Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με το παραπάνω βλέπουμε γιατί δυστυχώς δε μπορεί να γίνει έρευνα στην Ελλάδα (βλέπε και: Brain drain), ούτε καν σε τέτοιους τομείς που δεν απαιτούν ιδιαίτερο χρήμα και υποδομές (π.χ. δεν είναι ανάπτυξη φαρμάκων) αλλά κυρίως ιδέες.
    Γιατί εκεί στα ξένα, κατεβάζεις μία ερευνητική πρόταση για χρηματοδότηση και αν περάσει η κύρια και αποκλειστική δουλειά σου είναι αυτή. Δεν είσαι λίγο ερευνητής, λίγο να τρέχω σε κανένα ΤΕΙ να κάνω καμιά ώρα, λίγο επικουρικό, λίγο σε κανένα άλλο project με μπλοκάκι, λίγο να τσοντάρουν και οι δικοί μου... κλπ κλπ
    Είσαι ερευνητής και βγάζεις ένα πολύ αξιοπρεπές εισόδημα με αυτό που κάνεις.
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ούτε στο εξωτερικό. Στις ΗΠΑ πχ παίζουν πάρα πολύ politics. Ο προϋπολογισμός του ιδρύματος είναι συγκεκριμένος και αγωνίζονται για αυτόν πάρα πολλοί και χωρίς ανάγκη να υπάρχει δίκαια κατανομή. Μπορεί εσύ να έχεις μια σοβαρή ιδέα αλλά ο άλλος που έχει 10-20 γνωριμίες θα σου φάει το budget για να αναπτύξει μπλε αγκινάρες.

    Επίσης οι ερευνητές δεν πληρώνονται πουθενά καλά, απλώς ελπίζουν σε tenure (να γίνουν μόνιμοι δηλαδή). Όσοι δεν το καταφέρουν (οι περισσότεροι, πόσοι καθηγητές να χρειαστούν) είναι σε άσχημη θέση όταν τελειώσει το πρόγραμμά τους. Επίσης εργάζονται πάρα πολύ σκληρά, σκληρότερα από όσο θα εργάζονταν στον ιδιωτικό τομέα και πάλι πέφτουν σε politics, ενώ δεν είναι περίεργο να τους δεις να παίρνουν και δουλειά από έξω για να βγάλουν τα προς το ζην (ή αλλιώς να ζουν λιτά).

    Ίσως λοιπόν είναι καλύτερα από ότι στην Ελλάδα αλλά δεν είναι καλά σε σχέση με τους υπόλοιπους συμπολίτες τους.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ούτε στο εξωτερικό. Στις ΗΠΑ πχ παίζουν πάρα πολύ politics. Ο προϋπολογισμός του ιδρύματος είναι συγκεκριμένος και αγωνίζονται για αυτόν πάρα πολλοί και χωρίς ανάγκη να υπάρχει δίκαια κατανομή. Μπορεί εσύ να έχεις μια σοβαρή ιδέα αλλά ο άλλος που έχει 10-20 γνωριμίες θα σου φάει το budget για να αναπτύξει μπλε αγκινάρες.

    Επίσης οι ερευνητές δεν πληρώνονται πουθενά καλά, απλώς ελπίζουν σε tenure (να γίνουν μόνιμοι δηλαδή). Όσοι δεν το καταφέρουν (οι περισσότεροι, πόσοι καθηγητές να χρειαστούν) είναι σε άσχημη θέση όταν τελειώσει το πρόγραμμά τους. Επίσης εργάζονται πάρα πολύ σκληρά, σκληρότερα από όσο θα εργάζονταν στον ιδιωτικό τομέα και πάλι πέφτουν σε politics, ενώ δεν είναι περίεργο να τους δεις να παίρνουν και δουλειά από έξω για να βγάλουν τα προς το ζην (ή αλλιώς να ζουν λιτά).

    Ίσως λοιπόν είναι καλύτερα από ότι στην Ελλάδα αλλά δεν είναι καλά σε σχέση με τους υπόλοιπους συμπολίτες τους.
    Μπορεις να αναφερεις καποιο παραδειγμα για τις "αγκιναρες"? Για να καταλαβω για τι ποσοστο μιλαμε... η Αμερικη παραγει/σχεδιαζει iPhone, Windows, x86 CPUs κλπ. Εμεις περα απο αγκιναρες, εχουμε κατι αξιοζηλευτο για εξαγωγη?

    Αν εκει το ποσοστο διαφθορας ειναι 1%, ενω εδω ειναι 50%, νομιζω δεν τιθεται θεμα συγκρισης.

  3. #18
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να αναφερεις καποιο παραδειγμα για τις "αγκιναρες"? Για να καταλαβω για τι ποσοστο μιλαμε... η Αμερικη παραγει/σχεδιαζει iPhone, Windows, x86 CPUs κλπ. Εμεις περα απο αγκιναρες, εχουμε κατι αξιοζηλευτο για εξαγωγη?

    Αν εκει το ποσοστο διαφθορας ειναι 1%, ενω εδω ειναι 50%, νομιζω δεν τιθεται θεμα συγκρισης.
    Περίμενε, τα windows, τα iphone, οι επεξεργαστές κλπ έρχονται μέσα από εμπορικό R&D, είναι εφαρμοσμένη έρευνα και δεν έχει σχέση με την ακαδημαϊκή έρευνα. Έχουμε και στην Ελλάδα αντίστοιχες θέσεις αλλά αναλογικά λιγότερες αφού έχουμε αναλογικά λιγότερες καινοτόμες εταιρείες.

    Παραδείγματα δεν έχω, τα ακούω από γνωστούς που είναι στα top πανεπιστήμια των ΗΠΑ (stanford, mit, etc) και επίσης συχνά θα βρεις άρθρα από απογοητευμένους ερευνητές (το πιο πρόσφατο που διάβασα προχθές: https://blue.cse.buffalo.edu/posts/2...ot-get-tenure/ ). Επίσης να ξέρεις πχ πως έρευνα στο ΑΙ που είναι πολύ της μόδας, θα πάρει πιο εύκολα κονδύλι από μια άλλη πρόταση, πιο σοβαρή αλλά σε ένα τομέα που δεν θα φέρει στο πανεπιστήμιο αναγνώριση.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #19
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπαρχει συνεργασια πανεπιστημιων & εταιριων (στις σοβαρες χωρες υπαρχει συνδεση). Χωρις τα πανεπιστημια, θα ειχαν και λιγοτερη ερευνα/R&D.

    Για παραδειγμα, το DSL (που ειναι στον τιτλο του site) δεν θα υπηρχε χωρις την ερευνα (που ξεκινησε σε πανεπιστημιο του Stanford, οχι σε εταιρια):

    https://en.wikipedia.org/wiki/John_Cioffi

  5. #20
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Όπως βλέπεις και στο link που δίνεις, ο Cioffi δεν ήταν μόνο ερευνητής αλλά και καθηγητής και αρκετά δραστήριος ώστε να ξεκινήσει δική του εταιρεία, ενώ έβγαλε πολλές πατέντες τις οποίες κάνει license. Υπάρχει και αυτή η πλευρά στην Ελλάδα, πάλι σε μικρότερο αναλογικά βαθμό, αλλά υπάρχει. Μεγάλο μέρος της δουλειάς το κάνουν οι μεταπτυχιακοί όπως παρατηρείς (αυτοί είναι οι «ερευνητές»).

    Είναι γεγονός πάντως πως στην Ελλάδα η διασύνδεση εταιρειών - πανεπιστημίων είναι μικρή. Ωστόσο ούτε αυτή είναι τόσο ιδανική σχέση όσο φαντάζεσαι —ανεξάρτητος ερευνητής, να κάνεις αυτό που σου αρέσει. Η εταιρεία θέτει στόχους που οι κακοπληρωμένοι μεταπτυχιακοί θα βγάλουν πολύ πιο φθηνά και στην συνέχεια θα είναι έτοιμοι για να εργαστούν σε αυτή χωρίς περαιτέρω εκπαίδευση. Η Intel πχ που ξέρει πως για τα επόμενα δέκα χρόνια θα χρειαστεί 10,000 ηλεκτρονικούς μηχανικούς με πολύ συγκεκριμένα skill set, ο μόνος τρόπος για να εξασφαλίσει πως θα τους βρει είναι να χρηματοδοτήσει αντίστοιχα προγράμματα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #21
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει συνεργασια πανεπιστημιων & εταιριων (στις σοβαρες χωρες υπαρχει συνδεση). Χωρις τα πανεπιστημια, θα ειχαν και λιγοτερη ερευνα/R&D.

    Για παραδειγμα, το DSL (που ειναι στον τιτλο του site) δεν θα υπηρχε χωρις την ερευνα (που ξεκινησε σε πανεπιστημιο του Stanford, οχι σε εταιρια):

    https://en.wikipedia.org/wiki/John_Cioffi
    Δεν ξέρω να θα είχαν λιγότερη, πάντως σίγουρα θα είχαν ακριβότερη

    Το DSL που αναφέρεις δεν μπαίνει στην ίδια σύγκριση με το iPhone, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε πρωτόκολλα (που συντάσσονται από consortia και ινστιτούτα) με συσκευές που κουβαλάνε όπως είπε και η mrsaccess ένα σωρό θεμελιώδη έρευνα που περνάει στην εφαρμογή.

    Πολλά λεφτά πάντως "χάνονται" στην έρευνα, δεν γίνεται να έχουμε πρόοδο χωρίς χασούρα. Ερευνητές δεν βγάζουν λεφτά, εκτός αν γίνουν και managers
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας : 25-10-16 στις 19:35.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #22
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.173
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Να την πώ πάντως πάλι την αμαρτία μου, για την Ελλάδα εγώ είμαι ένας ΤΕΙτζής υπομηχανικός (όπως μας χαρακτηρίζουν οι "φωστήρες"), και στην Αγγλία είμαι PhD με 3ετή υποτροφία + associate tutor λεφτά lecturer και αφορολόγητος, που συμμετέχω σε ερευνητικά projects με grants της ΕΕ. Αλλά ναι, δεν έβγαλα καλό βαθμό στις πανελλήνιες ρε παιδί μου

    Μια χαρά πληρώνομαι και δεν έχω κανένα παράπονο. Ποιό ΙΚΥ και πολυτεχνεία με ύφος μέγα ναπολέοντα και πράσινα άλογα. Ο φίλος του φίλου και λεφτά ψίχουλα. Στην έρευνα τα ελληνικά ιδρύματα είναι πολλά έτη φωτός πίσω τόσο σε λεφτά όσο και σε νοοτροπία, και στο 2ρο πάσχουν ΠΟΛΥ περισσότερο.

  8. #23
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να την πώ πάντως πάλι την αμαρτία μου, για την Ελλάδα εγώ είμαι ένας ΤΕΙτζής υπομηχανικός (όπως μας χαρακτηρίζουν οι "φωστήρες"), και στην Αγγλία είμαι PhD με 3ετή υποτροφία + associate tutor λεφτά lecturer και αφορολόγητος, που συμμετέχω σε ερευνητικά projects με grants της ΕΕ. Αλλά ναι, δεν έβγαλα καλό βαθμό στις πανελλήνιες ρε παιδί μου

    Μια χαρά πληρώνομαι και δεν έχω κανένα παράπονο. Ποιό ΙΚΥ και πολυτεχνεία με ύφος μέγα ναπολέοντα και πράσινα άλογα. Ο φίλος του φίλου και λεφτά ψίχουλα. Στην έρευνα τα ελληνικά ιδρύματα είναι πολλά έτη φωτός πίσω τόσο σε λεφτά όσο και σε νοοτροπία, και στο 2ρο πάσχουν ΠΟΛΥ περισσότερο.
    Είναι γνωστό ότι οι πανελλήνιες είναι το χειρότερο μακράν κριτήριο ευφυίας.
    ΟΜΩΣ, έχει μεγάλη σημασία και πότε έδωσες εξετάσεις.
    Τώρα που μπαίνουν και με άσο, αν δεν μπεί κάποιος είναι απλά βλάκας.

  9. #24
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Περα απο καποιες βλακειες παραπανω, που ειναι εντελως offtopic, ενδιαφερον θα ειχε μια ποιοτικη αναλυση των αποτελεσματων. Οι αποφασεις τετοιων δικαστηριων μπορουν να κριθουν τουλαχιστον αμφιλεγομενες, οποτε αναλυοντας τα κριτηρια των αποφασεων τοσο των ανθρωπων δικαστων οσο και της μηχανης δικαστου, να μας διαφωτιζε αν η μηχανη παρεκλινε του νομου ή οι ιδιοι οι δικαστες με καποιες μη "λογικες" αποφασεις.
    Δηλαδη αν η αποτυχια της "μηχανης" ειναι αποτελεσμα του απροσδιοριστου και υποκειμενικου (διατεταγμενου?) ανθρωπινου παραγοντα, της ασαφειας του νομου ή της μη κατανοησης απο την μηχανη αυτου σε συναρτηση των υποθεσεων.
    Με απλα λογια, απετυχε η μηχανη ή ο ανθρωπος εν προκειμενω?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kontinos : 25-10-16 στις 21:55.

  10. #25
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως βλέπεις και στο link που δίνεις, ο Cioffi δεν ήταν μόνο ερευνητής αλλά και καθηγητής και αρκετά δραστήριος ώστε να ξεκινήσει δική του εταιρεία, ενώ έβγαλε πολλές πατέντες τις οποίες κάνει license. Υπάρχει και αυτή η πλευρά στην Ελλάδα, πάλι σε μικρότερο αναλογικά βαθμό, αλλά υπάρχει. Μεγάλο μέρος της δουλειάς το κάνουν οι μεταπτυχιακοί όπως παρατηρείς (αυτοί είναι οι «ερευνητές»).
    και εδώ υπάρχει, δυστυχως, μια διαφοροποίηση. Πχ εαν ασχοληθείς με κάτι που δεν είναι εμφανές χρησιμοποιήσιμο, τεχνολογικά, δεν θα βγάλεις φράγκα. Θα ψωμολυσάς. Ο ανταγωνισμός επίσης ειναι μεγάλος. Ο ίδιος ο Χιγκινς είχε πεί, ότι εαν ήταν σήμερα, δεν θα επιζούσε στο ακαδημαικό τοπίο. Χωρια που δεν μπορείς να πατεντάρεις το μποζόνιο Χιγκινς και να βγάζεις μετά φράγκα με την σέσουλα. Αρα μόνο κάποιοι λίγοι ερευνητές τυχαίνει ναναι οι τυχεροί του συστήματος (με την έννοια ότι έχουν χρηματοδοτήσεις αλλά και βγάζουν και κάποια αξιόλογα χρήματα) ενώ όλοι οι άλλοι είναι στα μαύρα χάλια. Και όχι μόνον αυτό, αλλά το σημερινό ακαδημαικό τοπίο απαιτεί συνεχή παραγωγή εργασιών, αλλιώς άντε γειά!
    Εν ολίγοις εαν δεν το έχεις τρέλλα και καψούρα την έρευνα και την δίψα για γνώση, είναι απο τις χειρότερες κατ'εμέ επιλογές εαν κρινουμε με τα μέτρα και σταθμά της σημερινής εποχής (δηλαδή χρήμα). Και είναι ένα ερώτημα που πολλές φορές μου τίθεται απο παιδιά, γιατί κάποιος, υποτίθεται πολύ έξυπνος, να σπουδάζει και ακόμα χειρότερα να ακολουθεί ακαδημαική καριέρα, όταν ούτε το κοινωνικό γόητρο μιας αλλοτινής εποχής έχει πιά, και δεν έχει και χρήμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γνωστό ότι οι πανελλήνιες είναι το χειρότερο μακράν κριτήριο ευφυίας.
    ΟΜΩΣ, έχει μεγάλη σημασία και πότε έδωσες εξετάσεις.
    Τώρα που μπαίνουν και με άσο, αν δεν μπεί κάποιος είναι απλά βλάκας.
    Οι πανελλήνιες δεν είναι το τέλειο σύστημα,
    ομως είναι ότι καλύτερο απο οτιδηποτε άλλο έχει προταθεί.
    Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι σε όλα τα κράτη, με τον ένα ή άλλο τρόπο, έχουν ένα παρόμοιο σύστημα αξιολόγησης. Και ακόμη και η παπαγαλία, που λένε ότι δεν χρειάζεται, και αυτή, κατα ένα μέρος χρειάζεται, πρέπει στην δουλειά σου, όποια και ναναι αυτή, να μπορείς να μάθεις "απέξω" πολλά πράγματα και ίσως όχι του ενδιαφέροντός σου. Guess What! Το ίδιο χρειάζεσαι και στις πανελλαδικές! Αρα σου τεστάρει και αυτό.
    Και όσο για την ευφυία, υπερεκτιμημένη. Ακόμα και νομπελιστες φυσικοι και άλλοι, έχουν αναφέρει ότι δεν είναι αυτά αποκλειστικά θέμα ευφυίας, αλλά σκληρής δουλειάς, υπομονής και επιμονής. Κάτι που τα εξυπνοπούλια (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) δεν θέλουν να κάνουν. Εαν υπάρχει υπομονή και επιμονή και σκληρή δουλειά, με τις πανελλαδικές περνάς όπου θέλεις. Αλλά σίγουρα δεν είναι αποκλειστικό κριτήριο της πραγματικής εικονας και ικανότητας ενός μαθητή. Είπαμε, απλά δεν υπάρχει άλλο καλύτερο.

  11. #26
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εδώ υπάρχει, δυστυχως, μια διαφοροποίηση. Πχ εαν ασχοληθείς με κάτι που δεν είναι εμφανές χρησιμοποιήσιμο, τεχνολογικά, δεν θα βγάλεις φράγκα. Θα ψωμολυσάς. Ο ανταγωνισμός επίσης ειναι μεγάλος. Ο ίδιος ο Χιγκινς είχε πεί, ότι εαν ήταν σήμερα, δεν θα επιζούσε στο ακαδημαικό τοπίο. Χωρια που δεν μπορείς να πατεντάρεις το μποζόνιο Χιγκινς και να βγάζεις μετά φράγκα με την σέσουλα. Αρα μόνο κάποιοι λίγοι ερευνητές τυχαίνει ναναι οι τυχεροί του συστήματος (με την έννοια ότι έχουν χρηματοδοτήσεις αλλά και βγάζουν και κάποια αξιόλογα χρήματα) ενώ όλοι οι άλλοι είναι στα μαύρα χάλια. Και όχι μόνον αυτό, αλλά το σημερινό ακαδημαικό τοπίο απαιτεί συνεχή παραγωγή εργασιών, αλλιώς άντε γειά!
    Εν ολίγοις εαν δεν το έχεις τρέλλα και καψούρα την έρευνα και την δίψα για γνώση, είναι απο τις χειρότερες κατ'εμέ επιλογές εαν κρινουμε με τα μέτρα και σταθμά της σημερινής εποχής (δηλαδή χρήμα). Και είναι ένα ερώτημα που πολλές φορές μου τίθεται απο παιδιά, γιατί κάποιος, υποτίθεται πολύ έξυπνος, να σπουδάζει και ακόμα χειρότερα να ακολουθεί ακαδημαική καριέρα, όταν ούτε το κοινωνικό γόητρο μιας αλλοτινής εποχής έχει πιά, και δεν έχει και χρήμα.

    - - - Updated - - -



    Οι πανελλήνιες δεν είναι το τέλειο σύστημα,
    ομως είναι ότι καλύτερο απο οτιδηποτε άλλο έχει προταθεί.
    Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι σε όλα τα κράτη, με τον ένα ή άλλο τρόπο, έχουν ένα παρόμοιο σύστημα αξιολόγησης. Και ακόμη και η παπαγαλία, που λένε ότι δεν χρειάζεται, και αυτή, κατα ένα μέρος χρειάζεται, πρέπει στην δουλειά σου, όποια και ναναι αυτή, να μπορείς να μάθεις "απέξω" πολλά πράγματα και ίσως όχι του ενδιαφέροντός σου. Guess What! Το ίδιο χρειάζεσαι και στις πανελλαδικές! Αρα σου τεστάρει και αυτό.
    Και όσο για την ευφυία, υπερεκτιμημένη. Ακόμα και νομπελιστες φυσικοι και άλλοι, έχουν αναφέρει ότι δεν είναι αυτά αποκλειστικά θέμα ευφυίας, αλλά σκληρής δουλειάς, υπομονής και επιμονής. Κάτι που τα εξυπνοπούλια (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) δεν θέλουν να κάνουν. Εαν υπάρχει υπομονή και επιμονή και σκληρή δουλειά, με τις πανελλαδικές περνάς όπου θέλεις. Αλλά σίγουρα δεν είναι αποκλειστικό κριτήριο της πραγματικής εικονας και ικανότητας ενός μαθητή. Είπαμε, απλά δεν υπάρχει άλλο καλύτερο.
    Δεν διαφωνω απαραιτητα. Απλα το προβλημα της εκπαιδευσης ειναι οτι εχει πεισει τον μαθητη οτι το σχολειο ειναι αχρηστο.

  12. #27
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνω απαραιτητα. Απλα το προβλημα της εκπαιδευσης ειναι οτι εχει πεισει τον μαθητη οτι το σχολειο ειναι αχρηστο.
    δεν είναι η εκπαίδευση που το έχει κάνει αυτό, αλλά η ελληνική κοινωνία.
    Πες μου, γιατί κάποιος νέος, εκτός αυτών που στοχεύουν σε πρωτοκλασάτες σχολές ή το έχουν πολύ μεράκι, εσωτερικό πόθο, να πάνε σε μια σχολή (συνήθως πολύ συγκεκριμένα), να σπουδάσει; Να γίνει τί; Ενας άνεργος πτυχιούχος; Οποισδήποτε μπορεί να βγάζει περισσότερα. Και ξεκινώντας απο την δευτεροβάθμια, βλέπει ο μαθητής τον καθηγητή του να βγάζει 900 ευρώ στην καλύτερη, όταν μπορεί ο ίδιος να βγάλει τα ίδια σαν ντελιβεράς! Ξέρω, δεν ειναι το ίδιο, είναι μαύρα, ανασφάλιστα, επικινδυνη δουλειά, και ωράριο άστα να πάνε. Αλλά τα παιδιά στην εφηβεία και λίγο πιο μετά, σκέφτονται πολύ βραχυπρόθεσμα, και μόνο τι παίρνω στα χέρια. Επειδή έχω βρεθεί άπειρες φορές να λοιδωρούν τους καθηγητές τους, κυρίως για το οικονομικό, θεωρείς ότι αυτό αποτελεί πρότυπο; Και όπως είπα, δεν είναι μόνο για το δημόσιο. Αλλά και για τον ιδιωτικό τομέα. Ενας στα τυριά στον μασούτη παίρνει το λιγότερο 900 ευρώ τον μήνα, ένας πτυχιούχος μην πω τι θα πάρει ακόμα και γιατρός (στο ξεκίνημα του). Και πότε... Μετά απο πόσα χρόνια σπουδών.
    Στην ελλάδα βλέπουμε την απαξίωση της εκπαίδευσης που προήλθε απο κακές πολιτικές σκοπιμότητες που στόχευαν στο θυμικό των ελλήνων (κοινωνική καταξίωση του πτυχιούχου τέκνου κυρίως) και στην ικανοποίηση διαφόρων πελατειακών καταστασεων (σχολές στην άνω ραχούλα, προσλήψεις ημέτερων για ΔΕΠ κλπ) και τέλος στην τεχνητή μείωση της ανεργίας νέων δια της "αειφόρου" εκπαίδευσης μέχρι τα 30!

  13. #28
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ούτε στο εξωτερικό.
    Δεν είπα ότι στο εξωτερικό δεν παίζουν κλίκες κλπ.
    Π.χ. η ίδια πρόταση αν κατέβει από το UCL (που αναφέρεται στο άρθρο) ή από ένα άλλο Πανεπιστήμιο της Αγγλίας που είναι πιο κάτω στο rating, προφανώς και δεν θα έχει τις ίδιες πιθανότητες χρηματοδότησης!

    Το θέμα είναι αλλού:
    PhD στην Ελλάδα - PhD στο εξωτερικό
    Που θα γίνει πιο αξιοπρεπώς, όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι?

  14. #29
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περα απο καποιες βλακειες παραπανω, που ειναι εντελως offtopic, ενδιαφερον θα ειχε μια ποιοτικη αναλυση των αποτελεσματων. Οι αποφασεις τετοιων δικαστηριων μπορουν να κριθουν τουλαχιστον αμφιλεγομενες, οποτε αναλυοντας τα κριτηρια των αποφασεων τοσο των ανθρωπων δικαστων οσο και της μηχανης δικαστου, να μας διαφωτιζε αν η μηχανη παρεκλινε του νομου ή οι ιδιοι οι δικαστες με καποιες μη "λογικες" αποφασεις.
    Δηλαδη αν η αποτυχια της "μηχανης" ειναι αποτελεσμα του απροσδιοριστου και υποκειμενικου (διατεταγμενου?) ανθρωπινου παραγοντα, της ασαφειας του νομου ή της μη κατανοησης απο την μηχανη αυτου σε συναρτηση των υποθεσεων.
    Με απλα λογια, απετυχε η μηχανη ή ο ανθρωπος εν προκειμενω?
    Αν καταλαβαίνω καλά τι λες, αυτό που προτείνεις προϋποθέτει την επανεξέταση όλων των υποθέσεων (χωρίς τη βοήθεια μηχανής) ώστε να συμπεράνουμε αν οι αποφάσεις ήταν σωστές ή όχι.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #30
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταλαβαίνω καλά τι λες, αυτό που προτείνεις προϋποθέτει την επανεξέταση όλων των υποθέσεων (χωρίς τη βοήθεια μηχανής) ώστε να συμπεράνουμε αν οι αποφάσεις ήταν σωστές ή όχι.
    Αυτό που γράφει χαρακτηριστικά στο paper είναι ότι στις αποφάσεις που το AI στηρίχτηκε στο κομμάτι των facts και μόνο είχε μεγαλύτερη επιτυχία πρόβλεψης. Πιστεύω πως αν είχαν την δυνατότητα να μελετήσουν τα ίδια cases με πολλαπλούς judges και τα ανάλογα αποτελέσματα, θα έβγαζαν καλύτερα συμπεράσματα και θα βελτίωναν τα ποσοστά πρόβλεψης.

    Εμένα από την άλλη μου φέρνει στο μυαλό αυτό Bull (TV series) που είναι και φρέσκο.
    Jury outcome prediction using A.I. for the win
    Working from home

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 17:14
  2. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 12:03
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 21:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας