Σελ. 490 από 492 ΠρώτηΠρώτη ... 470480485488489490491492 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.336-7.350 από 7377
  1. #7336
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.801
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πεταμένα λεφτά. Δεν κάνουν για όλους ειδικά σε μέρη με κρύο τον Χειμώνα, πρέπει να ανεβαίνεις στην ταράτσα να τους βάζεις ένα πανί. Με ταχυθερμοσίφωνο κάνεις πιο καλή οικονομία από το κλασσικό ηλεκτρικό.
    Όντως δεν κάνουν για όλους, κατά περίπτωση.

    Κάνουν σίγουρα για τα (πληθυσμιακά) 3/4 της χώρας (ακόμα παραπάνω μάλλον, αλλά είμαι συντηρητικός) και σίγουρα δεν βγαίνει το συμπέρασμά σου από το συμβάν στο Μαρούσι.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #7337
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Ποιο μαρούσι εντωμεταξύ; Του 1990 ή του 2024;

    Όταν πρωτομετακόμισα Κηφισιά τέλη 90ς, η μέση βραδινή θερμοκρασία χειμώνα ήταν 6-7-8 και η μέση μεσημεριανή 11-12-13.

    Τώρα η μέση βραδινή είναι 11-12 και το 15-16 είναι ψωμοτύρι για μεσημεριανή. Και τα 17-18 διόλου σπάνια.

    Ας μη βάλουμε το κέντρο της Αθήνας στη συζήτηση, που οι ανωτέρω τιμές είναι +2/3 ανάλογα τον άνεμο.

    Με την αλλαγή του κλίματος, η Αττική γίνεται τρομερά φιλική προς 2 τεχνολογίες: Μία μπατίρικη, κακομοίρικη κι αφημένη στο 2000, που όμως την παράγουμε εδώ, οπότε έχει νόημα να βοηθηθεί (ηλιακοί θερμοσίφωνες). Παραδόξως, λόγω της αρχής λειτουργίας της, αυτή η απαρχαιωμένη τεχνολογία, είναι απίστευτα αποδοτική, γιατί μετατρέπει απευθείας τη θερμότητα ήλιου σε θερμότητα νερού, χωρίς απώλειες μετατροπών.

    Και μία πιο εκλεπτυσμένη τεχνολογία, τα κλιματιστικά. Που, εντωμεταξύ, απορώ γιατί δεν τα παράγουμε. Είναι μια πάναπλη συσκευή από πλαστικό και αλουμίνιο, της οποίας το μόνο περίτεχνο κομμάτι (πλακέτες) έρχεται ούτως ή άλλως από Κίνα/Ταϊβάν/Ιαπωνία (στα ακριβότερα μοντέλα). Γιατί να μη φτιάχνουμε εδώ το υπόλοιπο 90%; Γιατί με φόρο που αλλάζει κάθε δευτέρα τετάρτη παρασκευή και με ένα λαό παραιτημένων που αφήνουν τα πάντα να καούν / καταστραφούν στην πρώτη αναποδιά, δε θέλει να μπλέξει κανείς σοβαρός επενδυτής.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  3. #7338
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    «Δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο για την αντιπολίτευση που επιμένει να εισηγείται τη λάθος συνταγή - δηλαδή την εύκολη αλλά κοστοβόρα και κυρίως αποτυχημένη λύση της μείωσης του ΦΠΑ- αλλά και το λάθος παράδειγμα, αυτό της Ισπανίας που δοκίμασε τη μείωση ή και τον μηδενισμό του ΦΠΑ χωρίς να πετύχει αποκλιμάκωση του πληθωρισμού στα τρόφιμα», ανέφερε σε ανάρτηση του ο Άκης Σκέρτσος.
    Λαθος παραδειγμα η ισπανια και αποτυχημενη επιλογη η μειωση του ΦΠΑ στο ελαιολαδο,το δικο μας παραδειγμα πρεπει να ακολουθησουν οι αλλοι. Παρτε ψεκαστηρι λαδιου απο το temu,για μειωση καταναλωσης ελαιολαδου.

  4. #7339
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως δεν κάνουν για όλους, κατά περίπτωση.

    Κάνουν σίγουρα για τα (πληθυσμιακά) 3/4 της χώρας (ακόμα παραπάνω μάλλον, αλλά είμαι συντηρητικός) και σίγουρα δεν βγαίνει το συμπέρασμά σου από το συμβάν στο Μαρούσι.
    Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι δεν θα ρισκάρω να δώσω λεφτά για ηλιακό όταν έχω το ρίσκο αυτών των βλαβών, συν της συντήρησης που χρειάζεται για κάποια παραπάνω πράγματα όταν μπορώ να έχω ένα ηλεκτρικό σπίτι μου ακόμα και με 100 ευρώ. Βέβαια αυτό το λέω εγώ, άλλος μπορεί να έχει οικογενεια με 5 άτομα και του βγαίνουν αλλιώς το κέρδος και τα κόστη για ζεστό νερό.
    Όσο για τα 3/4, ούτε καν. Με το ζόρι 40%. Δεν χωράνε να μπουν ηλιακοί σε όλες τις ταράτσες, άρνηση ενοικων στην ΓΣ να ψηφίσουν υπέρ για να βάλει ηλιακό κάποιος. Σε κτίρια του 60 και παλαιότερα εγείρονται και θέματα στατικοτητας που αν δεν έχουν προκύψει ακόμα, θα προκύψουν στο μέλλον.

  5. #7340
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.632
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο μαρούσι εντωμεταξύ; Του 1990 ή του 2024;

    Όταν πρωτομετακόμισα Κηφισιά τέλη 90ς, η μέση βραδινή θερμοκρασία χειμώνα ήταν 6-7-8 και η μέση μεσημεριανή 11-12-13.

    Τώρα η μέση βραδινή είναι 11-12 και το 15-16 είναι ψωμοτύρι για μεσημεριανή. Και τα 17-18 διόλου σπάνια.

    Ας μη βάλουμε το κέντρο της Αθήνας στη συζήτηση, που οι ανωτέρω τιμές είναι +2/3 ανάλογα τον άνεμο.

    Με την αλλαγή του κλίματος, η Αττική γίνεται τρομερά φιλική προς 2 τεχνολογίες: Μία μπατίρικη, κακομοίρικη κι αφημένη στο 2000, που όμως την παράγουμε εδώ, οπότε έχει νόημα να βοηθηθεί (ηλιακοί θερμοσίφωνες). Παραδόξως, λόγω της αρχής λειτουργίας της, αυτή η απαρχαιωμένη τεχνολογία, είναι απίστευτα αποδοτική, γιατί μετατρέπει απευθείας τη θερμότητα ήλιου σε θερμότητα νερού, χωρίς απώλειες μετατροπών.

    Και μία πιο εκλεπτυσμένη τεχνολογία, τα κλιματιστικά. Που, εντωμεταξύ, απορώ γιατί δεν τα παράγουμε. Είναι μια πάναπλη συσκευή από πλαστικό και αλουμίνιο, της οποίας το μόνο περίτεχνο κομμάτι (πλακέτες) έρχεται ούτως ή άλλως από Κίνα/Ταϊβάν/Ιαπωνία (στα ακριβότερα μοντέλα). Γιατί να μη φτιάχνουμε εδώ το υπόλοιπο 90%; Γιατί με φόρο που αλλάζει κάθε δευτέρα τετάρτη παρασκευή και με ένα λαό παραιτημένων που αφήνουν τα πάντα να καούν / καταστραφούν στην πρώτη αναποδιά, δε θέλει να μπλέξει κανείς σοβαρός επενδυτής.
    οταν το συστημα ηταν να κοβουν δεντρα και να βαζουν φοινικες παντου
    η να το κλαδευουν σε ασχετες στιγμες με αποτελεσμα να πεθανουν τι περιμενεις?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  1,04 MB 
ID: 256925
    απο τα λιγα μερη της αθηνας που δεν εκοψαν τα δεντρα απο τα 70s
    περνα απο εκει οταν θα εχει καυσωνα

  6. #7341
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν το συστημα ηταν να κοβουν δεντρα και να βαζουν φοινικες παντου
    η να το κλαδευουν σε ασχετες στιγμες με αποτελεσμα να πεθανουν τι περιμενεις?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  1,04 MB 
ID: 256925
    απο τα λιγα μερη της αθηνας που δεν εκοψαν τα δεντρα απο τα 70s
    περνα απο εκει οταν θα εχει καυσωνα
    Τα δέντρα θα κοπούν από παντού έτσι κι αλλιώς διότι δεν υπήρξε η κατάλληλη πρόβλεψη από αυτούς που τα φύτεψαν για το είδους δεντρο η φυτό είναι το κατάλληλο για το κάθε μέρος.
    Δέντρα έχει και ο δρόμος μου τα οποία είχε φυτέψει ο παππούς μου μικρός ρίχνοντας σπόρους στο χώμα όταν ήταν ακόμα χωματόδρομος. Τα περισσότερα εξ αυτών μουριες, αποξηλωθηκαν από τον δήμο πριν 2 χρόνια διότι προσβλήθηκαν από ξυλοφαγο σκαθάρι. Φυτευθηκαν άλλες μουριες στην θέση τους.
    Ένα άλλο δεντρο που δεν ξέρω τι είναι θα αιτηθω κάποια στιγμή στον δήμο να ξηλωθεί διότι οι ρίζες έχουν μπει στην αποχέτευση καθώς και τουλάχιστον 2 μέτρα μέσα από το δάπεδο, το είδαμε όταν κάναμε εργασίες για αλλαγή του φρεατιου και σκάψαμε, ούτε που ξέρω πόσο μέσα έχουν μπει, επίσης τα κλαδιά μπαίνουν μέσα από τα παράθυρα και το δεντρο μεγαλώνει με ρυθμούς επικίνδυνους πλέον έχει φτάσει τα 12 μέτρα και θα ξεπεράσει και την ταράτσα.
    Αλλα δέντρα της περιοχές κόπηκαν επίσης γιατί εγερναν, η χτιστηκαν νέες πολυκατοικιες στα οικόπεδα και ήθελε να τα ξηλώσει ο εργολάβος.

    Δέντρα και δομημένος ιστός δεν δύνανται να υπάρχουν για μένα, θα προκαλέσουν σίγουρα προβληματα στο μέλλον. Αυτο που έπρεπε να υπήρχε από δεκαετίες είναι η σωστή επιλογή φυτών κατόπιν συμβουλής γεωπόνου, δεντρα που δεν αναπτύσσονται γρήγορα στα φύλλα στις ρίζες και τα κλαδια τους.

    Στο μεταξυ στο σπίτι της μάνας μου που έχουν μεγάλο κήπο και οικόπεδα με δέντρα οι πολυκατοικιες εκεί, κάποτε το γούσταραν όλοι οι ιδιοκτήτες προσέφερε δροσιά το καλοκαίρι. Τώρα ρίχνουν κατάρες. Τα μισά δέντρα γέρνουν επικίνδυνα η βγαίνουν σε διπλανά οικόπεδα, πολύ ψηλά επίσης, με το ζόρι βρίσκουν κηπουρό να αναλάβει να τα κόψει και ζητάνε 1500 με 2000 ευρώ όσοι βρήκαν να αναλάβουν. Με μαθηματική ακρίβεια θα κοπούν όλα στο μέλλον κάποια στιγμή, μιλάμε για Πεύκα. Μόνο γκαζόν και κάποια φυτά χαμηλού ύψους θα παραμείνουν.

  7. #7342
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    περνα απο εκει οταν θα εχει καυσωνα
    Nαι, ναι, παράδεισος η Μιχαήλ Βόδα και οι πέριξ οδοί, τα βλέπω πηγαίνοντας συχνά πυκνά για επιθεώρηση μισθίου και είσπραξη ενοικίου.

    Τόσο παράδεισος, που όταν όλη η άλλη Αθήνα έχει 43 βαθμούς, εκεί μπορεί να έχει 41.

    Γενικά, η ισχύς, η απολυτότητα και το μέγεθος της κλιματικής κρίσης που βιώνουμε, δεν αντιπαλεύεται με κανένα δεντράκι και με καμία μόνωση στα σπίτια. Θέλουμε αλλαγή τρόπου ζωής, αραίωση της πόλης και εφαρμογή όλων των δυνατοτήτων μας, μαζί. Δηλαδή: λευκά βιοκλιματικά σπίτια, αραιή δόμηση, καλές μονώσεις τοίχων - ταρατσών - κουφωμάτων, ανακλαστικές βαφές σε ανοικτόχρωμο οδόστρωμα, αστικοί κήποι κι άλση, πράσινες σκεπές/ ταράτσες (διάβαζα επ' αυτού ότι τα Φ/Β πάνελ βοηθούν πάνω από φυτά που θα λιάζονταν όλη μέρα, ΒΟΗΘΑΝΕ την ανάπτυξή τους, δεν την εμποδίζουν. Ο πολύς ήλιος βλάπτει και τα φυτά!). 50 δέντρα στη βόδα, ή όπου αλλού, δεν δίνουν ΤΙ ΠΟ ΤΑ. Ο μόνος τρόπος να κάνεις το 45άρι 38άρι, είναι αυτά που περιέγραψα, ΟΛΑ ΜΑΖΙ.

    Τράβα πες τα όλα αυτά τώρα σε όλους τους παραιτημένους θείους που στις συνελεύσεις των πολυκατοικιών γκρινιάζουν άμα μπει δαπάνη 10 ευρώ για τα 5 φυτά του ακαλύπτου, ή που αγοράζουν σελοφάν - bubble wrap - αλουμινόχαρτο για να μπαλώσουν προχείρως κουφώματα χειμώνες - καλοκαίρια. Το climate resilience θέλει σφριγηλές, αρειμάνιες, αλληλέγγυες και σθεναρές κοινωνίες. Όχι κοιλιακό λίπος, τογιότα γιάρις του 2005, τσιγάρα και ποντάρισμα - χασούρα στην ηλεκτρονική Ρούλα/Φρούτα.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  8. #7343
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.379
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι δεν θα ρισκάρω να δώσω λεφτά για ηλιακό όταν έχω το ρίσκο αυτών των βλαβών, συν της συντήρησης που χρειάζεται για κάποια παραπάνω πράγματα όταν μπορώ να έχω ένα ηλεκτρικό σπίτι μου ακόμα και με 100 ευρώ. Βέβαια αυτό το λέω εγώ, άλλος μπορεί να έχει οικογενεια με 5 άτομα και του βγαίνουν αλλιώς το κέρδος και τα κόστη για ζεστό νερό.
    Όσο για τα 3/4, ούτε καν. Με το ζόρι 40%. Δεν χωράνε να μπουν ηλιακοί σε όλες τις ταράτσες, άρνηση ενοικων στην ΓΣ να ψηφίσουν υπέρ για να βάλει ηλιακό κάποιος. Σε κτίρια του 60 και παλαιότερα εγείρονται και θέματα στατικοτητας που αν δεν έχουν προκύψει ακόμα, θα προκύψουν στο μέλλον.
    Τι λες? Δεν είμαστε στο 1950, κιχ δεν κάνουν οι ηλιακοί από ζημιές πλην τίποτα άλατα που αν κάνεις μια καλή συντήρηση κάθε 4-5 χρόνια είσαι τζετ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #7344
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λες? Δεν είμαστε στο 1950, κιχ δεν κάνουν οι ηλιακοί από ζημιές πλην τίποτα άλατα που αν κάνεις μια καλή συντήρηση κάθε 4-5 χρόνια είσαι τζετ.
    Έχω δει δύο ηλιακούς 8-9 ετών που είχανε σκουριάσει σε πολλά σημεία τους, στην δεκατια πέταμα. Συντήρηση κάθε χρόνο για τα αντιψυκτικα.

  10. #7345
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.379
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δει δύο ηλιακούς 8-9 ετών που είχανε σκουριάσει σε πολλά σημεία τους, στην δεκατια πέταμα. Συντήρηση κάθε χρόνο για τα αντιψυκτικα.
    Και εγώ έχω δει πολλά Fiat παλιά να σκουριάζουν και να έχουν προβλήματα στα ηλεκτρικά... Το 1980 όμως, το 2024 είναι μια χαρά.
    Επίσης στην ηλιακό ότι πληρώσεις παίρνεις αλλά και η συντήρηση που κάνεις παίζει ρόλο. Δεν τον πετάς στην ταράτσα και περιμένεις να πεθάνει στα 8-10 χρόνια, άσε που για να έχεις εγγύηση πρέπει κάθε χρόνο να τσεκαρετε από την αντιπροσωπεία εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου.
    Εγώ στην 5ετια, άλλαξα μόνος μου αντίσταση, ανεπιστροφη βαλβιδα και νέα μονωση στους σωλήνες. Οκ έδωσα στα 5 χρόνια 100€? Πολλά είναι? Αν το εκανε μαστορας οκ θα μου έπαιρνε ένα 50αρικο έξτρα.

    Οι ηλιακοί δεν είναι PC, θελουν συντήρηση ακόμα και το πιο ακριβό μοντέλο του πλανήτη να πάρεις.

    Τεσπα, τι σου λέω, καθίστε πληρώνετε ρεύμα για να κάνετε μπάνιο, οι υπόλοιποι κάνουμε τσάμπα 10 μήνες το χρόνο.

    - - - Updated - - -

    Αυτοί έχουμε πλάκα ρε σεις, 2 χρόνια μετά τώρα έκαναν εφοδο στην ΕΥΠ χαχαχαχα.
    Έχουν αλλάξει μέχρι και τους σοβάδες στους τοίχους σε τόσο διάστημα.

    Αιφνιδιαστικός έλεγχος Ζήση στην ΕΥΠ για τις υποκλοπές – Έρευνα για τα πρόσωπα που παρακολουθούνταν μέσω του Predator
    https://www.newsit.gr/ellada/aifnidi...lopes/4118669/
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #7346
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.287
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ έχω δει πολλά Fiat παλιά να σκουριάζουν και να έχουν προβλήματα στα ηλεκτρικά... Το 1980 όμως, το 2024 είναι μια χαρά.
    Επίσης στην ηλιακό ότι πληρώσεις παίρνεις αλλά και η συντήρηση που κάνεις παίζει ρόλο. Δεν τον πετάς στην ταράτσα και περιμένεις να πεθάνει στα 8-10 χρόνια, άσε που για να έχεις εγγύηση πρέπει κάθε χρόνο να τσεκαρετε από την αντιπροσωπεία εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου.
    Εγώ στην 5ετια, άλλαξα μόνος μου αντίσταση, ανεπιστροφη βαλβιδα και νέα μονωση στους σωλήνες. Οκ έδωσα στα 5 χρόνια 100€? Πολλά είναι? Αν το εκανε μαστορας οκ θα μου έπαιρνε ένα 50αρικο έξτρα.

    Οι ηλιακοί δεν είναι PC, θελουν συντήρηση ακόμα και το πιο ακριβό μοντέλο του πλανήτη να πάρεις.

    Τεσπα, τι σου λέω, καθίστε πληρώνετε ρεύμα για να κάνετε μπάνιο, οι υπόλοιποι κάνουμε τσάμπα 10 μήνες το χρόνο.
    Ακριβως.
    Κι εν τω μεταξυ, οπως ειπε κι ο querty ειναι ισως κι απο τις λιγες ελληνικες πατεντες που κανουν δουλεια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για έναν μεσαίο, τα 150 ευρώ που δίνονται για νεανικές διακοπές πχ, είναι ανέκδοτο. Ειδικά με το σημερινό πληθωρισμό. 18χρονος μεσαιοταξίτης θέλει 150 ευρώ μόνο για να φάει 3-4 μέρες, ενώ ένας πένης 18χρονος με 150 ευρώ δε μπορεί να κάνει σχεδόν τίποτα, αν δεν τσοντάρει (που δεν έχει, θεωρητικά).

    Αντί για 3 γιουθ παςς, ας έμπαινε ένα γενναίο επίδομα ηλιακού σε ένα σπίτι στη Νίκαια, τον Κορυδαλλό ή τους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης. Πολλαπλάσιο όφελος, αλλά καθόλου φιλο-δημαγωγικό.
    Ακριβως. Ποσα επιδοματα θα μπορουσαν να διοχετευτουν σε τετοιες δρασεις... αλλα λαϊκισμος uber alles.

  12. #7347
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.262
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    https://www.naftemporiki.gr/finance/...ston-ergodoti/

    Αφήνω και αυτό εδώ, από την αριστερή Ναυτεμπορική.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #7348
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.naftemporiki.gr/finance/...ston-ergodoti/

    Αφήνω και αυτό εδώ, από την αριστερή Ναυτεμπορική.
    Το μοντέλο της 6ημερης εργασίας, που καθιερώνεται στην Ελλάδα από την 1η Ιουλίου, φαίνεται να προκαλεί εντύπωση στη Γερμανία, όπου τα χρόνια της κρίσης χρέους η κοινή γνώμη άκουγε συνεχώς το αφήγημα για τους «τεμπέληδες Έλληνες», που τρώνε τα λεφτά των Ευρωπαίων.
    Πρέπει να έχει κάνει όντως εντύπωση αυτό - με ρώταγε Γερμανός συνλαδελφος πριν μερικες ημέρες...
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  14. #7349
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Μα αυτά τα φέρνουν "από έξω"..

  15. #7350
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.690
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να έχει κάνει όντως εντύπωση αυτό - με ρώταγε Γερμανός συνλαδελφος πριν μερικες ημέρες...
    H Γερμανία και οι βόρειοι έφαγαν (και έκαναν) βρωμερή και ελεεινή προπαγάνδα στους πολίτες τους για να μην χάσουν τότε τις εκλογούλες τους, καταστρέφοντας μία χώρα για δεκαετίες, και ίσως με ανεπανόρθωτες βλάβες.

    Πλην τούτου, οι Γερμανοί έχουν κάνει εξαιρετικό marketing για το υποτιθέμενο efficiency τους, όταν όλη η χώρα είναι 15 χρόνια ΠΙΣΩ στην ψηφιοποίηση, και το πρόβλημα φαίνεται πλέον, κάθε μέρα, όλο και περισσότερο.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

Σελ. 490 από 492 ΠρώτηΠρώτη ... 470480485488489490491492 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας