Σελ. 1 από 40 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 590
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το Azureus είναι ένα client για το δίκτυο του BitTorrent, γραμμένος σε Java. Ως BitTorrent (BT) client διαθέτει καλές ταχύτητες μεταφοράς, αλλά επιπρόσθετα και άλλα καλούδια, όπως αυτόματο κατέβασμα block list, φιλική παρακολούθηση των downloads, ενσωματωμένο tracker κτλ.

    Απαιτούμενα, όπου θεωρείται ότι χρησιμοποιείτε μία πόρτα για την επικοινωνία, διαφορετική από την default 6881, κατά προτίμηση μεγαλύτερη του 10000 και μικρότερη του 40000! Έστω ότι διαλέγετε την πόρτα 27890:
    • Αν και δεν έχετε firewall και δεν έχετε NAT, αγνοήστε εντελώς αυτήν την παράγραφο και πάτε παρακάτω για download του προγράμματος.
    • Αν έχετε firewall χωρίς να έχετε και NAT, τότε φροντίστε να αφήνει την εισερχόμενη κίνηση προς τo τοπικό port port 27890 (και ΤCP και UDP).
    • Αν έχετε NAT χωρίς να έχετε και firewall, φροντίστε να κάνετε port mapping το port 27890 (και ΤCP και UDP) προς τον υπολογιστή σας.
    • Αν έχετε και firewall και ΝΑΤ, κάντε και τα δύο βήματα 2 & 3 παραπάνω.
    • Εναλλακτικά, αν έχετε Windows Me ή ΧP με ενεργοποιημένη την υπηρεσία UPnP και έχετε και router με ενεργό UPnP, μην ανοίξετε κάποιο port, αλλά προσέξτε τα βήματα παρακάτω.
    Οδηγίες εγκατάστασης:
    1. Κατεβάστε την τελευταία έκδοση του Azureus για το δικό σας λειτουργικό σύστημα (Windows, MacOS X, Linux, ή ως καθαρή Java application), από τη θέση http://azureus.sourceforge.net/download.php
    2. Το Azureus για να λειτουργήσει χρειάζεται να έχετε εγκατεστημένη από την έκδοση 1.5.0 της Sun Java και πάνω. Aν δεν έχετε ή έχετε παλιά, κατεβάστε το Sun Java Runtime Environment (Sun JRE) από τη θέση: http://azureus.sourceforge.net/download.php και εγκαταστήστε το, αφού πρώτα απεγκαταστήσετε την προηγούμενη έκδοση της Java, αν υπάρχει.
    3. Εγκαταστήστε το Azureus και μετά εκτελέστε το
    4. Θα σας εμφανιστεί ο "Οδηγός ρυθμίσεων".Εδώ θα πρέπει να δώσετε βασικές πληροφορίες. Πατήστε "επόμενο" για να εμφανιστεί η 'Ρύθμιση μεταφορών και συνδέσεων".
    5. Διαλέξτε εδώ την πραγματική σύνδεση που έχετε. Προσοχή! Ειδικά για τις ADSL συνδέσεις προσέξτε ότι αναφέρονται με τη μορφή (για παράδειγμα) "adsl cable xxx/384 kbps". Το 384 αφορά το upstream, όχι το downstream!!! Επομένως διαλέξτε εδώ:
      • adsl cable xxx/128 kbps αν έχετε σύνδεση ADSL 128/128, 256/128, 384/128, 512/128 ή SDSL 128/128
      • adsl cable xxx/256 kbps αν έχετε σύνδεση ADSL 1024/256 ή 2048/256, SDSL 256/256
      • adsl cable xxx/384 kbps αν έχετε σύνδεση SDSL 384/384
      • Custom/Προσαρμογή αν έχετε ADSL 768/192 βάλτε 15kbytes/sec, αν έχετε ISDN και συγκεκριμένα 7kbytes/sec, αν έχετε ISDN 64 ή 14 kbytes/sec, αν έχετε ΙSDN 128.
      Αποφύγετε όπως ο διάλος το λιβάνι να βάλετε είτε μεγαλύτερη είτε μικρότερη ταχύτητα από αυτή που έχετε! Το δίκτυο Bittorrent "τιμωρεί" τέτοιου είδους κακές ρυθμίσεις! Πατήστε επόμενο, για να πάτε στη ρύθμιση ΝΑΤ/διακομιστή.
    6. Εδώ υπάρχουν 2 περιπτώσεις:
      • Ο υπολογιστής σας παίρνει πραγματική διεύθυνση ip: Πατήστε test/δοκιμή, για να δείτε αν όλα είναι εντάξει με την τοπική πόρτα που χρησιμοποιεί το Azureus. Aν δεν είστε εντάξει τότε φταίει το firewall που έχετε κάπου. Φροντίστε η πόρτα 27890 να είναι προσπελάσιμη, σύμφωνα με τις οδηγίες στην αρχή του άρθρου. Αν περνάτε αυτή τη δοκιμή με επιτυχία πατήστε "Τέλος" και προχωρήστε παρακάτω.
      • Η άλλη περίπτωση είναι να είστε πίσω από NAT. Σε μια τέτοια περίπτωση μπορείτε να κάνετε ένα από τα ακόλουθα δύο:
        • Λύση με κλασσικό port mapping: Πατήστε test/δοκιμή, για να δείτε αν όλα είναι εντάξει με την τοπική πόρτα που χρησιμοποιεί το Azureus. Aν δεν είστε εντάξει τότε είτε φταίει το ΝΑΤ, είτε το firewall που έχετε κάπου (στο PC, στο router ή και στα 2) είτε και τα 2. Φροντίστε η πόρτα 27890 να είναι προσπελάσιμη, σύμφωνα με τις οδηγίες στην αρχή του άρθρου. Αν περνάτε αυτή τη δοκιμή με επιτυχία πατήστε "Τέλος" και προχωρήστε παρακάτω.
        • Εναλλακτική λύση μόνο για Windows XP/Me και router που έχει ενεργοποιημένο UPnP: Πατήστε "Τέλος" για να κλείσει οδηγός και μετά πηγαίνετε Προβολή -> Επιλογές -> Πρόσθετα -> UPnP και τσεκάρετε το "Use UPnP". Επανεκκινήστε το Azureus.
    7. Πηγαίνετε στο μενού Προβολή -> Επιλογές -> Μεταφορά. Στο μέγιστη ταχύτητα αποστολής βάλτε 10kbytes/sec για κάθε 128kbps upload που έχετε. Έτσι για 128άρι upload βάλτε 10, για 192άρι βάλτε 15, για 256άρι βάλτε 20 κ.ο.κ.
    8. -=UPDATED=- Πηγαίνετε στο Tools -> Επιλογές -> Διακομιστής -> Transport Encryption:
      • τσεκάρετε το "Require encrypted transport".
      • τσεκάρετε το "Allow non-encrypted outgoing connections if encrypted connection attempt fails"
      • τσεκάρετε το "Allow non-encrypted incoming connections"
    9. -=UPDATED=- Πηγαίνετε στο Τοοls -> Επιλογές -> Αρχεία -> Performance options και:
      • Κάνετε το "Size of disk cache" 16Μb
      • Τσεκάρετε το "Perform read-aheads to reduce disk reads when uploading
      • Ξετσεκάρετε το "Write complete pieces disk immediately. This smoothes disk access but can result more write operations"
    10. Πηγαίνετε στο μενού Προβολή -> Επιλογές -> Αρχεία και τσεκάρετε το "Κατανομή και μηδενισμός νέων αρχείων κατά τη δημιουργία". Αν έχετε αγγλικό και όχι ελληνικό μενού, η αντίστοιχη διαδρομή είναι View -> Configuration -> Files και τσεκάρετε το "Allocate and zero new files on creation".
    11. Στην ίδια καρτέλλα τσεκάρετε τα "Γρήγορη επαναφορά" και "Save peer connections for quick reconnects".
    12. Πηγαίνετε στο μενού Εργαλεία -> Επιλογές -> Παρακολούθηση Αλλαγών -> Client και φροντίστε το Enable UDP tracker " να είναι τσεκαρισμένο!
    13. Πηγαίνετε στο μενού Προβολή -> Επιλογές -> Περιβάλλον και ξετσεκάρετε το "Να επιτρέπεται στο Azureus να στέλνει ανώνυμες πληροφορίες για την έκδοση και ένα τυχαίο αριθμό όταν γίνεται έλεγχος εκδόσεων".
    14. Πηγαίνετε στο Προβολή -> Επιλογές -> Αναμονή -> Seeding -> First Priority και αλλάξτε το "Α share ratio under" σε 1:1
    15. Πηγαίνετε στο Προβολή -> Επιλογές -> Αναμονή -> Seeding. Εδώ βάλτε ένα από τα παρακάτω μόνο:
      • Αν απλά θέλετε να είστε οριακά ok, όσον αφορά το ότι και εσείς πρέπει να μοιράζετε, βάλτε στο "Ignore torrents that have a share ratio of __ :1" την τιμή 1.1
      • Αν σας αρέσει να μοιράζετε και έχετε και το bandwidth, τότε βάλτε τις ρυθμίσεις όπως στη στήλη "seeder, likes to share" της διεύθυνσης http://www.azureuswiki.com/index.php/Ignore_Rules
    16. Διαλέξτε Αρχείο -> Έξοδος για να κλείσετε το Azureus.
    17. Κατεβάστε το Safepeer plugin. Μέσα στον υποκατάλογο plugins που έχετε εγκαταστήσει το Azureus, δημιουργήστε έναν υποκατάλογο safepeer και εκεί μέσα εξάγετε τα περιεχόμενα του zip αρχείου που κατεβάσατε νωρίτερα.
    18. Ξεκινήστε το Azureus. Θα πάρει μερικά λεπτά γιατί κατεβάζει τη block list. Στην κάτω μπάρα θα δείτε κάτι σαν:
      IPs: X-Y/Z/W
      όπου τα Χ, Υ, Ζ και W είναι αριθμοί. Αν το X είναι μηδέν, τότε δεν έχει φορτωθεί το safepeer plugin! Κλείστε το Azureus, πηγαίνετε στο προηγούμενο βήμα και εγκαταστήστε σωστά το safepeer!
    19. Πηγαίνετε στο μενού Πρόσθετα -> Safepeer. Εκεί τσεκάρετε τα "Enable Safepeer", "Enable Blocklist manager" και "Enable async loading". ένα μενού έχει την επιλογή safepeer. Εκεί μπορείτε να ρυθμίσετε τις ιδιότητές του. Τσεκάρετε το async loading. Επίσης βάλτε να κατεβαίνει το σχετικό αρχείο μέσω proxy, δηλώνοντας τον proxy και το port του (αν o ISP σας έχει proxy, δείτε και το "Χρήσιμες Συμβουλές" στην υπογραφή μου). Κάντε το ίδιο και στην καρτέλα "Blocklist".
    Είστε έτοιμοι. Για να κάνετε ένα d/l στο δίκτυο του BT, χρειάζεται πρώτα να βρείτε κάπου ένα μικρό αρχείο .torrent που το περιγράφει.

    Και μία φιλική παραίνεση: μην περιορίζετε την ταχύτητα του upload με "τεχνητά" κόλπα, βλάπτετε και το δίκτυο και το download σας.

    Για περισσότερες πληροφορίες δείτε και την home page του Azureus.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cosmos : 01-10-06 στις 11:28. Αιτία: Ενημέρωση για anti-p2p-limiting

  2. #2
    Εγγραφή
    22-02-2003
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    761
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτο που γραφεις για το οτι τιμωρει το torrent αν δεν δινεις οσα λες, που το εχεις βρει? το εχω ξανακουσει αλλα ποτε δεν το εχω δει, κατι σαν τα UFO ενα πραγμα δηλαδη, παντα δινω upload το μισο η και λιγοτερο απ'οσο εχω δηλωσει οτι μπορω, και οτε θελοντος η γραμμη μου τερματιζει στο download, ειδικα το πασχα ημουν επι 3 μερες κολημενος στα 40kb/sec με upload 8kb/sec
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 18-04-07 στις 19:52.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε περιπτώσεις που ρυθμίζουμε το upload σε περισσότερο από ότι πραγματικά έχουμε, οπότε μπορεί να φάμε αρκετό choking από άλλα clients...

    Χωρίς το netlimiting, τι μέσο d/l έβλεπες; Γιατί και γω έχω εξαιρετικές ταχύτητες, χωρίς να καπάρω το upload. Όχι 40άρια, αλλά 35+ σίγουρα. Γνώμη μου βέβαια, αλλά κάνεις κακό στο sharing μειώνοντας το upload στα 8. Σε αντίθεση με το eMule, τα BT clients δεν κάνουν upload συνέχεια, οπότε είναι που είναι μικρότερη η δραστηριότητα στο upload, άμα καπάρεται κιόλας ... βράσε ρύζι Κακό για το δίκτυο δλδ.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-02-2003
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    761
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τωρα για το οτι κανουμε κακο στο δυκτιο, αν ειχα μεγαλυτερη γραμμη θα εδινα περισοτερα , αλλα τωρα εγω οπως και οι περισσοτεροι δεν θελουμε να πηγαινει χαμενο ουτε byte απο το bandwidth μας το ακριβοπληρωμενο μαλιστα, οποτε καλυτερα λιμιτ και στο τερμα το download παρα χωρις λιμιτ και 5-10kb λιγοτερα.
    That's what I call a poor excuse! Μπορείς και κατεβάζεις με 40, γιατί απλά κάποιοι άλλοι δεν "κουτσουρεύουν" το upload τους. ΙΜΗΟ, το να κρατάω "αδέσμευτο" το upload δεν είναι δικαίωμά αλλά υποχρέωσή μου, αντάλλαγμα αν θες για αυτό που μου δίνει το δίκτυο του ΒΤ. Τέσπα, σηκώνεια τεράαααααστια συζήτηση το θέμα και κάθε άποψη είναι σεβαστή.

    Ας κρατήσουμε τη συζήτηση on-topic, μιλώντας για προβλήματα, προτάσεις κλπ στο πνεύμα του καλού sharing.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τωρα για το οτι κανουμε κακο στο δυκτιο, αν ειχα μεγαλυτερη γραμμη θα εδινα περισοτερα , αλλα τωρα εγω οπως και οι περισσοτεροι δεν θελουμε να πηγαινει χαμενο ουτε byte απο το bandwidth μας το ακριβοπληρωμενο μαλιστα, οποτε καλυτερα λιμιτ και στο τερμα το download παρα χωρις λιμιτ και 5-10kb λιγοτερα.
    That's what I call a poor excuse! Μπορείς και κατεβάζεις με 40, γιατί απλά κάποιοι άλλοι δεν "κουτσουρεύουν" το upload τους. ΙΜΗΟ, το να κρατάω "αδέσμευτο" το upload δεν είναι δικαίωμά αλλά υποχρέωσή μου, αντάλλαγμα αν θες για αυτό που μου δίνει το δίκτυο του ΒΤ. Τέσπα, σηκώνεια τεράαααααστια συζήτηση το θέμα και κάθε άποψη είναι σεβαστή.

    Ας κρατήσουμε τη συζήτηση on-topic, μιλώντας για προβλήματα, προτάσεις κλπ στο πνεύμα του καλού sharing.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    με winxp με upload στα 9 κατεβαζα full.τωρα με 2003 με upload στα 10 κατεβαζω full.ειναι πραγματικοτητα οτι οσο χαμηλοτερο το upload που δινεις τοσο με μικροτερη ταχυτητα θα κατεβαζεις.αυτο φαινεται σε καινουργια torrent οπου ολοι οι peers ειναι choked και λογω χαμηλου upload και λιγων upload slots το download
    κειμεναι χαμηλα.η καλλυτερη στρατηγικη οταν κατεβαζουμε ενα τορρεντ μονο (ναι με ενα torrent συνηθως τερματιζει η ειναι κοντα στα 35 η 384)ειναι να δινουμε (με 128)3 ή 4 upload slots.τα περισσοτερα μεγαλα tracker κρατανε αρχειο του ratio του χρηστη αν ειναι registered και η κατασταση οδηγειται στο μελλον σε ban των leechers.αντε να ανεβασεις 700mb με 128 upload.ενα καλο λειπει απο το azureus και αυτο ειναι το να υπολογιζει το overhaed data στο συνολικο upload χαρακτηριστηκο που εχει μονο ενα client το bitcomet.σχετικα με το ποσο upload κανει το azureus ειναι κολλημενο απο 9-10 στο 95% των torrents.αν εχεις win 2003
    κατεβασε τo java runtime 1.5 με το 1.4.4 δεν εκανε upload σωστα.

  7. #7
    Το avatar του μέλους ZoltriX
    ZoltriX Guest
    nice

    1. σιγουρα χρειαζονται και udp και tcp ports? εχω την εντυπωση οχι (δε μπορω να το τσεκαρω τωρα)
    2. καλο θα ηταν να αναφερεις οτι δε χρειαζεται να εχεις 500 τορεντς ενεργα, και με 7 εισαι μια χαρα γιατι το ΒΤ δε χρειαζεται 99999 sources opws to emule για να πιασει ταχυτητα, αρκουν πολυ λιγοτερα.
    3. τελικα υπαρχει τεκμηριωση για το αν 'τιμωρεισάι' βαζοντας μικρο οριο upload? επιλογη αλλωστε υπαρχει και στο configuration

  8. #8
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Slay, αμάν χτύπησε ο δαίμων του τυπογραφείου. Σόρρυ, έφαγα κόλλημα (και έκανα επεξεργασία του μηνύματος αντί για παράθεση;;;;;; Ήμαρτον!!!). Ο ένοχος cosmos θα οδηγηθεί για δημόσιο μαστίγωμα...
    ειμεναι χαμηλα.η καλλυτερη στρατηγικη οταν κατεβαζουμε ενα τορρεντ μονο (ναι με ενα torrent συνηθως τερματιζει η ειναι κοντα στα 35 η 384)ειναι να δινουμε (με 128)3 ή 4 upload slots.τα περισσοτερα μεγαλα tracker κρατανε αρχειο του ratio του χρηστη αν ειναι registered και η κατασταση οδηγειται στο μελλον σε ban των leechers.
    Δόξα το Θεό (δες παρακάτω)!

    αντε να ανεβασεις 700mb με 128 upload.
    Κι όμως θα παίξει "βέλτιστα", λόγω καλής σχεδίασης του πρωτοκόλλου ΒΤ "Βέλτιστης"=καλύτερο seeding σε σχέση με άλλα P2P.
    ενα καλο λειπει απο το azureus και αυτο ειναι το να υπολογιζει το overhaed data στο συνολικο upload χαρακτηριστηκο που εχει μονο ενα client το bitcomet.σχετικα με το ποσο upload κανει το azureus ειναι κολλημενο απο 9-10 στο 95% των torrents.
    Κι όμως το Azureus υπολογίζει πολύ καλά τις "δυνατότητες" μιας ADSL με 128 upload, ως 13kbytes/sec (ναι, τόσο είναι!).
    αν εχεις win 2003
    κατεβασε τo java runtime 1.5 με το 1.4.4 δεν εκανε upload σωστα.
    Eυχαριστώ, δεν το ήξερα.

    ZoltriX: 1) Νομίζω πως ναι
    2) Δες το 3
    3) Αναφέρεσαι στο wizard; Αν ναι, τότε αναφέρω απλά ότι ο αριθμός των concurrent torrents, των πελατών που είναι συνδεδεμένοι και παίρνουν από εσένα και του BW που είναι allocated, ρυθμίζονται όλα ως συνάρτηση του connection που δηλώνεις. Έτσι δεν μπορείς να βάλεις ούτε 520 τόρεντς, ούτε τίποτα άλλο. Στο howto αυτό καλύπτεται βάζοντας τη σωστή σύνδεση

    BTW και να υπάρχει τεκμηρίωση που να λέει πως να "κλέψεις" στο upload, προσωπικά δεν είμαι διατιθειμένος να τη βάλω και προφανώς την αφορίζω:
    ΙΜΗΟ, το να κρατάω "αδέσμευτο" το upload δεν είναι δικαίωμά αλλά υποχρέωσή μου, αντάλλαγμα αν θες για αυτό που μου δίνει το δίκτυο του ΒΤ.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    udp port δεν χρησιμοποιειται απο κανενα client.σχετικα με την σχεση upload download,και 5κ upload να δωσεις αν υπαρχει μεγαλη συνολικη ταχυτητα των peers
    και περισσευει το upload bandwidth τους 8α κατεβαζεις full,εκτος ισως αν υπαρχει καποιο ratio στο tracker.οποιος χρησιμοποιει πειραγμενο client σε bittorent ή emule του ευχομαι να μπουκωσει το dslam του μονιμα!!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    22-02-2003
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    761
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosmos
    That's what I call a poor excuse! Μπορείς και κατεβάζεις με 40, γιατί απλά κάποιοι άλλοι δεν "κουτσουρεύουν" το upload τους. ΙΜΗΟ, το να κρατάω "αδέσμευτο" το upload δεν είναι δικαίωμά αλλά υποχρέωσή μου, αντάλλαγμα αν θες για αυτό που μου δίνει το δίκτυο του ΒΤ. Τέσπα, σηκώνεια τεράαααααστια συζήτηση το θέμα και κάθε άποψη είναι σεβαστή.

    Ας κρατήσουμε τη συζήτηση on-topic, μιλώντας για προβλήματα, προτάσεις κλπ στο πνεύμα του καλού sharing.
    διαφωνω ως προς το συμπερασμα σου, που το ξερεις οτι δεν μειωνουν και αυτοι το upload τους? η μηπως νομιζεις οτι εχουν ολοι τις μιζερες 384/128 μας? κατεβαζω εδω και λιγες μερες καποια σειρα στο DC++ απο εναν χρηστη που εχει 12 slots ανοιχτα ολα πιασμενα, και εγω να κατεβαζω μονο απο αυτον και τιποτα αλλο και τερματιζω την γραμμη μου, ειχα τυχει σε συζητηση που καποιος ελεγε κατεβαζω το Χ νεο επισοδειο, καλη ταχυτητα πιανω, 5mb/sec , και πεταγεται ενας αλλος και λεει, γαμοτο, εγω φερνω το ιδιο μονο με 250kb/sec ;-) οποτε γνωμη μου ειναι οτι δεν πιανω καλες ταχυτητες επειδη δεν μειωνουν καθολου το upload τους αλλα επειδη εχουν πολλαπλασιο bandwidth, οσο για τον λογο που ξεκινησε αυτη η κουβεντα ακομα δεν μου απεδειξες οτι μειονωντας το upload σε τιμωρει το προτοκολο του torrent.

  11. #11
    Το avatar του μέλους ZoltriX
    ZoltriX Guest
    καλα ελεγα, ΜΟΝΟ TCP 6881 χρειαζεται, κανε μια διορθωση cosmos

    κατα τα αλλα Slay, με βρισκεις συμφωνο. σιγα μη περιμενανε οι ξενοι να κατεβασουνε απο τις μιζερες σκατοσυνδεσεις μας. προσωπικα αφηνω ελευθερο οσο bandwidth δε μου επηρεαζει το download, και γιατι οχι αλλωστε. αλλα μη νομιζετε οτι ειτε βαλετε 4κβ ή 8κβ θα κανετε και καμια μεγαλη διαφορα στους ευρωπαιους με τις Τ1 τους παρεπιπτοντως κι εγω δεν εχω πειστει οτι σε τιμωρει το ΒΤ αν δε κανεις uploads...

  12. #12
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    btw εχει τυχει σε καποιον οταν κανει port-test στο azureus και εχει protowall και peerguardian database να κτυπαει το www.copyright-agency.com
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 18-04-07 στις 19:52.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    και περισσευει το upload bandwidth τους 8α κατεβαζεις full,εκτος ισως αν υπαρχει καποιο ratio στο tracker.οποιος χρησιμοποιει πειραγμενο client σε bittorent ή emule του ευχομαι να μπουκωσει το dslam του μονιμα!!!!


    διαφωνω ως προς το συμπερασμα σου, που το ξερεις οτι δεν μειωνουν και αυτοι το upload τους? η μηπως νομιζεις οτι εχουν ολοι τις μιζερες 384/128 μας? κατεβαζω εδω και λιγες μερες καποια σειρα στο DC++ απο εναν χρηστη που εχει 12 slots ανοιχτα ολα πιασμενα, και εγω να κατεβαζω μονο απο αυτον και τιποτα αλλο και τερματιζω την γραμμη μου, ειχα τυχει σε συζητηση που καποιος ελεγε κατεβαζω το Χ νεο επισοδειο, καλη ταχυτητα πιανω, 5mb/sec , και πεταγεται ενας αλλος και λεει, γαμοτο, εγω φερνω το ιδιο μονο με 250kb/sec οποτε γνωμη μου ειναι οτι δεν πιανω καλες ταχυτητες επειδη δεν μειωνουν καθολου το upload τους αλλα επειδη εχουν πολλαπλασιο bandwidth, οσο για τον λογο που ξεκινησε αυτη η κουβεντα ακομα δεν μου απεδειξες οτι μειονωντας το upload σε τιμωρει το προτοκολο του torrent.
    Το eMule φτιάχτηκε από ανθρώπους που έχουν ουτοπικές, για τα δικά μας δεδομένα, συνδέσεις. Κι όμως φτιάχτηκε με το γνωστό 1:3 limit. Το νέο Overnet εφαρμόζει παρόμοιους περιορισμούς. Δεν είναι τυχαίο. Γκρίνια για το uploading και για το surfing υπάρχει παντού, γιατί απλά τα Χ φράγκα σου αγοράζουν σταθερό, μη άπειρο BW. Δεν είμαστε διαφορετικοί ποιοτικά από οποιονδήποτε Γήινο με κάποιου τύπου σύνδεση. Μόνο ποσοτικά. Και η ίδια συζήτηση που έχουμε εδώ, έχει διατυπωθεί σε όλες τις γλώσσες με την ίδια (έλλειψη) κοινού συμπεράσματος. Οι θεωρήσεις μας, όπως ανέφερα είναι διαφορετικές.

    ZoltriX, μην γενικεύουμε. Στη Γαλλία λ.χ. μία τυπική ADSL είναι ΧΧΧ/128 και στη Γερμανία ΧΧΧ/256. Tα T1(=2Μbps) rates στο upload δεν είναι τυπική σύνδεση! Είναι πολύτιμο το upload και ποτέ δεν είναι αρκετό είτε στην Ελλάδα, είτε έξω. Τέσπα, η ευχή μου παραμένει να μπει limiting παντού να ησυχάσουμε...

    Περί του port 6881. Το τσέκαρα και με netstat -a -p udp, όντως δεν ανοίγει και udp στην ίδια πόρτα, οπότε διορθώθηκε, thx

  14. #14
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Το eMule φτιάχτηκε από ανθρώπους που έχουν ουτοπικές, για τα δικά μας δεδομένα, συνδέσεις. Κι όμως φτιάχτηκε με το γνωστό 1:3 limit. Το νέο Overnet εφαρμόζει παρόμοιους περιορισμούς
    Τα μουλαροειδή cosmos είναι ,κατσε να δείς πως το είχε πεί η ΝΙΚΗ?, αααα ναι κομμουνιστικά!

    Ban all leechers now!!!

    ps. μεγαλύτερη φρίκη δεν μπορείς να τραβήξεις στα μουλάρια απο το προσπαθήσεις να κατεβάσεις κάτι απο Ελληνες!! Αρε ρε Ελληνάρες!! Ολα για την πάρτη μας είμαστε!

    Ban all leechers again!!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk
    Τα μουλαροειδή cosmos είναι ,κατσε να δείς πως το είχε πεί η ΝΙΚΗ?, αααα ναι κομμουνιστικά!

    Ban all leechers now!!!

    ps. μεγαλύτερη φρίκη δεν μπορείς να τραβήξεις στα μουλάρια απο το προσπαθήσεις να κατεβάσεις κάτι απο Ελληνες!! Αρε ρε Ελληνάρες!! Ολα για την πάρτη μας είμαστε!

    Ban all leechers again!!!!

Σελ. 1 από 40 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Howto: Παίξτε με το MorphXT emule mod
    Από cosmos στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 332
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-08, 01:46
  2. Howto: Bitcomet Bittorrent client
    Από giorgosc61 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-07, 18:38
  3. Howto: Παίξτε με το Dragon emule mod
    Από cosmos στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-04, 12:44
  4. Howto: Παίξτε με το The Black Hand emule mod #2
    Από psyxakias στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-04, 17:50
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-04, 12:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας