Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2006
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15612/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NetFaster WLAN
    SNR / Attn
    5.7(dB) / 20.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα.

    Χρησιμοποιώ το Vodafone Power Station Wi-Fi 6 με το οποίο έχω απογοητευτεί για τον λόγο πως όποτε πάω να κατεβάσω κάτι από πολλές πήγες ή πολλά αρχεία στην σειρά, πχ update Linux, πέφτει η σύνδεση μου στα ξαφνικά.
    Με χαλαρό browsing δεν γίνεται καμία αποσύνδεση.

    Το δίκτυο μου είναι κυρίως με ethernet cat 6, το WiFI μου είναι μόνο 1 τοίχος και έχω full wifi σήμα.
    Συσκευές, 2 Raspberry Pi 5, 1 Desktop Server που είναι 24/7 ανοιχτά, Laptop με Wifi/Ethernet και 1 κινητό.

    Τα Pi 5 και ο Server τρέχουν NextCloud, Streaming Box, API Servers (Proxmox, Linux) και είναι ανοιχτά 24/7 με Remote Access

    Μεταφέρω locally πολλά αρχεία όπως backups σε NAS, οπότε το Network Hardware θα πρέπει να υποστηρίζει bandwidth μεγαλύτερο του 1Gbit, Fiber to the Home 1Gbit για μελλοντική χρήση και σκέφτομαι να βάλω κάρτες δικτύου 10 Gbit.

    Θέλω να πάρω ένα σοβαρό router το οποίο να έχει εξειδικευμένες ρυθμίσεις όπως να δημιουργώ δικό μου VPN, σαφέστατα port forwarding και να μην πέφτει η σύνδεση μου στα ξαφνικά.

    Τώρα όσο αφορά τα modem/router έχω μείνει πίσω, δεν γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται, έχω ISP Vodafone, VDSL 200, και θα ήθελα αν γίνεται να καταργήσω τελείως το Modem της Vodafone.


    Επίσης, αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι για πιο λόγο πολλοί δεν καταργούνε το Modem/Router του παρόχου (εκτός από τον λόγο πως ο πάροχος δεν δίνει κωδικό για VoIP), εν τελεί το Router, δεν προωθεί όλα τα network requests στο modem και το modem κάνει τα request;
    Κάνω κάποιο λάθος;


    Το budget μου είναι max 350€
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-06-12 222118.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  155,9 KB 
ID: 256726
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MariosX : 12-06-24 στις 22:33.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19.272
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα.

    Μία δυνατή πρόταση είναι το νέο AVM 5690 Pro - DSL/Fiber/Wi-Fi 7
    που θα βγει αυτές τις ημέρες..

    https://www.adslgr.com/forum/threads...er-DSL-Wi-Fi-7

    Υπάρχει ένα θέμα εάν θα μπορέσεις να το δουλέψεις σαν Fiber Modem στην Vodafone,
    αν ναι θα υποστηρίζει ταχύτητες ως 2,5 Gbps στην έξοδο LAN.

    Αν όχι, θα περιοριστεί η ταχύτητα του από το ONT κατ' αρχάς, δηλαδή θα έχεις ως 1 Gbps..
    και κατά 2ον από το ότι έχει μόνο 1 θύρα 2,5.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 21-06-24 στις 19:53.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.212
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MariosX Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω απογοητευτεί για τον λόγο πως όποτε πάω να κατεβάσω κάτι από πολλές πήγες ή πολλά αρχεία στην σειρά, πχ update Linux, πέφτει η σύνδεση μου στα ξαφνικά.
    Με χαλαρό browsing δεν γίνεται καμία αποσύνδεση.
    Ενδιαφέρον σαν σύμπτωμα μεν, έχεις διερευνήσει την αιτία δε?

    Πολλά soho cpe θα έχουν πρόβλημα με πολλά connections,
    ενίοτε και το ppp θα έχει ζητήματα αν η γραμμή πάει 100%.

    Ψάξε το thread περί power station, άν έχει πρόβλημα θα το έχουν παρατηρήσει και άλλοι χρήστες.

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην φορτώνεις την γραμμή @100%.
    Που προφανώς σε έναν ιδανικό κόσμο θα έπρεπε να παίζει ok και @100%,
    αλλά αν έβαζες ένα limiter στα p2p θα γλύτωνες τα έξοδα και τα πειράματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MariosX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταφέρω locally πολλά αρχεία όπως backups σε NAS, οπότε το Network Hardware θα πρέπει να υποστηρίζει bandwidth μεγαλύτερο του 1Gbit, Fiber to the Home 1Gbit για μελλοντική χρήση και σκέφτομαι να βάλω κάρτες δικτύου 10 Gbit.
    Θα πρέπει να ξεχωρίσεις το L2 switching (που τυπικά το κάνεις σε ένα switch),
    με το L3 routing, που στο routing το περισσότερο που θα χρειαστείς είναι 2.5G (άν/όταν βάλεις Gbit FTTH).

    Πολύ συνοπτικά, για soho/smb περιβάλον:

    1 Gbit = doable.
    2.5 Gbit = doable αλλά ακριβαίνει.
    10 Gbit = είτε μιλάμε για routing είτε μιλάμε και για L2 switching,
    ακόμα δεν γίνεται με soho equipment, κοιτάς σε enterprise gear,
    ή σε diy x86 πάνω σε server-class hardware.

    IMHO, ξέχνα το 10 Gbit, αν σε 5 χρόνια γίνεται φτηνά (και χωρίς να βράζει ο τόπος...) το ξαναβλέπεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MariosX Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω ISP Vodafone, VDSL 200, και θα ήθελα αν γίνεται να καταργήσω τελείως το Modem της Vodafone.
    Σε all-in-one, και να υποστηρίζεται εκ της vodafone δεν έχεις και πολλές επιλογές, κάποιο καινούργιο fritz είναι περίπου μονόδρομος,
    το 5690 pro, αν αποδειχτεί ότι παίζει ok με την voda θα είναι μια αξιόλογη υποψηφιότητα.
    Αλλά να το δούμε πρώτα...

    Αν θες κάτι καλύτερο, στήνεις:
    ---xdsl--->[bridged modem]---eth/ppp--->[proper-router]---eth--->[lan/AP/PBX/switch/etc].

    Ή, αύριο, άν/όταν έχεις FTTH:

    ---fiber--->[ont]---eth/ppp--->[proper-router]---eth--->[lan/AP/PBX/switch/etc].

    ^Θα είναι πιο παραμετροποιήσιμο, πιο μπελάς, δεν ξέρω τι γίνεται με το sip της vodafone, ψάξτο.
    Και πρέπει να είσαι (η, να διατίθεσαι να γίνεις...) ολίγον geek.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MariosX Εμφάνιση μηνυμάτων
    για πιο λόγο πολλοί δεν καταργούνε το Modem/Router του παρόχου (εκτός από τον λόγο πως ο πάροχος δεν δίνει κωδικό για VoIP)
    Σήμερα που η τηλεφωνία είναι sip, και συχνά είναι μπελάς να την πάρεις εκτός cpe, μπορεί το cpe του isp να είναι good-enough.
    Άσε που (πλήν-fritzbox) δεν υπάρχουν επιλογές με συγκρίσιμο feature-set των isp cpe,
    και ο περισσότερος κόσμος δεν έχει όρεξη να έχει ένα rack με modem+router+switch απλώς για να "έχει internet".
    Αν θες οπωσδήποτε δικό σου εξοπλισμό θα πρέπει να το ζυγίσεις και αυτό κατά την επιλογή του isp σου
    (στην cote είναι ευκολάκι, στους άλλους όχι τόσο).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MariosX Εμφάνιση μηνυμάτων
    εν τελεί το Router, δεν προωθεί όλα τα network requests στο modem και το modem κάνει τα request;
    Εννοιολογικά το modem απλώς μετατρέπει την xdsl σε ένα interface που καταλαβαίνει το router,
    μετά το router δρομολογεί τα πακέτα.
    Στα all-in-one ο διαχωρισμός δεν είναι τόσο σαφής.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας