Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Ξερει κάνεις αν όντος στον Γέρακα (δίπλα Αττική Οδό και Λεωφόρο Γέρακας) έγιναν αναβάθμιση στις ταχύτητές ίντερνετ;;

    Το πρωί με πήραν τηλέφωνο από VODAFONE, και μου έκαναν προσφορά αναβάθμισης ταχύτητας ίντερνετ από 50 στα 200, με εγγύηση στα 180, στα €33.

    Ήθελα να δεχτώ την προσφορά, αλλά επέμεινε να τις δώσω το ΑΦΜ και άλλα προσωπικά στοιχεία μου ενώ έπρεπε να τα ξέρει ήδη αφού με πήραν αυτοί. Της είπα δεν δίνω έτσι πληροφορίες σε κάποιον που δεν ξέρω, οπότε θα τους πάρω εγώ τηλέφωνο.

    Αν ξέρει κανείς η έχει κάνει αναβάθμιση, θα εκτιμούσα πληροφορίες.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για αρχη δες τι attainable λεει ο router σου και τι εξασθενιση εχεις.

    Γενικοτερα, ftth δεν εχει περασει απο κει? Γιατι αν εχει περασει, μην ασχολεισαι με xdsl.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου, δε βλέπω να έχει αλλάξει τίποτα στο attainable του ρουτερ από ότι είχα.

    Αλλά πάλι η ερώτηση μου είναι αν όντως έγιναν τίποτα αναβαθμίσεις από Vodafone, που δε φαίνονται στο ρουτερ μου. FFTH δεν έχουμε ακόμα εδώ, περιμένουμε πότε να γίνουν άλλα έργα του δήμου για να σκάψουν μια φορά για όλα.

    Το καλοκαίρι που άρχισα συμβόλαιο με Vodafone, αρχικά μου έβαλαν στη 100αρα σύνδεση με εγγύηση στα 98, αλλά αφού δεν έπιανα πάνω από 45, μου είπαν δε γίνετε για 98 και μου έδωσαν έκπτωση για 3 μήνες (γενικά είχα τσάμπα από Σεπτέμβριο μέχρι Δεκέμβριο).

    Αλλά αν έγιναν τίποτα αναβαθμίσεις και τώρα μπορούμε να πάμε σε 100αρα η 200αρα, θα δεχτώ την προσφορά τους, αλλά δεν Θέλω να αρχίσω τα ίδια όπως το καλοκαίρι με άλλα δίνουν και άλλα πραγματικά μπορούμε να έχουμε.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν κατάλαβα καλά είχες 100αρα άλλα έπιανες περίπου 50 και περιμένεις (σου τάζουν) ότι θα πιάσεις 180? Λίγο δύσκολο μου φαίνεται...τα στατιστικά από το ρούτερ είναι εύκολα να τα ανεβάσεις ώστε να δούμε τί λέει η γραμμή σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sokpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου, δε βλέπω να έχει αλλάξει τίποτα στο attainable του ρουτερ από ότι είχα.

    Αλλά πάλι η ερώτηση μου είναι αν όντως έγιναν τίποτα αναβαθμίσεις από Vodafone, που δε φαίνονται στο ρουτερ μου. FFTH δεν έχουμε ακόμα εδώ, περιμένουμε πότε να γίνουν άλλα έργα του δήμου για να σκάψουν μια φορά για όλα.

    Το καλοκαίρι που άρχισα συμβόλαιο με Vodafone, αρχικά μου έβαλαν στη 100αρα σύνδεση με εγγύηση στα 98, αλλά αφού δεν έπιανα πάνω από 45, μου είπαν δε γίνετε για 98 και μου έδωσαν έκπτωση για 3 μήνες (γενικά είχα τσάμπα από Σεπτέμβριο μέχρι Δεκέμβριο).

    Αλλά αν έγιναν τίποτα αναβαθμίσεις και τώρα μπορούμε να πάμε σε 100αρα η 200αρα, θα δεχτώ την προσφορά τους, αλλά δεν Θέλω να αρχίσω τα ίδια όπως το καλοκαίρι με άλλα δίνουν και άλλα πραγματικά μπορούμε να έχουμε.
    Δεν υπαρχει καμμια αναβαθμιση που θα σου φτιαξει την ταχυτητα. Οτι ειναι ειναι. Μην ασχοληθεις καν. Περιμενεις το ftth. Αυτο με τα αλλα εργα του δημου και σκαψιμο μια φορα ειναι ανεκδοτο του 2024?

  6. #6
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Ορίστε στατιστικά. Από ότι βλέπω, μόνο το Upload μπορεί να βελτιωθεί.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router.png 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  30,7 KB 
ID: 253157

    - - - Updated - - -

    Συμφωνώ με αυτά που λες, ότι έχω μέχρι FTTH δε βλέπω τίποτα καλύτερο, απλά έλεγα μήπως. Άκουσα κάτι άλλους να λένε χωρίς FTTH να έχουν 100αρα και 200αρα, αλλά πιστεύω αυτό είναι γατί είναι κοντά στο ΚΑΦΑΟ τους.

    Για το σκάψιμο του δήμου, είναι ανέκδοτο από το 1998 που έχω έρθει εδώ στον Γέρακα, και το ανανεώνουν κάθε χρόνο η κάθε νέο δήμαρχο. Τουλάχιστον κάτι έχουν αρχίσει σε κάποιες περιοχές, αλλά πότε θα φτάσουν σε εμένα, ποιος ξέρει. Η πλάκα είναι προτού 7 χρόνια, η Cosmote πέρασε Fiber από έξω από το σπίτι μου να συνδέσει τα καφαο τους, αλλά όταν τους είπα μπας και με βάλουν σε FTTH από περνάει ήδη γραμμή, μου είπαν δε γίνετε, είναι για αυτούς η γραμμές, όχι για τα σπίτια.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ε προφανως ειναι αλλο εργο το ftth.
    Γενικοτερα δεν θα αργησει.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με αυτά τα στατιστικά είναι απίθανο να φτάσεις και τα 100 σε μια ενδεχόμενη αναβάθμιση... από την πλευρά σου έχεις ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση? Πόσες πρίζες υπάρχουν στο σπίτι? Και γω όταν είχα 50αρα, όλα μια χαρά άλλα όταν αναβάθμισα στα 100 είχα θέμα με την εσωτερική καλωδίωση (εις γνώσιν μου) και συγχρόνιζε το ρούτερ στα 90 περίπου και μόλις έφτιαξα την καλωδίωση, τσουπ έπιασα ότι πλήρωνα ((110/11)... εάν η εσωτερική καλωδίωση σου είναι οκ και ελεγμένη, τότε υπομονή μέχρι την οπτική, αλλιώς κοίτα τί καλύτερο μπορείς να κάνεις και υπάρχει μια πιθανότητα εάν είναι θέμα της καλωδίωσής σου να συγχρονίσεις λίγο παραπάνω.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, την έλεγξα την εσωτερική καλωδίωση (είναι απλή, από το κουτί μου έξω κατευθείαν στην πρίζα με τον ρουτερ), είχε έρθει και τεχνικός της Vodafone και έλεγχος από Cosmote για σύνδεση μέχρι το ΚΑΦΑΟ, δε γίνεται τίποτα καλύτερο, οπότε περιμένω FTTH. Αφού πήρα 3 μήνες τσάμπα σε έκπτωση, κάτι είναι και αυτό.

    - - - Updated - - -

    Μακαρι, αλλα καθε φορα που παιρνω Cosmote (γιατι αυτοι θα βαλουν εδω στον Γερακα απο οτι μας λενε) ολο λενε περιμενετε λογο εγκριση εργων απο τον δημο. Οποτε περιμενω, να δω FTTH.

    Έχουμε και εγγύηση από τον δήμαρχο (τον προηγούμενο βέβαια) ότι τα έργα θα τελειώσουν μέχρι το 2026.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εφόσον έχουν γίνει όλες οι ενέργειες το μόνο που έχω να πω είναι υπομονή για την οπτική... και θέλω 200αρα άλλα το καφάο δεν έχει 35αρες κάρτες.... έργα για οπτική δεν προβλέπονται να γίνουν σύντομα στην περιοχή μου... όπως είπα υπομονή

  11. #11
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved

  12. #12
    Εγγραφή
    05-06-2007
    Περιοχή
    Νέα Πεντέλη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    WAG354GS Linksys
    Εγώ πάντως που είμαι στο ύψος του Λάμπρου, προσπαθώ εδώ και ένα μήνα να συνδεθώ και δεν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος… μου είπαν ότι μπορεί να περιμένω από μερικές μέρες έως μερικά χρόνια…

  13. #13
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Στον Γέρακα είσαι;; Μέρες το καταλαβαίνω, αλλά χρόνια;; Δηλαδή η απάντηση που σου έδωσαν μέρες η χρόνια, από τι εξαρτάται τόσο μεγάλο χρονικό;;

    Συγνώμη για τις ερωτήσεις, απλά ρωτάω να μάθω και εγώ και άλλοι που πιθανόν να έχουν ίδιο θέμα.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αυτο πιθανοτατα ειναι προβλημα συγκεκριμενου kv για να μην πω συγκεκριμενου κτιριου.
    Δεν υπαρχει ελευθερο απερχομενο δλδ καλωδιο απο την καμπινα μεχρι το σπιτι.(μιας και τα κεντρικα μας εχουν χαιρετησει με το voip) Ο οτε δεν κανει πλεον επεκτασεις σε χαλκο.
    Οποτε αναμενεις λογικα το ftth.

    O γερακας , και γενικοτερα τα κατοικημενα μεσογεια ειναι στο προγραμμα επεκτασης ftth.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο πιθανοτατα ειναι προβλημα συγκεκριμενου kv για να μην πω συγκεκριμενου κτιριου.
    Δεν υπαρχει ελευθερο απερχομενο δλδ καλωδιο απο την καμπινα μεχρι το σπιτι.(μιας και τα κεντρικα μας εχουν χαιρετησει με το voip) Ο οτε δεν κανει πλεον επεκτασεις σε χαλκο.
    Οποτε αναμενεις λογικα το ftth.

    O γερακας , και γενικοτερα τα κατοικημενα μεσογεια ειναι στο προγραμμα επεκτασης ftth.
    Το θέμα είναι πότε θα αρχίσουν. Θυμάμαι έλεγε η Cosmote, οτι περιμένουν απο τον δημο να σκάψουν για την αποχέτευση γα να περάσουν οπτικές. Ήδη κάνουν έργα για την αποχέτευση, αλλά δε βλέπω την ίδια στιγμή να βάζουν και οπτικές. Ευκαιρία είναι να μη χαλάνε τους δρόμους πολλές φορές, και να γλιτώσουν τα έξοδα.

    Αλλά μάλλον αυτά είναι μόνο υποσχέσεις. Μάλλον, προτιμάνε να βάζουν σε περιοχές με πολυκατοικίες, για να βγάζουν περισσότερες συνδρομές ανά κτήριο, πάρα σε περιοχή σαν τον Γέρακα που είναι τα περισσότερο 1-2 συνδέσεις ανά κτήριο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας