Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.881
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    E.U.
    Δελτίο Τύπου:
    Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ενημέρωσε τη Microsoft για την προκαταρκτική της άποψη ότι η Microsoft παραβίασε τους αντιμονοπωλιακούς κανόνες της ΕΕ συνδέοντας τις ομάδες προϊόντων επικοινωνίας και συνεργασίας με τις δημοφιλείς εφαρμογές παραγωγικότητας που περιλαμβάνονται στις σουίτες της για επιχειρήσεις Office 365 και Microsoft 365 .

    Η Microsoft , με έδρα τις ΗΠΑ, είναι μια παγκόσμια εταιρεία τεχνολογίας που προσφέρει παραγωγικό και επιχειρηματικό λογισμικό, υπολογιστικό νέφος και προσωπικό υπολογισμό. Το Teams είναι ένα εργαλείο επικοινωνίας και συνεργασίας που βασίζεται στο cloud. Προσφέρει λειτουργίες όπως ανταλλαγή μηνυμάτων, κλήσεις, βιντεοσυσκέψεις και κοινή χρήση αρχείων, ενώ συγκεντρώνει εργαλεία και άλλες εφαρμογές στο χώρο εργασίας της Microsoft και τρίτων.

    Οι προμηθευτές λογισμικού επιχειρηματικών εφαρμογών, συμπεριλαμβανομένης της Microsoft, διανέμουν όλο και περισσότερο αυτό το λογισμικό ως λογισμικό ως υπηρεσία («SaaS»), δηλαδή λογισμικό που φιλοξενείται σε υποδομή cloud της επιλογής του προμηθευτή. Κατ' αρχήν, το cloud computing δίνει τη δυνατότητα στους νέους παίκτες της αγοράς να προσφέρουν λύσεις SaaS και στους πελάτες να χρησιμοποιούν ποικίλο λογισμικό από διαφορετικούς παρόχους. Ωστόσο, η Microsoft έχει ένα επιχειρηματικό μοντέλο που επικεντρώνεται στη σουίτα που συνδυάζει πολλούς τύπους λογισμικού σε μια ενιαία προσφορά. Όταν κυκλοφόρησε το Teams , η Microsoft το συμπεριέλαβε στις ευρέως χρησιμοποιούμενες σουίτες παραγωγικότητας που βασίζονται σε cloud για επιχειρηματικούς πελάτες, το Office 365 και το Microsoft 365 .

    Έρευνα της Επιτροπής

    Η Επιτροπή διαπιστώνει προκαταρκτικά ότι η Microsoft κατέχει δεσπόζουσα θέση παγκοσμίως στην αγορά εφαρμογών παραγωγικότητας SaaS για επαγγελματική χρήση.

    Η Επιτροπή ανησυχεί ότι, τουλάχιστον από τον Απρίλιο του 2019, η Microsoft συνδέει την Teams με τις βασικές εφαρμογές παραγωγικότητας SaaS, περιορίζοντας έτσι τον ανταγωνισμό στην αγορά για προϊόντα επικοινωνίας και συνεργασίας και προασπίζοντας τη θέση της στην αγορά στο λογισμικό παραγωγικότητας και το μοντέλο της με επίκεντρο τις σουίτες. ανταγωνιστικούς προμηθευτές μεμονωμένου λογισμικού.

    Ειδικότερα, η Επιτροπή ανησυχεί ότι η Microsoft μπορεί να έχει παραχωρήσει στην Teams πλεονέκτημα διανομής μη δίνοντας στους πελάτες την επιλογή να αποκτήσουν ή όχι πρόσβαση στο Teams όταν εγγραφούν στις εφαρμογές παραγωγικότητας SaaS τους. Αυτό το πλεονέκτημα μπορεί να έχει επιδεινωθεί περαιτέρω από τους περιορισμούς διαλειτουργικότητας μεταξύ των ανταγωνιστών της Teams και των προσφορών της Microsoft. Η συμπεριφορά μπορεί να εμπόδισε τους αντιπάλους της Teams να ανταγωνίζονται και με τη σειρά τους να καινοτομούν, εις βάρος των πελατών στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο.

    Εάν επιβεβαιωθούν, αυτές οι πρακτικές θα παραβιάζουν το άρθρο 102 της Συνθήκης για τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης («ΣΛΕΕ»), το οποίο απαγορεύει την κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης στην αγορά.

    Μετά την έναρξη των διαδικασιών από την Επιτροπή τον Ιούλιο του 2023 , η Microsoft εισήγαγε αλλαγές στον τρόπο διανομής των ομάδων . Συγκεκριμένα, η Microsoft άρχισε να προσφέρει κάποιες σουίτες χωρίς Teams . Η Επιτροπή θεωρεί προκαταρκτικά ότι αυτές οι αλλαγές είναι ανεπαρκείς για την αντιμετώπιση των ανησυχιών της και ότι απαιτούνται περισσότερες αλλαγές στη συμπεριφορά της Microsoft για την αποκατάσταση του ανταγωνισμού.

    Η αποστολή κοινοποίησης αιτιάσεων δεν προδικάζει το αποτέλεσμα μιας έρευνας.

    Πηγή : Europa portal
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flamelab : 26-06-24 στις 09:23.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.782
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τώρα που τσίμπησε ένα βουνό εταιρικά συμβόλαια το θυμήθηκαν; Πολύ αργά.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    8.212
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που τσίμπησε ένα βουνό εταιρικά συμβόλαια το θυμήθηκαν; Πολύ αργά.
    Κλασσικά. Πρώτα βγάζουν άπειρα και μετά ένα σχετικά μικρό πρόστιμο

    Πάντως εγώ πιστεύω ότι δεν έκανε διαφορά και δεν ειχε χρόνο. Πολλοι επαγγελματίες έχουν teams εφόσον η εταιρεία έχει κάποιο microsoft it. Τώρα στο προσωπικό υπολογιστή, για μένα λίγο whatever καθώς υπάρχει η web εκδοση και ποιος χρησιμοποιεί teams για προσωπικές επικοινωνίες;
    Whatsapp κτλ και Discord.

    Καλά το κόβουν αλλά ίσως θα έπρεπε να κοιτάξουν και λίγο σε iphone και android.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase στείλε μου πμ.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που τσίμπησε ένα βουνό εταιρικά συμβόλαια το θυμήθηκαν; Πολύ αργά.
    Οι μεγαλες εταιριες λανσαρουν πολλες παρα εφαρμογες και δεν ειναι καθολου σπανιο να πανε άπατες. Μετρα θα πρεπει να παρθουν μονο οταν υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις καταχρησης της δεσποζουσας θεσης. Πχ στην περιπτωση της MS, ενω απεκτησε το Skype, ποτε δε καταφερε να το κανει μονοπωλιο σε βαθμο που να πρεπει να κινηθει καποιος για να αλλαξει την κατασταση, αντιθετα νομιζω ολοι θα συμφωνησουμε πως οι κινησεις της ηταν καταστροφικες για την αλλοτε παρα πολυ δημοφιλη εφαρμογη.


  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.464
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aSMiLoN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μεγαλες εταιριες λανσαρουν πολλες παρα εφαρμογες και δεν ειναι καθολου σπανιο να πανε άπατες. Μετρα θα πρεπει να παρθουν μονο οταν υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις καταχρησης της δεσποζουσας θεσης. Πχ στην περιπτωση της MS, ενω απεκτησε το Skype, ποτε δε καταφερε να το κανει μονοπωλιο σε βαθμο που να πρεπει να κινηθει καποιος για να αλλαξει την κατασταση, αντιθετα νομιζω ολοι θα συμφωνησουμε πως οι κινησεις της ηταν καταστροφικες για την αλλοτε παρα πολυ δημοφιλη εφαρμογη.
    Η Microsoft έτσι όπως δυσκολεύει σε όλα τα πράγματα ...είναι πολύ λογικό να πάνε άπατες οι εφαρμογές της ...

    Το Teams ποτέ δεν το βολεύτηκα...Viber και πάλυ Viber .... To Skype ναι...ήταν καλό αλλά το κατέστρεψε...

  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.615
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    δεν θα σύγκρινα το Teams με viber, whatsapp κτλ

    Το να έχεις το office365 σε μια εταιρεία λύνει χέρια, δεν υπάρχει ποιο ολοκληρωμένο πακέτο από ότι γνωρίζω ακόμα και μετα προβλήματα που μπορεί να έχει, οπότε οι περισσότερες εταιρείες που έχουν office365 χρησιμοποιούν το Teams.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σωστό. Και ενσωμάτωση τηλε-συναντήσεων, mail, διαμοιρασμό αρχείων, σύνδεσμοι, onedrive...
    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα λόγω αντιπάθειας, είναι εργαλείο...
    Αν θες να το συγκρίνεις με κάτι αυτό θα ήταν το Slack.
    Mono No Aware

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    8.212
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να το συγκρίνεις με κάτι αυτό θα ήταν το Slack.
    Το οποίο δεν μου κάθεται καλά. Βέβαια έχει πολύ καλύτερα organizations

    Πάντως εγώ πιστεύω ότι το next best thing, αν λύσουν κάποια θέματα που σχετίζονται με εταιρικό περιβάλλον είναι το discord. Zoom έχω παίξει πολύ λίγο. Με εξαίρεση κάτι video filters απλά δεν καταλαβαίνω την δημοφιλία του. Μου φαίνεται απλά για την αντίδραση.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase στείλε μου πμ.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.301
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53700/5370
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Path Level
    Fastpath
    Το teams είναι πολύ μεγαλύτερο από όλα αυτά τα προϊόντα που αναφέρονται παραπάνω, με ίσως το Slack να πλησιάζει. Τα integrations με την υπόλοιπη σουίτα πάντως και οι δυνατότητες collaboration, είναι εξαιρετικές και μιλάω αποκλειστικά για χρήση σε corporate περιβάλλον, δεν νομίζω ότι έχει να προσφέρει κάτι σε οικιακό χρήστη.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    8.212
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasis159 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το teams είναι πολύ μεγαλύτερο από όλα αυτά τα προϊόντα που αναφέρονται παραπάνω, με ίσως το Slack να πλησιάζει. Τα integrations με την υπόλοιπη σουίτα πάντως και οι δυνατότητες collaboration, είναι εξαιρετικές και μιλάω αποκλειστικά για χρήση σε corporate περιβάλλον, δεν νομίζω ότι έχει να προσφέρει κάτι σε οικιακό χρήστη.
    Συμφωνώ εκτός και αν δεν είσαι της Microsoft. Πχ στην Amazon καταναγκαστικά έργα κάνουν όταν χρησιμοποιούν office.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase στείλε μου πμ.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.611
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εμείς στη δουλειά έχουμε zoom. Το zoom είναι μια κλάση καλύτερο από το teams. Καλύτερη ποιότητα video χωρίς σπασίματα και πιο απλό user interface. Πολύ καλύτερο έλεγχο background, κάμερας, μικροφώνου και ήχου.
    Όποτε χρειάστηκε να τρέξω teams έβριζα.
    Είναι και πιο ελαφρύ το zoom.
    Αν δεν προέκυπτε η ανάγκη λόγω COVID να φορτώσουν όλοι teams από τα εταιρικά 365, το teams θα πήγαινε άκλαφτο.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    8.212
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς στη δουλειά έχουμε zoom. Το zoom είναι μια κλάση καλύτερο από το teams. Καλύτερη ποιότητα video χωρίς σπασίματα και πιο απλό user interface. Πολύ καλύτερο έλεγχο background, κάμερας, μικροφώνου και ήχου.
    Όποτε χρειάστηκε να τρέξω teams έβριζα.
    Είναι και πιο ελαφρύ το zoom.
    Αν δεν προέκυπτε η ανάγκη λόγω COVID να φορτώσουν όλοι teams από τα εταιρικά 365, το teams θα πήγαινε άκλαφτο.
    Εγώ όπου έχω δουλέψει είχε ήδη lync, Skype και teams. Αλλά πάντα έκανε είχαμε πολλαπλά γραφεία. Επίσης εγώ δεν βλέπω τις διαφορές αυτές στην ποιότητα της εικόνας. Αλλά δεν βλέπω και την διαφορά μεταξύ της εικόνας μου μεταξύ μιας κακής κάμερα και μιας medium.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase στείλε μου πμ.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    DSLAM
    HOL - ΤΑΝΑΓΡΑ
    Router
    pfSense
    Η MS έχει μονοπώλιο στο εταιρικό IT, το ερώτημα είναι για πόσο οι ελεγκτικές αρχές θα την αφήνουν να πατάει σε αυτό το μονοπώλιο για να χτίζει νέα. Εκεί είναι όλο το ζουμί. Μπορείς να έχεις μια καταπληκτική ιδέα, να φτιάξεις killer app, να σε αγοράζουν όλοι. Τραβάς το ενδιαφέρον της MS, φτιάχνει μια μετριότητα που σε ανταγωνίζεται και διαμορφώνει έτσι τα πακέτα ώστε να είναι φθηνότερο για τις επιχειρήσεις να αγοράσουν την μετριότητα + AD + Office365, παρά Office 365 + AD μόνο του. Σε πνίγει και μετά χρεώνει την μετριότητα όσο αγαπάει.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.611
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η MS έχει μονοπώλιο στο εταιρικό IT, το ερώτημα είναι για πόσο οι ελεγκτικές αρχές θα την αφήνουν να πατάει σε αυτό το μονοπώλιο για να χτίζει νέα. Εκεί είναι όλο το ζουμί. Μπορείς να έχεις μια καταπληκτική ιδέα, να φτιάξεις killer app, να σε αγοράζουν όλοι. Τραβάς το ενδιαφέρον της MS, φτιάχνει μια μετριότητα που σε ανταγωνίζεται και διαμορφώνει έτσι τα πακέτα ώστε να είναι φθηνότερο για τις επιχειρήσεις να αγοράσουν την μετριότητα + AD + Office365, παρά Office 365 + AD μόνο του. Σε πνίγει και μετά χρεώνει την μετριότητα όσο αγαπάει.
    Αυτό ακριβώς.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    8.212
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ δεν ξέρω αν θα το χαρακτήριζα μονοπώλιο. Με την ίδια λογική και το Amazon Prime tv είναι μονοπώλιο γιατί έχει το prime από πίσω.

    Συμφωνώ με τις δυνατότητες που έχει αλλά βασικά υπάρχουν ανταγωνιστικά εργαλεία που λίγοι θέλουν. Είναι και λίγο θέμα κουλτούρας. Οι μισοί στον πλανήτη δεν μπορούν να σκεφτούν εκτός word, ενώ πχ εφαρμογές όπως confluence έχουν πολύ ανώτερο collaboration. Ξέρω και μερικά Τζίμανια σε corporate όσο δεν πάει και δεν έχουν Microsoft εκτός office.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase στείλε μου πμ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας