Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 71
  1. #16
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευτυχώς που τελικά κάθισα και σκέφτηκα τι πραγματικά χρειάζομαι απο τα windows και αφού είδα οτι με παιχνίδια δεν ασχολούμαι (το ένα και μοναδικό που παίζω -second life- υπάρχει και στα λίνουξ), και εφ' όσον o chrome τρέχει επίσης λίνουξ, άρα την δουλειά μου την κάνω σε εκείνο το λειτουργικό και μόνιμα πλέον είμαι εκεί! Κι έτσι τέλος το "βάλε 7άρια για να έχεις αυτό, βγάλε 7άρια βγήκαν τα 8άρια για να έχεις και εκείνο και το άλλο..."! Έβαλα λίνουξ, έχω αυτά που χρειάζομαι για να κάνω αυτά που θέλω και τέλος!!! Και συγνώμη αν φάνηκε σαν διαφήμιση το πόστ αυτό αλλά το θέμα με τα windows που κάθε νέα έκδοση σου λένε οτι πρέπει να την εγκαταστήσεις για να έχεις 2-3-4 καινούργια πράγματα έχει παρατραβήξει!!! (Άσε που οι browsers που χρησιμοποιώ λειτουργούν πολύ καλύτερα στο άλλο λειτουργικό...)

  2. #17
    Εγγραφή
    07-06-2011
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Netgear D6200
    "Ο Internet Explorer αυξάνει το μερίδιο χρήσης του τον Μάρτιο σε βάρος των ανταγωνιστών του"

    Γιατί;;;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχνα τον 10. Μην ασχοληθείς καν με τα Windows 8 αν δεν έχεις εμπειρία πάνω στους υπολογιστές.
    Βασικά, μην ασχοληθείς με τα 8. Τελεία.

  3. #18
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και του λείπει λειτουργικότητα σε αρκετά θέματα,
    Αυτό ακριβώς είναι που με κάνει ούτε καν να υπολογίζω πως υπάρχει. Μόλις έκανα καθαρή εγκατάσταση των Win7/SP1/IE9, τον ρύθμισα μια να μη δέχεται 3rd Party-Cookies ( διότι ξέρεις κι άλλες εφαρμογές των Win δουλεύουν μέσω αυτών των συγκεκριμένων ρυθμίσεων ) κ.λπ. και είναι πεντακάθαρος, ούτε μια σελίδα δεν έχω ανοίξει ακόμη δια μέσω αυτού.

    Θα ήθελα ο IE10 x64 να προσθέσει κάποιες πολύ απλές λειτουργίες χρηστικότητας αλλά δε το βλέπω... Τουλάχιστον είναι πλέον ο επίσημος εναλλακτικός μου.

    Απ΄την άλλη, είναι και η Nightly έκδοση του Fx η οποία άρχισε να βγάζει φτερά σε όλα τα μέτωπα, ακόμη και σε ομορφιά... Το οποίο καθιστά το εγχείρημα «ΙΕ» ακόμη πιο απόμακρο.

  4. #19
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpa2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο IEx,x=7..9 χρησιμοποείται από αρκετούς ανθρώπους οι οποίοι
    μπορεί να εχουν ακομη και υψηλη μορφωση(π.χ. MSc) οι οποίοι δεν εχουν ιδιαιτερη σχεση
    με την τεχνολογια και εμπιστευονται μονο τις προ-εγκατεστημενες εφαρμογες και
    εφαρμογες της ιδιας της εταιρειας που παραγει το λειτουργικο.
    αυτό συμβαινει και σε αλλα λειτουργικα,π.χ. στο MacOSX χρησιμοποιουν μονο Safari.

    Edit: [ ps ασφαλως και οι τελευταιες εκδοσεις 8-10 ειναι πολυ καλες. ]
    Εγώ και υψηλή μόρφωση έχω κατά τα λεγόμενά σου (Μsc+phD) και από τεχνολογία ξέρω και ΙΕ 8 (ολογράφως :8) χρησιμοποιώ.
    Δεν επιχείρησα ποτέ να βάλω κάποιον άλλον επειδή με εξυπηρετεί μια χαρά και δεν έχω πρόβλημα πουθενά εδώ και χρόνια.
    Τουναντίον, το να βάζω-βγάζω κάθε τελευταία έκδοση του FF ή του chrome είναι απλώς χάσιμο χρόνου,
    καταπόνηση του υπολογιστή και ενίοτε αιτία προβλημάτων.

    Ειδικά για τον chrome, για μένα είναι εξαιρετικά εκνευριστικές οι πολιτικές της google και
    δεν θα τον εγκαταστήσω ποτέ, ούτε καν για δοκιμή. Έτσι, από ιδεολογικούς λόγους.
    Και ας ωρύονται όλοι οι άλλοι πόσο σούπερ-ντούπερ είναι...

  5. #20
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.774
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    O 9 είναι πολύ καλός... κι εγώ που δε χρησιμοποιούσα ποτέ, τον έχω για 2ο. 2-3 πραγματάκια αν προσέξουν σε θέματα λειτουργικότητας όπως λες ( bookmarks οπωσδήποτε!) νομίζω ότι δύσκολα θα χάσει μερίδιο. Ένα άλλο πρόβλημα για μένα τουλάχιστον είναι ότι είναι αργός με το flash, δεν ξέρω αν φταίει ότι το acceleration είναι απενεργοποιημένο λόγω οδηγών, αλλά η διαφορά είναι εμφανής με firefox. Επίσης το scrolling όταν παίζει flash video (συγκεκριμένα στο youtube) είναι τα ζα μου αργά.
    Βεβαιώσου ότι δεν σε έχει γυρίσει το Youtube σε HTML5
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαιώσου ότι δεν σε έχει γυρίσει το Youtube σε HTML5
    Όχι σίγουρα είναι flash player, το τσέκαρα. To ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται και σε παιχνίδια flash. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι δουλέυει χωρίς επιτάχυνση.

  7. #22
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    (dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως μια χαρά τα πάει απο επιτάχυνση στο youtube τουλάχιστον με την 4870 μου, περίεργο...
    AMD Ryzen 7 3700X, Gigabyte X570 Aorus Pro, 16GB Corsair Vengeance RGB PRO 3600C18, Gigabyte AORUS RX 5700XT, WD Black SN850, Be Quiet Straight Power 11 650W, Be Quiet Dark Base 700, Corsair H115i RGB Platinum, LG 27GL850-B

  8. #23
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TechManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μια χαρά τα πάει απο επιτάχυνση στο youtube τουλάχιστον με την 4870 μου, περίεργο...
    Είναι θέμα οδηγών. Στα laptop δεν αναβαθμίζονται συχνά, και οι δικοί μου drivers είναι blacklisted.

  9. #24
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9.917
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Ήταν ακόμα τραγικά υψηλό το μερίδιο του για να μπορεί κανείς να θεωρήσει την «αγορά» των browser ισορροπημένη, τώρα ήδη πάλι αυξάνεται. Κρίμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A.N.T. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ και υψηλή μόρφωση έχω κατά τα λεγόμενά σου (Μsc+phD) και από τεχνολογία ξέρω και ΙΕ 8 (ολογράφως :8) χρησιμοποιώ.
    Δεν επιχείρησα ποτέ να βάλω κάποιον άλλον επειδή με εξυπηρετεί μια χαρά και δεν έχω πρόβλημα πουθενά εδώ και χρόνια.
    Τουναντίον, το να βάζω-βγάζω κάθε τελευταία έκδοση του FF ή του chrome είναι απλώς χάσιμο χρόνου,
    καταπόνηση του υπολογιστή και ενίοτε αιτία προβλημάτων.
    (...)
    Δεν θα βγει καμία σελίδα να σου πει ότι το παλιό πρόγραμμα (έκλεισε 3 χρόνια φέτος) που χρησιμοποιείς δεν υποστηρίζει το τάδε standard (π.χ. SVG) που θα ήταν χρήσιμο, ή ότι αυτός που την έγραψε αναγκάστηκε να βάλει επιπλέον κώδικα για να εμφανίζεται/συμπεριφέρεται σωστά στον IE. Υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό από το χρήστη. Αυτό μπορεί να είναι καλό, αλλά σίγουρα είναι και κακό.

    Προσωπικά, εδώ και δέκα εκδόσεις που χρησιμοποιώ τον Firefox, οι τελευταίες οκτώ με το ίδιο προφίλ, δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα στις ενημερώσεις. Περισσότερο χρόνο θα χάσεις με θέματα που εμφανίζει το λειτουργικό και οι υπόλοιπες εφαρμογές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 02-04-12 στις 20:17.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  10. #25
    Εγγραφή
    03-04-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 37.0(dB)
    Όσοι έχουν ασχοληθεί με web development πρέπει λογικά να ανακατεύονται μόνο με το εικονίδιο του ie...

  11. #26
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.499
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neon2k8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς που τελικά κάθισα και σκέφτηκα τι πραγματικά χρειάζομαι απο τα windows και αφού είδα οτι με παιχνίδια δεν ασχολούμαι (το ένα και μοναδικό που παίζω -second life- υπάρχει και στα λίνουξ), και εφ' όσον o chrome τρέχει επίσης λίνουξ, άρα την δουλειά μου την κάνω σε εκείνο το λειτουργικό και μόνιμα πλέον είμαι εκεί! Κι έτσι τέλος το "βάλε 7άρια για να έχεις αυτό, βγάλε 7άρια βγήκαν τα 8άρια για να έχεις και εκείνο και το άλλο..."! Έβαλα λίνουξ, έχω αυτά που χρειάζομαι για να κάνω αυτά που θέλω και τέλος!!! Και συγνώμη αν φάνηκε σαν διαφήμιση το πόστ αυτό αλλά το θέμα με τα windows που κάθε νέα έκδοση σου λένε οτι πρέπει να την εγκαταστήσεις για να έχεις 2-3-4 καινούργια πράγματα έχει παρατραβήξει!!! (Άσε που οι browsers που χρησιμοποιώ λειτουργούν πολύ καλύτερα στο άλλο λειτουργικό...)
    Δηλαδή, σε ενοχλεί η αλλαγή λειτουργικού ανά 3 χρόνια, και θα σε καλύψει ένα λειτουργικό που αλλάζει ανά 6μηνο;

  12. #27
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neon2k8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς που τελικά κάθισα και σκέφτηκα τι πραγματικά χρειάζομαι απο τα windows και αφού είδα οτι με παιχνίδια δεν ασχολούμαι (το ένα και μοναδικό που παίζω -second life- υπάρχει και στα λίνουξ), και εφ' όσον o chrome τρέχει επίσης λίνουξ, άρα την δουλειά μου την κάνω σε εκείνο το λειτουργικό και μόνιμα πλέον είμαι εκεί! Κι έτσι τέλος το "βάλε 7άρια για να έχεις αυτό, βγάλε 7άρια βγήκαν τα 8άρια για να έχεις και εκείνο και το άλλο..."! Έβαλα λίνουξ, έχω αυτά που χρειάζομαι για να κάνω αυτά που θέλω και τέλος!!! Και συγνώμη αν φάνηκε σαν διαφήμιση το πόστ αυτό αλλά το θέμα με τα windows που κάθε νέα έκδοση σου λένε οτι πρέπει να την εγκαταστήσεις για να έχεις 2-3-4 καινούργια πράγματα έχει παρατραβήξει!!! (Άσε που οι browsers που χρησιμοποιώ λειτουργούν πολύ καλύτερα στο άλλο λειτουργικό...)
    Επίσης, το θέμα όσων δε μπορούν να καταλάβουν πως η Microsoft και κάθε Microsoft ΔΕΝ είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, πρέπει να σταματήσει. Τα Windows XP κυκλοφόρησαν το 2001, κάτι που μας κάνει 11 χρόνια πριν. Ήρθαν με προεγκατεστημένο τον IE6, πήραν ως αναβάθμιση τον IE7 και κατόπιν τον IE8. Πλέον και λόγω τεχνολογικών δυσκολιών που έχουν αναλυθεί σε πάρα πολλά posts σ' αυτό το forum (άλλες βιβλιοθήκες και δομή έχουν τα Vista/7 και άλλες τα XP ώστε να υποστηριχτεί πλήρως το hardware acceleration του IE9), αλλά φυσικά και για καθαρά οικονομικούς λόγους, τα Windows XP δε θα υποστηρίζονται πλέον. Φτάνει. Πρέπει να πετάξουμε αυτό το δεινόσαυρο. Η Microsoft, απλά, δε θέλει να τα υποστηρίξει άλλο, προφανώς και 11 χρόνια μετά θέλει να πουλήσει νεότερα προϊόντα της.
    Απ' την άλλη, πολύ καλά έκανες και έβαλες το Linux. Οποιαδήποτε διανομή, όμως, και να πάρεις, 11 χρόνια χωρίς αναβάθμιση (εκτός αν έβαλες καμιά νεκρή) δε πρόκειται να βρεις. Εσύ είχες ένα γερασμένο λειτουργικό σύστημα και περίμενες να υποστήριζεται επ' άπειρων; Ας σοβαρευτούμε ρε παιδιά, όπως είπα και πριν, λεφτά θέλει να βγάλει η MS, όχι marketshare…

    Υ.Γ.: Προφανώς και τα παραπάνω στα λέω φιλικά και συγγνώμη για το έντονο ύφος σε ένα-δύο σημεία

  13. #28
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    685
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορώ ποιος χρησιμοποιεί τον internet explorer πλεον
    Εγω.

    Μια χαρά σερφάρισμα κάνει. Τι δεν σου αρέσει; (αν τον έχεις δουλέψει καθόλου)

  14. #29
    Εγγραφή
    23-01-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Β
    Router
    Vigor 2700vg
    Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ Chrome αν και πιστεύω αυτή τη στιγμή ο ΙΕ 9 είναι ο πιο γρήγορος και ελαφρύς για windows 7.Τουλάχιστον στην javascript έχει μεγάλη διαφορά από τον Chrome που τους έχω συγκρίνει! Είναι όμως η συνήθεια τώρα και η κακή παράδοση δεν πέρασα μετά από καμια 10αριά χρόνια και πάλι στον ΙΕ.

    Επίσης στο κινητό που χρησιμοποιώ ΙΕ σε Windows Phone είναι κορυφαίος (smoοοοoth)!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 0.2% τι browser χρησιμοποιεί?
    Δεν βγαίνουν τα ποσοστά.
    Υπάρχουν και άλλοι που δεν είναι γνωστοί :
    http://www.maxthon.com/mx3/
    http://www.avantbrowser.com
    και μερικοί ακόμα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimpe : 02-04-12 στις 23:29.

  15. #30
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    935
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Πλέον είναι καλοί και οι 3 φυλλομετρητές. Εγώ χρησιμοποιώ τον chrome από τις πρώτες του εκδώσεις γιατί πάντα ήταν σταθερός και γρήγορος. Εκανε τους "αλλους" να θέλουν να του μοιάσουν και αυτό δεν έγινε από τύχη. Εχει πολλές καινοτομίες που αν "αντιγράφηκαν" τον κανουν ακόμα μοναδικό.
    α) Ξερεις ότι θα είναι πάντα ενημερωμένος. Δεν σε ρώτά, αυτοεννημερώνεται. Θέλει να το κάνει και FF (εκδοση 11) ενώ ο ie περνάει από το windows update που πολλοί το έχουν κλειστό για άλλους λόγους (πειρατικά windows κλτ). Έτσι στα εργαστηρια πχ ενός σχολείου βάζει από παρα-πέρυσι, FF 3.6 και ακόμα εκεί έχει μίνει. Ο chrome αντίθετα χωρίς να είσαι admin αυτοενημερώνεται μαζί με όλα τα plugins του. Ετσι μετά από 2 χρόνια το εργαστήριο στο σχολείο έχει ακόμα ff 3.6, ιε 6 ή 7 (άντε 8 γιατί XP γαρ) και chrome 18!! Ποιον λές θα χρησιμποποιήσει ο δασκαλος όταν οι αλλοι κάν δεν μπαίνουν σε διάφορα sites
    β) τα ενσωματομένα plugins. Κατεβάζεις τον chrome και ολα είναι μεσα (flash, pdf, greek speller).
    γ) έχει ενσωματωμένο ορθογράφο χωρίς να χρειάζεται να κατεβάσεις!!
    δ) μετάφραση σαιτ και αλλα ωραία..

    Ο IE τι ακριβώς έχει από την μανα του? Δεν λέω ότι δεν φτιάχνεται, λέω ότι θα δυσκολέψει τον απλό χρήστη.

    Πάντως κακός δεν είναι..
    There is nothing like 127.0.0.1

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-12, 16:12
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-10, 23:32
  3. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-10, 22:32
  4. Μηνύματα: 99
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-09, 13:37
  5. Μηνύματα: 92
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-09, 22:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας