Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Γεια και χαρά σε όλους του φίλους του forum.

    Πρόσφατα εγκατέστησαν τηλεφωνική γραμμή για σταθερό τηλέφωνο στην μητέρα μου με δικό τους εξοπλισμό modem / router κτλ.
    Το router είναι ένα της Huawei αλλά δεν γνωρίζω το μοντέλο.
    Υποστηρίζει τηλεφωνία μέσω VOIP.
    Νομίζω πως είναι VDSL (50Mbps γραμμή) αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
    Το Internet δουλεύει αλλά δεν δουλεύει το σταθερό.
    Δηλαδή αν καλέσει κάποιος, καλεί αλλά δεν χτυπάει.

    Προσπάθησα εχθές να το φτιάξω αλλά δεν τα κατάφερα.
    Έχει ένα ασύρματο Gigaset το οποίο υποστηρίζει VOIP.
    Δεν γνωρίζω εάν θέλει κάποιες ρυθμίσεις η συσκευή.
    Σε επίσκεψη τεχνικού της NOVA που ήρθε στο σπίτι, της είπαν ότι η γραμμή δουλεύει αλλά ότι μάλλον φταίει η συσκευή.
    Πάντως με το προηγούμενο router AVM 7490 το ασύρματο δούλευε μια χαρά.

    Ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν.

    1) Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις στην συσκευή Gigaset; (εφόσον όντως η συσκευή δεν έχει πρόβλημα).
    2) Εάν συνδέσω δικό μου modem router θα δουλέψει η τηλεφωνία; (μου είπαν από το τεχνικό τμήμα της NOVA ότι εάν συνδέσω δικό μου εξοπλισμό δεν θα έχω τηλέφωνο).
    3) Γνωρίζει κάποιος που έχει ήδη NOVA εάν η NOVA δίνει τους κωδικούς για την τηλεφωνία;

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.127
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρώτα από όλα, πες μας το ακριβές μοντέλο του ασύρματου. Δεύτερον, στον router ανάβει καμία ένδειξη τηλεφώνου; Π.χ. στο ZyXEL που έχω εγώ, υπάρχει ένδειξη τηλεφώνου (ένα ακουστικό) και είναι αναμμένο το αντίστοιχο LED (έχω VoIP).

    Δεύτερον, αν έχεις VoIP, πραγματικά μπορεί να δουλέψει και το πιο παλιό και απλό τηλέφωνο. Το router έχει εξόδους Phone1 και Phone2 που βγάζουν το γνωστό αναλογικό σήμα. Αν, πάλι, η γραμμή είναι ADSL, τότε το τηλέφωνο δεν είναι VoIP και δουλεύει όπως παλιά.

    Από την Nova μπορούν να σου στείλουν κωδικούς VoIP και τις ρυθμίσεις, απλά δεν θα έχεις καμία τεχνική υποστήριξη από μέρους τους. Αυτό σημαίνει ότι, είτε θα ρωτήσεις κάποιον που να ξέρει (είτε εμάς εδώ είτε κάποιον άλλον) ή θα ψάξεις μόνος σου για να δεις πώς θα δουλέψει. Αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι η Gigaset σταθερή συσκευή σου είναι VoIP και όχι αναλογική, αλλιώς τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και τα περιέγραψα ακριβώς από πάνω.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα από όλα, πες μας το ακριβές μοντέλο του ασύρματου. Δεύτερον, στον router ανάβει καμία ένδειξη τηλεφώνου; Π.χ. στο ZyXEL που έχω εγώ, υπάρχει ένδειξη τηλεφώνου (ένα ακουστικό) και είναι αναμμένο το αντίστοιχο LED (έχω VoIP).

    Δεύτερον, αν έχεις VoIP, πραγματικά μπορεί να δουλέψει και το πιο παλιό και απλό τηλέφωνο. Το router έχει εξόδους Phone1 και Phone2 που βγάζουν το γνωστό αναλογικό σήμα. Αν, πάλι, η γραμμή είναι ADSL, τότε το τηλέφωνο δεν είναι VoIP και δουλεύει όπως παλιά.

    Από την Nova μπορούν να σου στείλουν κωδικούς VoIP και τις ρυθμίσεις, απλά δεν θα έχεις καμία τεχνική υποστήριξη από μέρους τους. Αυτό σημαίνει ότι, είτε θα ρωτήσεις κάποιον που να ξέρει (είτε εμάς εδώ είτε κάποιον άλλον) ή θα ψάξεις μόνος σου για να δεις πώς θα δουλέψει. Αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι η Gigaset σταθερή συσκευή σου είναι VoIP και όχι αναλογική, αλλιώς τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και τα περιέγραψα ακριβώς από πάνω.
    Καλημέρα αγαπητέ Geoavlonitis
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

    Έκανα αυτό που μου έγραψες και δούλεψε!
    Σύνδεσα δηλαδή το κουτί του ασύρματου στην έξοδο Phone1 και δούλεψε μια χαρά!

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!
    Τα φιλιά μου στην πανέμορφη Ξάνθη!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας