Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 64
  1. #16
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.745
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    22
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το πλενω , και παω βολτα και το ακουω που μπουκωνει , γυρναω δεν καταλαβαινω, νομιζω οτι εχει παρει νερο στο ντεποζιτο μεσα ,
    στις 6 απο τις 10-11 περιπου στροφες που εχει κοφτη , σβηνει , δεν τραβαει , δεν καταλαβαινω τι , ψαχνω να βρω και πως βγαινει το καθισμα (ακομη δεν το εχω καταλαβει πληρως ) , το βρισκω ,ενα πανι εχει παει στην εισαγωγη αερα . ουφ !

    εκανα και την πρωτη μετρηση με full throttle 100 εως 120++ χαω , κυριως 120++ , 260 χιλιομετρα μεχρι ρεζερβα , 13 λιτρα . 5 λιτρα στα 100 χιλιομετρα , 20 χιλιομετρα το λιτρο . δεν πρεπει να το γεμισε καλα αυτην την φορα . πρεπει να επαιρνε και αλλο .

    τωρα λεω να το παω πιο χαλαρα , με οριο εκει τα 120 οχι να πηγαινω πανω στα 120 που μοιαζει για τελικη σε κανονικη σταση στο ισιωμα , να πηγαινω 100 με 110 σαν τελικη αντε και κανα ανοιγμα πιο πανω .
    ειχα διαβασει για 380 χιλιομετρα σε αλλους μεχρι ρεζερβα, αν το πηγαινω 80-90 υποθετω , τα βγαζει ευκολα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #17
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    5lt μια χαρά είσαι και πήγαινες και τάπα δεν ειναι και scooter μηχανάκι πήρες

  3. #18
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.174
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Στο 765cc Triumph μου και στην 800cc BMW, κάνω περίπου 5-6lt στα 100 χιλιόμετρα, αλλά πηγαίνοντας αυστηρά μέχρι το όριο και χωρίς ανοίγματα πάνω από 50% στο ξεκίνημα (ίσα ίσα για να αφήνω πολλά μέτρα πίσω όποιον έχει φαγούρα πως θα βάλει κόντρα με μηχανή στο φανάρι και θα καταφέρει κάτι).

    Κοινώς, μια χαρά είσαι από κατανάλωση.

  4. #19
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.745
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    22
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο 765cc Triumph μου και στην 800cc BMW, κάνω περίπου 5-6lt στα 100 χιλιόμετρα, αλλά πηγαίνοντας αυστηρά μέχρι το όριο και χωρίς ανοίγματα πάνω από 50% στο ξεκίνημα (ίσα ίσα για να αφήνω πολλά μέτρα πίσω όποιον έχει φαγούρα πως θα βάλει κόντρα με μηχανή στο φανάρι και θα καταφέρει κάτι).

    Κοινώς, μια χαρά είσαι από κατανάλωση.
    μου το ειπε και ο πρωτος βελζινας που εβαλα βελζινη στο μηχανακι
    του λεω τωρα το πηρα πρωτη φορα το γεμιζω, το πηρα για οικονομια
    εξαρταται πως το ανοιγεις μου λεει
    και το σκεφτομουνα στον δρομο
    ρε μπας και θελοντας να παω οπως θα ηθελα να παω , αποδειχτει ζημια;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #20
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.745
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    22
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    275 χιλιομετρα μου εβγαλε με λιγο πιο ηπια οδηγηση και ενα λιτρο λιγοτερο βελζινη (καπου στα + 20- 21 χιλιομετρα )
    13,2 λιτρα στο πρωτο γεμισμα απο ρεζερβα 14,2 στο δευτερο .
    ξερετε τι νομιζω ; οτι ειναι μπουκωμενο
    οτι θελει κανα χιλιαρι χιλιομετρα για να στρωσει . να καουν τα πουρια που θα εχει πιασει στα τοσα χρονια συντηριτηκης οδηγησης .

    δεν σας εδειξα και τι πηρα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  111,8 KB 
ID: 251146Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1b.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  159,3 KB 
ID: 251147Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1f.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  109,6 KB 
ID: 251148
    μεχρι τωρα εχει πλυθει καλουτσικα , του εφτιαξα την σελα αλλαζοντας το υφασμα που γινοτανε σφουγγαρι αμα βρεχοταν , του εβαλα καθρεφτες αλλους γιατι ειχε ενα αταιριαστο ζευγαρι , του πηρα και μια μασκα , εχω παραγγειλει καινουρια φλασακια (ελπιζω να ταιριαζουν ) , του αλλαξα φιλτρο αερα και του καθαρισα τον θαλαμο που μπαινει το φιλτρο ,μια μανετα αλλαχτηκε που ηταν σπασμενη , θελω να του αλλαξω λαδια , και δεν ξερω και για φιλτρο λαδιων μηπως και μπορω να το κανω . εβγαλα μια σχαρα που ειχε πισω για να την βαψω γιατι ητανε μεσα στις σκουριες, και θα δω μεχρι τι μπορω να πειραξω.

    θα δοκιμασω μολις ερθει ενα heat gun μηπως του διορθωσει το χρωμα στα πλαστικα ενα περασμα με καυτο αερα .


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  277,0 KB 
ID: 251149Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2up.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  164,8 KB 
ID: 251150
    και διπλα το παλιο (honda super four πρεπει να ειναι του 1994) . το εβγαλα και αυτο να το ξεσκονισω και να του παρω τον καθρεφτη να δω αν ταιριαζει στο αλλο ,τελικα του πηρα και αυτουνου καθρεφτες

    τους ειχα βαλει αρχικα στο καινουριο τους καθρεφτες αλλα καναν εναν πολυ ενοχλητικο ηχο σαν να μην ηθελαν να ειναι εκει και ετσι πηρε την θεση τους το δευτερο ζευγαρι που ειχα παρει .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #21
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Opnsense
    Κούκλες!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #22
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.745
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    22
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κούκλες!
    θενξ !
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #23
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.174
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ότι είπε ο συμφορουμίτης επάνω. Κουκλάρες. Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

    Έχω αδυναμία σε αυτό το στυλ. Για ξεμπούκωμα, δοκίμασε αυτό https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00295IDU8

    Ταίζω τα "παιδιά" μου από ένα μπουκαλάκι σε περίπου σε κάθε 3 γεμίσματα. Είδα διαφορά από την πρώτη χρήση στη BMW, ή οποία πριν την πάρω καθόνταν σε ένα υπόστεγο για 10 μήνες, ειδικά σε κατανάλωση.

    Κατά τα άλλα, βάζω μόνο Ε5 βενζίνη.

  9. #24
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Opnsense
    Δεν έχω καμία απολύτως σχέση με μοτοσυκλέτες και με δίτροχα γενικότερα (εκτός από ποδήλατα ), δεν έχω οδηγήσει ποτέ (μόνο ένα γοριλάκι που έχει ένας γείτονας για μερικά μέτρα εδώ στη γειτονιά). Αλλά τέτοιου τύπου street τα γουστάρω πολύ και θα ήθελα να πάρω κάποια στιγμή
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #25
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.519
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω καμία απολύτως σχέση με μοτοσυκλέτες και με δίτροχα γενικότερα (εκτός από ποδήλατα ), δεν έχω οδηγήσει ποτέ (μόνο ένα γοριλάκι που έχει ένας γείτονας για μερικά μέτρα εδώ στη γειτονιά). Αλλά τέτοιου τύπου street τα γουστάρω πολύ και θα ήθελα να πάρω κάποια στιγμή
    Ποτέ δεν είναι αργά να ξεκινήσεις αν το γουστάρεις! Εγώ μέχρι τα 27 δεν είχα οδηγήσει ποτέ μηχανή (μόνο ποδήλατο).

    Αναγκάστηκα να ασχοληθώ αρχικά λόγω ανάγκης (δεν έβρισκα πάρκινγκ με το αμάξι στην τότε εργασία μου ως βασική αιτία) και λόγω του ότι ένας κολλητός είχε πάρει μία suzuki sv650:

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  B359DA31-5CEB-4C57-945F-1A23F3001023.jpeg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  190,7 KB 
ID: 251166


    Ε λοιπόν, πήρα αρχικά ένα 50άρι scooter (yamaha jog) και το οδηγούσα χωρίς δίπλωμα (τότε δεν επιτρεπόταν, αλλά πλέον με δίπλωμα για αυτοκίνητο νομίζω επιτρέπεται να οδηγείς μέχρι 50άρι) και μετά από 9 μήνες έδωσα για δίπλωμα απεριορίστων χιλιομέτρων με το σκεπτικό πως αν δω ότι "το 'χω" με τον όγκο και βάρος μίας μεγάλου κυβισμού μηχανής, θα μπορώ να οδηγήσω μεγάλου κυβισμού μηχανή, αλλιώς θα παρέμενα σε scooter και μικρές κατηγορίες.

    Εντέλει μου φάνηκε παιχνιδάκι οπότε πήγα κατευθείαν και πήρα fazer 600cc και την έχω ακόμη. Πρώτο ταξίδι μόλις πήρα το δίπλωμα, είχα πάει θεσσαλονίκη - Αθήνα μονοκοπανιά! Μόνο μία στάση για ανεφοδιασμό είχα κάνει. Είχαν μουδιάσει τα πόδια μου αλλά δεν ήθελα να σταματήσω. Τρελή κ@υλα.

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  yamaha-fazer-6-600-cm3-slika-94726150.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  72,5 KB 
ID: 251169


    Πλέον κουράστηκα (38άρης) και το σκέφτομαι να πάω απ'την μία άκρη της πόλης στην άλλη, αλλά οκ. Για μικρές αποστάσεις και για έναν κυριακάτικο καφέ με καλό καιρό και καλή παρέα, μετράει η φάση
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #26
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Ωραίο αυτό που πήρες να ξέρεις

  12. #27
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.745
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    22
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο αυτό που πήρες να ξέρεις
    ευχαριστω billy

    megahead13 , και εγω ελεγα καποτε ποτέ μηχανη , μαλιστα ειχα βγαλει διπλωμα αυτοκινητου χωρις να ενδιαφερθω καθολου για μηχανη .

    μου αρεσει η ταχυτητα και η οδηγηση στα ορια (δεν ειναι απαραιτητα τα πολλα χιλιομετρα , αλλα μπορει να ειναι μια στροφη των 30 χιλιομετρων και να μπω με 60 )
    στην σχολη ειχε ενας φιλος ενα cbr 900 , και σε καποια φαση παμε βολτα στα λιμανακια , και εκει ειδα τις λωριδες του δρομου κοντα στα αυτια μου ως συνοδηγος . κατι που με οδηγησε σχεδον αυτοματα να παω να βγαλω διπλωμα μηχανης ,και να παρω το super four για να μαθω να οδηγω μηχανη με σκοπο να παρω ενα street οταν περασω το σταδιο της εκμαθησης . αυτα σε ηλικια 24-25 χρονων . καπου στο 2000-1 .
    ακομη θυμαμαι την μερα που αποφασισα να παω παρω το street , για καμποσο καιρο ειχα ξεχασει αυτον τον σκοπο . μια μερα που ημουνα εθνικη οδο και πηγαινα τελικιασμενος με 165-170 , βλεπω μια κουκιδα στον καθρεφτη , και μεχρι να στριψω το κεφαλι δεξια ,με ειχε προσπερασει .
    μεχρι εδω λεω . και μετα πηγα και πηρα ενα yzf r6 του 2003 . το οποιο ακομη και σημερα θα ηθελα να το ξαναοδηγησω . φανταστικη η γεωμετρια του , εκπληκτικη η ευκολια που αλλεζες πορεια , ελαφρυ , δυνατο , γρηγορο , ευελικτο για μεσα στην κινηση , παρολο τον street χαρακτηρα του . επιταχυνση - εκσπερματωση , θυμαμαι να ειμαι στην βουλιαγμενης και να ανοιγω το γκαζι και να βλεπω τα κοκκινα φαναρια των αυτοκινητων σαν ταξιδι στο διαστημα ,εκει που ησαν στο βαθος του οριζοντα στο επομενο φαναρι σαν αστερια , με μια γκαζια να γινονται γραμμες που περναγαν διπλα μου και τις αφηνα πισω μου .
    βεβαια ο κινδυνος τεραστιος , και μετα απο κανα χρονο ηδη ενιωθα οτι δεν μου ειναι αρκετο . και το οτι μου το κλεψανε το θεωρησα σωτηριο ως προς τον δρομο που τραβουσα . (δεν φταιει το μηχανακι ,ο συνδιασμος της λοξας μου με το μηχανακι το εκαναν επικινδυνο )
    στην εθνικη πελον τα 230 ηταν το κοψιμο στις αποτομες στροφες ,στις ανοιχτες εμπαινα με ολα ,260 -270 , μαλιστα σε στροφη πανω ειχα πιασει και την μεγιστη τελικη "κοντερισια " ταχυτητα 287χαω . και πανω σε αυτο το χορτασμα οι σκεψεις μου ειχαν αρχισει να ξεφευγουν .
    πηγαινα με τα 200 τοσα χιλιομετρα στην εθνικη και κοιταγα στις στροφες το διαζωμα , με απορια αν μπορω να ανεβω πανω να οδηγησω καθετα στον τοιχο (Σαν το γυρω του θανατου που κανουν σε κατι κλουβια) , μου ειχε ερθει αρκετες φορες αυτη η σκεψη , και αν ειχα λυσει το πως κατεβαινω απο τον τοιχο ισως να το ειχα επιχειρησει . αστειευομαι , παντα αυτη η σκεψη κατεληγε στο οτι θα σκοτωθω με συνοπτικες διαδικασιες .

    μονο και μονο παντως το που κυμαινοταν η σκεψη , και το οτι ηθελα να εχω πλεον μεγαλυτερο μηχανακι εδειχνε οτι καλυτερα να αλλαξω ρεπερτοριο . η κλοπη ηταν το εναυσμα , ξαναπηρα ενα street μεταχειρισμενο , ενα παλι yzf 600 της yamaha του 1998 , thundercat λεγοντουσαν πριν ονομαστουν R6 και R1
    καμια σχεση με το μηχανακι που ειχα προηγουμενως. πλοιο στο μεγεθος , πολυ πιο αδρανες στις αλλαγες πορειας , πιο ογκωδες , σχεδον αχαρο,σχεδον μιση επιταχυνση απο οτι του r6. εκει βρισκεται και το κριτηριο οτι για μηχανακι μεγαλυτερο του παπιου ,ηθελα να ειναι μετα του 2000 μοντελο , γιατι ειχα ακουσει οτι καπου τοτε ο σχεδιασμος γινοτανε πλον σε υπολογιστες , και αν η διαφορα ειναι τετοια σαν αυτη του thundercat 1998 και του r6 2003 με ενδιαφερει εντονα !

    και παλι ετρεχα , κηφισο με 180 ξερω γω αναμεσα στην κινηση . 15-20 λεπτα πετρουπολη - π. φαληρο , αλλα δεν ηταν σπιρτο οπως το r6 .
    σε καποιο ταξιδι που ειχα ερθει στα μερη μου να δω εναν φιλο που ειχε τρακαρει με μηχανη , στον γυρισμο , εβγαλε ασπρο καπνο μετα τα διοδια και καπου εκει γυρισα για λιγο στο super four .

    γυρισα και στην επαρχια , και εκει ειδα οτι το super four ειναι too much για το πως κυκλοφορουν εδω

    θελει καποιος να στριψει αριστερα και πρωτα παιρνει θεση δεξια στον δρομο λες και οδηγει ρεμουλκα ,ωστε να κλεισει καθε πιθανο σημειο του δρομου και στις δυο λωριδες με την μανουβρα τους . γεροι να οδηγουν σε ζευγαρια , ο ενας να κοιταει μπροστα και η γρια να κανει αναμεταδοση για το τι γινεται αριστερα και δεξια , φλας , τωρα τα εφευρισκουν . μονο την μεγαλη σκαλα ξερουν να αναβουν , αλλα οχι παντα να την κλεινουν, οταν προτοηρθα , ηθελα να οδηγω μπολντοζα να καθαρισω τους δρομους .αλλοι οδηγουν στο αντιεθτο ρευμα και καλα για αφισες-κηδειοχαρτα , αλλα και ο ψωμας που φερνει το ψωμι αντι να πας να το παρεις και αυτος αναποδα . παρκαρουν σαν καομποιδες , μαλιστε σε καφε που σταματαω, προσφερομαι να τους τα παρακαρω καλυτερα (για να μην αρχισω τους ψαλμους) , αλλη αφηνει το αυτοκινητο διαγωνια στον δρομο με παιδι μεσα , με πορτες ανοιχτες , με τροπο που να διακοπτει την ροη και στον δρομο και το πεζοδρομιο , για να παει να παρει μια τυροπιτα -δεν ξερω τι-.


    και ετσι για καμποσο καιρο, τα τελευται 15 χρονια , δεν οδηγω μηχανη εδω.

    ξεκινησα θελοντας να πω στον megahead13 , πως οτι και να παρεις , εσυ κρινεις το πως θα το οδηγησεις , και αν δεις οτι κινδυνευεις , παντα μπορεις να το παρατησεις - ξεπουλησεις .σιδερα ειναι , και αν παθουν και καμια ζημια ,δεν ειναι να στεναχωριεσαι αν δεν χτυπησει καποιος

    και ξαναγυρναω την κουβεντα σε μια αναμνηση , ειχε ενας φιλος της kawasaki το 600αρι πρασσινο , την ιδια εποχη , καποια στιγμη τον ειχα χασει 2-3 μερες τον βλεπω να μπαινει στο μαγαζι κουτσαινοντας ελαφρως. το μηχανακι του λεω ; παει το μηχανακι εφυγε σε μια στροφη και αυτος την γλιτωσε .
    ετσι θελω να θυμαμαι και την κλοπη στη δικια μου μηχανη , οτι πες οτι εφυγα σε μια στροφη , και γλιτωσα την ζωη μου .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 04-10-23 στις 11:43.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #28
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.174
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Με ταξίδεψες βρε άνθρωπε και είμαι στη δουλειά.

    Ο κίνδυνος δεν είναι τόσο με εσένα όταν το συντηρείς σωστά. Είναι στη βλακεια του άλλου.

    Σε κάθε ατύχημα κάποιο αυτοκίνητο με βρήκε γιατί ο οδηγος χάζευε. Σήμερα που ερχόμουν από Bangor προς Belfast κάνοντας filtering γιατί όλος ο δρόμος ήταν κολλημένος στην κίνηση, ένα range rover έστριψε και με εκοψε επίτηδες, αναγκάζοντας με να κάνω φρενάρισμα πανικού. Έγινε δικαστής ο βλαμμένος και αποφάσισε πως πρέπει να πεθανω/χτυπήσω γι αυτό που έκανα.

    Κατεβάζει ο ηλιθιος το παράθυρο και μου λέει απαγορεύεται αυτό που κάνεις.

    Του λέω κάτσε όπως είσαι και παίρνω την αστυνομία να μας πει τη γνώμη της, και αρχίζω να τον στολιζω στα ελληνικά. Works every time

  14. #29
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.209
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχε ενας φιλος ενα cbr 900 , και σε καποια φαση παμε βολτα στα λιμανακια , και εκει ειδα τις λωριδες του δρομου κοντα στα αυτια μου ως συνοδηγος ....
    Μην ξύνετε πληγές με τα μηχανάκια, ακόμα κουτσαίνω/πονάω (κλεισμένα 30 χρόνια που τσαλακώθηκα...).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    ένα range rover έστριψε και με εκοψε, αναγκάζοντας με να κάνω φρενάρισμα πανικού.
    Κάμποσα χρόνια κυκλοφορούσα στην Αθήνα με ένα 5D Galloper.
    Το πήρα όταν μια μέρα ήμουν με το scooter και θα με σκοτώνανε 3 φορές από Γλυφάδα->Καλιμάρμαρο.
    Ήτανε η εποχή του ΔΝΤ/Μνημονίου, και ok είχε νεύρα ο κόσμος, αλλά και πάλι...

    Ok, ώς λύση έχει τα θέματα της (θέλει το χρόνο του να φτάσει όπου πάει...),
    αλλά με έχει γλυτώσει από 2-3 νοσηλείες (νοσηλείες στην καλύτερη περίπτωση...) σε νοσοκομείο.
    Οπότε, ok, καίει 12lt/100Km (δραχμικά τα μισά λόγω lpg) και έχει 800€ τέλη, και στρίβει όπως θα έστριβε ένα περίπτερο,
    και μαζί με την συντήρηση κοστίζει ετησίως +2-3Κ€ vs ενός supermini.
    Το νοσοκομείο πόσο κοστίζει?

    Ένα περίεργο πράγμα, με το suv, σα να γύρναγε ένας διακόπτης ένα πράγμα,
    και όλα τα βλαμμένα με punto/σαξόραλλο/κλπ με κοιτάγανε στα μάτια αν τους έχω δει πρίν περάσουν το φανάρι.
    Τα *ίδια* βλαμμένα που αδιαφορούσαν για μένα όταν ήμουν με το scooter.

    Θες project safe-car -> land cruiser J100 με τον v8 (αλήθεια, πόσο πάνε αυτά @UK?).
    Άμα έχει και εργάτη μπροστά ακόμα καλύτερα...
    Και θα βαρεθείς να τόχεις.
    Και φροντίζουν οι άλλοι να φρενάρουν στην ώρα τους.
    Και παραδόξως δεν είναι *τόσο* κακά στο δρόμο όσο αφήνουν να εννοηθεί οι 2,5 τόνοι τους.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #30
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.174
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξύνετε πληγές με τα μηχανάκια, ακόμα κουτσαίνω/πονάω (κλεισμένα 30 χρόνια που τσαλακώθηκα...).



    Κάμποσα χρόνια κυκλοφορούσα στην Αθήνα με ένα 5D Galloper.
    Το πήρα όταν μια μέρα ήμουν με το scooter και θα με σκοτώνανε 3 φορές από Γλυφάδα->Καλιμάρμαρο.
    Ήτανε η εποχή του ΔΝΤ/Μνημονίου, και ok είχε νεύρα ο κόσμος, αλλά και πάλι...

    Ok, ώς λύση έχει τα θέματα της (θέλει το χρόνο του να φτάσει όπου πάει...),
    αλλά με έχει γλυτώσει από 2-3 νοσηλείες (νοσηλείες στην καλύτερη περίπτωση...) σε νοσοκομείο.
    Οπότε, ok, καίει 12lt/100Km (δραχμικά τα μισά λόγω lpg) και έχει 800€ τέλη, και στρίβει όπως θα έστριβε ένα περίπτερο,
    και μαζί με την συντήρηση κοστίζει ετησίως +2-3Κ€ vs ενός supermini.
    Το νοσοκομείο πόσο κοστίζει?

    Ένα περίεργο πράγμα, με το suv, σα να γύρναγε ένας διακόπτης ένα πράγμα,
    και όλα τα βλαμμένα με punto/σαξόραλλο/κλπ με κοιτάγανε στα μάτια αν τους έχω δει πρίν περάσουν το φανάρι.
    Τα *ίδια* βλαμμένα που αδιαφορούσαν για μένα όταν ήμουν με το scooter.

    Θες project safe-car -> land cruiser J100 με τον v8 (αλήθεια, πόσο πάνε αυτά @UK?).
    Άμα έχει και εργάτη μπροστά ακόμα καλύτερα...
    Και θα βαρεθείς να τόχεις.
    Και φροντίζουν οι άλλοι να φρενάρουν στην ώρα τους.
    Και παραδόξως δεν είναι *τόσο* κακά στο δρόμο όσο αφήνουν να εννοηθεί οι 2,5 τόνοι τους.
    Φαντάζομαι είναι πολύ φθηνά, αλλά σίγουρα σε δαγκώνει στα τέλη λόγω παλαιάς τεχνολογίας εκπομπής ρύπων.

    Πέρα από το καθαρά οδηγικό κομμάτι, το θέμα είναι για κάθε οδηγό να γνωρίζει το highway code (aka ΚΟΚ), και να μην την βλέπει αστυνόμος Μπέκας. Βλέπω πολλούς που οδηγούν και κρατάνε κινητό, απλά δίνω μια στο γκάζι και βγαίνω 500 μέτρα μακριά. Τι να κάνω, να κάτσω να τσακωθώ επειδή ο άλλος είναι εν δυνάμει δολοφόνος; Το κάνει εν γνώσει του, δεν είναι ανήλικος.

    Αυτό που δεν έχω ελέγξει, είναι να έρθει ο Α και να μου τη σκάσει από πίσω στο φανάρι (χτύπημα 1), ή να πάει να περάσει από πάνω μου επειδή πάω με το όριο σε κατοικημένη περιοχή (χτύπημα 2).

    Εκεί είναι, τι προστασία έχεις κι εσύ. Προτιμώ σε κατακαλόκαιρο να ιδρώσω σε φάση ότι στύβεις τα ρούχα σου επειδή φοράω φουλ gear (και το έκανα το καλοκαίρι όταν ταξίδεψα Cambridge-Belfast σε μια μέρα, με 35 βαθμούς), παρά να ανέβω στη μηχανή χωρίς. Πλέον φοράω και γιλέκο αερόσακο με gyroscope. Αν δεν έχεις εξοπλισμό να φορέσεις από κορυφή μέχρι νύχια είναι σα να μπαίνεις στο αυτοκίνητο και να μη φοράς ζώνη.

    Η μοτοσυκλέτα θέλει συνεχή εκπαίδευση, σε διάφορα setting, όχι για να γίνεις πιο γρήγορος για την ταχύτητα καθεαυτή, αλλά επειδή και μέσω της ταχύτητας θα μάθεις τη μηχανή σου καλύτερα και θα είσαι πιο ασφαλής.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας