Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.313
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Απ' οσο ξερω δεν παιζουν ολα με ipv6. Εγω θα εδινα τα 6 ευρω να ησυχασω, τωρα δινω 1 για static επειδη ειχα απο πριν αλλα και 6 να γινει θα τα δινω τα 5 παραπανω τι να κανω...σιγα μην μπλέξω με ipv6!!! οταν θα γυρισουν τα παντα εκει το ξανασυζηταμε.
    Αλλωστε θελω την static για υπηρεσιες που δεν γινεται αλλιως mail server, web server, ftp server.

  2. #17
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    3.242
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    FTP server και web server για οικιακή χρήση δεν χρειάζονται static. Ένα dynamic DNS και public IP αρκεί. Ή IPv6

  3. #18
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Αυτό που εγώ δεν κατάλαβα και μου έκανε εντύπωση είναι που ο τεχνικός μου είπε ότι για να παίξει το IPv6 πρέπει το Firewall να πάει σε Low. Τι σχέση μπορεί να έχει το Firewall με το IPv6 ?

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.313
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    FTP server και web server για οικιακή χρήση δεν χρειάζονται static. Ένα dynamic DNS και public IP αρκεί. Ή IPv6
    Εχω και mail server που με ενδιαφερει περισσοτερο και η static στην ιναλαν πλεον ειναι υποχρεωτικη για να μην εισαι πισω απο CGNAT (τυχαια λένε) + οτι για μενα ειναι 1 ευρω.
    Δεν με ενδιαφερει ουτε καν το ipv6 οταν θα γινει ολος ο κοσμος θα το ξανασυζητησω...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dottore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που εγώ δεν κατάλαβα και μου έκανε εντύπωση είναι που ο τεχνικός μου είπε ότι για να παίξει το IPv6 πρέπει το Firewall να πάει σε Low. Τι σχέση μπορεί να έχει το Firewall με το IPv6 ?
    Σε Cosmote adsl που εχω και ipv6 στο mikrotik router μου εχω κανονικοτατα firewall ξεχωριστα εχει απο το ipv4 με παρομοιους κανονες. Δεν βλέπω καμια λογικη σε αυτο που ειπε.

  5. #20
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Ούτε εγώ το βρίσκω λογικό αυτό που μου είπε ο τεχνικός. Μήπως εννοούσε ότι ακόμη κι αν πάω σε IPv6, για να δει ο έξω κόσμος τον υπολογιστή που θέλω, θα πρέπει να κατεβάσω το Firewall?

  6. #21
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.951
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dottore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εγώ το βρίσκω λογικό αυτό που μου είπε ο τεχνικός. Μήπως εννοούσε ότι ακόμη κι αν πάω σε IPv6, για να δει ο έξω κόσμος τον υπολογιστή που θέλω, θα πρέπει να κατεβάσω το Firewall?
    Δεν ξερω αν εχεις ασχοληθει με το IPv6 , αλλα ειναι ενας ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικος κοσμος .

    Μην νομιζεις οτι ειναι σαν το ipv4 και απλα αλλαζει το νουμερο σε πιο μεγαλο.

    Διαβαζω εδω και 2-3 χρονια μπας και καταφερω να το στησω , αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει 100% το πως δουλευει .
    Ριξε μια ματια και εσυ να καταλαβεις ποσο περιπλοκο ειναι πριν κανεις κατι .

    Εγω προσωπικα στη θεση σου ΔΕΝ θα πηγαινα σε V6 . και θα ξανα-ζητουσα πισω την public V4 .

    Αυτες οι μπουρδες "όταν κάποια στιγμή λήξει η IP που μου έχουν δώσει " ειλικρινα μου ανεβαζουν το αιμα στο κεφαλι .

    2 κλικ θα κανει ΑΝ ΘΕΛΕΙ ο τεχνικος τους . Μιλανε λες και εχουν αλλον να συντηρει το δικτυο .

    Απιστευτα φτηνες δικαιολογιες .
    The gr81 .

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας