Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789
Εμφάνιση 121-129 από 129

Θέμα: LEOX ONT

  1. #121
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα,
    Βαλε το nokia gpon που σου εχουν δωσει (εαν σου εχουν δωσει) και βγαλε την οπτικη. Συνδεσου με ενα λαπτοπ/computer στην ethernet και βαλε 192.168.100.2 με gateway 192.168.100.1
    Μπες στο web με admin/1234 και δες ολα τα στοιχεια σου.
    Μετα μπες στο leox με τον ιδιο τροπο αλλα βαλε user leox/leolabs_7 και βαλε τα ιδιο στοιχεια απο το νοκια η οποιο αλλο εχεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απλα γυρνα το αναποδα και βγαλτο μια φωτογραφια. Μαλλον απλουστερο, ξερω γω?
    Υπάρχει κάπου πληροφορία για το που μπορώ να βρω τα αντίστοιχα στοιχεία από το Nokia G-2425G-A? Θα ήθελα να το ξεφορτωθώ χωρίς να μπω στην παράνοια της επικοινωνίας με την Nova.

    Στο G-2425G-A βλέπω αυτά:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  CleanShot 2024-09-27 at 13.30.12@2x.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  86,6 KB 
ID: 258749
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  CleanShot 2024-09-27 at 13.29.01@2x.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  138,7 KB 
ID: 258750
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WhatTheIanni : 27-09-24 στις 13:32.

  2. #122
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Leox -> MikroTik hAP ac²
    Εγώ από το ΝΟΚΙΑ στο LEOX χρειάστηκε μόνο το serial number να βάλω καθώς και το vendor id και το serial number χρειάστηκε να βάλω καθώς και να ρυθμίσω το mode σε 3 όπως προαναφέρθηκε πιο πρίν. (Το vendor id στο ΝΟΚΙΑ ειναι το ALCL)

  3. #123
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ από το ΝΟΚΙΑ στο LEOX χρειάστηκε μόνο το serial number να βάλω καθώς και το vendor id και το serial number χρειάστηκε να βάλω καθώς και να ρυθμίσω το mode σε 3 όπως προαναφέρθηκε πιο πρίν. (Το vendor id στο ΝΟΚΙΑ ειναι το ALCL)
    Από NOKIA ONT ή από το G-2425G-A που είναι router με ενσωματωμένο το ONT? Επίσης βλέπω το Serial Number ξεινάει με ALCL, βάζω ALCL ως Vendor ID στο LEOX και ολόκληρο μετά το serial number ξεκινώντας κανονικά από το ALCL ?

  4. #124
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Leox -> MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από NOKIA ONT ή από το G-2425G-A που είναι router με ενσωματωμένο το ONT? Επίσης βλέπω το Serial Number ξεινάει με ALCL, βάζω ALCL ως Vendor ID στο LEOX και ολόκληρο μετά το serial number ξεκινώντας κανονικά από το ALCL ?
    Από το G-2425G-A. Αν θυμάμαι καλά βάζεις το serial number χωρίς το ALCL. Το πολύ πολύ να μην παίξει και να ξαναδοκιμάζεις μαζί με το ALCL. Πάει καιρός απ'οταν το έκανα σορρυ

  5. #125
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    4
    Uploads
    2
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα τα εχω δει αλλα το nokia δεν τα γραφει ολα απο πισω. Αυτα ερχονται συνεχεια και πολυ πυθανον η επομενη φουρνια να μην εχει το ιδιο software version
    Αμφιβαλω η nova να το βαζει στο ethernet να βλεπει ολα τα στοιχεια και μετα να τα δηλωνει στο συστημα τους
    Εμενα μου το εστειλε χυμα. Οταν μίλησα μαζι τους μου ειπαν να τους παρω τηλ οταν παραλαβω το gpon.
    Απλα τους εδωσα αν θυμαμαι καλα μονο το serial ALCLxxxxx
    Καποια στιγμη θα κανω ενα πειραμα να αλλαξω τα υπολοιπα απο το leox ωστε να δω ποια ειναι τα min ωστε να δηλωθει στο συστημα

  6. #126
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα τα εχω δει αλλα το nokia δεν τα γραφει ολα απο πισω. Αυτα ερχονται συνεχεια και πολυ πυθανον η επομενη φουρνια να μην εχει το ιδιο software version
    Αμφιβαλω η nova να το βαζει στο ethernet να βλεπει ολα τα στοιχεια και μετα να τα δηλωνει στο συστημα τους
    Εμενα μου το εστειλε χυμα. Οταν μίλησα μαζι τους μου ειπαν να τους παρω τηλ οταν παραλαβω το gpon.
    Απλα τους εδωσα αν θυμαμαι καλα μονο το serial ALCLxxxxx
    Καποια στιγμη θα κανω ενα πειραμα να αλλαξω τα υπολοιπα απο το leox ωστε να δω ποια ειναι τα min ωστε να δηλωθει στο συστημα
    Έχεις δίκιο όταν μου άλλαξαν το G-2425G-A σε NOKIA ONT + Zyxel Router, μου ζήτησαν μόνο το Serial Number του ONT, και τo Serial & MAC Address του Zyxel αλλά δεν νομίζω να τα χρησιμοποιούν κάπου τα δεύτερα γιατί το Zyxel το έχω βγάλει από την εξίσωση εδώ και πολύ καιρό χωρίς πρόβλημα με internet / τηλεφωνία (αυτό είναι άλλη ιστορία) κλπ.

    Απλά δεν θέλω τώρα για τη νέα γραμμή να μπω στη διαδικασία να ζητάω πάλι να μου αλλάξουν το G-2425G-A (φαντάζομαι αυτό θα μου στείλουν) γιατί με την άλλη σύνδεση έπρεπε να τους πάρω 5+ φορές μέχρι να με συνδέσουν με "εξειδικευμένο τμήμα", να περιμένω 10 μέρες και στο τέλος να πρέπει να τους κάνω 2 φορές τηλέφωνο όταν έλαβα το νέο εξοπλισμό γιατί δεν έπαιξε με την πρώτη όταν τους έδωσα τα στοιχεία που ανέφερα παραπάνω, κάτι είχαν κάνει λάθος και είχα μείνει off για ώρες.

  7. #127
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    4
    Uploads
    2
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο όταν μου άλλαξαν το G-2425G-A σε NOKIA ONT + Zyxel Router, μου ζήτησαν μόνο το Serial Number του ONT, και τo Serial & MAC Address του Zyxel αλλά δεν νομίζω να τα χρησιμοποιούν κάπου τα δεύτερα γιατί το Zyxel το έχω βγάλει από την εξίσωση εδώ και πολύ καιρό χωρίς πρόβλημα με internet / τηλεφωνία (αυτό είναι άλλη ιστορία) κλπ.

    Απλά δεν θέλω τώρα για τη νέα γραμμή να μπω στη διαδικασία να ζητάω πάλι να μου αλλάξουν το G-2425G-A (φαντάζομαι αυτό θα μου στείλουν) γιατί με την άλλη σύνδεση έπρεπε να τους πάρω 5+ φορές μέχρι να με συνδέσουν με "εξειδικευμένο τμήμα", να περιμένω 10 μέρες και στο τέλος να πρέπει να τους κάνω 2 φορές τηλέφωνο όταν έλαβα το νέο εξοπλισμό γιατί δεν έπαιξε με την πρώτη όταν τους έδωσα τα στοιχεία που ανέφερα παραπάνω, κάτι είχαν κάνει λάθος και είχα μείνει off για ώρες.
    Λοιπον για να καθαρισω λιγο το τοπιο τωρα που πηρα το fritz 5590 και μου ηρθαν οι διαφοροι adaptor εβαλα την οπτικη κατευθειαν στο fritz χωρις το nokia gpon η του leox
    δηλωσα μονο το serial του νοκια gpon (PON Ploam) στη hex μορφη του και επαιξε.
    Ειμαι σε Nokia ΟLT με firmware version R6.7.01 και ο provider μου ειναι η Nova

  8. #128
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον για να καθαρισω λιγο το τοπιο τωρα που πηρα το fritz 5590 και μου ηρθαν οι διαφοροι adaptor εβαλα την οπτικη κατευθειαν στο fritz χωρις το nokia gpon η του leox
    δηλωσα μονο το serial του νοκια gpon (PON Ploam) στη hex μορφη του και επαιξε.
    Ειμαι σε Nokia ΟLT με firmware version R6.7.01 και ο provider μου ειναι η Nova
    Τέλεια οπότε στην ουσία μόνο το serial βάζουμε. Το OMCI_OLT_MODE δεν έχω καταλάβει αν είναι απαραίτητο αλλά βλέπω να το αλλάζουν όλοι οπότε θα το αλλάξω σε 3.

  9. #129
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    4
    Uploads
    2
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλεια οπότε στην ουσία μόνο το serial βάζουμε. Το OMCI_OLT_MODE δεν έχω καταλάβει αν είναι απαραίτητο αλλά βλέπω να το αλλάζουν όλοι οπότε θα το αλλάξω σε 3.
    και εγω σε 3 το εχω

Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας