Σελ. 1253 από 1254 ΠρώτηΠρώτη ... 1233124312481251125212531254 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 18.781-18.795 από 18809

Θέμα: Ουκρανία

  1. #18781
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.646
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που γραφω πως θα ψοφησει;
    Δεν έγραψα ότι έγραψες αυτό.
    Έγραψα ότι στο μυαλό σου μετέφρασες τη χάρη που έγραψε ο άλλος (η Τουρκία θα μας κάνει χάρη αν μπει στα BRICS). ως η "η Τουρκία θα μας κάνει χάρη γιατί αν μπει στα BRICS θα ψοφήσει". Δεν το έγραψε κανείς αυτό, αλλά εσύ τα συνέδεσες το οποίο δείχνει πολά για τον τρόπο σκέψης σου.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να τελειωνουμε με τα παιδικα παιχνιδια. Γιατι θα μας κανει χαρη η Τουρκια; Για να μας κανει χαρη σημαινει πως οι συσχετισμοι αν εγκαταλειψει το ΝΑΤΟ και παει στο στρατιωτικο σκελος των BRICS θα ειναι εις βαρος της. Πιστευεις πως θα πηγαινε αν υπηρχε τετοια περιπτωση; Απαντησε εσυ αν θες γιατι ο αλλος τρεχει παλι.
    Εγώ δεν είμαι ο "άλλος" και δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις της Τουρκίας γιατί δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι με όλα και να έχω άποψη για όλα (το προτείνω σε όλους να το δοκιμάσετε μια φορά => πείτε ότι ο χρόνος δε αρκεί για να έχετε άποψη για όλα τα θέματα και ασχοληθείτε και με κάποιο χόμπι).

    Για την Τουρκία εδώ και πολλά χρόνια η γνώμη μου να περιμένουμε να τα τινάξει ο Ερντογάν (όχι η Τουρκία) και να δούμε μετά αν θα προκύψει καλύτερος ή χειρότερος γείτονας.

    - - - Updated - - -

    Και τώρα θα πάω να ασχοληθώ με το χόμπι μου γιατί αυτή η συζήτηση έχει εξαντληθεί.
    Καληνότσες.

    - - - Updated - - -

    Καλά θα γράψω ένα τελευταίο γιατί όλο και κάποιος θα βρεθεί να μου βάλει λόγια.
    Σε αντίθεση με μερικούς που τα βλέπουν όλα συγκρουσιακά, προσωπικά δεν θεωρώ κακό να ευημερούν τα BRICS, ίσα-ίσα μακάρι να γίνουν πολύ γαμάτες και ευημερούσες χώρες* για να βρουν κάπουν να πάνε μετανάστες και οι δικοί μας φτωχοί που δεν ξέρουν τι τους φταίει και ψηφίζουν ακροδεξιά γιατί νομίζουν αυτή θα τους σώσει.
    Και αν η Τουρκία καταφέρει να βάλει σε τάξη την οικονομία της και να γίνει μια ευημερούσα χώρα δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μας ενοχλεί αυτό. Ίσα-ίσα θα μειωθούν και οι μεταναστευτικές ροές στο Αιγαίο γιατί όλοι αυτοί οι απελπισμένοι από τον τρίτο κόσμο θα έχουν την ευκαιρία να μείνουν στην Τουρκία και να χτίσουν εκεί τη ζωή τους αντί να ρισκάρουν τη ζωή τους διασχίζοντας το Αιγαίο.

    ΤΩΡΑ καληνότσες.



    *σε αυτό εξαιρείται η Ρωσία όσο συνεχίζει τον πόλεμο στην Ουκρανία

  2. #18782
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.072
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έγραψα ότι έγραψες αυτό.
    Έγραψα ότι στο μυαλό σου μετέφρασες τη χάρη που έγραψε ο άλλος (η Τουρκία θα μας κάνει χάρη αν μπει στα BRICS). ως η "η Τουρκία θα μας κάνει χάρη γιατί αν μπει στα BRICS θα ψοφήσει". Δεν το έγραψε κανείς αυτό, αλλά εσύ τα συνέδεσες το οποίο δείχνει πολά για τον τρόπο σκέψης σου.
    Δεν εγραψες οτι εγραψα αυτο αλλα μια χαρα μου το αποδιδεις. Κατα τα αλλα με κατηγορεις για το τι μετεφρασα στο μυαλο μου την στιγμη που κανεις ακριβως αυτο. Τι να πει τωρα καποιος για τον δικο σου τροπο σκεψης;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν είμαι ο "άλλος" και δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις της Τουρκίας γιατί δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι με όλα και να έχω άποψη για όλα (το προτείνω σε όλους να το δοκιμάσετε μια φορά => πείτε ότι ο χρόνος δε αρκεί για να έχετε άποψη για όλα τα θέματα και ασχοληθείτε και με κάποιο χόμπι).
    Δεν εισαι ο αλλος αλλα μια χαρα ανελαβες ρολο συνηγορου. Την συζητηση ομως μια χαρα την παρακολουθησες, απλα επελεξες αυτο που ηθελες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την Τουρκία εδώ και πολλά χρόνια η γνώμη μου να περιμένουμε να τα τινάξει ο Ερντογάν (όχι η Τουρκία) και να δούμε μετά αν θα προκύψει καλύτερος ή χειρότερος γείτονας.
    Δεκτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τώρα θα πάω να ασχοληθώ με το χόμπι μου γιατί αυτή η συζήτηση έχει εξαντληθεί.
    Καληνότσες.
    Μεταφραση:
    Σε περιπτωση που καταρευσει η επιχειρηματολογια μου με την απαντηση σου, τοτε ο λογος που δεν θα απαντησω θα ειναι επειδη κανω κατι καλυτερο και οχι οτι δεν μπορω να σε αντικρουσω.

    Και για να μην δημιουργουνται εντυπωσεις, βαζω την στιχομυθια με την σειρα οπως εγινε, και ζητω την υπομονη οσων καλοπροαιρετων παρακολουθουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    [edit, έκανα λάθος]
    Μακάρι η Ρωσία Τουρκία να κάνει join τους BRICS. Θα μας κάνει μεγάλη χάρη.
    Πως το εκλαμβανει αυτο κανεις;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα λάθος, την Τουρκία είχα στο μυαλό μου, Ρωσία έγραψα. Συμβαίνουν αυτά μερικές φορές. Apologies.
    Παρακαλάω η Τουρκία να κάνει αυτή την κίνηση. Αυτό θα επιταγχύνει προς το συμφέρον της χώρας μας, διάφορες εξελίξεις.
    Το σωστό θα ήταν, την ίδια ημέρα που η Τουρκία θα κάνει αίτηση ένταξης στους BRICS, να κάνει και η Κύπρος αίτηση ένταξης στο ΝΑΤΟ. Δεν νομίζω να βρει καλύτερη περίοδο να το κάνει αυτό.
    Εδω μας λεει συγκεκριμενα πως θα ειναι προς το συμφερον μας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Τουρκια θα φυγει απο το ΝΑΤΟ μονο αν γινει κατι πολυ χοντρο. Μεχρι τοτε θα παζαρευει με ολες τις πλευρες γιατι εχει αξια ως συμμαχος και το ξερει. Μεχρι στιγμης της παει πολυ καλα.
    Οι λογοι που δεν προκειται να φυγει κατα την γνωμη μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ακριβως. Αρκει να θυμηθει κανεις την Κυπρο.

    Αντι να ελπιζουν καποιοι να ψοφησει η κατσικα του γειτονα, αυτο που θα επρεπε να κανει η Ελλαδα ειναι να αυξησει την ισχυ της και ιδιαιτερα την οικονομικη. Ανταυτου κανουν πλιατσικο σε οτι εχει απομεινει εξανεμιζοντας καθε προοπτικη της χωρας.

    Αν καποιοι νοιαζονται για τη χωρα ας ψηφισουν με αυτο το κριτηριο και οχι την μασα.
    Εδω ακριβως διευκρινιζω πως αν καποιοι περιμενουν πως θα αλλαξουν οι συσχετισμοι κατα της Τουρκιας χωρις να κανουμε εμεις τιποτα ειναι πολλοι γελασμενοι. Εκει ακριβως παει το "περιμενουν να ψοφησει η κατσικα του γειτονα" και φαινεται ξεκαθαρα τι εννοω οταν λεω πως πρεπει εμεις να κανουμε κινηση αν θελουμε να αλλαξουν υπερ μας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ψοφήσει η Τουρκία αν γίνει μέλος των BRICS ?
    Εδω ο "αλλος", που λες, "μετεφρασε" τα λεγομενα μου οπως ηθελε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ εγραψες πως θα μας κανει χαρη αν θα φυγει απο το ΝΑΤΟ.
    Εδω του απανταω πως αυτος εγραψε πως θα χασει η Τουρκια αν φυγει απο το ΝΑΤΟ σε οτι μας αφορα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εσυ κατάλαβες ότι έτσι εύχομαι να ψοφήσουν οι Τούρκοι; Άρα ψήφος και μάσα στη χώρα; Τρικυμία, κυριολεκτικά.
    Εδω επιμενει στην μεταφραση του αποφευγοντας να απαντησει επι της ουσιας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δικό σου μυαλό το "μας κάνει χάρη η Τουρκία" ισοδυναμεί με το "η Τουρκία ψόφησε";
    Δηλαδή εσύ τους μισείς περισσότερο και από τον Βελόπουλο.
    Εδω χωνεσαι υιοθετοντας την μεταφραση του παραβλεποντας τι εχω γραψει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να εξηγήσεις σε εμένα, γιατί ο άλλος ενδιαφέρεται μόνο να σου την πει και όχι να κάνει διάλογο, πως ακριβώς μας κάνει χάρη η Τουρκία αν μπει στα BRICS; Με ενδιαφέρει να καταλάβω τι εννοείς.
    Εδω ρωτας αυτο που το ρωτησα, το οποιο σημαινει μια χαρα παρακολουθησες την συζητηση αλλα μαλλον ηθελες να μου την πεις και οχι να κανεις διαλογο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η Τουρκία επιλέξει την άλλη πλευρά, αυτομάτως η θέση της Ελλάδος γίνεται πιο σημαντική για την ΕΕ και το ΝΑΤΟ. Δεν θα υπάρχει πια η ανάγκη να προσέχουν τις ισορροπίες μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας.
    Εδω επιβεβαιωνει πως με μια τετοια κινηση πιστευει πως οντως θα ψοφουσε η κατσικα του γειτονα. Και οταν τον ρωτησα γιατι αρχισε τις προσβολες.

    - - - Updated - - -

    Προβλεπω απαντηση TLDR.

  3. #18783
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.328
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα θαλάσσια σύνορα δεν είναι σύνορα?

    Περισσεύει η εξυπνάδα στο παρεάκι.
    Σωστά και Πορτογαλία, Ισπανία, Γαλλία συνορεύουν με ΗΠΑ και Καναδά, το περίεργο θα ταν να μην τα κάνεις αχταρμά σύνορα και εμπορικές ζώνες, για να σου βγει το αφήγημα.

    Κάνε και μια διόρθωση και στην wiki, καλό θα κάνεις στον Τούρκο
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Turk...o%20the%20west.

  4. #18784
    Εγγραφή
    31-01-2024
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Various
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλό θα κάνεις στον Τούρκο
    Και σε μας. Από τα 6 μίλια θα πάμε κι εμείς κατευθείαν στα 200. Για κάποιον που δεν κατανοεί την έννοια του συνόρου και της εθνικής επικράτειας -και επιμένει κιόλας- αυτά είναι ψιλά γράμματα.

  5. #18785
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.072
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το μονο που θα ειχε νοημα να εφερνε ως επιχειρημα ειναι ο ελεγχος των Δαρδανελιων. Αλλα θυμηθηκε κατι που ειχε ακουσει στα νιατα του επι Σοβιετικης Ενωσης, τον διορθωσαν, και βρηκε παλι μια δικαιολογια. Αναμενομενο. Αναμενομενες και οι επιθεσεις.

    Οπως και να εχει αυτος μαλλον ειναι ο τελευταιος λογος που θελουν την Τουρκια στο ΝΑΤΟ.

  6. #18786
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.535
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Όταν τα BRICS ισχυροποιηθούν αρκετά η Τουρκία θα κάνει αίτηση και θα μείνει και στο ΝΑΤΟ.
    "Το να πατάς σε δυο βράχους είναι καλύτερα" παλιά τούρκικη παροιμία.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  7. #18787
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.392
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί είναι κακό κάποιος να μπει εκεί? Μια ένωση δεν είναι για μεταξύ τους συναλλαγές? Εμείς απαγορεύεται να μπούμε δηλαδή?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #18788
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.632
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί είναι κακό κάποιος να μπει εκεί? Μια ένωση δεν είναι για μεταξύ τους συναλλαγές? Εμείς απαγορεύεται να μπούμε δηλαδή?
    για τον ιδιο λογο που αμα ρωτησεις ποιος νικησε τους ναζι θα σου πουν οι αμερικανοι

  9. #18789
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.328
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τον ιδιο λογο που αμα ρωτησεις ποιος νικησε τους ναζι θα σου πουν οι αμερικανοι
    Καλός ή κακός, χωρίς αυτούς δύσκολα το γυρίζαμε το ματσάκι.

  10. #18790
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.632
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλός ή κακός, χωρίς αυτούς δύσκολα το γυρίζαμε το ματσάκι.
    εγω μιλαω για το brainwashing του Lend lease που και καλα βοηθησαν την σοβιετικη ενωση

    και οταν τους δειχνεις ποτε εφτασε η βοηθεια και ποτε τελειωσε η ΕΠ.μπαρμπαροσα εχουν μια φατσα λες και ειδαν εξωγηινο

  11. #18791
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.632
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  GQw-ariW0AETaa3.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  138,5 KB 
ID: 256928
    κοιτα να δεις τωρα που εριξαν atacms σε παραλια ξαφνικα εγιναν ουκρανικα και οχι αμερικανικα

  12. #18792
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα μπορούσαν οι Ρώσσοι να μη τα έχουν καταρίψει οπότε δεν θα υπήρχαν και άμαχοι θύματα
    The remaining one, however, was damaged by air defenses, veered off course and detonated over the city of Sevastopol. As a result, the falling fragments of cluster munitions led to numerous civilian casualties, the statement read.
    https://www.rt.com/russia/599789-ukr...crimea-atacms/

  13. #18793
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.632
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από value_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσαν οι Ρώσσοι να μη τα έχουν καταρίψει οπότε δεν θα υπήρχαν και άμαχοι θύματα

    https://www.rt.com/russia/599789-ukr...crimea-atacms/
    α μια χαρα...

  14. #18794
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και ακόμη καλύτερα να μην έκαναν εισβολή.

  15. #18795
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.392
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Καλά δεν μπορούν να τους δώσουν χημικά να κάνουν καλύτερη δουλίτσα? Αυτά μωρέ που βρήκαν στο Ιράκ.

    - - - Updated - - -

    Πάντως πάρτε κάνα εβαπορε όσοι έχετε παιδιά όπως έκανε η Ντόρα... Η Ζαποριζια δεν θα τη γλιτώσει με τους ηλίθιους.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 1253 από 1254 ΠρώτηΠρώτη ... 1233124312481251125212531254 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας