Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.175
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω μια απορία σχετικά με τη δυνατότητα ελεύθερης επιλογής τερματικού εξοπλισμού στην υπηρεσία Cosmote Home Speed Booster.

    Ενώ έχουν κοινοποιηθεί από τον ΟΤΕ οι πληροφορίες για τις προδιαγραφές διεπαφής για xDSL & FTTH, δεν έχω βρει συγκεκριμένες πληροφορίες για το αν και πώς λειτουργεί το Speed Booster με εναλλακτικό εξοπλισμό.

    Γνωρίζω τις τεχνικές ιδιαιτερότητες της υπηρεσίας, όπως το bonding, και θεωρώ ότι αν δίνονταν οι κατάλληλες προδιαγραφές, θεωρητικά θα μπορούσε να στηθεί η σύνδεση με τον bonding server.
    Ωστόσο, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει να χρησιμοποιήσει ένα Mikrotik Chateau (ξερω πως γενικα η sim εχει lock πανω στο HA-35) , ένα Draytek Vigor, σε συνδυασμό με π.χ. ένα pfSense για firewall,
    δεδομένου ότι έχουμε το δικαίωμα ελεύθερης επιλογής τερματικού εξοπλισμού.

    Η περίπτωση του Booster είναι κάπως ακραία και γι' αυτό ακριβώς μου κινεί το ενδιαφέρον να δω πώς θα το διαχειριζόταν αυτό η Cosmote...

  2. #2
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.671
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το συγκεκριμένο το έχω πετύχει μόνο μια φορά σε μια εγκατάσταση. Υπό Κ.Σ. θεωρητικά δουλεύει, αλλά ενώ υποστηρίζει και port forwarding από τον bonding server στη πράξη αν σου γυρίσει σε 4g το ξεχνάς.

    Όταν το προσπαθούσα, το boost δεν το πολύ είδα στην πράξη, κρατιόταν σε μια dsl που συγχρονιζε στα 2 mbit υπερβολικά.

    Βασικά αν το δουλεύεις σαν load balance είναι οκ, εκεί έπεφτε η dsl πολύ συχνά και το 4g ένιωθε σχεδόν αμέσως να γυρίσει data & τηλεφωνία.

    Imo, βάλε ένα άλλο modem για την dsl , άσε αυτό μόνο για το 4g και στείλε τα σε δικό σου router.

    Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν έχει περιορισμό στα data από το 4g. Από ότι θυμάμαι δεν ανοίγει καθόλου η τηλεφωνία αν δεν έχει κάνει έτσι και ένα sync με την dsl μετά το startup του.
    A very minor case of serious brain damage.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.175
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν και η ερώτηση μου ήταν θεωριτικη, καθώς η cosmote στις ανακοινώσεις της περί ΣΤΔ ενώ περιέγραψε με λεπτομέρειες όλες τις υπόλοιπες υπηρεσίες, δεν είχε καμία αναφορά σε αυτή.

    Ή σκέψη μου ήταν τι δυνατότητες θα είχα, αν πχ υπήρχε speed booster σε μια περιοχή με πραγματικά κακό σήμα και ασταθή dsl, να Έβαζα στη dsl ένα καλό modem (πχ draytek που ανέφερα και τα θεωρώ αξιοπρεπή) με λίγο snr tweeking να σταθεροποιησω τη γραμμή και μετά με ένα mtk LHGG LTE6 να στόχευσω τη lte) και μετά αυτά τα 2 να τα ενώσω με είτε load balancing ή αν είχαμε οποία πληροφορία για τον bonding server στήνοντας bonding.

    (ειχα δοκιμάσει παλιά MPTCP και ήταν πραγματικά mind blowing Το ποσο καλα δούλεψε, το πρόβλημα ήταν ότι βγαίναμε με ip εξωτερικού και ότι ο οτε έστειλε warning στον vps provider οτι λαμβάνει ddos από αυτούς το οποίο μετά έφτασε σε εμένα και έτρεχα να εξηγήσω τι έχω κάνει οπότε το πείραμα τελείωσε άδοξα ...)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Imo, βάλε ένα άλλο modem για την dsl , άσε αυτό μόνο για το 4g και στείλε τα σε δικό σου router.

    Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν έχει περιορισμό στα data από το 4g. Από ότι θυμάμαι δεν ανοίγει καθόλου η τηλεφωνία αν δεν έχει κάνει έτσι και ένα sync με την dsl μετά το startup του.
    Αν δε βλέπει συνχρονισμενη γραμμή κόβει και το lte μετά από λίγο

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    GL-MT6000 (+openwrt)
    Όσο δεν ξέρουμε τι κάνει ο οτε απ'την μεριά του μαντεύουμε.

    Σε κάτι docs της huawei που είχα πετύχει προ ετών για το παλαιότερο cpe του booster
    κάτι λέγανε ότι παίζει με τον δικό τους (της huawei) εξοπλισμό τύπου τάδε upstream του συνδρομητή,
    αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

    Οπότε ίσως το bonding είναι proprietary της huawei?

    Αν είναι έτσι^,
    αν τεθεί θέμα να μπορεί ο συνδρομητής να χρησιμοποιήσει δικό του cpe με το speedbooster όπως δικαιούται,
    οι επιλογές θα είναι:
    α) κατάργηση της υπηρεσίας, ή
    β) εξαίρεση της υπηρεσίας ως ιδιάζουσα περίπτωση, ή
    γ) να επιτρέψουν την χρήση έταιρου cpe μεν,
    αλλά θα θέλει υποστήριξη των x/y/z proprietary τεχνολογιών της huawei,
    οπότε οι επιλογές θα περιορίζονται σε συγκεκριμένα cpe της huawei (που τυπικά δεν θα είναι καν διαθέσιμα στον end-user).

    Αυτά μαντεύοντας όμως, οπότε μπορεί να λέω και μπούρδες.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια απορία σχετικά με τη δυνατότητα ελεύθερης επιλογής τερματικού εξοπλισμού στην υπηρεσία Cosmote Home Speed Booster.

    Ενώ έχουν κοινοποιηθεί από τον ΟΤΕ οι πληροφορίες για τις προδιαγραφές διεπαφής για xDSL & FTTH, δεν έχω βρει συγκεκριμένες πληροφορίες για το αν και πώς λειτουργεί το Speed Booster με εναλλακτικό εξοπλισμό.

    Γνωρίζω τις τεχνικές ιδιαιτερότητες της υπηρεσίας, όπως το bonding, και θεωρώ ότι αν δίνονταν οι κατάλληλες προδιαγραφές, θεωρητικά θα μπορούσε να στηθεί η σύνδεση με τον bonding server.
    Ωστόσο, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει να χρησιμοποιήσει ένα Mikrotik Chateau (ξερω πως γενικα η sim εχει lock πανω στο HA-35) , ένα Draytek Vigor, σε συνδυασμό με π.χ. ένα pfSense για firewall,
    δεδομένου ότι έχουμε το δικαίωμα ελεύθερης επιλογής τερματικού εξοπλισμού.

    Η περίπτωση του Booster είναι κάπως ακραία και γι' αυτό ακριβώς μου κινεί το ενδιαφέρον να δω πώς θα το διαχειριζόταν αυτό η Cosmote...
    δεν γινεται αυτο ξερω, ειναι κλειδωμενο σε αυτο το μοντεμ.
    Γιατι δεν κοιτας για ιντερνετ μονο απο το 4g με απεριοριστα δεδομενα ; καλυτερες ταχυτητες θα εχεις πανω απο 50 απο οτι τωρα με το booster. Απο την αλλη αμα μπορεις να κανεις την δουλεια σου με το υπαρχον booster οπως εγω να μην ασχοληθεις καθολου.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.175
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μαλιστα .

    Βρηκα λιγο χρονο και εστειλα στο chat της cosmote το παραπανω θεμα/ερώτημα :

    (F: finos , C: cosmote agent)
    F- Καλησπερα σας , Ενώ έχουν κοινοποιηθεί από τον ΟΤΕ οι πληροφορίες για τις προδιαγραφές διεπαφής για xDSL & FTTH, δεν έχω βρει συγκεκριμένες πληροφορίες για το αν και πώς λειτουργεί το Speed Booster με εναλλακτικό εξοπλισμό.αναρωτιέμαι πως εναρμονιζεται η υπηρεσια cosmote home speed booster με τον κανονισμο ελεύθερης επιλογής τερματικού εξοπλισμού . Εαν ενεργοποιησω τη υπηρεσια σε καποια αδυναμη dsl γραμμη μπορω να κανω χρηση της υπηρεσιας με εξοπλησμο επιλογης μου;

    C- Επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία speed booster με δικό σας εξοπλισμό πέραν του εξοπλισμού της cosmote;
    F- Σωστα
    C- Δεν υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσετε άλλον εξοπλισμό εμπορίου στην υπηρεσία speed booster.
    F- αυτο ομως δεν ακολουθει τις νομοθεσιες περι ελευθερης επιλογης τερματικου εξοπλησμου οπως αναφερει το ΦΕΚ με Αρ. Φύλλου 7271
    C- Σωστα ! , Αυτό συμβαίνει λόγω του τρόπου λειτουργίας της υπηρεσίας speed booster. Σε κανονική σύνδεση μπορείτε να συνδέσετε δικό σας εξοπλισμό. Για αυτο να σας ενημερώσουμε πως η υπηρεσία αυτη εχει κριθεί προς κατάργηση
    F- μια τελευταια ερωτηση, τι θα γινοταν σε συνδρομητη Booster εαν θα ζητουσε να χρησιμοποιήσει τον δικο του εξοπλησμο ; αφου λετε πως δεν υποστηριζεται θα υπηρχε αποχωριση χωρις penalty?
    C- Όχι. Θα μπορούσε ίσως να γίνει αποχώρηση χωρίς penalty αν οι συσκευές που σας δίναμε δεν λειτουργούσαν και δεν είχατε υπηρεσίες με ευθύνη δική μας. Οχι γιατι δεν μπορέσατε να συνδεσετε δικιες σας
    F- Καλο σας βραδυ
    Ομορφα

    Spoiler:
    η κατάσταση μου θυμησε "nova βγες απο τη cosmote " φαση


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο δεν ξέρουμε τι κάνει ο οτε απ'την μεριά του μαντεύουμε.

    1)Σε κάτι docs της huawei που είχα πετύχει προ ετών για το παλαιότερο cpe του booster
    κάτι λέγανε ότι παίζει με τον δικό τους (της huawei) εξοπλισμό τύπου τάδε upstream του συνδρομητή,
    αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

    Οπότε ίσως το bonding είναι proprietary της huawei?

    Αν είναι έτσι^,
    αν τεθεί θέμα να μπορεί ο συνδρομητής να χρησιμοποιήσει δικό του cpe με το speedbooster όπως δικαιούται,
    οι επιλογές θα είναι: [2)
    α) κατάργηση της υπηρεσίας, ή
    β) εξαίρεση της υπηρεσίας ως ιδιάζουσα περίπτωση, ή
    γ) να επιτρέψουν την χρήση έταιρου cpe μεν,
    αλλά θα θέλει υποστήριξη των x/y/z proprietary τεχνολογιών της huawei,
    οπότε οι επιλογές θα περιορίζονται σε συγκεκριμένα cpe της huawei (που τυπικά δεν θα είναι καν διαθέσιμα στον end-user).

    Αυτά μαντεύοντας όμως, οπότε μπορεί να λέω και μπούρδες.
    1. για το HA-35 ? εαν εχεις προχειρα τα docs αυτα θα ηταν πολυ ενδιαφερον να τα ριξω μια ματοια ...
    2. Επεσες κοντα στη μαντεψια παντως ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος finos : 18-08-24 στις 20:36.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    GL-MT6000 (+openwrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το HA-35 ? εαν εχεις προχειρα τα docs αυτα θα ηταν πολυ ενδιαφερον να τα ριξω μια ματοια ...
    Θα σε γελάσω, πάει καιρός.
    Νομίζω έψαχνα πόσο κλειδωμένο είναι (hint: ως huawei πολύ...),
    και άν γίνεται cross-flash huawei os (vx-works?) -> linux/wrt.
    και είχα ακολουθήσει κάποια links απο το forum του wrt (μάλλον?).

    Γενικότερα όμως, είναι telco devices, docs/specs/software θα είναι πίσω απο NDA & support contracts.
    Θάναι 5 άνθρωποι στην cosmote που θα έχουν πρόσβαση αλλά άντε να τους βρεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    C- Όχι. Θα μπορούσε ίσως να γίνει αποχώρηση χωρίς penalty αν οι συσκευές που σας δίναμε δεν λειτουργούσαν και δεν είχατε υπηρεσίες με ευθύνη δική μας. Οχι γιατι δεν μπορέσατε να συνδεσετε δικιες σας
    Είμαι πολύ σίγουρος ότι άν έχεις ήδη την υπηρεσία,
    μόλις τους κάνεις ένα επίσημο αίτημα ότι βάση του νόμου χ/ψ/ζ θέλεις τα specs της υπηρεσίας
    για να λειτουργήσει με τον εξοπλισμό της αρεσκείας σου ως υποχρεούνται,
    θα σε αφήσουν να φύγεις αζημίως και με μεγάλη χαρά τους (διότι καθόλου δεν επιθυμούν την ενναλακτική).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας