Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Προσπαθώ να παραγγείλω κουτί υπολογιστή και είναι ένας πονοκέφαλος.

    Στα κουτιά υπολογιστών θα με ενδιέφερε να μπορώ να δω (να βάλω ένα φίλτρο) απευθείας αν έχουν ή όχι εσοχή 5.25" για να προσθέσει κάποιος οδηγό οπτικών μέσων, αν το τροφοδοτικό είναι στη βάση ή στην οροφή, ποιο είναι το μήκος κάρτας γραφικών και ψύκτρας.

    Όπως τώρα έχουμε στα

    Πρόσθετα

    Πλαϊνό Παράθυρο (1628)
    Υποστήριξη Υδρόψυξης (1457)
    RGB Lighting (894)
    LED Controller (316)
    Fan Controller (67)
    Ενσωματωμένο Τροφοδοτικό (79)
    Card Reader (35)

    Θα με ενδιέφερε να υπάρχουν και οι επιλογές Εσοχής Οπτικών Μέσων (για την Τοποθέτηση), Θέση (θήκη για να μπει) τροφοδοτικού στην βάση του κουτιού και θα ήθελα επιλογές του αντιθέτου (π.χ δεν με ενδιαφέρουν τα RGB με ενοχλούν, δεν με ενδιαφέρει το Fan Controller, δεν με ενδιαφέρει το Ενσωματωμένο Τροφοδοτικό, Δεν με Ενδιαφέρει η Υδρόψυξη, το πλαϊνό παράθυρο δεν ξέρω μου φαίνεται ψιλοαδιάφορο αλλά δεν νομίζω να με ενοχλεί)

    Και θα ήθελα να υπάρχει και επιλογή για τον καθορισμό μήκους κάρτας γραφικών και ψύκτρας (όπως υπάρχει για την τιμή του κουτιού).

    Δεν θέλω να χρειάζεται να μπαίνω στο κάθε κουτί ξεχωριστά και να βλέπω τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου κουτιού ούτε φωτογραφίες.


    Ένα άλλο θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κατατάξεις τα προϊόντα με βάση ένα χαρακτηριστικό.

    Τους SSD ενώ μπορείς να τους κατατάξεις με βάση την Τιμή ανά GB δεν μπορείς να τους κατατάξεις με βάση το Read Speed/ Random IOPS
    Τους Επεξεργαστές δεν μπορείς τους κατατάξεις με βάση τα Instructions Per Second
    Τις Κάρτες Γραφικών δεν μπορείς να τις κατατάξεις με βάση Fillrate/FLOPS κλπ.
    Τις RAM δεν μπορείς να τις κατατάξεις με βάση το Bandwidth

    Πέρα από τους υπολογιστές θα ήθελα να μπορούσα τα κλιματιστικά να τα κατατάξω με βάση το SEER Score (άσε που κάποια SEER Score στο Skroutz δεν συμφωνούν πάντα με τα πιστοποιητικά στο www.eurovent-certification.com)



    Δηλαδή κάθε φορά που θα θέλω να αγοράσω κάτι θα κοιτάζω 70-80 προϊόντα;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    GL-MT6000 (+openwrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Picanha Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα με ενδιέφερε να μπορώ να δω (να βάλω ένα φίλτρο) απευθείας αν έχουν ή όχι... κλπ
    Και εμένα θα με ενδιέφερε, και θα ήθελα και φίλτρα και άλλα πολλά, δεν γίνεται.
    Το marketplace του skroutz και τα παρόμοια του
    απλώς κάνουν list κωδικούς/τιμές που έχουν τα συνεργαζόμενα καταστήματα.

    Μην θεωρείς όμως ότι το skroutz και τα συνεργαζόμενα καταστήματα ξέρουν τι ακριβώς πουλάνε,
    ή ότι θα κάτσουν να διασταυρώσουν λεπτομερή στοιχεία τι ακριβώς specs έχει το part# τάδε.
    Ιδέα δεν έχουν τι ακριβώς κουτί (ή ssd/cpu/ac) πουλάνε, μέχρι και οι φωτό μπορεί να είναι λάθος,
    ή να είναι από το προηγούμενο μοντέλο.
    Άσε που τα specs μπορεί κάθε τόσο να αλλάζουν στα consummer προϊόντα,
    και σε ότι ανώνυμο μπορεί απλώς να μην έχουν σχέση με την πραγματικότητα.

    Τα καταστήματα τύπου skroutz μπορεί να είναι χρήσιμα μόνο για να δεις πόσο κοστίζει το part# x στην τοπική αγορά.

    Την έρευνα αν θες το part x/y/z/whatever και ποια τα ακριβή specs θα την κάνεις στο site του vendor.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όπως βγάζουν την Τιμή/GB δεν μπορούν να έχουν ανάλογα το Read Speed;


    Στα Πρόσθετα τους είναι δύσκολο να βάλουν Εσοχή Οπτικών Μέσων 5.25";

    Στην κάρτα γραφικών έχουν και το μήκος στα φίλτρα.



    Δεν θέλω τα ακριβή specs του Χ προϊόντος θέλω να κάνω μια κατάταξη όλων των προϊόντων με βάση κάποιο specification.



    Θέλω να διαλέξω κουτί όχι να αγοράσω το Χ κουτί με το στανιό. Και επειδή τα κουτιά πλέον δεν έχουν εσοχές/θήκες 5.25" (για κάποιο λόγο όλοι προτιμάνε τα USB). Πρέπει να κοιτάξω 80 κουτιά για να βρω κάποιο που να μου κάνει.

    Ξέρουν αν έχει ενσωματομένο τροφοδοτικό αλλά δεν ξέρουν που μπαίνει;

    Ξέρουν αν έχει RGB, Led controller, Fan controller, υδρόψηξη αλλά δεν ξέρουν αν έχει εσοχή για να μπει ο οδηγός οπτικών μέσων;

    Αν ξέρεις τα κουτιά που έχουν RGB δεν σου είναι εύκολο να φτιάξεις ένα φίλτρο που να έχει όλα τα υπόλοιπα κουτιά (το συμπλήρωμα αν θες του συνόλου έχεις Ω έχεις Α οπότε το Α' είναι παιχνιδάκι)

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας