνουμε νερό από το θερμοσίφωνα. Ομως το πρόβλημα δεν είναι τόσο το ανώδιο, το μαγνήσιο δεν είναι τοξικό στις συγκεντρώσεις που απελευθερώνει το ανώδιο στο τρεχούμενο νερό από το θερμοσίφωνα, αντίθετα είναι χρήσιμο στον οργανισμό σαν ιχνοστοιχείο. Το πρόβλημα είναι σε όλα τα άλλα που μαζεύει με τον καιρό ο θερμοσίφωνας, και που αν τα δεις θα τρομάξεις. Οποιος έχει αλλάξει αντίσταση σε θερμοσίφωνα ξέρει για τί πράγμα μιλάω. Η θέρμανση ακίνητου νερού κατακρημνίζει σε ίζημα άλατα και λάσπες, που με τα χρόνια καταλαμβάνουν υπολογίσιμο ποσοστό του καζανιού του θερμοσίφωνα, και που σίγουρα δεν θα ήθελα να πίνω.

sweet dreams
06-05-15, 09:23
To εσωτερικό του θερμοσίφωνα, ανάλογα βέβαια με την περιοχή και την ποιότητα του νερού που έχει, μαζεύει μέσα μέχρι λάσπη, να μην μιλήσουμε βέβαια

για τα άλατα που μαζεύει από την αντίσταση και τα βγάζεις με το φτυάρι ειδικά από παλιούς που έχουν περάσει την 10ετία. Στα χωριά ειδικά η κατάσταση

είναι για :bless: Και που κάνουμε μπάνιο και πλένουμε τα πιάτα πολύ είναι και δεν βράζουμε νερό στην κατσαρόλα :p

Για να πιούμε ή να πλύνουμε δόντια, γυρισμένη η μπαταρία στο τέρμα κρύο και το καλύτερο είναι ένα ποιοτικό φίλτρο νερού, γιατί η κατάσταση έχει

ξεφύγει με τις χωματερές και τα φυτοφάρμακα.

- - - Updated - - -

Mέχρι να ψάξω να βρώ έρευνες για την ποιότητα του νερού στους διάφορους δήμους τα έγραψε και ο ] @nyannaco ποιο πάνω, που φαίνεται ότι

έχει βγάλει κι΄αυτός αρκετές αντιστάσεις και τα έχει δεί.

vasilimertzani
06-05-15, 11:32
εγω παλι θα διαφωνησω στο εξης: Καλυτερα να πινεις νερο απο το θερμοσιφωνα ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΙΖΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΑΣΠΕΣ.
Προτιμοτερο να ανοιγεις την αντισταση και να τα βλεπεις μεσα παρα να τα πινεις απο την βρυση.
Το μειον του θερμοσιφωνα ειναι οτι τα υλικα του επιτρεπουν την αναπτυξη βακτηριδιων.Το νερο το ιδιο ειναι παντου.
κορυφαιο βεβαια αυτο με τα αρθριτικα.Ενταξει δεν σχολιαζω ιατρικα αν ιφισταται η οχι.Αλλα αν δηλαδη επινε απο την κουζινα δεν θα το παθαινε?

nyannaco
06-05-15, 12:55
εγω παλι θα διαφωνησω στο εξης: Καλυτερα να πινεις νερο απο το θερμοσιφωνα ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΙΖΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΑΣΠΕΣ.
Προτιμοτερο να ανοιγεις την αντισταση και να τα βλεπεις μεσα παρα να τα πινεις απο την βρυση.Βασίλη, αντιλαμβάνομαι αυτό που λες (η καθίζηση αφαιρεί στερεά από το νερό), αλλά:
1. Με ανησυχεί το κατά πόσον αυτά λειτουργούν ως υπόστρωμα για τη ανάπτυξη μικροοργανισμών
2. Οσον αφορά τις λάσπες, ειδικά, ένα μέρος (και λογικά το χειρότερο από πλευράς δυνητικού μικροβιακού φορτίου) έρχεται κατά την επαναφορά μετά από διακοπή. Στη βρύση του κρύου, αφήνεις να τρέξει μέχρι να γίνει και πάλι διαυγές. Ο θερμοσίφωνας τα κατακρατά. Ποιός αδειάζει όλο το θερμοσίφωνα μετά από διακοπή;
3. Η ανακίνηση του ιζήματος στο θερμοσίφωνα από την απότομη εισαγωγή κρύου κοντά στον πυθμένα κατά το άνοιγμα της βρύσης, φοβάμαι ότι βγάζει αρκετά μεγαλύτερες συγκεντρώσεις στα πρώτα λίγα λίτρα. Αν πάει κανείς να πιεί από το θερμοσίφωνα, θα αφήσει να τρέξουν πρώτα αυτά πριν πιει;
Δεν έχω μετρήσεις βέβαια για όλα αυτά, αλλά δεν μου φαίνονται και πολύ καθησυχαστικά.

vasilimertzani
07-05-15, 08:45
Βασίλη, αντιλαμβάνομαι αυτό που λες (η καθίζηση αφαιρεί στερεά από το νερό), αλλά:
1. Με ανησυχεί το κατά πόσον αυτά λειτουργούν ως υπόστρωμα για τη ανάπτυξη μικροοργανισμών
2. Οσον αφορά τις λάσπες, ειδικά, ένα μέρος (και λογικά το χειρότερο από πλευράς δυνητικού μικροβιακού φορτίου) έρχεται κατά την επαναφορά μετά από διακοπή. Στη βρύση του κρύου, αφήνεις να τρέξει μέχρι να γίνει και πάλι διαυγές. Ο θερμοσίφωνας τα κατακρατά. Ποιός αδειάζει όλο το θερμοσίφωνα μετά από διακοπή;
3. Η ανακίνηση του ιζήματος στο θερμοσίφωνα από την απότομη εισαγωγή κρύου κοντά στον πυθμένα κατά το άνοιγμα της βρύσης, φοβάμαι ότι βγάζει αρκετά μεγαλύτερες συγκεντρώσεις στα πρώτα λίγα λίτρα. Αν πάει κανείς να πιεί από το θερμοσίφωνα, θα αφήσει να τρέξουν πρώτα αυτά πριν πιει;
Δεν έχω μετρήσεις βέβαια για όλα αυτά, αλλά δεν μου φαίνονται και πολύ καθησυχαστικά.
Νικο
Ενταξει κουβεντα κανουμε,και εγω αποφευγω να πιω απο τον θερμοσιφωνα.
Για να γινουμε απολυτοι πρεπει να παρουμε δειγμα απο (1000? καλο νουμερο? ) θερμοσιφωνες <10ετιας να δουμε σε τι κατασταση ειναι.
Επισης να σου θυμησω και κατι σημαντικο.Ακομα και το νερακι που πινουμε απο την ευδαπ αποθηκευεται σε μια δεξαμενη νερου καπου στην περιοχη.Δεν νομιζω να καθαριζονται και αρκετα συχνα αυτες.
Για τους μικροοργανισμους συμφωνω,εκτος απο ανωξειδωτους(με ανωξειδωτη κοληση) και χαλκινους.

nyannaco
07-05-15, 08:53
Να σου πω την αλήθεια Βασίλη, δεν έχω ιδέα για τις διαδικασίες της ΕΥΔΑΠ σχετικά με τον καθαρισμό των δεξαμενών, ούτε και πόσο πιστά τηρούνται. Ο,τι και να γίνεται όμως, το ίδιο νερό της ΕΥΔΑΠ πάει και στη βρύση κατ'ευθείαν, και στο θερμοσίφωνα, οπότε η επιλογή μου μεταξύ των δύο παραμένει το όχι από το θερμοσίφωνα.
Αυτό που λες με τα δείγματα και τις αναλύσεις θα είχε πολύ ενδιαφέρον, αλλά ποιος να το χρηματοδοτήσει... οπότε παραμένουμε στις εικασίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.